Jak Wytresować Smoka Wiki
Advertisement
Jak Wytresować Smoka Wiki
Artykuł

Śmierciozaur (ang. Deathgripper) — gatunek niebezpiecznego smoka, pojawiający się w filmie Jak wytresować smoka 3. Przedstawiciel klasy uderzeniowej.

Wygląd

Śmierciozaur już swoim wyglądem niewątpliwie sprawia wrażenie jednej z najokrutniejszych bestii, jakie istnieją. Pierwszą cechą, jaka rzuca się w oczy u tego gatunku są wielkie, przednie kły wyrastające z dolnej szczęki. Kły te są wysuwane. Reszta zębów jest krótka, lecz ostra.

Istotną cechą tego zwierzęcia jest dosyć pokaźny garb, wyraźnie górujący ponad resztą ciała. Charakterystyczne są również wielkie szpikulce grzbietowe, stanowiące ochronę przed atakami. Pokryte łuskami grube płyty stanowią pancerz chroniący wrażliwe części ciała smoka, przede wszystkim brzuch. Skrzydła gada mają dość dużą powierzchnię; są dość silne, by unieść smoka w powietrze i umożliwić mu dźwiganie pokaźnych ciężarów.

Śmierciozaur ma dwie pary kończyn. Tylna to uzbrojone w szpony łapy, przednią zaś stanowią ogromne, ostre szczypce, którymi smok podpiera się podczas poruszania się po ziemi. Ich zastosowaniem podczas walki jest okaleczenie oraz uciszenie przeciwnika. Gad posiada także długi ogon, którego końcówkę wieńczy żądło wypełnione śmiercionośnym – a w mniejszych dawkach otępiającym – jadem. Pod względem wyglądu przypomina przez to skorpiona.

Smok ten występuje w jednym ubarwieniu – czarno-czerwonym.

Siedlisko i dieta

Nieznane jest naturalne siedlisko tego gatunku. Jedyni poznani przedstawiciele towarzyszyli Grimmelowi podczas jego polowań i wypraw.

Gatunek ten żywi się innymi smokami.

Zachowanie i tresura

Gady te określane są jako okrutni mordercy smoków, smoki brutalne i nikczemne. Z tego powodu wykorzystuje je smoczy łowca, Grimmel Gnębiciel. Śmierciozaury noszą jego powietrzną lektykę, którą Grimmel podróżuje, a także słuchają jego rozkazów w trakcie polowań. Brutalność poznanych dotąd Śmierciozaurów nie jest tylko wynikiem ich natury, ale także traktowania przez łowcę – Grimmel bowiem wstrzykuje im nieustannie ich własny jad, przez co nie ulegają nawet rozkazom smoczego alfy, a jedynie bezwzględnego właściciela. Bez tego elementu Śmierciozaury nadal są nieprzyjazne i bardzo niebezpieczne, jednak mogą przejawiać nieco mniej okrutne skłonności.

Nie wiadomo, czy można wytresować Śmierciozaura. Według gry School of Dragons da się go oswoić, pomagając mu się uwolnić spod wpływu jego własnego jadu.

Moce i umiejętności

Ogień

Śmierciozaury nie zieją zwykłym ogniem. Zamiast niego do swojej dyspozycji mają pociski żrącego kwasu, które wyglądem przypominają kwas Zmiennoskrzydłego. Jest tak silny, że potrafi wyżreć pokaźne drzewo w kilka sekund.

Jad

Podobnie do Szybkich Szpiców, smoki te na końcu ogona mają żądła. Żądło każdego osobnika wypełnione jest jadem tak silnym, że już jedno ukłucie może okazać się śmiertelne dla innych smoków. W mniejszych dawkach jad ten działa na smoki otępiająco – Grimmel wykorzystuje jego właściwości, by zmusić smoki do posłuszeństwa.

Siła

Śmierciozaury są niezwykle silne i wytrwałe. Świadczy o tym między innymi fakt, że kilka smoków z tego gatunku potrafi unieść dosyć ciężki ładunek, jakim jest lektyka Grimmela, i transportować go bez większego wysiłku.

Kły

Śmierciozaury posiadają ogromne kły wystające z żuchwy, które są częściowo wysuwane. Smok chowa je, kiedy nie są mu potrzebne i przeszkadzają w poruszaniu się.

Etapy rozwoju

Jajo

Jajo Śmierciozaura jest wielkości innych smoczych jaj. Jego skorupa w całości składa się z szerokich, płytkich wgłębień, a wyrastające pośród nich wierzchołki przywodzą na myśl charakterystyczne, trójkątne segmenty na grzbiecie dorosłego smoka. Jajo barwią kolory czerwony i granatowoczarny, układające się naprzemiennie szerokimi, poziomymi pasami.

Pisklę

Pisklę Śmierciozaura poza rozmiarem niewiele różni się od dorosłego osobnika. Jest nieco bardziej zbite, jego łapy są dłuższe, a tułów stosunkowo krótki. Pysk młodego także ma mniejszą długość, a do tego mieszcząca się u jego tyłu kryza oraz trójkątne segmenty na grzbiecie nie są jeszcze tak imponujące, jak u wyrośniętego smoka. Skrzydła u pisklęcia są bardzo małe.

Tytan

W formie tytanicznej Śmierciozaur jako jeden z niewielu gatunków praktycznie nie zmienia barwy, zachodzą w nim głównie fizyczne zmiany. Kryza smoka oraz trójkątne segmenty na grzbiecie stają się większe i lepiej wyeksponowane. Żądło na ogonie jest nieco dłuższe. Wydłużają się i zaostrzają także zęby zwierzęcia, w szczególności wysuwane kły. Dodatkowo po bokach szczęki wyrasta ich dodatkowa para.

