FANDOM


Wężogon Pustynny (ang. Desert Serpentail) - gatunek smoka klasy kamiennej, zamieszkujący głównie pustynie.

Wygląd

Smok ten charakteryzuje się bardzo długim i wąskim ciałem oraz trzema parami skrzydeł. Skrzydła są umieszczone jedne za drugimi i każda kolejna para jest mniejsza.

Wzdłuż kręgosłupa smoka ciągnie się rząd ostrych kolców. Ogon jest zakończony trzema parami lotek, z czego wszystkie są innej wielkości. Najmniejsza para umieszczona jest na górze, największa zaś na dole.

Pysk jest lekko wydłużony, a szczęka ukształtowana tak, że smok sprawia wrażenie jakby się uśmiechał. Na nosie znajduje się pojedynczy róg, a z tyłu głowy wyrastają jeszcze trzy pary rogów, dwie większe u góry i jedna mniejsza na dole. Oczy smoka mają bardzo charakterystyczny kształt, są wydłużone ku tyłowi. Zęby są krótkie i ostre. Okolice nozdrzy, pyska, oczu oraz czoło pokrywają łuski, trochę większe od reszty. Spośród nich wyróżniają się cztery na środku czoła, ułożone na kształt diamentu.

Wężogony występują w dowolnym ubarwieniu. Najczęściej można spotkać osobniki dwukolorowe, jednak występują również trzykolorowe i czterokolorowe. Jednymi z rzadszych są smoki jednolite. Najrzadziej występują Wężogony z cętkami lub paskami.

Zachowanie i tresura

CCF20150810 00005

Smok owinięty dookoła drzewa

Wężogony są z natury bardzo towarzyskimi smokami, większość czasu spędzają w grupach liczących od 3 do 7 osobników. Smoki z jednej grupy są zazwyczaj w podobnym wieku i trzymają się razem do śmierci. Czas spędzają na wspólnych zabawach, polowaniu i wygrzewaniu się na drzewach. Smoki są ściśle ze sobą związane. Jeżeli z jakichś powodów zostałyby od siebie oddzielone, będą wciąć dożyć do tego by znów się spotkać.

W nocy smoki w grupach wystawiają swego rodzaju warty. Zawsze przynajmniej jeden z nich nie śpi i w razie zagrożenia alarmuje pozostałych.

Wygrzewanie się na zeschłych drzewach jest jednym z ich ulubionych zajęć, owijają się wtedy dookoła konarów i zaczepiają o nie pazurami. Potrafią spędzić tak w jednej pozycji kilka godzin, a nawet zasnąć. Prócz tego uwielbiają wspólne zabawy i latanie.

Wężogony są raczej łagodne i przyjazne, jednak zaatakowane będą się bronić do końca. Jeden osobnik jest groźny, jednak nie aż tak bardzo jak cała grupa. Ich siła leży w liczebności i skoordynowanym ataku. Smoki zataczają kręgi nad ofiarą i po kolei podlatują z różnych stron i atakują. Metoda jest bardzo skuteczna gdyż powoduje dezorientację i powoli wykańcza wroga.

Kiedy polują zazwyczaj zagrzebują się w piasku niedaleko kryjówki ofiary i czekają aż ta podejdzie bliżej, wyskakują wtedy z ukrycia i dopadają zdobycz.

Aby wytresować jednego smoka wystarczy zdobyć jego zaufanie, pokazać mu, że nie jest się zagrożeniem. Kiedy już polubi nas jeden smok z grupy reszta najprawdopodobniej pójdzie za jego przykładem i również pozwoli się dotknąć.

Siedlisko i dieta

Wężogony zamieszkują głównie tereny pustynne i półpustynne. Najliczniej można je spotkać więc na południe od wyspy Berk. Niektóre grupy zapuszczają się jednak dalej na północ, aż za 70 równoleżnik.

Smoki żywią się zazwyczaj drobnymi pustynnymi zwierzętami, głównie są to gryzonie, jednak kiedy tylko mogą polują na ryby.

Jajo

Jego kolor jest uzależniony od barwy smoka, który ma się z niego wykluć. Ma ono owalny i dość regularny kształt. Młode wykluwają się już po 3 miesiącach od złożenia jaj.

Moce i umiejętności

  • Zwrotność - dzięki trzem parom skrzydeł i trzem parom lotek na ogonie smoki są bardzo zwrotne. Lecąc z pełną prędkością potrafią zawrócić na przestrzeni kilku metrów.
  • Zianie ogniem - jak większość smoków zieją zwykłym płomieniem. Potrafią również utrzymać ogień w pysku.
  • Śpiewanie - Wężogony potrafią wydawać z siebie charakterystyczne dźwięki, jakby śpiewały. Ich głosy różnią się między sobą tonem, a prócz tego smoki potrafią je w pewnym zakresie również modulować. Kiedy śpiewa jednocześnie cała grupa efekt jest niesamowity.
  • Jad - w kolcach, zębach i pazurach smoków jest zawarta śmiertelna trucizna, jedno draśnięcie zabija. Trucizna ma bardzo nieprzyjemne działanie, zabija w przeciągu kilku godzin. Czasami jest nazywana „płową śmiercią” z powodu tego, że trwa długo i jest niezwykle bolesna. Jednak w ostatnim kolcu na ciele smoka jest zawarta odtrutka, której działanie jest natychmiastowe. Prócz tego same smoki są odporne na działanie jadu.

Ciekawostki

  • Wężogony potrafią żyć nawet 80 lat.
  • Co około 10 lat smoki zrzucają skórę. Podobno łuski w kształcie diamentu na czole zerwane ze zrzuconej smoczej skóry mają niezwykłe właściwości lecznicze. Przyłożone wewnętrzną stroną do rany goją ją w kilka sekund, a wywar z nich leczy wszelkie choroby oraz niweluje działanie trucizn.
  • Smoki te uwielbiają być drapane po szyi, tuż za rogami, ponieważ jest to jedno z niewielu miejsc, do których nie mogą same sięgnąć.

Znani przedstawiciele

  • Air

Galeria

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.