FANDOM


Artykuł

Śmiercipieśń (ang. Death Song) – gatunek smoka, który debiutuje w sezonie Jeźdźcy smoków: Na końcu świata. Przedstawiciel klasy tajemniczej i jeden z nielicznych gatunków, dla których pożywienie stanowią zarówno smoki, jak i ludzie. Słynie z plucia bursztynem oraz syreniego śpiewu.

Według gry DreamWorks Dragons: Rise of Berk Śmiercipieśń jest przedstawicielem gatunku Slithersong, nie zaś odrębnym gatunkiem.

Wygląd

Smok ten należy do najpiękniejszych gatunków. Ma pomarańczowo-żółtą barwę z niebieskimi wachlarzami oraz brązowymi paskami na całej długości ciała, dzięki którym ubarwienie smoka przypomina tygrysa.

Jego ciało jest bardzo wąskie i wydłużone. Śmiercipieśń ma dwie pary łap. Przednie są krótkie i maleńkie, wyrastają z piersi i służą do podpierania przodu ciała podczas chodzenia po lądzie. Zaś tylne łapy są wielkie, silnie umięśnione i służą do stawania pionowo oraz, oczywiście, do chodzenia po lądzie.

Część płatu skórnego na klatce piersiowej wygląda, jakby odstawała od reszty ciała.

Smok posiada bardzo duże, trójkątne skrzydła, podobne do tych, które ma Zmiennoskrzydły, choć w znacznej części nie przyrastają do tułowia. Przypominają trochę także skrzydła motyli, ze względu na bogate zdobienia oraz kształt. Dostrzec na nich można duże niebieskie kropki oraz różnokolorowe ornamenty wzdłuż krawędzi skrzydła.

Niewielka głowa ma wydłużony kształt, wyposażona jest w małe kolce na górze, dwa długie, żłobione rogi oraz róg nosowy, jak u prawie każdego gatunku. Zęby są dość długie i ostre. Zwierzęta te mają przodozgryz, oznacza to, że kiedy szczęki smoka są zaciśnięte, zęby żuchwy znajdują się przed zębami szczęki.

Wzdłuż grzbietu zwierzęcia ciągnie się rząd kilku dużych, długich i bardzo ostrych szpikulców.

Długi ogon zakończony jest dużym niebieskim wachlarzem. Podobny wachlarz wyrasta z przedniego odcinka ogona. Małe, również niebieskie wachlarze znajdują się po bokach głowy - rozłożone, mają kształt trójkąta. Mają one na celu wzmacnianie dźwięku wydawanego przez smoka oraz prawdopodobnie wychwytywaniu bodźców dźwiękowych z otoczenia. Również te elementy ciała smoka są zdobione ciemnoniebieskimi ornamentami.

Zachowanie

Smok ten jest samotnikiem. Wynika to z faktu, iż jest drapieżnikiem, i choć wabi inne smoki pięknym śpiewem, służy to jedynie polowaniu. Jest agresywny, terytorialny i bezlitosny, nawet wobec młodych z własnego gatunku.

Śmiercipieśnie porozumiewają się między sobą śpiewem.

Tresura

Póki co, Śmiercipieśń jest uważany za gatunek niemożliwy do wytresowania.

Moce i umiejętności

Śpiew i atak bursztynem

Deathsongogień

Śmiertnik Zębacz uwięziony w bursztynie

Smok potrafi wydobyć z siebie piękny, hipnotyzujący śpiew, porównywany do śpiewu syreny, którym wabi ofiarę. Następnie smok pluje półprzezroczystą, pomarańczową wydzieliną, która po zastygnięciu uzyskuje strukturę podobną do bursztynu, w którym więzi swoją ofiarę. Dzięki temu unieruchamia smoki i może później powrócić do ucztowania. Substancja ta wystrzelona przez smoka jest ciepła, a ochładzając się twardnieje. Jest niezwykle twarda, praktycznie nie można jej zniszczyć mechanicznie. Rozkruszyć ją można dopiero po ponownym rozgrzaniu (np. żelem Koszmara Ponocnika).

Śpiew stanowi również główny kanał komunikacyjny Śmiercipieśni. W ten sposób smoki porozumiewają się między sobą.

Wachlarze

Dwie wachlarzowe błony po bokach głowy są składane i rozkładane. Służą one odbijaniu fal dźwiękowych, podczas gdy smok śpiewa, i wysyłania ich w stronę ofiary znajdującej się w promieniu do 1 mili (około 1,6 kilometra). Możliwe, że błony te dodatkowo służą wychwytywaniu bodźców dźwiękowych z otoczenia, dzięki czemu smok jest bardziej przebiegły od innych gatunków.

