Jak Wytresować Smoka Wiki
Advertisement
Jak Wytresować Smoka Wiki

Ślub wikingów to wieńcząca związek dwojga wikingów ceremonia zawarcia związku małżeńskiego, wyróżniająca się charakterystycznymi elementami uroczystości. W serii jesteśmy świadkami dwóch ceremonii: ślubu Mali i Dagura oraz ślubu Czkawki Haddocka i Astrid Hofferson.

Ślub Mali i Dagura Szalonego

Mala i Dagur oraz Heathera jako świadek

Wydarzenie to ma miejsce w ostatnim odcinku serialu Jeźdźcy smoków: Na końcu świata.

Uczestnicy

Poza państwem młodymi, bezpośrednio w uroczystości bierze udział Heathera, wybrana na świadka. Gośćmi są zaś wszyscy przyjaciele i sojusznicy, na czele z Czkawką i Astrid, którzy wręczają młodym pierścienie.

Przebieg

W serialu pokazany zostaje zaledwie kawałek ceremonii, a mianowicie nałożenie sobie wzajemnie przez nowożeńców obrączek. Istotne są stroje państwa młodych - mają oni na sobie swoje zwyczajowe ubrania, jednak w specjalnej, biało-złotej barwie. Na głowy zakładają złote diademy. Świadek ma za zadanie wręczyć państwu młodym kwiaty.

Ciekawostki

  • Na tę okazję Astrid założyła czerwoną bluzkę, identyczną jak ta, którą nosi w Jak wytresować smoka 2.
  • Dagur zgolił brodę specjalnie na tę uroczystość.

Ślub Czkawki Haddocka i Astrid Hofferson

Ślub Czkawki i Astrid na Nowym Berk

Wydarzenie to rozgrywa się zimą, pod koniec filmu Jak wytresować smoka 3.

Uczestnicy

W ceremonii o takiej wadze państwowej bierze udział cały klan Wandali - bezpośrednio przy parze młodej stają m.in. Valka i Pyskacz.

Przebieg

Tak, jak w poprzednim przypadku, ślubujący noszą białe tradycyjne szaty z elementami złota. Na ich głowach spoczywają wianki, zaś dłonie zdobią szerokie złote obręcze. Oboje mają również zarzucone płaszcze, przypominające ten noszony przez byłego wodza, Stoicka Ważkiego, zwieńczone okrągłymi klamrami z wizerunkami ich byłych wierzchowców, między którymi jest rozpięty łańcuch. 

Głównym elementem ceremonii jest zawinięcie złączonych rąk państwa młodych w chustę z charakterystycznymi zdobieniami przez kapłankę (Gothi), a następnie pocałunek. Potem świadek wręcza kwiaty nowożeńcom. Całość ma miejsce pod pomnikiem Stoicka, co również może stanowić fragment tradycji.

Advertisement