FANDOM


Poprzedni odcinek
Wielki lód
Bajka o dwóch smokach Następny odcinek
Efekt węgorza
Artykuł

Bajka o dwóch smokach (ang. A Tale of Two Dragons) — piętnasty odcinek sezonu Jeźdźcy smoków: Obrońcy Berk. Jego premiera odbyła się 29 stycznia 2014 roku w USA i 8 czerwca 2014 roku w Polsce na kanale Polsat.

Opis

Hakokieł i Wichura dziwnie się zachowują. Początkowa hipoteza jest taka, że smoki przejęły swoje nawyki od właścicieli. Po eksperymencie z zamianą smoków, okazuje się, że nie w tym leży przyczyna dziwnych zachowań dwóch gadów. Przyczyną jest zupelnie coś innego, z czym trudno się zmierzyć.

Fabuła

Na wyspie Berk odbywają się ćwiczenia na wypadek ataku Krzykozgona. Po usłyszeniu sygnału alarmowego, Astrid z Wichurą lecą do miejsca zbiórki, lecz Sączysmark i Hakokieł ich wyprzedają. Dziewczyna zaczyna się denerwować na Jorgensona. Po krótkiej wymianie zdań nie wytrzymuje i atakuje kolegę, w wyniku potyczki smoki i jeźdźcy niszczą wejście do twierdzy.

W wyniku tego zajścia Stoick robi wykład jeźdźcom na temat tego, co zaszło w Berk. Czkawka przeprasza ojca za zniszczenia. Wódz postanawia dać karę jeźdźcom - mają uporządkować pole kapusty pozostawione po Pleśniaku i przygotować je do siewu.

Podczas rozdzielania zadań przez Czkawkę, miedzy Sączysmarkiem i Astrid ponownie dochodzi do kłótni. Jednak zatarg miedzy nimi po chwili mija i wszyscy zaczynają pracować. Czkawka ma już chwalić się, że wszystko idzie po jego myśli, ale w oddali słyszy kłócących się przyjaciół.

Sączysmark i Astrid zaczynają się ponownie kłócić o powierzoną im pracę, ale podczas tego Hakokieł zaczyna atakować Wichurę, która odpowiada mu tym samym. Czkawka, widząc to, postanawia zakończyć to z pomocą Szczerbatka, lecz ten po zbliżeniu do smoków z akademii zaczyna walczyć razem z nimi. Jeźdźcy starają się powstrzymać swoje smoki, jednak bez większych efektów. Czkawka nakazuje przyjaciołom odciągać smoki z całej siły i odlecieć z tego miejsca.

Od razu po wylądowaniu Sączysmark oskarża Astrid o atak na niego i Hakokła. Astrid wypomina koledze, że to jego smok pierwszy zaatakował Wichurę. Czkawka próbuje uspokoić przyjaciół, lecz oni go lekceważą i dalej się kłócą. Dopiero po reakcji Szczerbatka, szef akademii może spróbować się dowiedzieć co się tam stało. Jednak każdy członek ma swoją wersję wydarzeń. Po odlocie Astrid i Sączysmarka, Śledzik opowiada Czkawce, że to co zaszło między tymi smokami jego zdaniem było dziwne.

Wieczorem Stoick wypytuje syna o postępy w pracy. Czkawka twierdzi na początku, że wszystko idzie świetnie, lecz ojciec wypomina mu, że Astrid i Sączysmark dalej walczą z sobą. Do drzwi puka Astrid, która oznajmia szefowi, że nie będzie więcej pracować z Sączysmarkiem. Czkawka obiecuje koleżance, że zrobi co tylko będzie mógł. Chwilę po odprawieniu dziewczyny pojawia się Sączysmark, który również nie chce kontynuować pracy z Astrid. Po tych odwiedzinach Stoick dalej pyta się Czkawki, czy wszystko jest w porządku, ten na początku próbuje wszystko ukryć, ale z czasem opowiada, że nie wie co ma zrobić z tymi jeźdźcami, by się pogodzili. Wódz pokazuje synowi dwie metody jak postępują wikingowie, ale według Czkawki obydwie nie pasują do tej sytuacji. Wtedy Stoick opowiada mu, że jest jeszcze trzecia metoda, mniej widowiskowa, ale ma szanse powodzenia - skłonić ich podstępem do współpracy.

Następnego dnia Astrid i Sączysmark sprzątali swoje części pola, lecz po jakimś czasie wpadają na siebie. Obydwoje postanawiają pokazać Czkawce, że nie stanowią zagrożenia i potrafią razem współpracować. Jednak smoki ponownie zaczynają z sobą walczyć.

Zważywszy na okoliczności Czkawka zmusza Astrid i Sączysmarka do wymienienia się smokami, ale obydwoje jeźdźców uważa ten pomysł za niedorzeczny. Czkawka uważa, że dzięki temu może w końcu się pogodzą i daje im dzień wolnego, by mogli dokładnie poznać nowe smoki.

