FANDOM


Artykuł
To nie była okrutna bestia, tylko inteligentne, łagodne stworzenie, którego dusza była odbiciem mojej.

Valka, Jak wytresować smoka 2

Chmuroskok (ang. Cloudjumper) — przedstawiciel gatunku Burzochlast i wierzchowiec Valki, z którą łączy go niezwykle głęboka więź. Debiutuje w filmie Jak wytresować smoka 2. Jest prawdopodobnie pierwszym w historii smokiem oswojonym przez wikinga.

Wygląd

Chmuroskok jest koloru bladopomarańczowego, charakteryzuje go błękitny pasek na brodzie. Błękitne są także końcówki kolców wyrastających na grzbiecie, a ich barwa jest taka sama, jak niektóre części kostiumu Valki. Jest to naturalne ubarwienie smoka.

Nad oczami ma parę wielkich, połączonych ze sobą rogów, zaś za nimi znajduje się kołnierz złożony z wielu płatów skórnych, przypominających grzywę. Na rogach posiada niewielkie, ale wyraźne zacięcia.

Pysk smoka przypomina głowę sowy. Razem z błękitnym paskiem znajdującym się na brodzie może wskazywać na jakieś stosunki między Eretem a Chmuroskokiem, ponieważ mężczyzna nosi ozdobną klamrę w kształcie sowy, a na brodzie także ma ozdobne paski koloru błękitnego.

Smok posiada dwie pary dużych skrzydeł, z których druga znajduje się nieco z tyłu pod pierwszą, większą. Kiedy zwierzę leci, często druga para skrzydeł jest złożona i ułożona równolegle względem tułowia, jednak podczas walki lub manewrów powietrznych rozkłada drugie skrzydła, które razem z pierwszymi układają się wówczas w kształt litery X. Chmuroskok posiada również dodatkowy zestaw "płetw" na ogonie, jak np. Nocna Furia. Ma ich jednak trzy, nie dwie, jak Szczerbatek

Budowa jego ciała jest częściowo zbliżona do Nocnej Furii - upodabniają je błony ogonowe, mała para skrzydeł u nasady ogona, kształt skrzydeł, a także inteligencja.

Charakter

Chmuroskok został wprawdzie wytresowany przez człowieka, jednak od młodości żył w Smoczym Sanktuarium, którego nie opuszczał przez wiele lat. Jest przyjaźnie nastawiony wobec wszystkich smoków, lecz jednocześnie budzi w nich respekt. Jego jeździec, Valka, jest doskonałym smoczym treserem, żyjącym wśród skrzydlatych stworzeń i porozumiewającym się ich językiem. 

Głównie ze względu na swój wiek, smok jest bardzo mądry i doświadczony, przede wszystkim w walce. W swoim życiu nauczył się żyć zarówno ze smokami, jak również w towarzystwie człowieka. Może sprawiać wrażenie poważnego, dumnego i niemal nigdy nie bierze udziału w zabawnych sytuacjach. Przez to stanowi swego rodzaju autorytet wśród smoków zamieszkujących Sanktuarium, zaraz po alfie. Chmuroskok przywołuje do porządku figlujące Szponiaki, z irytacją i czasem pobłażaniem patrzy na wygłupy Szczerbatka i innych smoków.

Cloudjumperek i Valka

Chmuroskok i Valka w Saktuarium

Chmuroskok posiada również wyjątkowe zdolności telepatyczne. Nawet po krótkim kontakcie z człowiekiem jest w stanie wyczuć jego osobowość oraz zamiary. Mógł poznać przyjazny wobec smoków, odziedziczony po matce charakter Czkawki na długo przed tym, nim on sam go poznał i wytresował Szczerbatka. Podobnie stało się z Valką, której nie zaatakował, lecz nawiązał głębokie porozumienie. Być może sądził, że w Sanktuarium będzie się jej żyło lepiej, dlatego ją porwał. Ze swoim jeźdźcem porozumiewa się bez słów, oboje stanowią idealną jedność podczas bitew.

