Jak Wytresować Smoka Wiki
Advertisement
Jak Wytresować Smoka Wiki
Artykuł

Ślizgochlast (ang. Slitherwing) — gatunek smoka, pojawiający się w sezonie Jeźdźcy smoków: Na końcu świata, po raz pierwszy w odcinku Smoków się nie zostawia. Przedstawiciel klasy tajemniczej. Słynie z plucia zabójczą trucizną i odporności na bursztyn Śmiercipieśnia.

Wygląd

Ślizgochlast jest średniej wielkości smokiem. Wygląda jak olbrzymi wąż – jego podłużne ciało nie dzieli się wyraźnie na szyję, tułów i ogon. Smok nie posiada żadnych kończyn poza parą trójkątnych skrzydeł, przypominających te u Gromogrzmota, dzięki którym może latać. Kiedy gad trzyma je złożone, w ogóle ich nie widać i rzeczywiście można go uznać za ogromnego węża.

Głowę także posiada typową dla tych pełzających gadów. Pysk jest stosunkowo krótki i raczej prostokątny, wyposażony w krótkie i ostre zęby. Smok ma ledwo widoczny przodozgryz. Jego nozdrza są duże – rozdziela je wyrostek podobny do rogu nosowego – a niebieskie oczy znajdują się tuż za nimi, po bokach głowy. Przez czubek smoczego łba biegnie rząd szpikulców.

Łuski smoka mają szczególną właściwość – są w całości pokryte zabójczą trucizną i przez to śliskie, dzięki czemu nie ulegają wpływowi bursztynu Śmiercipieśnia. Ich barwa zależy od tego, jak silny jad posiada dany osobnik. Podstawowe kolory Ślizgochlasta to czerwony z zielono-żółtymi pasami, biegnącymi wzdłuż tułowia i na skrzydłach, ale znane są też osobniki o innym ubarwieniu.

Siedlisko i dieta

Poznanym siedliskiem tych smoków jest Wyspa Ślizgochlastów, której wygląd i warunki są podobne do tych panujących na Wyspie Śmiercipieśnia. Ślizgochlasty osiedlają się w jaskiniach.

Ślizgochlast jest gatunkiem mięsożernym i drapieżnym. Jego ofiarami mogą padać zarówno zwierzęta, jak i ludzie czy inne smoki.

Zachowanie i tresura

Ślizgochlasty są smokami stadnymi. Zbierają się w niewielkie grupy po kilka osobników. Zamieszkują jaskinie, w których sypiają stadem, pozwijane w spirale. Atakują grupą, choć ze względu na rozprowadzoną po ciele truciznę nawet pojedynczy osobnik jest dla potencjalnej ofiary śmiertelne niebezpieczny.

Tresura Ślizgochlasta nie jest możliwa ze względu na to, że jest zarówno agresywny, jak i trujący, więc jakikolwiek dotyk i możliwość nawiązania więzi nie ma racji bytu. Ponadto przeszkodę stanowi dieta smoka, na którą mogą składać się inne gady i ludzie.

Moce i umiejętności

Jad

Ślizgochlasty nie potrafią zionąć ogniem, którego zresztą bardzo się boją, a ich jedyną bronią są ostre jak brzytwa zęby oraz potężny jad, u człowieka powodujący utratę przytomności już po kilku minutach od kontaktu z nim. Podobnie jak u prawdziwych węży, im jaskrawszą oraz różnorodną barwę posiada dany osobnik, tym jego toksyna jest silniejsza i znacznie bardziej skuteczna. Smoki mogą zarówno pluć trucizną, jak i zatruć przez dotyk – substancja znajduje się na całym ich ciele.

Zwinność

Ślizgochlasty potrafią bardzo zwinnie się poruszać zarówno na lądzie, jak i w powietrzu. Są niezwykle szybkie i bez trudu prześlizgują się przez krzewy czy szczeliny.

Łuski

Łuski Ślizgochlasta są pokryte jego trucizną i przez to śliskie, na skutek czego nie dopuszczają do zastygnięcia mazi Śmiercipieśnia.

Etapy rozwoju

Jajo

Jajo Ślizgochlasta pojawia się jedynie w grach. Jest ono stosunkowo gładkie i ma regularny, owalny kształt, spłaszczony u dołu. Skorupa ma jasną barwę i ozdobiona jest wzorami w postaci różnokolorowych, małych plamek o kształcie nierównych trójkątów.

Pisklę

Młody Ślizgochlast w zasadzie nie przypomina smoka, a bardziej zwykłego węża o dosyć nieproporcjonalnie dużych w stosunku do reszty ciała łbie, zębach oraz oczach. Pisklę tego gatunku zaraz po wykluciu pozbawione jest skrzydeł bądź trzyma je zawsze złożone, tak, że nie są widoczne.

Tytan

Tytaniczny Ślizgochlast zmienia przede wszystkim barwę – z czerwonej na żółtą z elementami fioletu i czerwieni. Podstawową różnicą anatomiczną względem dorosłej formy jest charakterystyczny kaptur z tyłu głowy, który dosyć mocno upodabnia go do kobry.

