FANDOM


Wygląd

Wodnik jest smokiem szczupłym, o dość krótkim ogonie, długich łapach oraz płetwach. Skrzydła nie są zbyt duże, a w wodzie pełnią rolę płetw. Na łapach również znajdują się płetwy, a pomiędzy pazurami smok ma błonę pławną. Szyja jest dość krótka, a pysk długi i zwężający się ku końcowi. Ma dwa, niezbyt długie rogi i "uszy" wyglądające trochę jak płetwy. Wzdłuż grzbietu ciągną się kolce kończące się na wyspokości zadu, dalej jest płaski ogon, po bokach ma takie płetwy jak u oszołomostracha, które sa przedłużeniem skrzydeł. Ogon jest krępy i silny, stanowi oprócz skrzydeł główny napęd w czasie pływania. Smoki te mają kształt głowy i zębów przystosowany do łapania ryb, w tym węgorzy, które sa ich przysmakiem i nie robią im szkód, w przeciwieństwie do reszty smoków. Palce zakończone są krótkimi pazurami, służącymi głównie do grzebania w mule. Oczy ma małe. Występuje w jednym tylko kolorze, który jest dopasowany do wody w rzekach i pozwala smokowi maskować się w środowisku, w którym żyje. Łuski wodników są pokryte specjalną powłoką, która sprawia, że woda spływa po smoku, który nie musi wysychać.

Siedlisko i dieta

Smok ten zamieszkuje, jak sama nazwa wskazuje, słodkie wody rzek i jezior. Na legowisko wybiera szuwary, gęsto rosnące trzciny albo gęste wodorosty na dnach jezior i rzek.

Żywią się rybami, do których mają stały dostęp. Ich ulubioną jest węgorz.

Zachowanie i tresura

Mają trzecią powiekę, poruszająca sie prostopadle do tych normalnych, jest ona przezroczysta i ochrania delikatne oczy podczas pływania, dzięki czemu zanieczyszczona woda to dla wodników raczej nieznaczący szczegól, a ich nozdrza przystosowane są do szczelnego zamykania się. Sam smok może spędzić pod wodą bez oddechu nawet do 12 h. Dlatego powszechnie sądzi się, że oddychają one skrzelami. Jest to jednak błębdne stwierdzenie. Wodniki wypływają na powierzchnię by zaczerpnąć powietrza dwa do czterech razy na dobę, i robią to niemal niezauważone. Wodniki rzeczne, w przeciwieństwie do swoich morskich kuzynów, żyją samotnie. Są mniej przyjaźnie usposobione i jak wszystkie smoki, zachowują się dyskretnie.

Okres lęgowy tych smoków występuje mniej więcej od marca do kwietnia. Na ten okres smoki łączą się w pary. Jaja smoczyce składają w gęstych trzcinach, lub wodorostach. Młode od razu umieją pływać, latania, które jest tym smokom mniej potrzebne niż pływanie, uczą się później. Kiedy młode podrosną i zaczną samodzielnie żyć, samiec i samica również się rozstają.

Samo znalezienie tych smoków jest trudne, bo rzadko wychodzą one z rzek, czy trzcin, a jak już, to jedynie wylegują się na brzegu. Czasem też latają, nisko nad powierzchnią wody,zobaczywszy jednak coś niepokojącego, od razu wracają do wody. Jeśli już mamy do czynienia z wodnikiem, należy przede wszystkim zachować spokój. Dobrze jest im dać rybę (węgorza), a w okresie wychowywania młodych rozdrobnioną. W tym właśnie okresie łatwiej zdobyć zaufanie smoków, bo zobaczywszy, że przynosimy im coś dla młodych, znacznie łatwiej dadzą się wytresować.

Słabości

Jak wszystkie smoki, uwielbiają smoczymiętkę, do której dostęp jednak mają bardzo ograniczony. Reagują też agresywnie w pobliżu smoczego korzenia, jednak prawie nigdy się nie zdarza, żeby jakiś napotkały. Mogą ulegać wpływom alfy. Nie boją się węgorzy, które są ich przysmakiem.

Moce i umiejętności

  • Ich bronią w oddechu jest wrząca, mętna woda, lub niezwyle gorąca para wodna, od której jak wiadomo są najwredniejsze poparzenia
  • Mogą wstrzymać oddech na baaaaardzo długo
  • Pływając, składają skrzydła wzdłuż ciała, poruszają ogonem na boki i "wiosłują" trzymanymi przy ciele łapami
  • Mogą też wstrzyknąć zębami jad, który zabija w ciągu 24 godzin.

Ciekawostki

  • Smoki te mogą co roku znajdować innego partnera.
  • Jeśli jest im zimno, zagrzebują się trochę w mule rzecznym, mogą też w małym stopniu zmieniać temperaturę ciała
  • Jego bliskim kuzynem jest wodnik rmorski, który zewnętrznie różni się jedynie kolorem.

Galeria

No i kolejny gatunek, który nie powstałby bez Ani :)

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.