FANDOM


Artykuł

Śmiercipieśń (ang. Death Song) – gatunek smoka, pojawiający się w sezonie Jeźdźcy smoków: Na końcu świata, po raz pierwszy w odcinku Harmonia nieidealna. Przedstawiciel klasy tajemniczej i jeden z nielicznych gatunków, dla których pożywienie stanowią zarówno smoki, jak i ludzie. Słynie z plucia bursztynem oraz syreniego śpiewu.

Według gry DreamWorks Dragons: Rise of Berk Śmiercipieśń jest przedstawicielem gatunku Slithersong, nie zaś odrębnym gatunkiem.

Wygląd

Ciało tego smoka jest bardzo wąskie i wydłużone. Część płatu skórnego na klatce piersiowej wygląda, jakby odstawała od reszty ciała. Śmiercipieśń ma dwie pary łap. Przednie są krótkie i maleńkie, wyrastają z piersi, zaś tylne są wielkie, silnie umięśnione i służą do chodzenia po lądzie. Smok posiada także duże, motyle skrzydła z bardzo wąskim przyczepem. Dostrzec na nich można duże niebieskie plamy oraz różnokolorowe ornamenty wzdłuż krawędzi skrzydła.

Niewielka głowa ma wydłużony kształt, wyposażona jest w małe kolce na górze, dwa długie, żłobione rogi oraz róg nosowy, jak u prawie każdego gatunku. Zęby są dość długie i ostre. Zwierzęta te mają przodozgryz, oznacza to, że kiedy szczęki smoka są zaciśnięte, zęby żuchwy znajdują się przed zębami szczęki.

Wzdłuż grzbietu zwierzęcia ciągnie się rząd kilku dużych, długich i bardzo ostrych szpikulców. Długi ogon zakończony jest dużym niebieskim wachlarzem. Podobny wachlarz wyrasta z przedniego odcinka ogona. Małe, również niebieskie wachlarze znajdują się po bokach głowy - rozłożone, mają kształt trójkąta. Mają one na celu wzmacnianie dźwięku wydawanego przez smoka oraz prawdopodobnie wychwytywaniu bodźców dźwiękowych z otoczenia. Również te elementy ciała smoka są zdobione ciemnoniebieskimi ornamentami.

Smok ten należy do najpiękniejszych gatunków. Ma pomarańczowo-żółtą barwę z niebieskimi wachlarzami oraz brązowymi paskami na całej długości ciała.

Siedlisko i dieta

Śmiercipieśnie zamieszkują Melodyjną Wyspę, która zawdzięcza im swoją nazwę. Przez pewien czas jeden ze smoków, Garffiljorg, przebywał również na nieznanej wyspie Archipelagu.

Gatunek ten jest jednym z nielicznych poznanych do tej pory, które spożywają inne smoki. Gustuje zarówno w małych, takich jak Straszliwce Straszliwe, jak i w większych smokach, takich jak na przykład Koszmar Ponocnik. Wiadomo, że smok pożera także ludzi, gdy ci staną mu na drodze. Jednak nauczony innej diety, może również żywić się owocami.

Zachowanie i tresura

Smok ten jest samotnikiem. Wynika to z faktu, iż jest drapieżnikiem, i choć wabi inne smoki pięknym śpiewem, służy to jedynie w polowaniu. Jest agresywny, terytorialny i bezlitosny, nawet wobec młodych z własnego gatunku. Śmiercipieśnie porozumiewają się między sobą śpiewem.

Nie wiadomo, czy da się wytresować Śmiercipieśnia, że względu na jego agresję i dietę, na którą mogą składać się ludzie i smoki. Garffiljorg to jedyny względnie oswojony z człowiekiem Śmiercipieśń, jednak przyzwyczajany był on do niego już o swojego wyklucia.

Moce i umiejętności

Atak bursztynem

Deathsongogień

Śmiertnik Zębacz uwięziony w bursztynie

Smok ten, w odróżnieniu od większości, zamiast ognia pluje półprzezroczystą, pomarańczową wydzieliną, która po zastygnięciu uzyskuje strukturę podobną do bursztynu, w którym więzi swoją ofiarę. Dzięki temu unieruchamia smoki i może później powrócić do ucztowania. Substancja ta wystrzelona przez smoka jest ciepła, a ochładzając się twardnieje. Jest niezwykle twarda, praktycznie nie można jej zniszczyć mechanicznie. Można ją rozkruszyć dopiero po ponownym rozgrzaniu (np. żelem Koszmara Ponocnika).

Śpiew

Smok potrafi wydobyć z siebie piękny, hipnotyzujący śpiew, porównywany do śpiewu syreny, którym wabi ofiarę. Śpiew stanowi również główny kanał komunikacyjny Śmiercipieśni. W ten sposób smoki porozumiewają się między sobą.

