FANDOM


Artykuł
Migdaliska

Obchody święta Snoggletoga w Wielkiej Sali

Skąd wzięła się tak głupia nazwa, pozostaje tajemnicą.

Czkawka, Prezent Nocnej Furii

Święto Snoggletoga (ang. Snoggletog) — coroczne, trwające kilka dni święto obchodzone przez wikingów podczas jednego z najmroźniejszych zimowych miesięcy w roku, będące odpowiednikiem obchodzonego współcześnie Bożego Narodzenia. Jedynym plemieniem znanym z organizacji tych świąt są Wandale.

Snoggletogowi poświęcone zostały dwie krótkometrażówki: Prezent Nocnej Furii i Święta w domu oraz świąteczny materiał filmowy Snoggletog Log.

Tradycje

Podarunki

Topor snoggletog

Szpadka wybiera topór

Jednym ze zwyczajów święta Snoggletoga jest wzajemne obdarowywanie się prezentami - jawne, czyli osobiście z rąk do rąk, lub anonimowe, gdzie nieznany jest darczyńca. Poniżej wymienione zostały przykładowe prezenty:
 • Czkawka podarował Szczerbatkowi nowy, automatyczny ogon, dzięki któremu smok mógł samodzielnie latać.
 • Po niespodziewanej ucieczce smoków z wyspy Berk młodzież wpadła na pomysł, by w ramach pocieszenia sekretnie podłożyć wikingom w ich domach ozdobione wstążką smocze jaja. (Mimo dobrych intencji nie zdawała sobie jednak sprawy, że jaja eksplodują podczas wyklucia.)
 • Czkawka miał w zwyczaju zostawiać Szczerbatkowi wielką misę pełną ryb.

W okresie poprzedzającym Snoggletog oraz w trakcie obchodów zyskuje na znaczeniu handel różnymi przedmiotami (m.in. bronią), które kupuje się głównie jako podarki dla najbliższych.

Dekoracje

Święta na Berk

Wioska przyozdobiona na Snoggletoga

Specjalnie na tę okazję dekoruje się również wioskę. Do najpopularniejszych ozdób należą kolorowe lampiony, łańcuchy ze świecącymi kulami (przypominające współczesne lampki), girlandy (bardzo licznie przyozdabiające wnętrza budynków czy posągi). Popularne są choinki (między innymi za ich sprawą święto Snoggletoga przypomina święta Bożego Narodzenia), które mogą być prawdziwe lub drewniane - w sercu wioski Berk stawiano wysoką choinkę wykonaną z drewnianych, pomalowanych na zielono desek.

Inną ważną dekoracją są tarcze, które jako oręż charakteryzujący wikingów stanowią ważny element wystroju wioski podczas świąt. Tarcze zawieszane są na ścianach domów (zewnętrznych i wewnętrznych) czy meblach oraz na choinkach (przyszpilone do drewnianej choinki tarcze wyglądały nieco jak bombki).

Dekorowane są nawet owce, będące pupilkami wikingów. Zawiesza się na nich dzwonki lub obwiązuje wstążkami.

Potrawy i napoje

Yaknog

Astrid podaje jaczy mogel

Z okazji Snoggletoga przyrządza się również specjalne potrawy oraz napoje. Najpopularniejszym napojem jest jaczy mogel (odpowiednik popularnego w Amerykach i części Europy napoju egg-nog), chociaż jedyną osobą, o której wiadomo, że go przyrządza, jest Astrid Hofferson - wiadomo też, że jej wyrób słynie z okropnego smaku, dlatego wszyscy unikają jego picia.

Jedną z tradycyjnych potraw jest bliżej nieokreślona zupa o zielonkawym kolorze, którą gotuje się na ogniu przez długi czas. Zupę taką przyrządza rodzina Haddock w filmie Snoggletog Log.

Widowiska

Symbol Osobny artykuł: Widowisko z okazji Snoggletoga

Widowisko snoggletog

Przedstawienie

Tradycją praktykowaną od wielu pokoleń, choć wspomnianą i pokazaną dopiero w Święta w domu, są przedstawienia organizowane tradycyjnie dla dzieci, poruszające problemy życia wikingów ze smokami. Pierwotnie, za czasów wojen, widowisko było sposobem celebrowania spokoju, który zapadał w wiosce podczas corocznej, trwającej około tygodnia migracji smoków; w tym czasie, właśnie podczas Snoggletoga, nie napadały one na wioski. Widowisko przedstawiało głównie sceny walk ludzi ze smokami.

Widowisko zorganizowane na Nowym Berk w 10 lat po odejściu smoków miało, w zamyśle Czkawki, przypomnieć starszym wikingom oraz uświadomić młodszym wielką przyjaźń, jaka połączyła wikingów i smoki, a dodatkowo - w zamyśle Pyskacza - uhonorować pamięć Stoicka Ważkiego.

Widowiska wystawiane są na dużej scenie rozstawionej w centralnej części wioski, naprzeciwko niej zaś ustawionych jest kilka rzędów drewnianych ław, na których zasiadają widzowie.

Wspólne spędzanie czasu

Snoggletog jest przede wszystkim okazją do spędzania czasu z najbliższymi oraz przyjaciółmi. Wikingowie obchodzą święto wspólnie, przez większość czasu całym plemieniem - czy gromadząc się podczas widowisk, czy biesiadując w Wielkiej Sali (w dawnej wiosce Berk). Mężczyźni piją trunki w zaprzyjaźnionym gronie.