Słabości

  • Ślizgochlasty boją się ognia.

Krzyż Berk.png Osobny artykuł: Słabości smoków

Pojawienie się

Jeźdźcy smoków: Na końcu świata

Ślizgochlasty debiutują w odcinku Smoków się nie zostawia. Jeźdźcy znajdują dorosłemu już Garffiljorgowi nowy dom, za który ma posłużyć namierzona przez Śledzika wyspa. Okazuje się jednak, że jest to Wyspa Ślizgochlastów, zamieszkiwana przez całe stado tego gatunku. Smoki atakują Garffa, który jako jedyny nie może się bronić – nie dysponuje ogniem, a jedynie bursztynem, na którego lepkość gady są odporne. Zapędzają go do swojej jaskini, jednak Śmiercipieśń odgradza się od nich bursztynową ścianą, której żadna ze stron ze względu na brak ognia nie jest w stanie stopić. Garffiljorga uwalniają Czkawka i Sączysmark, a Wichura odpędza Ślizgochlasty błękitnym płomieniem. Jeźdźcy decydują się znaleźć Śmiercipieśniowi inną wyspę.

Znani przedstawiciele

Z filmów i serialu

Z gier

DreamWorks Dragons: Rise of Berk

W grach

DreamWorks Dragons: Rise of Berk

School of Dragons

Ślizgochlast pojawił się wraz z aktualizacją 9 marca 2021 roku. Jego jajo kosztuje 1000 gemów i wykluwa się 10 godzin. Jego tytaniczna forma została dodana do gry od razu 9 marca 2021 roku. Smok posiada własną animację.

Ciekawostki

  • Gdy Ślizgochlast ma złożone skrzydła wzdłuż ciała, praktycznie ich nie widać.
  • Jest to jeden z dwóch gatunków, które nie zieją żadnym rodzajem ognia ani niczym, co by go zastąpiło – drugim jest Szybki Szpic.
  • Odtrutką na jego jad jest antidotum składające się z korzenia anielskiej paproci, żywicy i samej trucizny Ślizgochlasta.
  • Jest to czwarty – po Drzewokosie, Szeptozgonie i Krzykozgonie – znany gatunek pozbawiony kończyn innych niż skrzydła.
  • Kolorem łusek przypominają nieco węża koralowego.
  • Według DreamWorks Dragons: Rise of Berk młode Ślizgochlasty zaraz po wykluciu pozbawione są skrzydeł lub przynajmniej trzymają je stale złożone w taki sposób, że nie są one widoczne.

Zobacz też

Gatunki smoków z filmów, serialu i gier
Stoker class.png Czerwona ŚmierćDuży SkrzydłocieńFlame WhipperGobsuckerHobgobblerKoszmar PonocnikKoślawy MrukKsiężniczka OgnioglistMały SkrzydłocieńMoldruffleNocny KoszmarOgnioglistaOgnisty KoszmarPaszczogonSilver PhantomStraszliwiec StraszliwyTajfumerangThreadtailZielona Śmierć
Boulder clas.png EruptodonGrapple GrounderGroncicleGronkielKrzykozgonMiażdżytłuk KafarOgniołykOstrykiełSzeptozgonShovelhelmStrażnikThunderpedeWyrwiflak Szkarłatny
Tracker class.png GruchotnikMudrakerPodwodny RozpruwaczRockstomperSnifflehunchŚmiertnik ZębaczThunderclawWindgnasher
Sharp class.png BurzochlastDevilish DervishDrzewokosEgg BiterHackatooKroplorwijShivertoothSmętny ZgrzytaczSzponiakSzybki SzpicThornridgeWindstrikerZbiczatrzasł
Tidal class.png Fioletowa ŚmierćGromogrzmotLuminous KrayfinOgniowa BurzaOszołomostrachPodwodny RozpruwaczRaziprądRipwreckerSand WraithShockjawSliquifierTide GliderWindwalkerWrzeniec
Mystery class.png BawoleńDramillionForeverwingGnatochrupHobgobblerJaskiniowy RabuśMarazmorPiaskowa ZjawaPrickleboggleSidlarzSilkspannerSlithersongSweet DeathSword StealerŚlizgochlastŚmiercipieśńZaduśny ZdechZbrojoskrzydłyZębiróg ZamkogłowyZmiennoskrzydły
Strike class.png Biała FuriaMroziczortNight LightNocna FuriaPotrójny CiosŚmierciozaurWandersmokWoolly Howl
Inne StingerWilkoskrzydłyNiezidentyfikowane gatunki smoków
TU-Hybrydy.png AbomibumbleBonestormerBrooding BoltstamperChimeragonDeathburpleDeathly GaleslashDreadstriderGhastly ZapplejackHoarsbrumbleHumbangerHushbogleRidgesnipperSeastormerSkrillknapperSlumberjackThunderbottomZipplewraith
Pojęcia związane ze smokami
Ogólne SmokiTresura smokówSłabości smokówAlfa
Anatomia Anatomia smokówRóżnorodność ubarwienia smokówRóżnorodność smoczego ognia
Etapy rozwoju Smocze jajaSmocze pisklętaTytaniczne smoki
Advertisement