Jak Wytresować Smoka Wiki
Advertisement
Jak Wytresować Smoka Wiki
Poprzedni odcinek
Grunt to rodzinka
Aukcja na miarę bohaterów Następny odcinek
Obrońcy Skrzydła (część 1)
Artykuł

Aukcja na miarę bohaterów (ang. Last Auction Heroes) — dwunasty odcinek trzeciej serii serialu Jeźdźcy smoków: Na końcu świata.

Opis

Czkawka wysyła Sączysmarka do infiltracji smoczej aukcji. Jednak okazuje się, że Łowcy zastawili na nich pułapkę. Gdy jeźdźcy sądzą, że nie ma dla nich ratunku, pomoc nadchodzi z najmniej oczekiwanej strony.

Fabuła

Czkawka z pomocą Johanna wykrada Łowcom mapę, wskazującą lokalizację najbliższej smoczej aukcji (tak, jak w liście do Heathery poradził im Dagur). Nie wie, że Łowcy tym razem spodziewają się specjalnego gościa.

Po zwiadzie Haddock stwierdza jednoznacznie - niemożliwe będzie wtargnięcie tam siłą, straże są zbyt mocne, w dodatku nie wie, gdzie Łowcy trzymają jakiekolwiek smoki większe od dostrzeżonych Straszliwców czy Ognioglist. Dlatego wpada na pomysł, by wysłać tam kogoś w przebraniu, kto odwróci uwagę przywódcy Łowców, by jeźdźcy mogli po cichu przekraść się na wyspę. Wybór pada na Sączysmarka, gdyż z nim ani Ryker, ani Viggo, nie mieli jeszcze z bliska do czynienia.

Jednak wstęp na aukcję warunkuje odpowiednia ilość złota. Czkawka postanawia pożyczyć całe złoto Berk. Stoick wyśmiewa go, po czym stanowczo odmawia. Chłopak perswaduje, że jeśli nie przerwą aukcji, Viggo zarobi tyle, że nakupi sobie statków i machin do armii, a potem ruszy na Archipelag i zapoluje również na ich smoki. Wódz ostatecznie zgadza się na ryzykowny plan syna. Chce tylko zobaczyć przebranego już wysłannika - i jest w szoku, gdy dowiaduje się, że tak ważną rolę dostał Sączysmark. Wobec takiego obrotu spraw stawia jeden warunek - jako "sługa" postaci granej przez Jorgensona poleci Pyskacz.

Po przybyciu na miejsce Sączysmark doskonale wczuwa się w rolę, rzucając pieniędzmi na wszystkie strony i eksponując swoje rzekome bogactwo. Zauważony przez Viggo i Rykera, przedstawia się jako "pan Ulgerthorp". Viggo odnosi wrażenie, że już go skądś zna, ale Pyskacz od razu zaprzecza. Sączysmark, którego duma rozrosła się wprost proporcjonalnie do wartości jego "majątku", od razu policzkuje "sługę" za odzywanie się w jego imieniu, po czym rusza w głąb wyspy.

Tymczasem w porcie cumuje Johann. Ryker nakazuje mu odpłynąć, gdyż jest za biedny na takie aukcje i nie ma tam czego szukać, ale kupiec twierdzi, że ma dla Viggo mały podarunek. Ryker zagląda pod pokład, gdzie widzi kilka zamkniętych w klatkach smoków, i każe zawołać brata. Viggo również ogląda towar i dziękuje Johannowi za hojny dar, nie orientując się, że pospolitych gatunków osobniki są wierzchowcami jeźdźców. Jego podejrzenia budzi jednak skrzypiąca i uginająca się deska, sugerująca, że pod pokładem jest wolne miejsce - aktualnie częściowo zajmowane przez ukrytych tam jeźdźców i Szczerbatka. Czarciousty rzuca monetę, która po chwili odbija się od dna ładowni między przyjaciółmi. Viggo znienacka roztrzaskuje deskę, ale w ciemności nie dostrzega niczego niepokojącego, gdyż Szczerbatek zawczasu osłania wszystkich swoimi czarnymi skrzydłami. W ostatnim momencie Mieczyk nieomal zdradza ich kichnięciem, ale z pomocą Śledzika udaje mu się je stłumić.

Sączysmark gwiazdorzy przed namiotem Viggo, oczekując na Rykera. Pyskacz zaś zauważa idącego w ich kierunku ogromnego smoka, który na przemian je i przysypia - Ogniołyka, jak się później okazuje, o imieniu Maruda. Zachwycony, podchodzi do gada, karmi go żelastwem i kładzie mu dłoń na pysku. Tę miłą chwilę przerywa jednak Ryker, który dość brutalnie straszy smoka i twierdzi, że bardzo chętnie by go zjadł. Kowal pyta go, czy ten gad również jest na sprzedaż, ale rozmówca wyjaśnia, że nie - a Ogniołyk chodzi wolny, gdyż jest jedynym smokiem, który przegryzłby smokoodporną kratę (żywi się metalem). W dodatku jest niesamowicie spokojny. Sączysmark wtrąca się i informuje, że idzie przeliczyć złoto do namiotu Viggo. Ryker początkowo zabrania mu tego, ale po scenie, odstawionej przez głośno pokrzykującego Jorgensona, pozwala im wejść. W środku konspiratorzy szybko odnajdują spis wszystkich posiadanych przez Czarcioustego smoków, a gdy wychodzą, dyskretnie rzucają go na ziemię. Chwilę później pozostawiony spis przejmuje Czkawka.

