FANDOM


Baldur by Johannes Gehrts

Baldur (ang. Baldr) - znany również jako Balder. Syn Odyna i Frigg. Bóg światła, wiosny i wszystkiego tego, co dobre i sprawiedliwe.

W mitologii nordyckiej

Według mitologii, pewnego dnia Baldura miały zacząć nękać niepokojące sny (w innych wersjach jego matkę), w których widział, jak uprowadza go Hel. Ponieważ był on uwielbiany przez wszystkich bogów, wszystkich bardzo to zaniepokoiło, a w szczególności Frigg. Postanowiła więc zmusić każde stworzenie, rzecz i istotę na świecie, aby złożyło przysięgę, że nie skrzywdzi Baldura. Zlekceważyła jednak jemiołę, którą uznała za zbyt słabą i niepozorną. Od teraz ulubioną zabawą bogów stało się rzucanie różnymi przedmiotami w boga światła i obserwowanie, jak się od niego obijają, nie robiąc mu żadnej krzywdy.

Loki, przebrany za żebraczkę, dowiedział się od Frigg, że jedynie jemioła jest w stanie skrzywdzić Baldura i podpuścił Hödura, ślepego brata Baldura, do strzelenia w brata strzałą wykonaną z gałązki jemioły. Bóg światła trafił do Helheim, ale Hel zgodziła się go wypuścić, jeżeli każda istota zapłacze z powodu straty Baldura. Olbrzymka o imieniu Thökk (staronord. "Dziękuję"), za którą możliwe, że przebrał się Loki, nie przyłączyła się do żałoby.

Baldur ma pozostać w Helheim aż do czas Zmierzchu Bogów. Kiedy przyjdzie czas, wraz z Hödurem zapanuje nad światem.

Historia

Imieniem Baldura jest nazwana cieśnina, w której Viggo umieszcza Podwodnego Rozpruwacza w odcinku Straszna cieśnina, aby uniemożliwić kupcom dopłynięcie na Berk.

W grze DreamWorks Dragons: Rise of Berk pojawia się lokacja o nazwie Baldr's Table, która jest dostępna jedynie podczas specjalnych okazji. Za każdym razem można tam było jednak odnaleźć inne smoki, więc nie można jednogłośnie stwierdzić, jakie gatunki zamieszkują tę wyspę.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.