FANDOM


(a co ma odwaga ludzi do tego, że są nieodporni na uderzenia w głowę? Also zmniejszenie liczebności smoczej armii, bo tych uzbrojonych smoków było tam kilkadziesiąt, maks kilkaset, ale żadnych tysięcy)
 
Linia 26: Linia 26:
   
 
===Smoki===
 
===Smoki===
[[Plik:Newdragonl.png|thumb|Opancerzone smoki]]Smoki są głównym celem działalności łowców z armii Drago. Łapią je i niewolą, zaś Drago, operując dramatycznymi, właściwymi sobie wrzaskami zmusza je do posłuszeństwa. Smoki te następnie są wykorzystywane stosownie do ich zdolności i właściwości - większość wędruje do smoczej armii. [[Smocza zbroja|Opancerzone]] [[Smocza armia|smoki]] skłądają się na bojowy oddział liczący kilkaset gadów, który ma za zadanie walczyć z innymi smokami w powietrzu.
+
[[Plik:Newdragonl.png|thumb|Opancerzone smoki]]Smoki są głównym celem działalności łowców z armii Drago. Łapią je i niewolą, zaś Drago, operując dramatycznymi, właściwymi sobie wrzaskami zmusza je do posłuszeństwa. Smoki te następnie są wykorzystywane stosownie do ich zdolności i właściwości - większość wędruje do smoczej armii. [[Smocza zbroja|Opancerzone]] [[Smocza armia|smoki]] składają się na bojowy oddział liczący kilkaset gadów, który ma za zadanie walczyć z innymi smokami w powietrzu.
   
 
W samym sercu smoczej armii stoi [[Oszołomostrach Drago|Oszołomostrach]], trzymany w ukryciu pod powierzchnią oceanu i ciągnący statki wchodzące w skład [[flota Drago|floty Drago]]. Gigantyczny smok jest [[alfa|Alfą]] armii, dzięki czemu może używać na całym stadzie właściwej swojemu gatunkowi umiejętności polegającej na hipnozie z pomocą specyficznych, wysokich dźwięków, a także bodźca wzrokowego. W praktyce oznacza to, że może wydawać gadom rozkazy, którym nie są w stanie się oprzeć. Często prowadzi to do sytuacji, w których smoki popełniają straszne czyny zupełnie nieświadomie.
 
W samym sercu smoczej armii stoi [[Oszołomostrach Drago|Oszołomostrach]], trzymany w ukryciu pod powierzchnią oceanu i ciągnący statki wchodzące w skład [[flota Drago|floty Drago]]. Gigantyczny smok jest [[alfa|Alfą]] armii, dzięki czemu może używać na całym stadzie właściwej swojemu gatunkowi umiejętności polegającej na hipnozie z pomocą specyficznych, wysokich dźwięków, a także bodźca wzrokowego. W praktyce oznacza to, że może wydawać gadom rozkazy, którym nie są w stanie się oprzeć. Często prowadzi to do sytuacji, w których smoki popełniają straszne czyny zupełnie nieświadomie.

Aktualna wersja na dzień 17:50, lut 26, 2020

— Więc po co ci smocza armia?

— Bo potrzeba smoków, by pokonać inne smoki.
— A może potrzebujesz smoków, by pokonać ludzi? Kontrolować tych, którzy idą za tobą. I pozbyć się tych, którzy nie chcą.

Czkawka i Drago, Jak wytresować smoka 2

Armia Drago (ang. Drago's Army) — armia walcząca pod dowództwem Drago Krwawdonia, powiązana z Łowcami Smoków. Po raz pierwszy pojawia się w filmie Jak wytresować smoka 2, a jej geneza sięga jeszcze wydarzeń z serialu Jeźdźcy smoków: Na końcu świata.

OpisEdytuj

DziałalnośćEdytuj

Drago Krwawdoń postawił sobie na cel pojmanie wszystkich bez wyjątku smoków żyjących w Archipelagu i wszystkie środki dedykuje właśnie temu zadaniu. Jako dziecko straciwszy całą rodzinę i swoją wioskę podczas ataku stada smoków, Krwawdoń postanowił się zemścić, i docelowo dąży do zgładzenia smoczej rasy. Czyni to jednak starannie i stopniowo, najpierw tworząc ogromną i silną armię, której nikt nie byłby w stanie się przeciwstawić, by dopiero później uderzyć całą swoją mocą i zniszczyć smoki, oraz ludzi, którzy stawiają mu opór.

