Jak Wytresować Smoka Wiki
Advertisement
Jak Wytresować Smoka Wiki
Poprzedni odcinek
Jak na ruszcie
Bliźninstynkt Następny odcinek
Na ślepo
Artykuł

Bliźninstynkt (ang.Twintuition) — dziesiąty odcinek czwartej serii serialu Jeźdźcy smoków: Na końcu świata.

Opis

Gdy bliźniaki wędrują na Północne Rynki w celu naprawy ich cennej maczugi, odkrywają przy tym tajny projekt Viggo i Łowców smoków.

Fabuła

Na Końcu Świata jeźdźcy próbują znaleźć sposób na zniszczenie łańcuchów, których używają łowcy. Kolejna próba kończy się niepowodzeniem, a na dodatek bliźniaki nie są przychylne logice i sposobowi myślenia Czkawki oraz Śledzika, dodatkowo odmawiają pomocy. Twierdzą, że jeźdźcy muszą mieć instynkt, przeczucie, czyli tzw. "bliźninstynkt". Mieczyk i Szpadka próbują zniszczyć łańcuch z pomocą Mieci. Niestety metal nie daje się przerwać, a ponadto wskutek uderzenia cierpi maczuga.

W nocy w chacie bliźniaków słychać płacz Mieczyka, który ciągle rozpacza nad stratą ukochanej broni. Siostra postanawia iść do Czkawki i prosić go o naprawdę maczugi, ten jednak uznaje, że w środku nocy nie ma do tego warunków, a jeśli bliźniakom – zwłaszcza Mieczykowi, który bezustannie nalega – tak się spieszy, poleca odwiedzić Pyskacza i prosić go o pomoc. Szpadka wspomina o Północnych Rynkach, ale Czkawka zabrania im tam lecieć ze względu na obecność Łowców. Bliźniaki jak zwykle go nie słuchają i chwilę później już śpiewają w drodze na targi. Widzi ich Sączysmark wracający z patrolu, podśmiewa się i nazywa przyjaciół ,,baranimi łbami".

Na targach jeden z wikingów dziwi się widokiem Łowców z maczugą z gronklowego żelaza. Bliźniaki, choć zdają sobie sprawę, że pomylono ich skromne osoby z podwładnymi Viggo, wchodzą w rolę. Mieczyk opowiada, jak to zabrał broń Jeźdźcom Smoków, oraz jak rozbił ją na głowie ,,takiemu chudemu, o piskliwym głosie, z metalową nogą i włosami, co nieźle pachną", po czym nietrudno poznać, że chodzi o Czkawkę. Wiking zwołuje przybyłych, by zobaczyli tych, którzy załatwili przywódcę jeźdźców.

Tymczasem na Końcu Świata nadal trwają prace przy łańcuchu. Śledzik cieszy się, że bliźniaki i ich "bliźninstykt" są teraz na Berk, co wywołuje śmiech u Sączysmarka, bowiem widział ich, gdy zmierzali w zupełnie innym kierunku. Czkawka domyśla się, że polecieli na Północne Rynki i wraz z drużyną rusza ich śladem.

Gdy Mieczyk opowiada o pokonaniu jeźdźców, Miecia zostaje naprawiona, a chwilę później skradziona przez jednego z łowców Viggo. Bliźniaki z pomocą "bliźninstynktu" docierają na statek, który wypływa z portu. Bliźniaki, pod przebraniem łowców, trafiają na wyspę, na której realizowana jest operacja "Ogniowa Burza". Wraz z innymi wysłuchują przemówienia Viggo, z którego wnioskują, że szykuje się tu coś wielkiego i poważnego. Bliźniaki sprzeczają się – Mieczyk chce ratować Miecię, Szpadka natomiast zauważa, że jest tu ważniejsza sprawa i dla takiej wiking musi czasem poświęcić to, co najbliższe jego sercu, pokazując tym samym, że w obecnych okolicznościach odbicie maczugi nie wchodzi w grę. Mieczyk nie zgadza się z nią. Odpowiada tylko, że muszą się rozdzielić, bo on ma do załatwienia swoje sprawy, po czym rusza tropem Łowcy, który aktualnie posiada Miecię.

