Jak Wytresować Smoka Wiki
Advertisement
Jak Wytresować Smoka Wiki
Snaptrapper transparent.png
Artykuł dotyczy postaci z filmu. Jeśli szukasz gatunku smoka, sprawdź Biała Furia (gatunek).
Artykuł

Biała Furia (ang. Light Fury) — jedyna bliżej poznana przedstawicielka gatunku Biała Furia, która pojawia się w filmie Jak wytresować smoka 3. Jest partnerką Szczerbatka.

Wygląd

Smoczycę wyróżnia białe ubarwienie, przez które stanowi swoiste przeciwieństwo Szczerbatka. Ma również jasnoniebieskie oczy.

Istotną cechą jej anatomii jest silnie ograniczona liczba wypustek wieńczących głowę (smoczyca posiada jedynie uszy oraz pojedynczą parę wypustek nieco niżej), a także brak kolców na grzbiecie. Analogiczne do Nocnej Furii lotki poprawiające aerodynamikę w locie mają bardziej zaokrąglony, owalny kształt.

Charakter

O smoczycy można powiedzieć tyle, że jest niezwykle dzika i nieuchwytna. Ucieka ona zawsze, gdy zobaczy bądź wyczuje w swoim pobliżu człowieka. Nie wydaje się wówczas agresywna, lecz jest płochliwa i niemal od razu ucieka.

Zdolności

 • Inteligencja: Smoczyca jest niezwykle inteligentna i rozumie wypowiadane do niej słowa. Co więcej, potrafi docenić czyjeś poświęcenie i odpłacić się za okazane dobro (mimo niechęci do ludzi zaufała Czkawce i gdy ten kazał ratować Szczerbatka zamiast siebie, Furia ocaliła przed śmiercią ich obu).
 • Latanie: jako przedstawicielka gatunku Biała Furia, smoczyca bardzo zwinnie i szybko porusza się w locie, jednak nic nie wiadomo, by z racji pokrewieństwa miała dorównywać prędkością Nocnej Furii. W powietrzu potrafi wykonywać zwinne piruety, pikować ku ziemi lub po prostu swobodnie opadać, a także szybować, bez konieczności machania skrzydłami, dzięki dużej ich powierzchni. Liczne powierzchnie nośne umożliwiają dużą stabilność i precyzję manewrów.
 • Poruszanie się po ziemi: Furia potrafi bardzo zgrabnie i zwinnie poruszać się po ziemi, jednak wydaje się, że preferuje przemieszczanie się w powietrzu.
 • Zmysły: Biała Furia ma bardzo wyczulone zmysły, co pozwala jej wystarczająco wcześnie wyczuć wroga i umożliwia szybką ucieczkę lub ukrycie się. Dzięki dobremu słuchowi i węchowi była w stanie wyczuć ukrywających się w gęstwinie Czkawkę i Astrid, a także zbliżającego się Grimmela.
 • Strzał plazmą: Nie wiadomo, aby Biała Furia posiadała inne typy ognia niż strzał plazmą, czyli splunięcie potężną kulą eksplodującej plazmy. Najczęściej używa go do obrony przed wrogiem lub by osiągnąć efekt "lustrzanych łusek" i zniknąć.
 • Znikanie w ciemności: Furia, pomimo jasnego ubarwienia, potrafi znikać w ciemności. Osiąga to poprzez przelot przez pierścień ognia, który sama uprzednio wystrzeliwuje przed siebie. Rozgrzane łuski zyskują lustrzane właściwości, odbijając obraz otoczenia i maskując tym samym smoczycę.
 • Bioluminescencja: Choć umiejętność ta nie zostaje pokazana w filmie Jak wytresować smoka 3, według oficjalnych informacji oraz materiałów promocyjnych Biała Furia wykazuje zdolność bioluminescencji, czyli świecenia w ciemności.

  Bioluminescencja u Białej Furii

  Zdolność ta ujawnia się jednak jedynie w naturalnym domu smoków, czyli w Ukrytym Świecie. Barwa ciała Furii tylko nieznacznie ciemnieje, a mieniącą się drobnymi światełkami skórę rozświetlają liczne fantazyjne wzory, połyskujące jasnobłękitnym światłem.

