Jak Wytresować Smoka Wiki
Advertisement
Jak Wytresować Smoka Wiki
Poprzedni odcinek
Festiwal Roztopów
Bliźniacze szaleństwa Następny odcinek
Kiedy uderza piorun
Artykuł

Bliźniacze szaleństwa (ang. Twinsanity) — trzynasty odcinek sezonu Jeźdźcy smoków, którego premiera w USA odbyła się 13 lutego 2013 roku, a w Polsce 29 sierpnia 2013 roku na kanale Cartoon Network.

Opis

Dagur Szalony odwiedza Berk, aby odnowić traktat pokojowy między Wandalami a Berserkami. W tym celu smoki muszą zostać ukryte, aby rozwiać pogłoski, że na Berk szkolona jest smocza armia, gdyż Dagur anulowałby traktat. Ale kiedy Szpadka i Mieczyk zaczynają walczyć o swojego smoka, bestia wymyka się spod kontroli. Pozostali treserzy muszą uspokoić bliźniaki i skłonić je do zapanowania nad Wymem i Jotem, żeby nie doprowadzić do wojny.

Fabuła

Młodzi jeźdźcy w gęstych chmurach ćwiczą zaufanie między sobą a smokami. Szpadka i Mieczyk jak zwykle nie mają pojęcia, co się wokół nich dzieje. Czkawka wyjaśnia im, co robią, a po chwili znika w chmurach na Szczerbatku, dalej trenując i pozwalając zwierzęciu nawigować. Bliźniaki, zamiast zdać się na Wyma oraz Jota i sensownie nimi sterować, wydają im dwie sprzeczne komendy odnośnie kierunku, a smok, próbując wykonać oba zadania na raz, traci kontrolę nad lotem. Zębiróg uderza w lecących obok Śledzika i Sztukamięs. Młodzi wikingowie zostają strąceni ze smoków i spadają na drzewo. Mieczyk i Szpadka proszą swojego smoka o pomoc w ściągnięciu, lecz ponownie każą mu wykonać zadanie na dwa różne sposoby, przez co Jot i Wym znowu tracą nad sobą kontrolę. Śledzik natomiast daje pewne sygnały ręką swojej Sztukamięs, dzięki czemu Gronkiel ratuje bliźniaki, a na pomoc Ingermanowi ruszają Czkawka i Szczerbatek. Haddock pyta przyjaciela o sygnały ręczne, a Śledzik wyjaśnia, że od jakiegoś czasu pracuje nad nimi ze swoim smokiem. Czkawka postanawia zrobić szkolenie z sygnałami dla wszystkich smoków, na wypadek kryzysowej sytuacji.

W Smoczej Akademii jeźdźcy ćwiczą nowe sygnały ręczne ze swoimi podopiecznymi. Wszystkim dobrze idzie, powodzi się nawet Sączysmarkowi i Hakokłowi, choć w nieco mniejszym stopniu. Niestety, bliźniaki zaczynają dawać sygnały oznaczające inne polecenia, przez co Wym i Jot są zdezorientowani i sfrustrowani. Mieczyk i Szpadka zaczynają się kłócić, a nawet namawiają "swoje" głowy smoka do ataku na innego bliźniaka. Wkrótce Thorstonowie opuszczają arenę, bardzo źli na siebie, i zostawiają swojego wierzchowca samego w Akademii. Do Czkawki podchodzi Astrid i pyta się, o co poszło bliźniakom. Chłopak odpowiada, że zaraz im przejdzie, a zirytowani Wym i Jot zaczynają ze sobą walczyć.

W domu Pyskacz pomaga Stoickowi zakładać duży ozdobny pas, nieco już przyciasny. Gdy Czkawka wchodzi do pomieszczenia, domyśla się, że nadchodzi czas na podpisanie corocznego rozejmu z Berserkami. Pyskacz drwi z przydomku plemienia, ponieważ Berserkerowie nie brali udziału w wojnie od pięćdziesięciu lat z uwagi na ich wodza – Oswalda Zgodnopysznego. Czkawkę trapi fakt, że razem z nim przypłynie jego syn, Dagur, który lubił w przeszłości dręczyć Haddocka. Stoick każe synowi ukryć wszystkie smoki na wyspie. Wyjaśnia, że Berserkerowie mogą uznać gady za oznakę agresji.