Umiejętności

 • Lot: smok podczas lotu używa zwykle jednej pary skrzydeł, podczas gdy druga, znajdująca się pod spodem, jest pod nią schowana. Gdy jednak używa obu par, wówczas staje się doskonałym lotnikiem, jednym z najzwinniejszych i najszybszych. Smok potrafi ulecieć dość duży dystans nawet gdy na ogonie ma dużą bryłę lodu.
 • Ryk: swoim rykiem Chmuroskok zachęca do walki pozostałe smoki. Jego ryk ma czysty, dość wysoki dźwięk.
 • Kontrola nad smokami: chociaż to Oszołomostrach jest przywódcą wszystkich smoków zamieszkujących Smocze Sanktuarium, Chmuroskok często przegania przeszkadzające innym Szponiaki. Nie do końca toleruje również wygłupy Szczerbatka.
 • Walka: jest doświadczonym i silnym wojownikiem. Swoim rykiem potrafi zachęcić do walki inne smoki, sam również walczy z wrogiem.
 • Ogień: jak prawie każdy smok Chmuroskok potrafi zionąć ogniem.

Historia

Młodość Czkawki

Choć Chmuroskok nie pokazuje się we wcześniejszych filmach ani w serialu, jego historia sięga daleko przed ich fabułę. Ma dużo ponad dwadzieścia lat, ponieważ kiedy Czkawka był jeszcze niemowlęciem, a wyspa Berk została zaatakowana przez dzikie smoki, Chmuroskok był już dorosłym smokiem.

Początkowo mieszkał w Smoczym Sanktuarium, bezpiecznej ostoi, w której znajdował się pod opieką i rozkazami alfy. Nie wiadomo, co skłoniło go do ataku na Berk.

JWS2 Czkawka&Chmuroskok

Chmuroskok bawi się z małym Czkawką

Podczas ataku na wioskę dwadzieścia lat przed wydarzeniami z filmu, dziki Burzochlast (później Chmuroskok) wdarł się do domu Valki i Stoicka po czym pochylił się nad kołyską. Przerażona matka chłopca obawiała się, że zabije jej syna, smok jednak zaczął bawić się z niemowlęciem. Gdy odkrył obecność Valki, odwrócił się, by zaatakować, w tym samym momencie niechcący raniąc chłopca w brodę i zostawiając tam niewielką bliznę. Smok powstrzymał się od ataku, patrząc kobiecie głęboko w oczy i nawiązując porozumienie. Po chwili do domu wpadł wściekły Stoick z bronią w ręku, chcąc zabić smoka. Zwierzę zionęło w jego stronę ogniem i porwało Valkę. Wszyscy wikingowie myśleli, że podczas tego ataku Valka zginęła.

Chmuroskok jednak zabrał Valkę do Smoczego Sanktuarium. Stało się tak, ponieważ smok zdał sobie sprawę z prawdziwego charakteru przyjaźnie nastawionej do skrzydlatych stworzeń kobiety. Gdyby Valka, tak jak jej współplemiennicy, także zabijała smoki, Chmuroskok mógłby ją zabić.

Kobieta zaprzyjaźniła się z Chmuroskokiem i od tej pory jest on jej najlepszym przyjacielem. Ich wspólnym zajęciem było głównie ratowanie smoków przed łowcami, a także obrona Sanktuarium przed intruzami.

Jak wytresować smoka 2

Szczerbatek z Chmuroskokiem w chmurach

Spotkanie Chmuroskoka i Szczerbatka

Gdy Czkawka wraz ze Szczerbatkiem lecą nad chmurami, nagle wyłania się z nich tajemniczy jeździec stojący na grzbiecie wielkiego smoka. Przyjaciele zostają siłą rozdzieleni - Czkawkę chwyta jeden ze smoków służących jeźdźcowi, Szczerbatek zaś wpada do oceanu, z którego nie potrafi sam wypłynąć, później także zostaje zabrany do Sanktuarium przez kilka Raziprądów. Owym jeźdźcem okazuje się być Valka, zaś jej wierzchowcem - Chmuroskok. Para leci na czele niewielkiego stadka smoków, które zaciąga Czkawkę do Sanktuarium.

