FANDOM


Amoswiking, łowca nagród, który pracuje u boku swojego brata Berthela. Pojawia się on w serialu Jeźdźcy smoków: Na końcu świata, w odcinkach Apetyt na głowę i W potrzasku. Jego dosyć nietypową cechą jest wada wymowy, mężczyzna ten bowiem sepleni.

Wygląd

Jest to średniego wzrostu mężczyzna, z charakterystycznymi, gęstymi, brązowymi brwiami i delikatnym zarostem na twarzy. Jego oczy mają orzechową barwę, a na jego głowie spoczywa metalowy hełm z dwoma rogami zagiętymi ku górze. Ubrany jest w prawdopodobnie skórzaną, ciemną kamizelkę.

Charakter

Podobnie jak brat, Amos jest niezwykle naiwny i strachliwy, jednakże to właśnie on jest swego rodzaju przywódcą w ich dwuosobowej grupie. Po bliższym przyjrzeniu się można także stwierdzić, że jest on trochę inteligentniejszy i bardziej sumienny w wykonywaniu swoich obowiązków od Berthela.

Umiejętności

Choć początkowo na to nie wygląda, potrafi się on doskonale skradać i działać w ciszy, bowiem nocą udało mu się porwać Czkawkę, mimo że w jego pobliżu przebywała niezwykle czujna i niebezpieczna Nocna Furia. Jeżeli jednak chodzi o walkę, nie posiada on zbyt dużych umiejętności w tej dziedzinie, ponieważ już jeden człowiek jest w stanie pokonać jego i Berthela na raz.

Historia

Jeźdźcy smoków: Na końcu świata

Amos wraz z Berthelem po raz pierwszy pojawiają się w odcinku Apetyt na głowę, kiedy to w nocy udaje im się porwać Czkawkę i przetransportować go na swój statek. Za dnia chłopak budzi się, wówczas pod podkład schodzą jego oprawcy. Bracia za pomocą silnego uderzenia w głowę zamierzają ponownie pozbawić go przytomności, by nie sprawiał im kłopotów. Czkawka powstrzymuje ich jednak mówiąc, że przez przypadek mogliby go zabić, a przecież Viggo chce go otrzymać żywego. Amos ma pewne wątpliwości, więc pyta brata co dokładnie było napisane w liście gończym, ale mężczyzna wyznaje mu, że nie wie, ponieważ go zgubił. Wiking karci brata, po czym mówi, że najwyżej powalą chłopaka trochę później. Jednakże Czkawka każe im sobie to darować i zaczyna straszyć ich swoimi przyjaciółmi, którzy rzekomo niedługo powinni się zjawić, aby go ocalić. W tym momencie na zewnątrz słychać jakiś hałas, a gdy mężczyźni idą to sprawdzić, na górze czeka już na nich Bestial, który bez większych problemów wyrzuca ich za burtę, po czym przejmuje Czkawkę.

W końcu udaje im się wrócić na statek, jednak i tym razem nie zabawiają oni tam zbyt długo, gdyż Stoick zaraz po wyciągnięciu z nich informacji o tym, co się stało z jego synem, ponownie wrzuca ich do wody.

W odcinku W potrzasku Amos i Berthel próbują ukraść Czkawce prezent zaręczynowy dla Astrid, który ich zdaniem jest bezcenną biżuterią. Gdy tylko nadarza się okazja, mężczyzna odbiera jeźdźcowi medalion, a następnie czym prędzej z nim ucieka, zaś Czkawka wraz z Sączysmarkiem ruszają jego śladem. Podczas pościgu Amos wpada do leża Piaskowej Zjawy, gdzie zostaje uwięziony. Ścigający go wikingowie wkrótce również trafiają do podziemnej jaskini. Na miejscu okazuje się, że cała trójka będzie musiała ze sobą współpracować aby pokonać dzikiego i niezwykle niebezpiecznego smoka, a także żeby wszyscy cali i zdrowi wydostali się z pułapki.

Amos podsuwa pomysł, żeby wyjść przez dziurę w stropie, więc Czkawka każe mu i Sączysmarkowi zbudować wysoką wieżę. Sam zaś podejmuje się stworzenia klatki. Gdy wieża i klatka są już gotowe, nagle znienacka pojawia się Piaskowa Zjawa. Amos z Jorgensonem uciekają, a Czkawka skacze na jedną z przygotowanych wyrzutni. Wystrzelony pocisk wybija dziurę w szkle, a pierwszy promień światła odgradza smoka od ludzi. Uruchamiając kolejne wyrzutnie, chłopak zamyka Piaskową Zjawę w klatce z promieni słonecznych. Razem z pozostałymi jeszcze raz próbuje się wspiąć, ale smok na powrót zalepia otwory w stropie, rzuca się na wieżę i ją niszczy. Amos chce uciekać i zostawić chłopaka, ale Sączysmark kategorycznie mu tego zabrania. W tym momencie do jaskini wpadają pozostałe smoki z jeźdźcami. Płoszą Piaskową Zjawę i uwalniają swoich przyjaciół oraz wrogiego mężczyznę. Amos po całej tej sytuacji nie jest już ponownie widziany, więc nie jest pewne, czym aktualnie się zajmuje i dokąd się udał, chociaż można przypuszczać, iż nadal jest on antagonistą.

Relacje

Berthel

Relacje pomiędzy nimi nie zostały szczegółowo ukazane, jednakże można stwierdzić, iż mężczyźni wzajemnie się o siebie troszczą, a także, że nie żywią do siebie zbyt długo urazy, w przypadku gdy jeden z nich zawiedzie drugiego.

Zobacz też

Bohaterowie z filmów, serialu oraz gier
Humans icon HICCUP
Dragon icon TOOTHLESS
Humans icon DRAGO
Humans icon GOTHI
Humans icon HEATHER
Scifim 2
Główni
bohaterowie
Smoki Antagoniści Bohaterowie
z filmów
Bohaterowie
z serialu
Bohaterowie
z gier
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.