Jeźdźcy – bez bliźniaków – pędzą wszystkie smoki na odległą część wyspy. Rozmawiają o przybyciu Dagura, którego wszyscy nie znoszą i jedynie Sączysmark uważa go za "fajnego". W tym momencie ze stada wyłaniają się szalejący Wym i Jot i lecą w przeciwnym kierunku. Na polecenie Czkawki Sączysmark i Śledzik próbują dosiąść smoka i go okiełznać, ale bezskutecznie. Zębiróg ucieka. Nagle jeźdźcy słyszą róg - to armada Berserków przybywa na Berk.

Czkawka przybywa do portu, gdzie czeka już Stoick. Wszyscy są niemile zaskoczeni faktem, że wodzem plemienia nie jest dłużej Oswald, a jego potomek i następca, Dagur Szalony. Młodzieniec złośliwie rzuca nożem i prawie trafia w Czkawkę. Zapytany o ojca odpowiada, że ten przeszedł na "emeryturę". Potem prowokuje Stoicka, a gdy Ważki pyta, czy mogą podpisać traktat, żąda obejrzenia wyspy, gdyż sądzi, że ukrywają się na niej smoki, które Wandale trenują do swojej armii.

Czkawka biegnie do wioski, panikując i szukając Zębiroga. Astrid łapie go po drodze i odciąga na bok, a on oznajmia, że ​​Dagur jest nowym wodzem Berserków. Dziewczyna daje mu więcej złych wiadomości, pokazując ślady uciekinierów, a potem samych Wyma i Jota przebywających w wiosce, do której zmierza Szalony. Czkawka i Astrid próbują ukryć Zębiroga przed Berserkami i w ostatniej chwili udaje im się zwabić smoka między chaty z pomocą kosza ryb. Gad szybko im jednak ucieka i niemal cudem omija Dagura, spacerującego między różnymi istotnymi zabudowaniami na Berk.

W czasie pobytu zbrojowni młodzieniec testuje oręż Wandali i pokpiwa ze swojego ojca. Gdy Stoick upomina go, że Oswald Zgodnopyszny jest wielkim człowiekiem, ten ujawnia, że nie "jest", a "był" zwykłym tchórzem, dając wyraźnie do zrozumienia, że się go pozbył. Napięcie przerywają przebiegający za drzwiami Wym i Jot. Ich widok zdumiewa Stoicka, jednak nim Dagur zauważa smoka, Pyskacz zamyka wrota i zagaduje Berserka.

Tymczasem na zewnątrz Czkawka próbuje przegonić Zębiroga, zwieszającego się z dachu zbrojowni. Podnosząc ramiona, wydaje mu sygnał ręczny i udaje mu się odesłać zwierzę dosłownie moment przed wyjściem Dagura, z którym spotyka się twarzą w twarz. Berserk pyta go o protezę nogi oraz plotki dotyczące pokonania przez niego Czerwonej Śmierci i tresowania smoków, jednak chłopak im zaprzecza. Stoick posyła Dagura i Pyskacza przodem na dalszy obchód wioski, a sam poleca synowi jak najszybciej ukryć gada. Szef Akademii, widząc zbuntowanego, walczącego ze sobą Zębiroga dochodzi do wniosku, że koniecznie potrzebuje pomocy jego jeźdźców.

Czkawka, Astrid i Szczerbatek idą do domu Thorstonów, by poszukać bliźniaków. W środku znajdują Mieczyka. Czkawka próbuje wyjaśnić mu problem dotyczący Wyma i Jota, ale chłopak przerywa, oznajmiając, że rezygnuje z "interesu smoczo-siostrowego". Ma dość tego, że wszystkim musi dzielić się ze Szpadką. Czkawka próbuje go pocieszyć, ale ten nie słucha i ucieka do swojej "ciemnej, wilgotnej samotni". Przyjaciele zastanawiają się, co robić.

