FANDOM


Lichoryb-gatunek wielkiego smoka z klasy wodnej, przypominający salamandrę.      

Wygląd

Lichoryb to smok o bardzo długim ciele. Osiąga do 35 metrów długości i 5 metrów wysokości. Jego głowa jest wydłużona i zakończona przodozgryzem. Po bokach wyrastają 2 potężne i grube ale krótkie ciosy. Na jego górnej szczęce znajdują się wyrostki skórne które wyrastają również na szyi smoka i  od dołu jego rzuchwy. Szyja jest pogrubiona. Łapy smoka są krótkie i słabe, dlatego rzadko wychodzi na ląd. Ogon jest długi i zakończony podobnie jak ogon Koszmara Ponocnika. Zazwyczaj jest niebieski od góry, z białymi plamkami. Wzdłóż ciała smoka, po bokach ciągnie się czarna linia odzielająca niebieską górę od żółtego dołu. Pozatym występują wersje brunatne i szare.     
20160423 094917

Lichoryb


Siedliska

Smok żyje głównie w wodzie, bardzo żadko wychodzi na ląd ze względu na swoje krótke łapy. Zazwyczaj zamieszkuje jeziora i płytkie morza. Niekiedy można spotkać go w jaskiniach. Żyje na Archipelagu, ale niektórzy widzieli go poza nim. Wśród tych miejsc są m.in. Hiszpania, Islandia, Dania. Preferuje chłodne klimaty, chociarz są wyjątki. Niewiadomo dlaczego tak żadko można go spotkać w wodach ciepłych.


Dieta

Zwierzę tak jak większość smoków odżywia się rybami i nie przepada za węgorzami. Czasami łapie i pożera zwierzęta, które za blisko podeszły do wody. W pewne dni roku (zawsze te same), wychodzi z wody i poluje na ludzi (25 maja to dzień a właściwie noc, podczas której ma najwięcej siły). Wtedy należy zatarasować wejście i schować się a gdy nadejdzie dzień można wyjść. Zazwyczaj łapie łosie, jaki a czasem i niedżwiedzie. Nie przepada za ptakami. Pozatym odżywia się innymi smokami. Często bawi się ofiarą niczym kot bawi się myszą.


Tresura

Nie są znane sposoby tresury. Tak jak w przypadku Kostuchościska, nikt nie próbował go tresować. Być może jest to możliwe, ale najpierw trzeba go znaleźć. Prawdopodobnie działa metoda, aby zwierzęciem opiekować się od wyklucia z jaja.


Moce i umiejętności

Cyjanowodór: smok potrafi uwalniać z paszczy gaz silnie toksyczny, który może doprowadzić do śmierci.

Pływanie: Lichoryb jest w stanie bardzo szybko i zwinnie pływać, dzięki swojej wężowatej budowie ciała i płetwie na ogonie.

Termowizja: zwierzę widzi w termowizji podobnie jak Mroziczort. Bardzo ułatwia mu to w znalezieniu ofiary.

Słuch: zanim u Lichoryba wykształciła się termowizja, smok był prawie ślepy i działał dzięki słuchowi, który bardzo dobrze się u niego rozwinął.


Słabości

Słabości tego smoka to:

-kontrola alfy,

-krzyk Krzykozgona,

-śpiew Śmiercipieścia,

-węgorze,

-smoczy korzeń,

-niebieski oleander,

Nie działa na niego:

-hałas,

-smoczymiętka,

-świecący punkt,

-drapanie,


Jaja

Jaja Lichoryba są w kształcie jaja kurzego. Są bardzo gładkie i nie mają żadnych kolców. Zazwyczaj mają kolor szmaragdowy, żadziej miętowy. Samica składa do dwóch jaj i zajmuje się nimi do dorosłości. Często przeżywa tylko jedno młode.


Ciekawostki

-Smok stosuje technikę anakondy. Oplata się wokół ofiary i dusi ją po czym zjada,

-Może przeżyć bez jedzenia miesiąc, o ile nie będzie marnował energii,

-Kiedyś, skazańców kładziono na tratfę i wypychano na jezioro, aby skazańcy zostali zjedzeni przez Lichoryba,

-Nie ma pewności do czego służą mu kły. Prawdopodobnie do walk samców, ale samice też je mają. Pozatym są za krótkie,

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.