Jak Wytresować Smoka Wiki
Advertisement
Jak Wytresować Smoka Wiki
Poprzedni odcinek
Jesteśmy rodziną (część 2)
Żyj i pozwól latać Następny odcinek
Gronkielowe żelazo
Artykuł

Żyj i pozwól latać (ang. Live and Let Fly) — pierwszy odcinek sezonu Jeźdźcy smoków: Obrońcy Berk. Jego premiera w USA odbyła się 19 września 2013 roku, a w Polsce 2 lutego 2014 roku na kanale Cartoon Network.

Opis

Po ostatnich wydarzeniach i porwaniu Czkawki Stoick zakazuje młodzieży lotów na smokach. Jeźdźcy postanawiają założyć tajne stowarzyszenie. Ale czy wódz gra fair?

Fabuła

Jeźdźcy przesłuchują Śledzika w jaskiniach Berk. Na samym początku przesłuchiwany trzyma się bardzo dobrze, lecz gdy gaśnie światło, zaczyna opowiadać wszystko, co wie. Przyjaciele są niezadowoleni. Czkawka tłumaczy koledze, że metody Albrechta będą jeszcze mniej przyjemne i przypomina, że Ingerman może powiedzieć tylko jak się nazywa i skąd pochodzi – nic więcej. Po chwili wszyscy opuszczają jaskinię i pozostawiają w niej związanego Śledzika. Zostaje z nim jedynie Sztukamięs, która jednak zamiast go uwolnić, liże go po twarzy.

Czkawka udaje się do portu, gdzie spotyka się ze Stoickiem. Tam dowiaduje się, że wódz zakazał wszystkim mieszkańcom latania na smokach. Chłopak nie zgadza się z tym rozporządzeniem i przedstawia zagrożenie ze strony Łupieżców. Tłumaczy, że Albrecht ma własne smoki, czytał Smoczy Podręcznik i widział, jak Astrid oswajała Koszmara Ponocnika. Poza tym na jego wyspie wciąż znajduje się Pleśniak, który nie będzie długo milczał. Chłopak dodaje jeszcze, że tylko na smokach będą mogli bronić się przed Łupieżcami. Te argumenty nie przemawiają do jego ojca – wódz mówi synowi, że ryzyko jest zbyt duże i wciąż podtrzymuje swoje zdanie.

Treser wraca do Akademii i przekazuje złą wiadomość wszystkim jeźdźcom. Ci z niepokojem przyjmują rozporządzenie. Astrid mówi Czkawce, by jakoś wpłynął na zmianę decyzji wodza, jednak Śledzik sądzi, że będzie to graniczyło z cudem. Młody Haddock żali się, że jego ojciec ostatnimi czasy zrobił się nadopiekuńczy, dodając, że właśnie to jest przyczyną jego decyzji. Mimo to chłopak stwierdza, że będzie próbować dalej.

Czkawka i Astrid ze swoimi smokami wracają pieszo z Akademii, rozmawiając miedzy sobą o całej sytuacji. Po drodze Szczerbatek dostrzega zachodzące słońce i zaczyna dokuczać Czkawce. Astrid pyta przyjaciela o zachowanie smoka. Chłopak odpowiada, że o tej porze zwykle latali wokół wyspy, co Nocna Furia bardzo lubi. Dziewczyna, słysząc to, ubolewa nad losem Szczerbatka, przy okazji drażniąc się z jego jeźdźcem. Potem odchodzi, zostawiając ich samych.

Szczerbatek po zmroku nadal wpatruje się w niebo, po czym udaje się do kuźni, gdzie Czkawka buduje swoją tarczę, i próbuje przekonać go do wspólnego lotu. Jeździec cierpliwie tłumaczy, że nie wolno im wzbić się w niebo. Pyskacz wchodzi do budynku i pyta chłopaka, co tu robi, skoro o tej porze zawsze latał ze Szczerbatkiem; poniewczasie jednak przypomina sobie o rozporządzeniu wodza. Czkawka demonstruje mu działanie tarczy, zauważając przy tym, że nawet bez smoków muszą być przygotowani do walki. Kowal przypomina mu, że Stoick zakazał latania dla ich bezpieczeństwa, jednak chłopak stwierdza, że najbezpieczniej czuje się właśnie na swojej Nocnej Furii. Pyskacz zwraca uwagę na piękny księżyc i oznajmia, że sam by sobie chętnie polatał, jednak widząc ostre spojrzenie pomocnika, milknie i odchodzi. Szczerbatek w dalszym ciągu chce przekonać do lotu Czkawkę.