Wieczorem Czkawka towarzyszy Stoickowi na uczcie z Berserkami w Wielkiej Hali. Wandale próbują nakłonić Dagura do podpisania traktatu. Ten zgadza się i każe przynieść krew smoka. Czkawka jest tym szczególnie oburzony, jednak Stoick próbuje wyjaśnić Berserkowi, że od lat nie używają już smoczej krwi do podpisywania rozejmów. Dagur pyta, dlaczego, ale Pyskacz wyjaśnia, że w okolicy nie ma po prostu żadnej bestii. W tym momencie do Twierdzy wpadają Wym i Jot, a potem wybiegają i szaleją na zewnątrz. Dagur jest zachwycony i twierdzi, że dwugłowy smok to znak. On i jego ludzie decydują się zapolować na Zębiroga.

Następnego dnia przerażeni jeźdźcy szukają bliźniaków. Dzięki Sączysmarkowi trafiają do pieczary – kryjówki Thorstonów. Czkawka ze Śledzikiem wchodzą od jednej strony i spotykają Mieczyka, a Astrid i Sączysmark od drugiej i natrafiają na Szpadkę. Okazuje się, że bliźniaki ukryły się po przeciwnych stronach skały stojącej w centrum pieczary. Ponownie zaczynają się kłócić, lecz Czkawka przerywa im i stara się wyjaśnić, że Wym i Jot są w niebezpieczeństwie. Mówi także, że oboje są właścicielami Zębiroga i są z nim związani. Bliźniaki dochodzą w końcu do porozumienia i postanawiają uratować swojego smoka.

Przyjaciele kierują się do lasu. Tam zauważają Zębiroga, który jednak zostaje złapany przez Berserków i przyszpilony do ziemi. Stoick zatrzymuje Dagura przed zaszlachtowaniem smoka i chcąc uzyskać więcej czasu, przekonuje go, aby zabili go razem na smoczej arenie. Gdy Berserkowie, Stoick i Pyskacz odchodzą, Czkawka z pomocą Sączysmarka wpada na plan.

Na smoczej arenie Pyskacz próbuje grać na zwłokę, czytając warunki traktatu, lecz Dagur przerywa mu i postanawia w końcu zabić Zębiroga. Nie chcąc stać i oglądać śmierci niewinnego smoka, Stoick postanawia położyć temu kres, nawet jeśli oznacza to wojnę. Wyciąga swój miecz i przygotowuje się do ataku. Nagle na arenę wbiega Czkawka i krzyczy, że smoki atakują. W rzeczywistości to jeźdźcy kierują swoimi podopiecznymi przy pomocy sygnałów – nawet Mieczykowi i Szpadce udaje się bezbłędnie zgrać. Dagur pierwszy raz w życiu widzi podczas walki Nocną Furię. Nakłaniany przez Wandali do odwrotu i ratowania życia, wraz z pozostałymi Berserkami ucieka z wyspy, zgadzając się na rozejm bez zabijania smoka. Wym i Jot zostają uratowani.

Najważniejsze wydarzenia

Postacie

Ludzie

Smoki

Pozostałe gatunki

Ciekawostki

  • Okazuje się, że Mieczyk i Szpadka mają specjalną kryjówkę, w której uwielbiają przebywać.
  • Dagur pierwszy raz w tym odcinku widzi Nocną Furię.
  • W tym odcinku Dagur wspomina Czerwoną Śmierć pokonaną przez Czkawkę.
  • W Stanach Zjednoczonych jest to 15. odcinek. Wiąże się to z tym, że został dwukrotnie przełożony.

Błędy

  • W tym odcinku głową Mieczyka jest Wym, a Szpadki Jot, czyli odwrotnie niż zazwyczaj.

Zobacz też

Advertisement