FANDOM


Ameryka — wielkie państwo, nieznane wikingom, leżące na zachód od Archipelagu Barbarzyńskiego.

Położenie

Według sporządzonych przez wikingów map, Ameryka (z podziałem na Północną i Południową; kształt lądów zbliżony do tych na mapach współczesnych) znajduje się na zachód od Archipelagu, w dość dużej odległości, by żaden z wikingów nie dał rady nigdy (do czasu) tam dopłynąć. Jednak według ich map albo obie Ameryki znajdowały się na półkuli północnej, albo Archipelag zlokalizowany był w okolicach równika. Spowodowane to było po prostu niedokładnością tych map.

Historia

Jak złamać smoczą klątwę

O Ameryce i jej historii dowiadujemy się po raz pierwszy w tomie czwartym cyklu książek. 

Pierwszym i jedynym wikingiem, który dotarł tam dopiero za życia Czkawki, był Norbert Szajbus, przywódca plemienia Histeryków. Wybrał się on w długą wyprawę na swoim statku o nazwie Amerykańskie Marzenie, by dotrzeć właśnie do Ameryki i lepiej ją poznać. Kiedy trafił na ląd, został pozytywnie przyjęty przez żyjące tam plemiona, dzięki którym poznał m.in. tajniki strzelania z łuku oraz zdobył ziemniaka, znanego z legend i baśni jako warzywo o magicznych właściwościach. 

Wodza Histeryków miał okazję poznać Czkawka, który poszukiwał antidotum na śmiertelne ukąszenie Żmijka Jadowitka, który zaatakował jego najbliższego przyjaciela Śledzika. Dowiedział się, że jest nim ziemniak, rosnący tylko w Ameryce. O ile nikt wcześniej nie wierzył w istnienie tego lądu, o tyle sam Czkawka zdobył ziemniaka, który później zaczęto hodować na Głuplandii

How to Ride a Dragon's Storm

W siódmym tomie powieści Czkawka został porwany na statek o nazwie Amerykańskie Marzenie 2 (jako że pierwszy egzemplarz statku rozbił się podczas pierwszej wyprawy do Ameryki). Okazało się, że Norbert zamierzał podbić Amerykę i zamieszkać na niej, dlatego statek był ogromny i doskonale wyposażony.

Zobacz też

Wyspa JutraWyspa Lawowych ProstakówAmerykaKraniec BohateraMordercze GóryTerytorium Rafowych WojownikówZatoka NiszczycielaRozpacz UpioraPływające LodyLodowa Wyspa NikądNicZbiriaZimowy Wiatr WotanaWaldurniaWyspy MaskonurówGłuszaMoczary WłamywaczekLochy BrutaliPożarcieGniew ThoraHisteriaŁajdacjaMorze PonureWyspa CzachaGłuplandiaZakute WyspyZiemie ZakałówPoczciwy KrajMorze Zwane Balią WotanaZagmatwane WysepkiTajemnicaWodny KrajLetni PrądBerserkWyspa Spokojnego ŻyciaPlaża Złamanego SercaPłonący LasKraina Niewolników Szpetnych ZbirówKontynentSzkoła BystrzakaGrzmot ThoraNawiedzone MokradłaZatoka Rozlanej KrwiKompletna mapa archipelagu
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.