FANDOM


Burek Głąb (ang. Dogsbreath the Duhbrain) — jeden z bohaterów książek Cressidy Cowell Jak wytresować smoka. Jest kolegą Smarka Świńskiego Ryja.

Wygląd

Chłopak jest w wieku nastoletnim, podobnie jak Czkawka, Śledzik czy Smark Świński Ryj. Ma ciemne, kręcone, krótkie włosy, a na głowie zawsze trójkątny hełm z trzema rogami (dwa znajdują się po bokach, trzeci na górze). W nosie ma okrągły kolczyk.

Charakter

Burek Głąb nie jest zbytn inteligentny, ciągle jest nastawiony na walkę i przemoc. Jako że jest umięśniony i silny, działa jako prawa ręka Smarka Świńskiego Ryja i ciągle mu towarzyszy, nieustannie popiera go i podziela jego poglądy. Chętnie pomaga mu w jego sprzeczkach z Czkawką i Śledzikiem. Wykonuje także jego polecenia, zwykle dotyczące trudnych i żmudnych zadań.

Historia

Burek pojawia się po raz pierwszy w książce Jak wytresować smoka. Razem z Czkawką, Śledzikiem, Smarkiem i sześcioma innymi chłopakami bierze udział w Smoczej Inicjacji pod wodzą Pyskacza Gbura. Udaje mu się wytresować Łamignata, którego nazywa Morski Bałwan.

Burek Głąb pojawia się wielokrotnie w cyklu książek, głównie wykonując polecenia Smarka i znęcając się nad słabszymi młodymi wikingami. Nieobecny jest jedynie w tomie szóstym i jedenastym.

Ciekawostki

Zobacz też

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.