Hejka, Wiki-ngi!

Ostatnie rozmowy na czacie[1], eksploracja archiwów w moim komputerze, koronawirusowy (HMPFFF[2]) nadmiar czasu wolnego oraz czysty sentyment tknęły mnie do tego, żeby, w końcu, po wielu latach (w sumie, trochę trudno było to zrobić wcześniej, bo materiały musiały się uzbierać), stworzyć taki wspominkowo-archiwalny wpis. Nazwałam to "Kronikami Wiki", choć niewiele będzie tutaj tekstu, raczej zdjęcia, a konkretnie zrzuty ekranu pokazujące, jak kiedyś wyglądała Wiki.

Jest to ukłon w stronę młodszych użytkowników, żeby przybliżyć im trochę, jak Wikia zmieniała się na przestrzeni lat, oraz sentymentalna podróż dla tych starszych - wspominki "starych, dobrych czasów" (chociaż każde są na swój sposób dobre, nie?). Dobra, pomijając dyskusyjne epitety - czasów, w których jeszcze byliście na Wiki :P

Niestety, mam tych screenów mniej, niż bym chciała. Niestety, o ile w stare wersje artykułów (ogólnie: stron) da się zajrzeć od ręki, o tyle layout'u całej Wikii nie da się odzyskać (tym bardziej, że sama Wikia/Fandom wielokrotnie zmieniała interfejs). Tak więc to, co zamieściłam poniżej, to niestety marny procent tego, co faktycznie działo się przez ostatnich 8 lat. Ale lepsze to niż nic :)

Skórka zima 2013-2014.png

Nie pamiętam dokładnej daty. Okolice 2013 roku. Początki istnienia większej społeczności, bo przez bardzo wiele miesięcy od założenia działałam niemal samodzielnie. To znaczy, nie działałam. Miałam na przykład przerwę między kwietniem a wrześniem 2012 roku, a Wikię założyłam w marcu 2012. Więc, no. Nie od początku mi się chciało tę stronę prowadzić xD

Ah, a na dodatek uchwycona tu została ciekawa sytuacja. Z prawej strony: wkład Tysi i dowód na jej bardzo długi staż na Wiki.

YES.png

Niestety następne, co mam, to dopiero wrzesień 2014. Tak naprawdę rok w skali działania Wiki to niewiele, ale na przełomie 2013 i 2014 wszystko działo się bardzo dynamicznie (napływ społeczności, nadchodząca premiera JWS2 itd. Rozwój następował ekspresowo.)

Co istotne: screen przedstawia moment osiągnięcia przez nas liczby 1000 artykułów, a szczęśliwcem został ten uwieczniony na screenie (Piosenka Oseska). Trochę na siłę napisany, ale przynajmniej milestone osiągnięty z humorem.

+ Dużo ludzi na czacie.

Skórka jesień 2014.png

Jesień 2014. Jakoś w tym okresie wpadliśmy na pomysł, żeby zmieniać wygląd Wikii w zależności od pory roku - a ponieważ przy okazji premiery JWS2 w internecie było dostępnych mnóstwo fajnych obrazków, dało się z tego sklejać całkiem ciekawe (i ładne) tła. Tu: jesienne.

+ Dużo ludzi na czacie.

Skórka zimowa - Kopia.png

Skórka zimowa z końca 2014 roku. Nie wiem tylko, dlaczego jest tutaj mniejsza liczba artykułów, niż na poprzednim zdjęciu. Może coś skopałam z chronologią, a może przeprowadzaliśmy wtedy jakieś masowe usuwanie artykułów, trudno powiedzieć. Wikia stara, człowiek stary, pamięć już nie ta. Dziękuję za wyrozumiałość, amen. Pewnie, gdybym o tym nie wspomniała, nawet byście nie zauważyli.

+ Za mało ludzi na czacie.

1999.png

Kwiecień 2018. Z tego momentu pochodzą dwa screeny: sprzed osiągnięcia 2000 artykułów i w momencie publikacji artykułu nr. 2000. (Ciekawostka: została nim Bitwa na Wyspie Berserków).

A tło, które widać, przyjęło się na dobre; najwyraźniej okazało się po prostu najlepsze, najbardziej lubiane i najlepiej współgrające z ogólnym motywem graficznym. Choć, zgodnie z "tradycją", kilkakrotnie je potem zmienialiśmy, to jednak po długim czasie wróciliśmy do niego i funkcjonuje także teraz.

+ (???) ludzi na czacie.[3]

Styczeń 2018.png

Na koniec, skórka, która funkcjonowała dopiero-co (wciąż jeszcze nie traktuję jej jako "historii"). Stworzona przy okazji premiery JWS3, widniała przez bardzo długo, koło roku, jeśli się nie mylę (z przerwą na okolicznościowe, zimowe tło z "Święta w domu"). Wiosną 2020 wróciliśmy do tła "dwójkowego", uznając, że nie musimy koniecznie mieć w tle bohaterów w wieku "up-to-date".

Ta, miało być mało tekstu. Jak dla mnie to wciąż mało.

Przy okazji, jeśli ktoś z Was ma inne screeny z Wiki (zwłaszcza skórek, których tutaj zabrakło) i chciałby się nimi podzielić, bardzo chętnie przygarnę i dorzucę do wpisu.

"Hołp ju endżojd" i tak dalej. Trzymajcie się, czekam na screeny (wynagrodzę... uściskiem dłoni admina). Dajcie suba i łapkę w górę. Yanka out.

Komętaże

  1. Tak, wbrew temu, co się powszechnie uważa, czat wciąż okazjonalnie żyje i ma się nieźle
  2. Mam dosyć tego słowa. A jeszcze bardziej określenia "w tych trudnych czasach".
  3. Ale wtedy już zaczął funkcjonować Discord.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.