Podczas gdy Astrid karmi Wichurę rybami, jej smok zaczyna nasłuchiwać. W ciemności dziewczyna zauważa Nocną Furię przelatującą nad wioską. Udaje się w pogoń za Szczerbatkiem i Czkawką.

Ścigani wykonują serię ostrych zwrotów, by zmylić i zgubić dziewczynę. Gdy czują się już bezpiecznie, zatrzymują się przy klifie. Czkawka gratuluje smokowi udanej ucieczki, ale Astrid nagle ląduje obok nich. Dziewczyna odgaduje, że młody Haddock jak zwykle działa bez wiedzy ojca. Chłopak jednak odpiera zarzut, twierdząc, że tym razem Stoick podjął błędną decyzję.

Astrid i Czkawka wpadają na pomysł, by stworzyć tajną organizację o nazwie Nadziemny Krąg, która działałaby tylko w nocy. Jej przewodnia zasada miałaby brzmieć "Nadziemnych Krąg nie istnieje". Członkowie Kręgu mogliby w ramach uczestnictwa patrolować okolicę i trenować. Pierwszą osobą, do której się z tym udają, jest Sączysmark. Ten razem z Hakokłem bez wahania decyduje się dołączyć do grupy. Następnie pytają Mieczyka i Szpadkę. Ci, choć nie mogą zrozumieć zasady panującej w klubie, również włączają się w projekt.

Śledzik nie wydaje się przekonany, zwłaszcza gdy słyszy, że treningi mają odbywać się w nocy. Czkawka zaczyna wymyślać, jaki szacunek chłopak może zdobyć, jeśli dzięki temu uratują wioskę. Ingerman, słysząc o własnym pomniku, postanawia przyłączyć się do klubu.

Pierwszym miejscem, w jakie nocą udają się członkowie Kręgu, jest Wyspa Zmiennoskrzydłych. Tam poznają sposób polowania Zmiennoskrzydłych, podobny do taktyki stosowanej przez watahy wilków. Dowiadują się też, że kwas tych smoków parzy jedynie z bliska oraz że gady muszą mieć się do czego upodobnić, by stać się niewidzialne.

Tymczasem w kuźni Pyskacz próbuje uruchomić tarczę Czkawki, gdy przychodzi do niego Stoick. Wódz pyta o poprawione siodło dla Thornada. Jego przyjaciel nie może zrozumieć, po co mu siodło, skoro panuje zakaz latania na smokach. Ważki odpowiada kowalowi, że ktoś musi patrolować tereny wokół wyspy. Pyskacz domyśla się, że wodz łamie własny zakaz, jednak ten zabrania mu mówić o tym komukolwiek, zwłaszcza Czkawce.

Kolejnej nocy jeźdźcy badają znaki pozostawione przez Tajfumeranga. Śledzik dzieli się z przyjaciółmi swoją wiedzą i tłumaczy, że z wypalonych śladów można wywnioskować wiek smoka, miejsce, z którego przyleciał oraz to, w które się udał. Sączysmark stwierdza, że jemu jest to niepotrzebne, gdyż dobrze wie, dokąd udał się smok – i wskazuje na ogromnego gada, lecącego prosto na jeźdźców. Przyjaciele uciekają.

Podczas lotu powrotnego Mieczyk zauważa Stoicka, lecącego na Thornado. By uniknąć przyłapania, Czkawka każe przyjaciołom schować się w chmurach. Bliźniakom przeszkadza jednak słaba widoczność, więc zaczynają lecieć do góry nogami, wystawiając głowy poniżej linii chmur. Stoick dostrzega dwa podejrzane kształty i rusza za nimi w pogoń. Przyjaciele rozpraszają się i jak najszybciej wracają do domów. Większości jeźdźców udaje się umknąć, jednak Śledzik zostaje nakryty tuż przed swoimi drzwiami.