Ogień

Śmiercipieśń potrafi ziać ogniem, jednak używa go rzadko. Podczas ataku smok skuteczniej pluje płynnym bursztynem.

Etapy rozwoju

 • Jajo
 • Pisklę
 • Dorosły osobnik
 • Tytan

Jajo

W serialu Jeźdźcy smoków: Na końcu świata jajo jest dość spore, ma regularny, owalny kształt, gładką skorupę, białawy kolor i ciemne plamy.

Według gier wygląda zupełnie inaczej. W Rise of Berk posiada owalny kształt i ma niebieską barwę z domieszką koloru różowego, dodatkowo skorupa pokryta jest błękitnymi wzorami. Jajo jest półprzeźroczyste, w jego wnętrzu widoczna jest żółta kula, która prawdopodobnie jest zarodkiem jeszcze niewyklutego pisklęcia. W grze School of Dragons jajo swym wyglądem niezwykle przypomina, również pojawiające się w tej grze jajo Zmiennoskrzydłego, ma owalny kształt, brązową barwę z żółtymi nierównymi liniami i niewielkimi plamkami.

Pisklę

Pisklę pojawia się w serialu, gdzie znanym przedstawicielem jest Garffiiljorg. W porównaniu do dorosłego osobnika ma bardzo obłe ciało i krótkie kończyny, a także szyję. Wachlarze są jeszcze niewykształcone. Barwa ciała jest dość jasna i nie ma tak wyrazistych wzorów i jaskrawych kolorów.

Tytan

Tytaniczny Śmiercipieśń pojawia się tylko w grach. Jego barwa zmienia się na mieszaninę ciemnego błękitu, żółci oraz różu. Jego kolce i wachlarze ulegają znacznemu powiększeniu.

Siedlisko

Smok zamieszkuje Melodyjną Wyspę, która swoją nazwę zawdzięcza właśnie Śmiercipieśniowi.

Dieta

Gatunek ten jest jednym z nielicznych poznanych do tej pory, które spożywają inne smoki. Gustuje zarówno w małych, takich jak Straszliwce Straszliwe, jak i w większych smokach, takich jak na przykład Koszmar Ponocnik. Wiadomo, że smok pożera także ludzi, gdy ci staną mu na drodze.

Słabości

 • Gromogrzmot - jedyny wróg smoka, który ze względu na swój głośny krzyk, ma gorszy słuch niż inne smoki i przez to jest odporny na śpiew Śmiercipieśnia.
 • Małe pomieszczenia, w których śpiew smoka, nasilony w ścianach pomieszczenia, mógłby uśpić samego smoka.

Symbol Osobny artykuł: Słabości smoków

Znani przedstawiciele

Pojawienie się

Na końcu świata

Deathsong i Czkawka RTTE

Czkawka ze Szczerbatkiem ukrywają się przed Śmiercipieśniem

Śmiercipieśń pojawia się w trzecim odcinku Na końcu świata. Jeźdźcy smoków trafiają na Melodyjną Wyspę dzięki Smoczemu Oku, jest to jednocześnie pierwsza wyspa odkryta dzięki tajemniczemu urządzeniu. Podczas lotu nad oceanem słyszą piękny śpiew, który usypia wszystkich. Gdy śpiew ucicha, jeźdźcy się budzą, ale zauważają, że nie ma ich smoków, pozostał tylko Szczerbatek, który zresztą został przez nich znaleziony z dala od obozowiska.

Razem szukają zaginionych wierzchowców, podczas swojej podróży odkrywają, że w głębi wyspy znajduje się wiele smoków uwięzionych w bursztynie. Po chwili przylatuje Śmiercipieśń, przed którym jeźdźcy się ukrywają. Gdy odlatuje, wychodzą z ukrycia, jednak po jakimś czasie smok powraca i więzi wszystkich w bursztynie - wszystkich z wyjątkiem Czkawki. Ten postanawia odnaleźć Gromogrzmota, który jakiś czas wcześniej chciał zaatakować jego przyjaciół. Ów Gromogrzmot był odporny na śpiew Śmiercipieśnia, dzięki czemu nie dał mu się uwięzić. Czkawka tresuje smoka i razem dezorientują Śmiercipieśnia. Chłopak, zeskakując z Gromogrzmota, trze tarczą o ziemię, na której wcześniej rozlał ślinę Hakokła - pod wpływem tarcia ślina zapala się i podpala bursztyn, w którym uwięzieni są jeźdźcy oraz smoki. Bursztyn ustępuję i jeźdźcy wracają do domu. Wcześniej jednak Śmiercipieśń zostaje uwięziony w jaskini przez Czkawkę ze Szczerbatkiem i Gromogrzmotem.