Kiedy Czkawka odkrywa ogromną lodową grotę zamieszkaną przez setki smoków, Chmuroskok zwisa z klifu, otulając się skrzydłami, zaś na jego grzbiecie siedzi Valka. Kobieta z gracją zsuwa się po krawędzi skrzydła swojego wierzchowca, by porozmawiać z Czkawką. Potem smok przegania stadko piskląt Szponiaków, które zaatakowały odpoczywającego Szczerbatka.

Cloudy i szczerbek

Zabawa ze Szczerbatkiem

Dwaj smoczy jeźdźcy odbywają wspólny lot, podczas którego Czkawka i jego odnaleziona matka, Valka, spędzają razem radosne chwile w powietrzu. Później, kiedy Valka ujawnia samemu Szczerbatkowi jego umiejętność rozkładania kolców na grzbiecie, podniecony smok chwali się swojemu nowemu kompanowi, Chmuroskokowi, który zerka na niego z zainteresowaniem.

Podczas ataku Drago Krwawdonia na Smocze Sanktuarium Valka dosiada swojego wierzchowca, który wydaje z siebie ryk, zachęcający pozostałe zwierzęta do walki z ogromnym Oszołomostrachem Drago. Jednak, tak jak wszystkie smoki, w końcu ulega rykowi potwora, nakłaniającemu do ataku na ludzi. 

Chmuroskok pokłon

Chmuroskok składa pokłon Szczerbatkowi

Po skończonej bitwie Chmuroskok oddaje pokłon Szczerbatkowi, któremu w końcu udało się oprzeć rykowi Oszołomostracha i pokonać bestię oraz samego Drago. Chmuroskok, wraz z Valką, osiada na wyspie Berk i tam zaczynają nowe życie, jako członkowie klanu pod wodzą Czkawki

Jak wytresować smoka 3

Chmuroskok bierze udział w jednej z wielu akcji ratowania smoków z rąk smoczych łowców - ofensywy są prowadzone przez Jeźdźców na czele z Czkawką, a sztuki tej nauczyła ich sama Valka, wraz z Chmuroskokiem mająca w tej dziedzinie dwudziestoletnie doświadczenie. Ich dwójka obserwuje całą walkę z oddali; Chmuroskok wydaje się nieprzekonany, czy młodzież da sobie radę, Valka jednak uspokaja go. Po uwolnieniu niemal wszystkich smoków z klatek drużyna zaatakowana przez mających przewagę liczebną strażników jest zmuszona do odwrotu. Chmuroskok z Valką, wraz z resztą Jeźdźców oraz wielkim stadem uwolnionych smoków, wracają na Berk.

Valka astrid jws 3

Valka na grzbiecie Chmuroskoka podczas lotu na zachód

Po pojawieniu się zagrażającego bezpieczeńswu smoków Grimmela Gnębiciela i decyzji Czkawki o relokacji berkian, Chmuroskok z Valką lecą wraz ze wszystkimi na zachód i zatrzymują się na Nowym Berk, na którym mają tymczasowo obozować. Valka postanawia zawrócić, by sprawdzić, czy nieprzyjaciel ich nie śledził. Lecą z Chmuroskokiem w gęstej mgle, bardzo nisko, na tyle, że nagle niemal zderzają się z masztem statku należącego do ogromnej floty wroga. Chmuroskok zostaje w powietrzu zaatakowany przez kilka Śmierciozaurów i w wyniku walki zostaje lekko ranny. Wrogie smoki zostają po chwili przywołane przez swojego pana, Grimmela, dzięki czemu Chmuroskok i Valka mogą uciec.