Mieczyk, Szpadka i Śledzik wędrują między klatkami w poszukiwaniu swoich smoków. Ingerman zaczyna panikować, kiedy Łowcy, usłyszawszy podejrzany dźwięk, ruszają w ich stronę. Bliźniaki twierdzą, że strach jest tylko w głowie i dopiero jeśli Śledzik uwierzy, że ich znajdą, to ich znajdą. Przerażony blondyn krzyczy, bo Łowcy faktycznie ich odnajdują, ale w tym samym momencie Astrid z Heatherą unieszkodliwiają ich. Przyjaciele ruszają na dalszy rekonesans.

Na aukcji Sączysmark rozprawia na temat swojej rzekomej wyspy, próbując nawiązać rozmowę z siedzącym obok niego tajemniczym, milczącym mężczyzną w kapturze, którego później jeźdźcy będą znać jako Krogana. To właśnie on okazuje się być owym "gościem specjalnym", i widząc go, Viggo rozpoczyna licytację - zrywa przykrycie z klatki z Szybkim Szpicem, a oczom zebranych ukazuje się nie tylko gad, lecz także bliźniaki uczepione krat. Jorgenson stara się odwrócić uwagę gości nieco spóźnionym rozrzucaniem złota, ale Czarciousty go rozpoznaje i nakazuje schwytać wszystkich jeźdźców.

Śledzik odnajduje Sztukamięs i smoki przyjaciół, ale łapie go jeden ze strażników i żadna wiara w ratunek Astrid nie pomaga chłopakowi. Także Czkawka i Szczerbatek zostają zaskoczeni podczas uwalniania gadów z jaskini. Nocna Furia nie może strzelać, gdyż Łowcy prowadzą przed sobą Astrid i Heatherę. Viggo wtrąca jeźdźców i Pyskacza do lochu, a Szczerbatka zabiera na aukcję. Oburzony Sączysmark wciąż nie wychodzi z roli, żądając wypuszczenia, a Mieczyk sprawdza czaszką, z czego zbudowana jest ściana. Dochodzi do wniosku, że jest to ruda żelaza.

Do licytacji zostaje wystawiony Szczerbatek. Widząc entuzjazm wikingów, Viggo nakazuje przyprowadzić Czkawkę, by patrzył, jak sprzedawany będzie jego wierzchowiec.

W więzieniu Pyskacz rzuca w kierunku strażników kamieniami, będącymi właściwie fragmentami wspomnianej rudy żelaza. Łowcy śmieją się z niego, a także z przybyłego po kilku chwilach Marudy, który z wielkim spokojem zaczyna pożerać kamienie. Kiedy jednak zauważa Pyskacza za kratami, a ten prosi go o pomoc, smok staje się niespodziewanie agresywny, unieszkodliwia straż i wyciąga szczękami kratę. Jeźdźcy ruszają odzyskać smoki.

Na aukcji wikingowie ciągle podbijają cenę za Nocną Furię, ale wszystkim usta zamyka worek złota, wyciągnięty przez Krogana. Viggo już ma dobić targu, tyle, że wokół nagle pojawia się mnóstwo uwolnionych smoków, atakujących Łowców. Krogan zabiera zapłatę i odchodzi. Jeźdźcy rozdzielają się - Czkawka biegnie po Szczerbatka, pozostali szukają własnych smoków. Haddocka chce powstrzymać pilnujący Furii Ryker, ale Pyskacz bardzo chętnie staje z nim w szranki, zaś Czkawka leci po złoto.

Na jednym ze statków zauważa Viggo ze skrzynią z Berk - jednak Czarciousty, widząc chłopaka, zwyczajnie rzuca łup do morza. Szatyn nurkuje za skrzynią. Chwyta ją, ale jej ciężar ściąga go na dno. W chwili, gdy już wysuwa mu się ona z palców, Czkawkę łapie Wichura i wynosi na powierzchnię, a potem podsadza na trzymanego przez Sztukamięs Szczerbatka. Radość z udanej akcji okazuje się przedwczesna - w skrzyni nie ma złota, gdyż Viggo podmienił je na kamienie. Astrid pociesza Czkawkę, uświadamiając mu, jak wiele smoków uwolnili, a Pyskacz ofiaruje się porozmawiać o wszystkim ze Stoickiem. Na koniec, w związku z faktem, iż nie jest już "sługą" Jorgensona, ostentacyjnie go policzkuje.

Najważniejsze wydarzenia

Postacie

Ludzie

Smoki

Ciekawostki

  • Tytuł nawiązuje do filmu Bohater ostatniej akcji (ang. Last Action Hero)
  • Jest to drugi raz, kiedy bohater (w tym przypadku Sączysmark) farbuje włosy. Za pierwszym razem była to Astrid w odcinku Słodka Heathera (część 2).
  • W tym odcinku możemy zobaczyć historię poznania i oswojenia Marudy przez Pyskacza.
  • Jest to pierwszy odcinek serialu, w którym pojawił się smok z gatunku Ogniołyk.
  • Mimo że Heathera wystąpiła w odcinku, to ani razu nie można było zobaczyć Szpicruty, choć wszyscy pozostali jeźdźcy pokazywali się ze swoimi smokami. Zaś w scenie powrotu do domu, gdy każdy musiał przecież podróżować na swoim smoku, Heathera została zwyczajnie pominięta - tak, że przyjaciele wracają tylko w siódemkę (szóstka jeźdźców i Pyskacz).

Zobacz też

Advertisement