Historia

Przeszłość

Biała Furia pochodzi z Ukrytego Świata. Gdy pewnego razu przebywała poza nim, na powierzchni ziemi, została schwytana przez łowców pracujących dla Lordów Wojny.[2]

Jak wytresować smoka 3

Biała Furia przebywa na statku, na którym Czkawka i jego drużyna jeźdźców przeprowadzają misję ratunkową. Smoczyca jednak ukrywa swoją obecność, przez co nie zauważają jej i nie uwalniają; jedynie Szczerbatek wyczuwa ją węchem, lecz jego uwagę odwracają wezwania Czkawki. 

Podczas odwiedzin Grimmela Gnębiciela u Lordów Wojny, ci przedstawiają mu Białą Furię i proponują jako przynętę na Szczerbatka, gdyż schwytanie go jako alfę pozwoliłoby im przejąć wszystkie smoki należące do Wandali.

Grimmel przenosi Białą Furię do lasu na Berk, gdzie zostawia ją nieprzytomną na polanie i zastawia obok niej pułapkę, w którą ma wpaść Szczerbatek. Smok słyszy jej nawoływania i znajduje ją. Smoczyca wybudza się i ostrzega Szczerbatka przed pułapką, dzięki czemu ten omija ją. 

Biała Furia okazuje się bardzo płochliwa względem ludzi i ucieka, gdy tylko zda sobie sprawę z ich bliskiej obecności. Nie zdaje sobie sprawy, że jest przynętą na Nocną Furię, i rzeczywiście interesuje się Szczerbatkiem. Podczas relokacji Berkian smoczyca podąża za nimi. W pewnej chwili znienacka zrzuca Czkawkę z grzbietu Szczerbatka, przekonana, że człowiek go niewoli, jednak Szczerbatek natychmiast nurkuje za swoim przyjacielem, wywołując zdumienie u smoczycy.

Nocą, na Nowym Berk, Biała Furia wyciąga Szczerbatka z namiotu, w którym ten śpi razem z Czkawką, i prowadzi na plażę, gdzie smoki rozpoczynają zaloty. Sama bardzo zgrabnie podchodzi do swojej części zadania, jednak gdy Szczerbatek usiłuje się jej przypodobać, korzystając z pomocy obserwującego ich Czkawki, smoczyca obserwuje jego niezdarne amory z mieszaniną politowania i strachu. W przypływie niechęci ucieka nawet na drzewo, jednak wykonany przez Szczerbatka rysunek zdobywa jej serce. Chcę poprowadzić smoka za sobą, ale ten ze względu na swoją protezę nie może się wzbić w powietrze. Biała Furia odlatuje więc sama.

Gdy Szczerbatek, mając już automatyczny ogon, odnajduje smoczycę w chmurach i dzięki niej odkrywa swoją nową umiejętność - znikanie. Odbywają razem romantyczny lot. Biała Furia prowadzi towarzysza do swojego domu - Ukrytego Świata, chcąc, by pozostał tam z nią i pozostałymi smokami.

Po przybyciu do podziemnej kryjówki Czkawki i Astrid okazuje się, że Biała Furia i Szczerbatek zostali parą, smok Czkawki zaś stał się smoczym królem. Gdy obecność ludzi zostaje odkryta, a Szczerbatek jest zmuszony ewakuować swoich przyjaciół na Nowe Berk, smoczyca podąża za nim. Jest gotowa przekonać się do ludzi, jednak zostaje razem ze Szczerbatkiem schwytana przez Grimmela. Dzięki niej Grimmel jest w stanie zaszantażować alfę i bez wysiłku zdobyć całe stado.

Gdy Czkawka uwalnia swojego przyjaciela, Grimmel dosiada Białej Furii, otumaniając ją jadem Śmierciozaurów. Czkawce z pomocą kostiumu udaje się dolecieć do smoczycy i strącić z niej łowcę, jednak w międzyczasie Szczerbatek zostaje postrzelony i Czkawka decyduje się poświęcić życie - prosi smoczycę o uratowanie Szczerbatka i puszcza się jej. Biała Furia łapie partnera i bezpiecznie odstawia na klif, po czym wraca po Czkawkę. Uśmiecha się do niego, a nawet pozwala mu się pogłaskać. Gdy Czkawka decyduje się wypuścić smoki, by wróciły do Ukrytego Świata, Biała Furia odlatuje razem z nimi.

Wraz ze Szczerbatkiem zakładają rodzinę i doczekują się trójki piskląt. Około dekadę od rozstania z ludźmi Biała Furia ponownie spotyka się z jeźdźcami, Czkawką i Astrid, oraz z ich dziećmi, i obie rodziny udają się na wspólny lot, podczas którego smocza matka towarzyszy swoim maluchom i pilnuje ich.

