Jak Wytresować Smoka Wiki
Advertisement
Jak Wytresować Smoka Wiki

Bioluminescencja - zdolność żywych organizmów do świecenia. Można je zaobserwować w zasadzie jedynie w ciemności lub półmroku. Również stworzenia, które potrafią wytwarzać własne światło, żyją zazwyczaj w odosobnionych, ciemnych miejscach, lub prowadzą nocny tryb życia.

U smoków

Niewiele gatunków smoków wykazuje zdolność do wytwarzania własnego światła - przynajmniej w normalnych warunkach. Znanymi gatunkami, które potrafią intensywnie świecić w ciemności, są przede wszystkim Ognioglista czy Marazmor - całe ich ciała świecą jednolicie i jednobarwnie.

W przypadku Marazmora, przyczyną emisji światła jest spożywanie świecących alg (które jako pierwsze w tym łańcuchu wykazują nieustającą zdolność świecenia). Im krócej smok jest po posiłku, tym jaśniej świeci jego ciało. Co ciekawe, taki sam efekt obserwuje się dla każdego innego gatunku smoka, który spożyje algi.

Ognioglisty

W przypadku Ognioglist, przyczyna zjawiska bioluminescencji jest inna i wynika z bardzo wysokiej temperatury ciała, jaką te smoki utrzymują (według Jeźdźców, są one wręcz gorętsze od słońca). Zdolność do świecenia czy intensywność poświaty nie zależy od żywienia czy warunków zewnętrznych. 

Co istotne, Jeźdźcy odkryli, że każdy smok wykazuje zdolność do bioluminescencji w wyjątkowych warunkach i tylko w tym jednym przypadku - gdy znajduje się wewnątrz jaskini Ukrytego Świata. Jako naturalna kryjówka i kolebka wszystkich smoków, miejsce to sprawia, że smoki ujawniają właściwości nieznane wcześniej i niemożliwe do zaobserwowania gdziekolwiek indziej. Nie świecą jednak całe ciała smoków, w jednolity sposób, lecz świecą finezyjne wzory, którymi pokryta jest ich skóra. Wzory te, niewidoczne w świetle dziennym, pokrywają przede wszystkim tułowia oraz skrzydła, lecz co drobniejsze detale upiększają także głowę i łapy.

Advertisement