Stoick i Pyskacz przeprowadzają przesłuchanie Śledzika, chcąc dowiedzieć się, dlaczego i z kim latał w środku nocy. Ten jednak stosuje się do rad Czkawki i powtarza jedynie wyuczoną formułkę. Udaje mu się nie wyjawić tajemnicy nawet w chwili, gdy gaśnie światło.

Na kolejnym nocnym zebraniu grupy w Akademii Śledzik chwali się swoim osiągnięciem, a Czkawka postanawia tymczasowo wstrzymać działanie klubu. Chłopak tłumaczy swoją decyzję tym, że o mały włos nie zostali nakryci. Dodaje też, że teraz muszą bardziej uważać. Nagle na arenę wlatuje Sączysmark na płonącym Hakokle. Czkawka gani swojego kolegę za brak dyskrecji, jednak ten oznajmia, że na Berk płyną Łupieżcy.

Czkawka budzi Stoicka i informuje go o zagrożeniu. Wódz pyta syna, skąd ma te wieści. Chłopak stwierdza, że to pytanie jest przecież całkowicie zbędne, lecz sam nie pozostaje dłużny i wypomina ojcu łamanie własnych zasad. Stoick, chcąc uciec od tematu, każde synowi zwołać pozostałych jeźdźców. Okazuje się, że ci już czekają przed drzwiami.

Albrecht z daleka dostrzega jeźdźców i nakazuje Łupieżcom rozpocząć ostrzał z katapult. Stoick tymczasem poleca młodzieży czekać, a sam z Thornadem atakuje wrogie łodzie. Gdy daje sygnał, jeźdźcy ruszają do natarcia. Albrecht, widząc to, wypuszcza Zmiennoskrzydłe. Czkawka nakazuje przyjaciołom zapędzić smoki na ich wyspę, a sam dołącza do ojca i pomaga mu. Razem z Stoickiem atakują łodzie Łupieżców, łącząc splunięcia swoich smoków, dzięki czemu rozproszona falą dźwiękową plazma spada na większy obszar. Widząc to, Albrecht postanawia się wycofać. Czkawka uważa to za dziwne i twierdzi, że przywódca Łupieżców tak łatwo się nie poddaje. Stoick nie podziela obaw syna.

Tymczasem Pleśniak, Bestial i Łupieżcy podkładają w jaskiniach wyspy Berk jaja Szeptozgonów. Okazuje się, że atak Albrechta miał na celu jedynie odwrócenie uwagi jeźdźców.

W domu Haddocków Czkawka dosiada się do ojca i wspólnie jedzą posiłek. Stoick przyznaje się do błędu i mówi, że źle zrobił, zakazując latania. Wypytuje syna o Nadziemny Krąg, a ten przekazuje mu pierwszą zasadę. W tym czasie w podziemiach Berk wykluwają się małe Szeptozgony.

Najważniejsze wydarzenia

Postacie

Ludzie

Smoki

Pozostałe gatunki

Ciekawostki

  • Tytuł odcinka jest nawiązaniem do powiedzenia "żyj i daj żyć innym" (ang. live and let live) lub do filmu Żyj i pozwól umrzeć (ang. Live and Let Die).
  • Nadziemny Krąg (ang. Flight Club) oraz jego pierwsza zasada są nawiązaniem do książki i filmu o tytule Podziemny krąg (ang. Fight Club).
  • W tym odcinku Zmiennoskrzydłe nie potrafią użyć swoich zdolności znikania w powietrzu, ponieważ według Czkawki "nie mają się do czego upodobnić". Jednak później w serialu smoki z tego gatunku wielokrotnie stają się niewidzialne także w przestworzach – dzieje się to na przykład w odcinkach Pod osłoną nocy i Florek.
    • Okazuje się też, że kwas Zmiennoskrzydłego jest skuteczny jedynie z niewielkiej odległości.
  • Czkawka i Astrid używają tego samego sygnału ręcznego, by kazać swoim smokom iść spać.
  • Czkawka i Śledzik odnoszą się do kilku wydarzeń, które miały miejsce w poprzednim sezonie.
  • Okazuje się, że Śledzik boi się ciemności.

Błędy

  • W tym odcinku Czkawka nazywa Gromogrzmota "Piorunogrzmotem".

Zobacz też

Advertisement