W grach

DreamWorks Dragons: Rise of Berk

Image new.jpg

Biała Furia pojawiła się w grze wraz z aktualizacją w lutym 2019 roku z okazji premiery filmu Jak wytresować smoka 3. Jest dostępna tylko i wyłącznie dla abonentów gry, zaliczających się do Dragon Riders Club. Jest ekskluzywnym smokiem do poszukiwań. Może znajdować zarówno jaja gatunków, jak i unikalnych przedstawicieli.

Biała Furia zamieszkuje małe wysepki zlokalizowane na lewo od Berk, nazwane Radiant Meadows.


School of Dragons

SoD-Light Fury 5.jpg

Biała Furia pojawia się także w grze School of Dragons wraz z nową aktualizacją. Występuje w kilku misjach, m.in. prowadzi bohaterów do Ukrytego Świata. Możliwe jest również trenowanie smoczycy, jednak, podobnie jak Szczerbatek, jest dostępna tylko dla graczy, którzy wykupili złote członkostwo.

DreamWorks Dragons: Titan Uprising

Informacja o pojawieniu się smoka w grze pojawiła się wraz z aktualizacją 19 lutego 2019 roku, w której m.in. Biała Furia pojawiła się na logo.

Opis Questa

22 lutego 2019 roku rozpoczął się pierwszy Quest (ang. zadanie), dzięki któremu można było smoczycę zdobyć. Specjalne wydarzenie polegało na przeprowadzeniu odpowiedniej ilości rozgrywek z coraz to silniejszym przeciwnikiem. Za wygraną rozgrywkę gracz otrzymywał określoną ilość punktów o kształcie serca, symbolizujących zaufanie smoka (ang. Trust Points). Gracz musiał uzyskać 1000 punktów, aby zdobyć zaufanie Białej Furii - i móc ją dzięki temu wytresować.

Aby wziąć udział w wydarzeniu należało kliknąć w ikonkę symbolizującą Questy, obok przycisku PLAY. Na czas tej specjalnej okazji na ikonce znajdywała się podobizna smoczycy.

Mała Biała Furia

Wraz z dołączeniem do wydarzenia, gracz otrzymywał najpierw małą Białą Furię, jak każdego innego smoka, jednak smoczycy nie da się wytresować dopóki nie uzbiera się wymaganej ilości punktów. To oznacza, że do tego czasu smok pozostaje mały.

Po zakończeniu Questa, ilość zdobytych punktów zapisuje się, dzięki czemu gracze, którym nie udało się wytresować smoka, mają na to szansę w przyszłości, podczas kolejnych specjalnych okazji.

Skoro wikingowie uważali Nocną Furię za "nieprawy pomiot burzowych piorunów i samej śmierci", z pewnością uznaliby Białą Furię za jej bardziej słoneczną wersję - gdyby tylko mogli ją zobaczyć! Biała Furia porusza się tak szybko, jak Szczerbatek i również posiada zdolność wtapiania w niebo - nawet w ciągu dnia. Dzięki swojej białej barwie, Biała Furia z łatwością kryje się w chmurach, mgle unoszącej się nad oceanem i odległych horyzontach.
Mimo, że jest płochliwa i sceptyczna wobec ludzi, Biała Furia podziela głęboką empatię Szczerbatka i zawsze użyje swoich pocisków plazmy, by bronić będących w potrzebie.

—opis z gry (nieoficjalne tłumaczenie)

Ciekawostki

 • Według książki Jak wytresować smoka 3: Opowieść filmowa, dwie inne Białe Furie pojawiające się wewnątrz Ukrytego Świata są rodzicami bohaterki, co wydaje się mało prawdopodobne, gdyż jedna z nich wygląda jedynie na podrośnięte pisklę.
 • Z uwagi na brak imienia społeczność ochrzciła smoczycę kilkoma różnymi mianami, z których najczęściej spotykanym jest "Nubless". Czasami nazywana jest także "Luną" ze względu na podobieństwo do książkowej postaci, białej smoczycy Luny.

Przypisy

Zobacz też

Bohaterowie z filmów, serialu oraz gier
Humans icon HICCUP.png
Dragon icon TOOTHLESS.png
Humans icon DRAGO.png
Humans icon GOTHI.png
Humans icon HEATHER.png
Scifim 2.png
Główni
bohaterowie
Smoki Antagoniści Bohaterowie
z filmów
Bohaterowie
z serialu
Bohaterowie
z gier
Advertisement