FANDOM


Migający jako zielona smuga, smok tropiciel. Jego skrzydła wydają dziwny dźwięk, po którym można go rozpoznać.

—"Smocza Księga Legend"

Gatunek w ciągłej rozbudowie.

Ważkowij Królewski (ang. Royal Dragonfly) - jeden z najrzadziej spotykanych gatunków smoków.

Wygląd

Głowa smoka ma owalny kształt. Na środku głowy znajdują się trzy wyrostki w kształcie rombów tworzące "koronę". Za "koroną" wyrastają dwa długie wyrostki pełniące role uszu. Oczy smoka są osłonięte cienką, przejrzystą, czerwoną kopułką które upodobniają smoka do owada. Szyja smoka jest dość długa i smukła.

Smok nie należy do gatunków wielkich - dorównuje wielkością Sidlarzowi, ma również dość szczupłą sylwetkę. Smok posiada dwie pary łap. Dwie tylne łapy są silnie umięśnione ponieważ to na nich smok chodzi. Dodatkowo na tylnych nogach smok posiada coś na kształt "ochraniaczy". Przednie łapy są dość krótkie, a każda z nich posiada trzy palce zakończone szponami dzięki, którym smok łatwiej łapie się drzew i skał podczas lądowania. Przedstawiciele tego gatunku posiadają dwie pary skrzydeł: większe - silne łuskowe skrzydła pozwalające na szybki lot oraz błyskawiczne wzbijanie się w powietrze , oraz mniejsze cienkie , przezroczysta skrzydła przypominające owadzie dzięki, którym smok jest bardzo zwinny. Na plecach smok posiada również dodatkową płytę łuskowego pancerza pod którą chowa mniejszą parę skrzydeł gdy jest mu zbędna, by ta nie uległa uszkodzeniu. Skrzydła mają kształt rombu. Dłuższe mają rozpiętość 8 metrów a mniejsze 6 metrów.

Ogon gruby u nasady zwężający się ku końcowi, zakończony wachlarzem składającym się z trzech rombów. Smoki często łowiąc ryby wykorzystują wachlarz na ogonie jako płetwę. Krawędzie wachlarza są niesamowicie ostre.

Siedlisko i dieta

Głównymi siedliskami Ważkowijów są zwykle duże wyspy z dużą ilością niezalesionej przestrzeni. Ich ulubionym terenem jest pustynia jednak dobrze radzą sobie i w zimniejszych klimatach. Przez wzgląd na delikatność drugiej pary skrzydeł unikają wysp wulkanicznych oraz jaskiń.

Smoki żywią się głównie rybami oraz miodem. Ich ulubionym przysmakiem jest...kakao. Smoki dzięki swojemu znakomitemu węchowi potrafią znaleźć rzadkie drzewa kakowe których ziarna z smakiem zjadają. Nie atakują zwierząt hodowlanych jak owce jednak zdarzały się przypadki porywania przez nie kur.

Zachowania i tresura

Smoki z natury są urodzonymi alfami. Często przewodzą stadom jednak nie swojego gatunku. Smoki unikają towarzystwa swoich współbraci gdyż ich duma alf sprawia że nie lubią innego smoka z predyspozycją do pozycji alfy. Jednak ich rozsądek zwykle podsuwa rozwiązania dyplomatyczne i rzadko dochodzi do bratobójczych walk. Gdy spotyka się dwa lub więcej smoków tego gatunku najczęściej są ze sobą blisko spokrewnione. Ważkowije łączą się w pary na całe życie. Rodzice troskliwie opiekują się swoimi młodymi aż te osiągną dorosłość.

Tego smoka nie łatwo jest wytresować ze względu na jego wielką dumę. Najpierw musimy okazać mu należny szacunek poprzez niski ukłon. Jeżeli smok się odkłoni oznacza to że nas toleruje jednak jeszcze nie wolno się do niego zbliżać. Należy go traktować jak równego sobie aż w końcu zyskamy jego szacunek. Wtedy smok sam do nas podejdzie jednak zdarza się, że i tak patrzyć będzie na nas z góry.

Zdolności

Smoki te posiadają wiele zdolności.

  • Zdolność Alfa - smoki te są gatunkiem alfa podobnie jak Oszołomostrachy. Potrafią naginać smoki do swej woli jednak nie robią tego zbyt często nie chcąc narzucać się swoim podwładnym, którzy najczęściej darzą ich wielkim szacunkiem. Smoki te jednak można rzadko spotkać jako przewodników stad. Dzięki własnym predyspozycjom alfa inne alfy nie mogą przejąć nad nimi kontroli.
  • Wyczulone zmysły - gatunek ten jako smok tropiący posiada bardzo wyczulony węch i wzrok.
  • Zwinność i szybkość - smoki te słabo walczą jednak nadrabiają to szybkością i zwinnością. Potrafią zręcznie unikać ciosów przeciwnika a także są świetnymi lotnikami.

Słabości

Ich największą słabością jest smoczymiętka. Przez wyczulony zmysł węchu smoczymiętka działa na nie dwukrotnie silniej niż na inne smoki. Podobnie jest z smoczym korzeniem. Chorują od węgorzy i niebieskiego oleandra. Jedna para skrzydeł smoka jest dość krucha i łatwo ją zranić.

Walka

Ważkowije zwykle unikają walki gdyż nie są zbyt silne. Rykiem i niebieskim siarkowym płomieniem próbują odstraszyć przeciwnika. Gdy jednak dochodzi do walki smok unika przeciwnika aż ten zmęczy się i będzie podatny na atak.

Ciekawostki

  • Smoka nazwało i opisało plemię ze stałego kontynentu. Wikingowie przywłaszczyli sobie jego opis i nazwę.
  • Skrzydła smoka wydają dziwny dźwięk coś jakby odgłos fletu.
  • Imiona tych smoków zwykle zaczynają się na literę "A". Smoki lubią to ponieważ kojarzy im się z tytułem alfy.

Ciekawostki w trakcie odkrywania

Znane Ważkowije Królewskie

  • Araniel
  • Azaziel
  • Azrael
  • Abadon

Galeria

P.S rysunek na podstawie pokemona wiem kiepski :/

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.