WojownicyEdytuj

Ogromna armia ludzi służących Drago Krwawdoniowi dzieli się na różne podgrupy, z których każda ma inne zadanie. Wszyscy oni stanowią grupę niewolników, których życie nie ma żadnej wartości dla Drago. Wystarczy, że raz zawiodą, a on bez wahania skazuje ich na śmierć.

JWS2Sc04

Armia wojowników

Główny trzon armii stanowią ludzie, których także jest kilka lub nawet kilkanaście tysięcy i podczas walki są zorganizowani w regularne formacje. Część z nich walczy na miecze, część obsługuje machiny łapiące lub zabijające smoki, jeszcze inni strzelają z łuków.

Inni członkowie armii podróżują po Archipelagu i pozyskujących smoki do armii. Mają swoje własne łodzie o pojemnych ładowniach i organizują się w grupy po kilkoro członków, których prowadzi dowódca. Do grupy tej należą ludzie służący Eretowi.

Nie wiadomo na pewno, czy łowcy z armii Drago są wikingami, jednak prawdopodobnie nie. Różnią ich zupełnie inne stroje, zwyczaje, a także stosowane przez nich rozwiązania technologiczne - przykładowo, używają broni, których nigdy nie używali wikingowie, podobnie sytuacja wygląda ze skomplikowanymi machinami wojennymi, wykonywanymi z metalu, nie zaś z drewna czy kamienia.

Łowcami smoków są przede wszystkim mężczyźni (w filmie nie pojawiają się kobiety). Noszą grube, wykonane ze smoczych skór ubrania, pozwalające im przeżyć w najbardziej mroźnych zakątkach Archipelagu. Niektórzy z nich, służący bezpośrednio u boku Drago Krwawdonia, noszą nakrycia głowy wykonane z głów niedźwiedzi, szczelnie zakrywające głowę, szyję oraz ramiona.

SmokiEdytuj

Newdragonl

Opancerzone smoki

Smoki są głównym celem działalności łowców z armii Drago. Łapią je i niewolą, zaś Drago, operując dramatycznymi, właściwymi sobie wrzaskami zmusza je do posłuszeństwa. Smoki te następnie są wykorzystywane stosownie do ich zdolności i właściwości - większość wędruje do smoczej armii. Opancerzone smoki składają się na bojowy oddział liczący kilkaset gadów, który ma za zadanie walczyć z innymi smokami w powietrzu.

W samym sercu smoczej armii stoi Oszołomostrach, trzymany w ukryciu pod powierzchnią oceanu i ciągnący statki wchodzące w skład floty Drago. Gigantyczny smok jest Alfą armii, dzięki czemu może używać na całym stadzie właściwej swojemu gatunkowi umiejętności polegającej na hipnozie z pomocą specyficznych, wysokich dźwięków, a także bodźca wzrokowego. W praktyce oznacza to, że może wydawać gadom rozkazy, którym nie są w stanie się oprzeć. Często prowadzi to do sytuacji, w których smoki popełniają straszne czyny zupełnie nieświadomie.

Co istotne, ludzie podlegający Drago nigdy nie dosiadają smoków. Wyjątek stanowią pojawiający się w serialu Lotnicy oraz sam Drago i Krogan, którzy swego czasu ujeżdżali Gruchotniki.

BronieEdytuj

  • Dmuchawki - mają kształt podłużnej, wydrążonej w środku rurki, na końcu której umieszcza się zatrutą strzałkę. Węższy koniec wkłada się do ust i z całej siły dmucha, aby strzałka została wystrzelona w zamierzonym kierunku. Strzałki są zatrute substancją, która tymczasowo usypia smoki - na wystarczająco długi czas, by Łowcy zdołali związać i unieszkodliwić smoki.
  • Łuki- używane przez zorganizowanych w formacje łuczników.
  • Miecze, topory - używane przez wojowników walczących ze smokami bezpośrednio, na ziemi.
  • Pułapki - mające różne kształty, wymiary i sposoby działania machiny, które mają na celu zestrzelenie, ogłuszenie lub bezpośrednio schwytanie smoków.
  • Katapulty

CzłonkowieEdytuj

Do znanych członków Armii Drago Krwawdonia należą:

HistoriaEdytuj

PrzeszłośćEdytuj

Najstarsze wspomnienia dotyczące działalności Drago dotyczą posiedzenia wodzów, na którym obecny był Stoick Ważki. Drago objawił im się jako "człowiek z ludu", który jest w stanie położyć kres tyranii smoków, pod warunkiem, że wszyscy wodzowie złożą mu pokłon i podążą za nim. Wyśmiany opuścił salę i nasłał na nią opancerzone smoki, które podpaliły salę; w wyniku pożary zginęli wszyscy wodzowie prócz Stoicka. Po opuszczeniu sali Drago dołączył do czekającego na niego nieopodal Krogana i razem odlecieli na grzbietach Gruchotników.