Pojawienie się

Prezent Nocnej Furii

Święto Snoggletoga po raz pierwszy w historii wyspy Berk obchodzone jest ze smokami, żyjących w pokoju u boku wikingów. Smoki okazują się bardzo pomocne w przygotowaniach obchodów święta, m.in. w zawieszaniu dekoracji (Wichura jednym machnięciem ogona przyszpila tarcze do wielkiej choinki w centrum wioski); inne smoki bawią się z dziećmi lepiącymi bałwany w śniegu.

Gift10

Wikingowie i smoki zgromadzeni podczas Snoggletoga

Stoick Ważki wygłasza krótką przemowę, w której wyraża swoje zaskoczenie faktem, że wikingowie spędzają święta wspólnie ze smokami, w pokoju. Chwilę później nad Berk przelatuje wielkie stado smoków, do którego dołączają wszystkie wytresowane przez wikingów, oprócz dwóch - Szczerbatka, który nie może samodzielnie latać, oraz Sztukamięs, która została przywiązana i zamknięta w domu Śledzika.

Niespodziewane odejście smoków z nieznanego powodu wprawia wszystkich wikingów w ponury nastrój, ponieważ obawiają się, że ich nowi przyjaciele odeszli na zawsze. Młodzież, przede wszystkim Astrid, stara się znaleźć sposób, by rozweselić wikingów. Przyrządza jaczy mogel, który jednak nie przypada nikomu do gustu. Tymczasem Czkawka konstruuje dla swojego smoka automatyczny ogon, dzięki któremu smok samodzielnie odlatuje. Chłopak także obawia się, że jego przyjaciel odszedł na zawsze. Przypadkiem odkrywa ukrytą w domu Śledzika Sztukamięs; smoczyca zrywa łańcuch i odlatuje z Czkawką z wyspy.

Po znalezieniu smoczych jaj w gnieździe Sztukamięs, przyjaciele postanawiają je zabrać i zostawić w domach wikingów w ramach prezentu. Nie wiedzą jednak, że jaja eksplodują podczas wyklucia; w efekcie wiele domów zostaje spalonych, co bardzo mocno zakłóca spokojne obchody święta i zmusza wikingów do podjęcia pracy w gaszeniu pożarów i odbudowywaniu domów. Spaleniu ulega m.in. choinka.

Czkawka wkrótce wraca z odnalezionymi smokami, ku ponownej wielkiej radości wikingów. Celebrują wspólnym biesiadowaniem w Wielkiej Sali.

Święta w domu

Minęło 10 lat, odkąd smoki opuściły wikingów i odleciały do Ukrytego Świata. Wandale, jak co roku, organizują Snoggletoga. Czkawka jest smutny z powodu przekonań jego córki Zephyr, że smoki są potworami, w dodatku tęskni za Szczerbatkiem i zastanawia się, czy smok o nim pamięta.

Homecoming screen 3

Czkawka i Pyskacz organizują przedstawienie

Nie chcąc, by przyjaźń łączącej wikingów ze smokami zatarła się w pamięci wikingów, oraz chcąc przekonać o niej najmłodsze pokolenie wikingów, Czkawka decyduje się wystawić widowisko upamiętniające smoki. Pyskacz Gbur podchwyca pomysł wystawienia przedstawienia i modyfikuje scenariusz, by wyolbrzymić rolę Stoicka Ważkiego w wydarzeniach prowadzących do zapanowania pokoju między smokami a wikingami.

Przedstawienie zostaje zakłócone przypadkowo roznieconym pożarem; w tym samym czasie Nowe Berk odwiedza Szczerbatek ze swoją rodziną. Widząc, że wikingowie znajdują się w niebezpieczeństwie, niezauważony przez żadnego z ludzi ratuje Czkawkę przed upadkiem z klifu. Pokazuje się również w tumanach dymu na scenie, jednak wikingowie uważają go za zwykłe przebranie. Przed odlotem Szczerbatek natyka się na Zephyr, która przekonuje się do spokojnej i przyjacielskiej natury smoka; dziewczynka natychmiast zmienia swoje nastawienie.

Rodzina Haddocków wraca do domu, w którym odkrywają ślady obecności smoków. Wychodzą na werandę, z której dostrzegają odlatującego Szczerbatka z rodziną.

Snoggletog Log

Snoggletoglog1

Snoggletog Log

Świąteczne widowisko nie ma fabuły, lecz stanowi widok na salon i kominek domu Haddocków ozdobione z okazji Snoggletoga. Przez pomieszczenie przewijają się różni bohaterowie, pokazane są też motywy nawiązujące bezpośrednio do obchodów świąt - m.in. Astrid serwująca jaczy mogel czy Pyskacz serwujący świąteczną zupę. W tle rozbrzmiewa świąteczna muzyka.

Ciekawostki

 • Obchody Snoggletoga przypominają Boże Narodzenie.
 • Święto Snoggletoga poprzedza Piątek Czarnej Zarazy.
 • W okolicach tego święta smoki mają okres godowy, w czasie którego przenoszą się do Lęgowiska, by złożyć jaja.
  • Tradycja widowisk sugeruje, że święto Snoggletoga organizowane było w określonym czasie z zamysłem, by wykorzystać kilkudniowy okres nieobecności smoków udających się na odległe wyspy na wylęg. Tymczasem krótkometrażowka Prezent Nocnej Furii ujawnia, że migracja smoków jest dla wikingów zaskoczeniem.
 • W krótkometrażówce Prezent Nocnej Furii święto jest po raz pierwszy obchodzone ze smokami.
 • Mówi się, że w nocy domy odwiedza Odyn i wkłada prezenty do hełmów, tak jak współcześnie robi się to ze skarpetami, wieszanymi na kominku.
 • Plemię Berserków posiada własną tradycję podobną do święta Snoggletoga.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.