Astrid i Sączysmark testują swoje tymczasowe smoki, i każde z nich odkrywa w tym czasie nową potężną moc kryjącą się w smokach. Jorgenson odkrywa pojedynczy strzał kolcem, a Astrid podmuch skrzydeł Hakokła.

Wieczorem jeźdźcy zdają swoje tymczasowe smoki do akademii, Czkawka wypytuje ich o doświadczenia, które doznali na obcym smoku. Każde z nich opisuje bardzo dobrze smoka, którego miało okazję dosiadać.

Tymczasem na polu kapusty Śledzik szuka odpowiedzi na nurtujące go pytanie - dlaczego smoki stają się tutaj tak agresywne. Sztukamięs wpada na trop i zaczyna kopać, odkrywając tam źródło wszelkich kłopotów.

Następnego dnia o poranku Astrid i Sączysmark chcą nakarmić smoki, które dosiadali poprzedniego dnia. Jednak odkrywszy swoje zamiary, ustalają, że zachowają to w tajemnicy. W akademii zastają zniszczone klatki, w których znajdowały się ich smoki. Przylatuje do nich Czkawka i Szczerbatek, których również zdziwiła sytuacja, jaką zastali na arenie. Dopiero Śledzik informuje zebranych, gdzie można zaleźć zaginione smoki.

Na polu kapusty spotykają walczące z sobą smoki. Czkawka wypytuje Śledzika skąd wiedział, że Wichura i Hakokieł będą tutaj, ten odpowiada mu, że znalazł na tym polu smoczy korzeń. Astrid i Sączysmark chcą powstrzymać swoje smoki, początkowo bezskutecznie. Jeźdźcy w końcu wchodzą miedzy walczące smoki, które, nie chcąc skrzywdzić przyjaciół, kończą walkę. Gdy sytuacja się uspokoiła, Sztukamięs i Śledzik lecą do smoczego korzenia, by jak najszybciej się go pozbyć. Jednak Jot i Wym wyczuwają smoczy korzeń, który natychmiastowo zmienia ich nastawienie. Pod wpływem korzenia, Zębiróg zaczyna atakować inne smoki. Czkawka i Szczerbatek próbują powstrzymać Jota i Wyma, by Sztukamięs mogła wyrwać korzeń, jednak brakuje jej siły. Sączysmark, widząc to, chce pomoc kolegom, z czym zgadza się Astrid. Jeźdźcy mają jednak problem - kiedy smoki znajdą się za blisko korzenia, znów zaczną ze sobą walczyć. Jednak Astrid wpada na pomysł, który określa jako szalony. Sączysmark, słysząc to, od razu się zgadza.

Zębiróg atakujący Sztukamięs został powstrzymany przez Wichurę z Sączysmarkiem, co bardzo zdziwiło Śledzika. Astrid wyjaśnia Czkawce, że to był jedyny sposób, by powstrzymać smoki przed walką. Wym i Jot ponownie chcą zdobyć korzeń, ale Astrid wraz z Hakokłem używają podmuchu skrzydeł, który ściąga smoka na ziemię. Sztukamięs już prawie wyrwała korzeń, lecz ten jeszcze trzymał się ziemi. Sączysmark i Wichura, chcąc pomóc Gronkielowi, używają pojedynczego strzału kolcem w korzeń, dzięki któremu Sztukamięs wyrywa korzeń, który może w końcu wyrzucić jak najdalej od Berk.

Po tym zdarzeniu Czkawka chwali Astrid i Sączysmarka. Gratuluje im tego, że mogli razem współpracować, w co mało kto by mógł uwierzyć. Dziewczyna i chłopak zaczęli darzyć się uznaniem i w końcu dosiedli swoich smoków.

Następnego w czasie pracy na polu Astrid i Sączysmark chcą się dowiedzieć, jak używa się nowo poznanych ataków ich smoków. Natomiast Czkawka i Stoick cieszą się z powodzenia trzeciej metody godzenia.

Najważniejsze wydarzenia

Postacie

Ludzie

Smoki

Ciekawostki

 • Tytuł odcinka jest aluzją do tytułu książki A Tale of Two Cities (pl. Opowieść o dwóch miastach).
 • Po raz pierwszy Czkawka nazywa siebie wielkim przywódcą.
 • Smoczy korzeń zostaje wprowadzony do serii;
 • Okazuje się, że głazożerne smoki są odporne na tą roślinę. Wyjątkiem jest Krzykozgon.
 • Choć Szpadka i Mieczyk mają łóżka co widać w odcinku Bliźniacze szaleństwa, zwykle śpią zawieszeni do góry nogami na belce.
 • W tym odcinku widać trzy dotąd ukryte zdolności smoków.
  • Koszmary Ponocniki mogą za pomocą swoich skrzydeł bardzo mocno dmuchnąć wiatrem.
  • Gronkle są odporne na smoczy korzeń.
  • Śmiertniki Zębacze bardzo dokładnie ciskają pojedynczym kolcem.

Link do odcinka

Zobacz też

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.