Jeźdźcy smoków: Na końcu świataEdytuj

Głównym ugrupowaniem podejmującym walkę przeciw smoczej rasie są Łowcy Smoków, bardzo blisko powiązani z armią Drago. Działający pod wodą Viggo Czarcioustego, w pewnym momencie sprzymierzyli się z Kroganem, służącym bezpośrednio Drago Krwawdoniowi. Krogan niedługo po dołączeniu do Łowców pokonuje ich przywódców i przejmuje wojowników na własny użytek, tworząc formację Lotników. Podlega rozkazom nowego wodza Łowców, Johanna, z którym w ostatecznym rozrachunku ryzwalizuje.

Krogan5

Krogan jako przywódca Lotników

Walka między Kroganem a jeźdźcami toczy się głównie o posiadanie Smoczego Oka, które zawiera niezliczone informacje o smokach - zarówno przydatne i fascynujące, jak i niebezpieczne, jeśli znajdą się w niepowołanych rękach. Podczas gdy jeźdźcy używają informacji z Oka do odkrywania nowych lądów oraz gatunków smoków, a niejednokrotnie, by nieść im pomoc, Łowcy Smoków podróżują po wyspach, pojmując smoki na własny użytek.

Lotnicy prowadzą liczne ofensywy na wszelkie miejsca mające związek ze smokami, lub zamieszkiwane przez plemiona sprzymierzone ze smoczą rasą, między innymi Obrońców Skrzydła czy Skrzydlate Panny. Jeźdźcy bronią tych miejsc, a czasem sami podejmują atak na obozowiska czy statki armii Krogana.

Oszołomostrach wyspa berserków king of dragons

Krogan i Johann odnajdują Króla Smoków

Johann i Krogan dążą do zdobycia informacji na temat "Króla Smoków", którego chcą odnaleźć i pojmać, by dzięki niemu z jeszcze większą łatwością i skutecznością porywać smoki do armii. Wyścig do Króla Smoków jednocześnie zaprowadza Łowców i Jeźdźców na Wyspę Berserków, gdzie rozgrywa się ostateczna bitwa. Ukryty w podziemiach wyspy Oszołomostrach uniemożliwia wrogim smokom zbliżenie się do wyspy, a jednocześnie wzywa wszystkie dzikie smoki do walki przeciwko smoczym oprawcom. Mający potężną przewagę liczebną smoczy jeźdźcy, ich sojusznicy i dzikie smoki ostatecznie pokonują Lotników i Łowców. Tymczasem Czkawka, równocześnie z Kroganem i Johannem, zakrada się do jaskini Króla Smoków, gdzie toczy się pojedynek o przejęcie ukrytego w jaskini jaja. Z pomocą pozostającego w ukryciu Oszołomostracha, jajo trafia w ręce Czkawki, natomiast Johann ginie. Kroganowi udaje się zbiec, jednak zostaje zaciągnięty przed oblicze Drago Krwawdonia przez jego strażników. Informuje wodza, że nie zdołał zdobyć jaja Króla Smoków, przez co zostaje skazany na śmierć. Drago wspomina wówczas, że zdobędzie innego Króla Smoków.

Jak wytresować smoka 2 Edytuj

Jws2 - 34

Pierwsze spotkanie Czkawki i Astrid z ludźmi Ereta

Łowcy pojawiają się wyłącznie w filmie Jak wytresować smoka 2. Pierwszymi spotkanymi przez Czkawkę i Astrid łowcami są Eret i jego słudzy, obozujący w zniszczonym forcie. Tam zestrzeliwują lecącą Wichurę i bezskutecznie usiłują porwać Szczerbatka. Eret opowiada Czkawce i Astrid o ich pracy, polegającej na dostarczaniu smoków do armii Drago Krwawdonia. Jednocześnie mówią, iż ich mistrz jest okrutny i nie toleruje nieposłuszeństwa.