Słabości

Krzyż Berk.png Osobny artykuł: Słabości smoków

Pojawienie się

Jak wytresować smoka 3

Smoki debiutują w ostatniej części trylogii jako niewolnicy smoczego łowcy, Grimmela Gnębiciela. Przybywają z nim do fortu Lordów Wojny, wpierw niosąc jego lektykę, a później idąc tuż przy jego boku. Gdy jeden z Lordów chce bez wrogich zamiarów zbliżyć się do łowcy, jeden ze Śmierciozaurów powala go i grozi mu jadowitym żądłem.

Smoki na rozkaz Grimmela atakują wioskę Berk, spalając dużą część zabudowań – między innymi chatę wodza. Rzucają się także na Chmuroskoka, gdy po relokacji Berkian Valka zawraca i sprawdza, czy Wandale nie są śledzeni. Grimmel gwizdnięciem powstrzymuje smoki od podążenia za kobietą.

Podczas ataku jeźdźców na bazę Grimmela ten zdradza, że kontroluje smoki ich własnym jadem, ukazując zapięty jednemu z nich specyficzny kaganiec wyposażony w fiolki trucizny. Śmierciozaury pilnujące budynku próbują dopaść intruzów podczas ich ucieczki.

Smoki pojawiają się ponownie wraz z Grimmelem, gdy ten chwyta Szczerbatka i Białą Furię. Są zupełnie obojętne na rozkazy smoczego alfy. Niosą powietrzną lektykę łowcy do chwili, gdy ta ulega zniszczeniu. Grimmel ucieka na Białej Furii, jednak jego tropem ruszają Czkawka i Szczerbatek. Śmierciozaury, by pomóc swojemu panu, rzucają się na Nocną Furię i ciasno ją obsiadają, próbując ukąsić. Szczerbatek wykorzystuje jednak niedawno nabytą umiejętność przyciągania piorunów i z pomocą ogromnego elektrycznego wyładowania pozbywa się smoków, które spadają w przepaść.

Znani przedstawiciele

Z filmów i serialu

Z gier

DreamWorks Dragons: Rise of Berk

DreamWorks Dragons: Titan Uprising

  • Fenrir's Eviscereaper
  • Glaivedriver
  • Marshland Deathgripper
  • Miasmic Deathgripper
  • Sappheral
  • Slaughterdijk

W grach

DreamWorks Dragons: Rise of Berk

School of Dragons

Śmierciozaur pojawił się wraz z aktualizacją 21 lutego 2019 roku. Jego jajo kosztuje 750 gemów i wykluwa się 12 godzin. Dorosłego osobnika tego gatunku można też zdobyć, wykonując odpowiednią misję z rozszerzenia The Hidden World. Jego tytaniczna forma została dodana do gry 12 marca 2019 roku. Smok posiada własną animację.

Ciekawostki

Zobacz też

Gatunki smoków z filmów, serialu i gier
Stoker class.png Czerwona ŚmierćDuży SkrzydłocieńFlame WhipperGobsuckerHobgobblerKoszmar PonocnikKoślawy MrukKsiężniczka OgnioglistMały SkrzydłocieńMoldruffleNocny KoszmarOgnioglistaOgnisty KoszmarPaszczogonSilver PhantomStraszliwiec StraszliwyTajfumerangThreadtailZielona Śmierć
Boulder clas.png EruptodonGrapple GrounderGroncicleGronkielKrzykozgonMiażdżytłuk KafarOgniołykOstrykiełSzeptozgonShovelhelmStrażnikThunderpedeWyrwiflak Szkarłatny
Tracker class.png GruchotnikMudrakerPodwodny RozpruwaczRockstomperSnifflehunchŚmiertnik ZębaczThunderclawWindgnasher
Sharp class.png BurzochlastDevilish DervishDrzewokosEgg BiterHackatooKroplorwijShivertoothSmętny ZgrzytaczSzponiakSzybki SzpicThornridgeWindstrikerZbiczatrzasł
Tidal class.png Fioletowa ŚmierćGromogrzmotLuminous KrayfinOgniowa BurzaOszołomostrachPodwodny RozpruwaczRaziprądRipwreckerSand WraithShockjawSliquifierTide GliderWindwalkerWrzeniec
Mystery class.png BawoleńDramillionForeverwingGnatochrupHobgobblerJaskiniowy RabuśMarazmorPiaskowa ZjawaPrickleboggleSidlarzSilkspannerSlithersongSweet DeathSword StealerŚlizgochlastŚmiercipieśńZaduśny ZdechZbrojoskrzydłyZębiróg ZamkogłowyZmiennoskrzydły
Strike class.png Biała FuriaMroziczortNight LightNocna FuriaPotrójny CiosŚmierciozaurWandersmokWoolly Howl
Inne StingerWilkoskrzydłyNiezidentyfikowane gatunki smoków
TU-Hybrydy.png AbomibumbleBonestormerBrooding BoltstamperChimeragonDeathburpleDeathly GaleslashDreadstriderGhastly ZapplejackHoarsbrumbleHumbangerHushbogleRidgesnipperSeastormerSkrillknapperSlumberjackThunderbottomZipplewraith
Pojęcia związane ze smokami
Ogólne SmokiTresura smokówSłabości smokówAlfa
Anatomia Anatomia smokówRóżnorodność ubarwienia smokówRóżnorodność smoczego ognia
Etapy rozwoju Smocze jajaSmocze pisklętaTytaniczne smoki
Advertisement