Wachlarze

Dwie wachlarzowe błony po bokach głowy są składane i rozkładane. Służą one odbijaniu fal dźwiękowych, podczas gdy smok śpiewa, i wysyłania ich w stronę ofiary znajdującej się w promieniu do 1 mili (około 1,6 kilometra). Możliwe, że błony te dodatkowo służą wychwytywaniu bodźców dźwiękowych z otoczenia, dzięki czemu smok jest bardziej przebiegły od innych gatunków.

Etapy rozwoju

 • Jajo
 • Pisklę
 • Dorosły osobnik
 • Tytan (Slithersong)

Jajo

W serialu Jeźdźcy smoków: Na końcu świata jajo jest dość spore, ma regularny, owalny kształt, gładką skorupę, białawy kolor i ciemne plamy.

Według gier wygląda zupełnie inaczej. W DreamWorks Dragons: Rise of Berk posiada owalny kształt i ma niebieską barwę z domieszką koloru różowego, dodatkowo skorupa pokryta jest błękitnymi wzorami. Jajo jest półprzeźroczyste, w jego wnętrzu widoczna jest żółta kula, która prawdopodobnie jest zarodkiem jeszcze niewyklutego pisklęcia. W grze School of Dragons jajo ma owalny kształt oraz żółtą barwę ze zdobiącymi je fioletowymi, nierównymi liniami i niewielkimi plamkami.

Pisklę

Pisklę pojawia się w serialu, gdzie poznanym przedstawicielem jest Garffiljorg. W porównaniu do dorosłego osobnika ma bardzo obłe ciało i krótkie kończyny, a także szyję. Wachlarze są jeszcze niewykształcone. Barwa ciała jest dość jasna i nie ma tak wyrazistych wzorów i jaskrawych kolorów.

Tytan

Tytaniczny Śmiercipieśń nie pojawia się tylko w serialu ani w grach, ale istnieje możliwość zaobserwowania tytanicznej formy blisko spokrewnionego z nim gatunku - Slithersonga. Jego barwa zmienia się na mieszaninę ciemnego błękitu, żółci oraz różu. Jego kolce i wachlarze ulegają znacznemu powiększeniu.

Słabości

 • Gromogrzmot - jedyny wróg smoka, który ze względu na swój głośny krzyk, ma gorszy słuch niż inne smoki i przez to jest odporny na śpiew Śmiercipieśnia.
 • Małe pomieszczenia, w których śpiew Śmiercipieśnia, nasilony w ścianach pomieszczenia, mógłby uśpić samego smoka.

Symbol Osobny artykuł: Słabości smoków

Pojawienie się

Jeźdźcy smoków: Na końcu świata

Deathsong i Czkawka RTTE

Czkawka ze Szczerbatkiem ukrywają się przed Śmiercipieśniem

Śmiercipieśń pojawia się w trzecim odcinku Na końcu świata. Jeźdźcy smoków trafiają na Melodyjną Wyspę dzięki Smoczemu Oku, jest to jednocześnie pierwsza wyspa odkryta dzięki tajemniczemu urządzeniu. Podczas lotu nad oceanem słyszą piękny śpiew, który usypia wszystkich. Gdy śpiew ucicha, jeźdźcy się budzą, ale zauważają, że nie ma ich smoków, pozostał tylko Szczerbatek, który zresztą został przez nich znaleziony z dala od obozowiska.

Razem szukają zaginionych wierzchowców, podczas swojej podróży odkrywają, że w głębi wyspy znajduje się wiele smoków uwięzionych w bursztynie. Po chwili przylatuje Śmiercipieśń, przed którym jeźdźcy się ukrywają. Gdy odlatuje, wychodzą z ukrycia, jednak po jakimś czasie smok powraca i więzi wszystkich w bursztynie - wszystkich z wyjątkiem Czkawki. Ten postanawia odnaleźć Gromogrzmota, który jakiś czas wcześniej chciał zaatakować jego przyjaciół. Gromogrzmot był odporny na śpiew Śmiercipieśnia, dzięki czemu nie dał mu się uwięzić. Czkawka tresuje smoka i razem dezorientują Śmiercipieśnia. Chłopak, zeskakując z Gromogrzmota, trze tarczą o ziemię, na której wcześniej rozlał ślinę Hakokła - pod wpływem tarcia ślina zapala się i podpala bursztyn, w którym uwięzieni są jeźdźcy oraz smoki. Bursztyn ustępuje i jeźdźcy wracają do domu. Wcześniej jednak Śmiercipieśń zostaje uwięziony w jaskini przez Czkawkę ze Szczerbatkiem i Gromogrzmotem.

W odcinku Wiercipieśń, młody Śmiercipieśń o imieniu Garffiljorg trafia w ręce Jeźdźców. Po kilku dniach obecności na Końcu Świata powraca do swojego naturalnego środowiska na Melodyjną Wyspę i przy okazji broni Jeźdźców przed atakiem dzikiego, dorosłego smoka.

