FANDOM


Plik:546199 358267367569104 2043745589 n.jpg
Żmijak Jadowitek (ang. Venomous Vorpent) - należący do grupy nanosmoków jadowity smok, którego ukąszenie absolutnie zawsze kończy się fatalnie. 

Opis

Smok dorasta kilku centymetrów długości. Posiada żądło pełne trucizny na końcówce ogona oraz w pysku, a na jego szyi znajduje się "worek" z jadem. Zanim ugryzie lub ukłuje swoją zdobycz, powoduje, że skóra jego ofiary drętwieje. Przez to nie wie nawet, że jest atakowana przez Żmijka Jadowitka. 

Choroba spowodowana przez zatrucie jadem tego nanosmoka zwana jest Żmijaczka. Objawia się początkowo przeziębieniem, później utratą władzy w kończynach, utratą przytomności i w końcu - w większości przypadków - śmiercią. 

Historia

Żmijak Jadowitek pierwszy raz zostaje wspomniany w trzecim tomie cyklu książek, pt. Jak mówić po smoczemu. Został on wetknięty między strony książki Jak mówić po smoczemu (autorstwa Czkawki) przez Alvina Przecherę, by zaatakował chłopca. Żmijak zaatakował jednak Śledzika w balonie podczas ucieczki z rzymskiej twierdzy.

W tomie czwartym, pt. How to Cheat a Dragon's Curse, Śledzik ma objawy choroby Żmijaczki po ukąszeniu nanosmoka. Czkawka wyrusza na poszukiwania antidotum na jad Żmijka, ziemniaka, znanego wówczas tylko z legend Wikingów. Antidotum ma posiadać klan Histeryków


Szablon:Gatunki

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.