W odcinku Tone Death, młody Śmiercipieśń o imieniu Garffiiljorg trafia w ręce Jeźdźców. Po kilku dniach obecności na Końcu Świata powraca do swojego naturalnego środowiska na Melodyjną Wyspę i przy okazji broni Jeźdźców przed atakiem dzikiego, dorosłego smoka.

W grach

Rise of Berk

W grze smok ten jest przedstawicielem gatunku o nazwie Slithersong i dostępny jest wyłącznie podczas specjalnych okazji:

School of Dragons

Smok pojawił się w grze 27 sierpnia. Jest on głównym obiektem zainteresowania w Expansion Packu "Call of the Death Song". Jego pisklę otrzymuje się w końcowej misji płatnego expansion packu.

Ciekawostki

 • Według gry DreamWorks Dragons: Rise of Berk, Śmiercipieśń jest przedstawicielem gatunku Slithersong, nie zaś odrębnym gatunkiem.
 • Jest to drugi - po Czerwonej Śmierci - znany gatunek smoka, który pożera inne smoki.
 • Smok prawdopodobnie jest zdolny do kanibalizmu po wykluciu się słabych osobników.
 • Jego nazwę wymyślił Mieczyk.
 • Według gry School of Dragons jest drugim - po Tajfumerangu - znanym gatunkiem smoka, który jest w stanie jeść węgorze.
 • W tej samej grze odkrywamy, że wytwarzaną przez Śmiercipieśnia substancję, można łatwo rozpuścić za pomocą oliwy i soli.

Zobacz też

Gatunki smoków z filmów, serialu i gier
Stoker class Czerwona ŚmierćDuży SkrzydłocieńFlame WhipperGobsuckerHobgobblerKoszmar PonocnikKoślawy MrukKsiężniczka OgnioglistMały SkrzydłocieńMoldruffleNocny KoszmarOgnioglistaOgnisty KoszmarPaszczogonSilver PhantomStraszliwiec StraszliwyTajfumerangThreadtailZielona Śmierć
Boulder clas EruptodonGrapple GrounderGroncicleGronkielKrzykozgonMiażdżytłuk KafarOgniołykOstrykiełSzeptozgonShovelhelmStrażnikThunderpedeWyrwiflak Szkarłatny
Tracker class GruchotnikPodwodny RozpruwaczRockstomperSnifflehunchŚmiertnik ZębaczThunderclawWindgnasher
Sharp class BurzochlastDevilish DervishDrzewokosEgg BiterHackatooKroplorwijShivertoothSmętny ZgrzytaczSzponiakSzybki SzpicThornridgeWindstrikerZbiczatrzasł
Tidal class Fioletowa ŚmierćGromogrzmotLuminous KrayfinMudrakerOgniowa BurzaOszołomostrachPodwodny RozpruwaczRaziprądRipwreckerSand WraithShockjawSliquifierTide GliderWindwalkerWrzeniec
Mystery class BawoleńDramillionForeverwingGnatochrupHobgobblerJaskiniowy RabuśMarazmorPiaskowa ZjawaPrickleboggleSidlarzSilkspannerSlithersongSweet DeathSword StealerŚlizgochlastŚmiercipieśńZaduśny ZdechZbrojoskrzydłyZębiróg ZamkogłowyZmiennoskrzydły
Strike class Biała FuriaMroziczortNight LightNocna FuriaPotrójny CiosŚmierciozaurWandersmokWoolly Howl
Krzyż Berk StingerWilkoskrzydłyNiezidentyfikowane gatunki smoków
TU-Hybrydy AbomibumbleBonestormerBrooding BoltstamperChimeragonDeathly GaleslashDreadstriderGhastly ZapplejackHoarsbrumbleHumbangerHushbogleRidgesnipperSkrillknapperThunderbottom
Pojęcia związane ze smokami
Ogólne SmokiTresura smokówSłabości smokówAlfa
Anatomia Anatomia smokówRóżnorodność ubarwienia smokówRóżnorodność smoczego ognia
Etapy rozwoju Smocze jajaSmocze pisklętaTytaniczne smoki
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.