Jak Wytresować Smoka Wiki
Advertisement
Jak Wytresować Smoka Wiki

Marazmor żywiący się świecącymi algami

Świecące algi (ang. Glowing Algaes) — rodzaj glonów wykazujących zdolność bioluminescencji. Są one pożywieniem Marazmora.

Opis

Algi występują w wodach płynących, głównie słodkich, jednak są w stanie również przetrwać pobyt w wodzie słonej. Z powodu swojej bioluminescencji zabarwiają całe strumienie, w których rosną, na bladoniebieski odcień i sprawiają, że płynąca w nich woda zaczyna się świecić.

Jedno z żerowisk Marazmora

Wydaje się, że występuje kilka gatunków alg zdolnych do bioluminescencji, a samo ich świecenie zdaje się czasowe - Marazmor znany jest z tego, że nie odstępuje źródła pokarmu na krok, a jednak wędruje między rozmaitymi wyspami, na których występują jarzące się glony, więc najprawdopodobniej opuszcza żerowisko, gdy woda przestaje się świecić i rusza w następne miejsce. Jako że te smoki mają swoje stałe przyzwyczajenia i trasy, algi muszą rozjarzać się ze znaną im regularnością, prawdopodobnie na jakimś etapie swojego życiowego cyklu. Wiadomo, że niektóre gatunki alg, takie jak na przykład ten występujący na Berk, uzależniają ten cykl i swój blask od zewnętrznych czynników, jakimi w tym przypadku są regularne, występujące co dekadę niebieskie zorze, znane pod nazwą Furii Orvandila. Jednak na Archipelagu istnieją także gatunki, które prowadzą swój cykl życiowy bez względu na warunki atmosferyczne i świecą one w zupełnie innym czasie niż glony na Berk.

Znane lokalizacje świecących alg to strumień płynący z Północnych Bagien na Berk i przepływający obok wioski wikingów, a także strumień na jednej z nieznanych wysp Archipelagu, na którą Heathera skierowała Viggo oraz jeźdźców.

Znaczenie

Bioluminescencja smoków po zjedzeniu alg

Zjedzenie alg wywołuje tymczasowe zjawisko bioluminescencji u jakiegokolwiek smoka, który je zje.

Świecące glony są jedynym pożywieniem Marazmorów. To właśnie one nadają smokom z tego gatunku ich upiorny, błękitny blask i prawdopodobnie gdyby gady żywiły się innym pokarmem, z czasem ich poświata by zniknęła.

Przed wydarzeniami z odcinka Zemsta świecące algi występujące na Berk i rozjarzające się co dekadę pod wpływem Furii Orvandila były powodem regularnego przybywania na wyspę Marazmora. Berkianie w tym czasie ukrywali się w domach, gdyż smok, podążający za swoim pożywieniem, każdą osobę widzianą w pobliżu strumienia świecących alg brał za zagrożenie chcące odciąć go od pokarmu i zabijał. Z tego też powodu co dekadę niszczył wioskę. Wikingowie na przestrzeni lat nie byli w stanie go zwalczyć, ponieważ byli przekonani, że samo ujrzenie bestii powoduje paraliż ze strachu - nie wiedzieli bowiem o neurotoksycznej mgle smoka, która paraliżowała wszystkich śmiałków chcących zabić zwierzę. Udało się go odpędzić dopiero, gdy młodzi jeźdźcy zmienili bieg strumienia, odsuwając go od wioski i spuszczając świecące glony do morza.

Ze względu na fakt, że Marazmory walczą z każdym, kto potencjalnie może odebrać im algi lub choćby się do nich zbliży, pociski z glonów zostały też użyte przez jeźdźców jako broń przeciwko Łowcom. Obrzucenie statków wroga poskutkowało skierowaniem na nie paraliżującego ataku jednego z Marazmorów.

Pojawienie się

Jeźdźcy smoków: Obrońcy Berk

Strumień rozświetlony przez algi

W odcinku Zemsta Czkawka i Astrid ruszają stawić czoło nadciągającemu Marazmorowi, który dziesięć lat wcześniej zhańbił rodzinę dziewczyny. Podczas lotu odkrywają, że w strumieniu przepływającym w pobliżu wioski rosną specyficzne glony, które reagują świeceniem na pojawienie się błękitnej zorzy polarnej zwanej Furiami Orvandila.

Dostrzegają Marazmora żywiącego się glonami i dochodzą do wniosku, że to musi być przyczyna jego przybycia oraz agresji - podążanie za pożywieniem i obrona przed wszystkim, co mogłoby go odciąć od źródła glonów. Gdy smok ich zauważa, Czkawka chce uciekać na Szczerbatku w chmury, jednak okazuje się, że Nocna Furia napiła się nieco wody z algami i zaczęła świecić, przez co Marazmor jest w stanie bez trudu ich namierzyć. Udaje im się ukryć w jaskini, gdzie Szczerbatek po chwili traci swój blask.

Świecące smoki i Marazmor

Wiedząc, co przyprowadziło Marazmora na Berk, jeźdźcy postanawiają spuścić wszystkie algi do morza, zmieniając bieg strumienia. Aby unieszkodliwić na chwilę przeszkadzającego im gada, wykorzystują glony, by rozjarzyć własne smoki. Atak innych świecących zwierząt sprawia, że skołowany Marazmor pada na ziemię i przyjaciele są w stanie dokończyć pracę. Ostatecznie smok odlatuje za rozlewającymi się po morzu glonami.

Jeźdźcy smoków: Na końcu świata

Mieczyk i Szpadka ochlapani glonami

W odcinku Szpony i topory (część 1) Heathera zdradza Viggo położenie Marazmora, chcąc zdobyć jego zaufanie. Informuje też jeźdźców, że poprzedni rok poświęciła na badanie przyzwyczajeń tego gatunku, i przekazuje im mapę wszystkich miejsc obfitujących w świecące algi, między którymi krąży smok, wraz z jego aktualnym miejscem pobytu. Ci zawczasu przygotowują tam zasadzkę na Łowców.

Mieczyk i Szpadka zostają wysłani po glony, dzięki którym uda się wywabić smoka. Znajdują świecący strumień oraz samego Marazmora, pożywiającego się nad jego brzegiem. Zwierzę nie atakuje ich, dopóki nie zbliżają się i nie nabierają alg do woreczków. Wtedy smok najpierw ochlapuje ich, uderzając ogonem w wodę i sprawiając, że glony osiadają na bliźniakach, a potem rusza za nimi w pościg.

Algi rozlane na pokładzie statku

Jeźdźcy, otoczeni w międzyczasie przez posiłki przybywające razem z Viggo, postanawiają dostosować się do sytuacji i skorzystać z niespodziewanego wsparcia. Obrzucają statki Łowców algami, przez co Marazmor natychmiast zaczyna atakować i unieruchamiać całe załogi.

W odcinku Szpony i topory (część 2) Viggo korzysta z alg, by nakarmić przebywającego w niewoli u Łowców Marazmora.

W odcinku Ostatni smok na świecie Czkawka używa alg do oświetlania sobie nocą drogi podczas szukania śladów Bawolenia.

Zobacz też