Jeźdźcy znajdują wikinga, który naprawił maczugę. Początkowo jest niechętny do współpracy, ale gdy smoki wkraczają do akcji łamie się i mówi, że widział bliźnięta, które podawały się za Łowców i twierdziły, iż zabrały maczugę przywódcy jeźdźców. Sączysmark ze śmiechem zastanawia się, o kim mowa. Później wiking, przymuszony przez Wyma i Jota, wyjawia, że Viggo zbiera Łowców na jakiejś tajemniczej wyspie. Tymczasem Mieczyk jest coraz bliżej odzyskania broni, jednak nim zdąży ją zabrać, maczuga trafia w ręce Viggo. Ten chce wiedzieć, jakim sposobem na ich wyspie znalazła się broń wykonana z gronklowego żelaza. Łowca próbuje kłamać, że to jego zdobycz, ale pod przenikliwym spojrzeniem Czarcioustego przyznaje, że ukradł ją dwóm Łowcom-bliźniakom, którzy są prawowitymi właścicielami trofeum. Viggo po opisie rozpoznaje rodzeństwo Thorston. Domyśla się, że zapewne Czkawka wysłał na przeszpiegi jeźdźców, dlatego każe przeszukać wyspę i odnaleźć intruzów.

Szpadka, mimo swoich starań, zostaje złapana i zaprowadzona przed oblicze Viggo. Przywódca jest przekonany, że Czkawka wysłał bliźniaki, by zinfiltrowały operację. Szpadka gra na czas, i przekazuje nieprawidłowe informacje o ataku jeźdźców na wyspę, wykazując się przy tym dużą odwagą. Nie traci rezonu nawet w momencie, kiedy Viggo grozi jej mieczem. Każe mu się nie krępować.

Mieczyk, śledząc łowcę niosącego jego maczugę, podsłuchuje rozmowę o przyszłej operacji. Jest rozdarty, nie wiedząc czy uratować Miecię, czy zdobyć plany. Postanawia jednak posłuchać siostry i zdobyć dokumenty. Udaje mu się, i już chwilę później słyszy Łowców, donoszących o ataku z południa. Mieczyk pędzi spotkać przyjaciół, gdy zauważa siostrę przywiązaną do słupa. Postanawia ją ratować, ale ta każe mu uciekać, argumentując, że oboje związani na nic się nie zdadzą. Chłopak ucieka do lasu, gdzie odzyskuje maczugę.

Viggo, widząc nadlatujących jeźdźców, każe otworzyć bramy. Ma zamiar utopić Szpadkę, wlewając wodę do obniżenia, w którym ustawiony był słup. Astrid i Czkawka zajmują się zlikwidowaniem łuczników, a Śledzik i Sączysmark ratują bliźniaczkę. Podczas akcji Wichura obrywa kulą z katapulty i razem z jeźdźczynią traci równowagę. Czkawka spieszy na ratunek i w ostatniej chwili łapie dziewczynę. Viggo wykorzystuje moment uziemienia i zamyka jedyną drogę ucieczki, rozciągając nad ich głowami łańcuchy. Wody przybywa, a jedynym wyjściem dla uwięzionych jest zniszczenie metalowej sieci. Smoki strzelają w główne ogniwo, łączące wszystkie łańcuchy, ale w kulminacyjnym momencie brakuje im ognia. W tej samej chwili nagle przybywa Mieczyk. Rzuca Miecią w koła zębate, odpowiedzialne za bramę, przez którą wlewa się woda, i zatrzymuje dopływ. Ryker rzuca się na bliźniaka. Tymczasem maczuga, nie wytrzymując naporu mechanizmu, pęka, więc woda z powrotem zalewa grupę. Na ratunek przybywają Jot i Wym. Zębiróg niszczy do końca główne ogniwo i wszyscy uciekają z wyspy.

Na Końcu Świata odbywa się pogrzeb Mieci. Czkawka chce po tym wszystkim powiedzieć bliźniakom kilka słów na temat ich nieodpowiedzialnego zachowania, ale wyręcza go Mieczyk. Zauważa jednak, że nie poszło to zupełnie na marne, bo zdobyli coś ciekawego. Mówiąc to, pokazuje Czkawce plany ukradzione Łowcom.

Ryker dziwi się bratu, dlaczego nie ścigał jeźdźców. Viggo jednak upomina go, stwierdzając, że wszystko nastąpi w swoim czasie, a wydarzenia toczą się według planu. Na ostatnim ujęciu widać wyraźnie, że Łowcy podróżują na łodzi, pod którą płynie ogromny cień.

Najważniejsze wydarzenia

Postacie

Ludzie

Smoki

Zobacz też

Advertisement