W kolejnych odcinkach co jakiś czas pojawiają się poznane wcześniej Śmiercipieśnie. Jednego z nich zniewolili Łowcy Smoków i wykorzystywali w celu przywabiania innych smoków, które następnie zaciągano do swojej smoczej armii. Garffiljorg dorasta i trafia na odosobnioną wyspę, by nikogo tam nie krzywdził i by sam nie został skrzywdzony. W finale serialu oba Śmiercipieśnie biorą udział w ostatecznej walce między Lotnikami a Jeźdźcami.

Znani przedstawiciele

Z filmów i serialu

W grach

DreamWorks Dragons: Rise of Berk

W grze smok ten jest przedstawicielem gatunku o nazwie Slithersong. Dostępny był podczas specjalnych okazji:

School of Dragons

Śmiercipieśń pojawił się wraz z aktualizacją 30 sierpnia 2015 roku, jako główny bohater drugiego rozszerzenia. Jego jajo kosztuje 1000 gemów. Pisklę tego gatunku można też zdobyć, wykonując jedną z misji z rozszerzenia Call of the Death Song.

Ciekawostki

 • Według gry DreamWorks Dragons: Rise of Berk, Śmiercipieśń jest przedstawicielem gatunku Slithersong, nie zaś odrębnym gatunkiem.
 • Jest jednym z dziewięciu gatunków, które żywią się innymi smokami. Pozostałe to Czerwona Śmierć, Zmiennoskrzydły, Wrzeniec, Jaskiniowy Rabuś, Podwodny Rozpruwacz, Ślizgochlast, Smętny Zgrzytacz i Śmierciozaur.
 • Smok prawdopodobnie jest zdolny do kanibalizmu po wykluciu się słabych osobników.
 • Jego nazwę wymyślił Mieczyk. Śledzik chciał go nazwać Dźwiękoskrzydły.
 • Według gry School of Dragons jest drugim - po Tajfumerangu - znanym gatunkiem smoka, który jest w stanie jeść węgorze.
 • W tej samej grze odkrywamy, że wytwarzaną przez Śmiercipieśnia substancję można łatwo rozpuścić za pomocą oliwy i soli.
 • Gra pozwala poznać również legendę o pochodzeniu Śmiercipieśnia, co sugerowałoby, że gatunek ten był już znany na Berk. Mógł jednak zniknąć z okolic wyspy jeszcze zanim rozpoczęto badania nad smokami, więc przekaz o nim zachował się tylko w formie ustnej, niepotwierdzonej. Według niej Śmiercipieśń powstał ze skrzydeł motyla i złamanego serca walkirii.

Zobacz też

Gatunki smoków z filmów, serialu i gier
Stoker class Czerwona ŚmierćFlame WhipperGobsuckerHobgobblerKoszmar PonocnikKoślawy MrukKsiężniczka OgnioglistMały CieńMoldruffleNocny KoszmarOgnioglistaOgnisty KoszmarPaszczogonSilver PhantomSkrzydłocieńStraszliwiec StraszliwyTajfumerangThreadtail
Boulder clas EruptodonGrapple GrounderGroncicleGronkielKrzykozgonMiażdżytłuk KafarOgniołykOstrykiełSzeptozgonShovelhelmStrażnikThunderpedeWyrwiflak Szkarłatny
Tracker class GruchotnikPodwodny RozpruwaczRockstomperSnifflehunchŚmiertnik ZębaczThunderclawWindgnasher
Sharp class BurzochlastDevilish DervishDrzewokosEgg BiterHackatooKroplorwijShivertoothSmętny ZgrzytaczSzponiakSzybki SzpicThornridgeWindstrikerZbiczatrzasł
Tidal class Fioletowa ŚmierćGromogrzmotLuminous KrayfinMudrakerOgniowa BurzaOszołomostrachPodwodny RozpruwaczRaziprądRipwreckerSand WraithShockjawSliquifierTide GliderWindwalkerWrzeniec
Mystery class BawoleńDramillionForeverwingGnatochrupHobgobblerJaskiniowy RabuśMarazmorPiaskowa ZjawaPrickleboggleSidlarzSilkspannerSlithersongSweet DeathSword StealerŚlizgochlastŚmiercipieśńZaduśny ZdechZbrojoskrzydłyZębiróg ZamkogłowyZmiennoskrzydły
Strike class Biała FuriaMroziczortNight LightsNocna FuriaPotrójny CiosŚmierciozaurWandersmokWoolly Howl
Krzyż Berk StingerWilkoskrzydłyNiezidentyfikowane gatunki smoków
TU-Hybrydy AbomibumbleBonestormerBrooding BoltstamperDeathly GaleslashGhastly ZapplejackHushbogleRidgesnipper
Pojęcia związane ze smokami
Ogólne SmokiTresura smokówSłabości smokówAlfa
Anatomia Anatomia smokówRóżnorodność ubarwienia smokówRóżnorodność smoczego ognia
Etapy rozwoju Smocze jajaSmocze pisklętaTytaniczne smoki
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.