Później Eret z kompanami żeglują po morzach, szukając kolejnych smoków, i po raz kolejny spotykają Czkawkę i Astrid. Jakiś czas później dziewczyna porywa łowcę i zmusza go do zdradzenia kryjówki Drago. Na miejscu jeźdźcy zauważają ogromną flotę, a ich smoki zostają zaatakowane przez innych łowców, odzianych w niedźwiedzie skóry. Strzelają zatrutymi strzałami i usypiają Hakokła, Sztukamięs oraz Jota i Wyma. Porywają także samych jeźdźców i zaprowadzają wszystkich przed oblicze Drago. Ten jest zaniepokojony wieścią o wyspie Berk i natychmiast postanawia zabić alfę smoków, a potem zaatakować ich gniazdo. Rozkazuje swoim poddanym zabić Ereta, którego obrania Wichura.

Eret zwraca się przeciwko innym łowcom, służących bezpośrednio Drago, uwalniając siebie oraz jeźdźców i atakując łowców. Gdy ich unieszkodliwia, uwalnia również smoki i na ich grzbietach jeźdźcy udają się pod Smocze Sanktuarium, by walczyć przeciwko Drago i jego armii.

10299010 754921217862945 4611304615387355671 n

Czkawka i Drago przed ostatecznym starciem

Armia bierze udział w bitwie pod Smoczym Sanktuarium, gdzie walczy przeciwko wikingom z wyspy Berk, ujeżdżającym smoki, a także przeciwko smokom ze Smoczego Sanktuarium. Podczas bitwy Drago ujawnia swojego Oszołomostracha, który przejmuje kontrolę nad wszystkimi smokami sprzymierzonymi z jeźdźcami - w tym nad Szczerbatkiem, którego zmusza do zabójstwa Stoicka Ważkiego. Bitwa kończy się zwycięsko dla sług Drago Krwawdonia, który udaje się na czele wszystkich smoków w stronę Berk.

Tam ma miejsce ostatnia bitwa Drago. Przybywa tam sam na czele swojej smoczej armii. Pozostali wojownicy nie pojawiają się; prawdopodobnie nie zdążyli dopłynąć na Berk. Podczas walki Szczerbatkowi udaje się wyzwolić spod kontroli alfy, a następnie uczynić to samo ze wszystkimi smokami, które stają po jego stronie. Dzięki wspólnemu ostrzałowi udaje się pokonać Oszołomostracha, który ucieka do oceanu, pociągając za sobą swojego mistrza Drago.

Późniejsze losyEdytuj

W filmie Jak wytresować smoka 3 okazuje się, że po śmierci Drago kontrolę nad armią przejęli Lordowie Wojny. Zadaniem łowców ponownie stało się łapanie smoków do odbudowywanej przez Lordów smoczej armii.

CiekawostkiEdytuj

  • Łowcy smoków i reszta plemienia, którego przedstawicielem jest Drago Krwawdoń, mogą należeć do historycznego plemienia Hunów.
  • W serialu istnieje pewna nieścisłość chronologiczna. Walka o jajo Króla Smoków (Oszołomostracha), którego chce w swojej armii wykorzystać Drago, a które ostatecznie trafia do Valki, ma miejsce zaledwie rok przed wydarzeniami z filmu Jak wytresować smoka 2. Nie jest możliwe, by smok wykluty z jaja był Oszołomostrachem Valki (który liczy sobie ponad 20 lat), jest też mało prawdopodobne, by w przeciągu roku Drago zdołał zdobyć inne jajo, z którego wyklułby się i wyrósł Oszołomostrach Drago. Prowadzi to do wniosku, że podczas wydarzeń z serialu Drago mógł znajdować się już w posiadaniu Oszołomostracha (lub rzeczywiście rok wystarczył, by smok wykluł się i dorósł), a jajo, które przejęła Valka, jest zupełnie innym Oszołomostrachem, który nie pojawia się w filmie.

Zobacz teżEdytuj

Bohaterowie z filmów, serialu oraz gier
Humans icon HICCUP
Dragon icon TOOTHLESS
Humans icon DRAGO
Humans icon GOTHI
Humans icon HEATHER
Scifim 2
Główni
bohaterowie
Smoki Antagoniści Bohaterowie
z filmów
Bohaterowie
z serialu
Bohaterowie
z gier
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.