Valka przekazuje reszcie klanu informację o tym, że Grimmel ich śledzi, a Czkawka postanawia uprzedzić łowcę i go zaatakować. Chmuroskok wraz z resztą smoków, przywożą swoich jeźdźców na miejsce, po czym krążą dookoła fortu, by w razie potrzeby przyjść jeźdźcom na ratunek. Ten okazuje się konieczny, ponieważ Grimmel przewidział atak i nasłał na intruzów swoich smoczych niewolników. Chmuroskok przybywa na wezwanie Valki i dzięki potężnemu machaniu skrzydłami podnosi ogromną kratę, pod którą uwięzieni zostali jeźdźcy.

Kiedy zapada decyzja, że smoki powinny odejść do Ukrytego Świata, Chmuroskok jest wyraźnie smutny, żegnając się ze swoją jeźdźczynią; w końcu ich bliska relacja jako smoka i jeźdźca trwała najdłużej, bo aż 20 lat. Ich pożegnanie jest więc czułe, a smok sprawia wrażenie, jakby był bliski łez. W końcu odlatuje wraz z resztą smoków berkian w kierunku Ukrytego Świata, gdzie już pozostaje.

Relacje

Valka

Valka i chmuroskok drap drap

Valka drapie Chmuroskoka

Chmuroskok po raz pierwszy spotkał Valkę podczas ataku na wioskę Berk, kiedy Czkawka był jeszcze niemowlęciem. Kobieta zauważyła, że do jej domu wdarł się dziki smok. Mimo przyjętej postawy ratowania smoków przed śmiercią, zdecydowana była zaatakować bestię, by ochronić swoje dziecko. Wzięła miecz do ręki, by uderzyć, jednak do walki nie doszło. Ujrzała bowiem, że smok bawi się z jej synem, nie czyniąc najmniejszej krzywdy. Usłyszawszy hałas, odwrócił się w stronę kobiety. Chmuroskok i Valka spojrzeli sobie głęboko w oczy, wydawało się, że między nimi została nawiązana nić porozumienia. W tym momencie do domu wpadł Stoick, chcąc zabić smoka. Ten jednak zionął ogniem i porwał Valkę. Z tego powodu myślano, że kobieta straciła życie.

Jednak, jak twierdzi Valka, Chmuroskok wiedział, gdzie znajduje się miejsce kobiety. Zabrał ją do Smoczego Sanktuarium, stworzonego przez wielkiego Oszołomostracha jako bezpieczne schronienie dla atakowanych przez ludzi smoków. Valka odnalazła się w nowej rzeczywistości i zamieszkała w Sanktuarium razem z Chmuroskokiem, który stał się jej najbliższym przyjacielem - i wierzchowcem. Przez następne dwadzieścia lat razem ratowali smoki, na które polowali łowcy. Wśród uratowanych przez nich stworzeń znalazły się takie smoki jak Lump, Gruff oraz Thump. Valka oraz Chmuroskok wspólnie wypełniali jeszcze jedną misję - strzegli Sanktuarium przed intruzami, którzy mogli je znaleźć. Dwadzieścia lat spędzone na wspólnych podróżach, walkach, ekspedycjach i w samym Sanktuarium, bez towarzystwa innych ludzi sprawiły, że Valka i Chmuroskok stali się sobie bardzo bliscy. 

640px-RBXGIY9Kq-A

Valka poznaje Chmuroskoka

Partnerzy znają się więc bardzo dobrze i jest między nimi głęboka zażyłość emocjonalna. Porozumiewają się ze sobą bez słów, podczas walki nie muszą padać żadne komendy, bowiem zarówno Valka, jak i Chmuroskok, doskonale znają i są w stanie przewidzieć swoje działania. Wydaje się, że rzadko skupiają uwagę wyłącznie na sobie, tak jak na przykład Czkawka i Szczerbatek, jednak niemal zawsze i wszędzie są obecni razem i w razie potrzeby mogą na siebie liczyć. 

Jak wielokrotnie widać w filmie, Valka i Chmuroskok są również doskonale skoordynowani podczas lotu. Valka niemal zawsze stoi na jego karku, bez żadnego zabezpieczenia, a jednak ani razu nie traci równowagi ani nie spada. To wskazuje na gładki, spokojny lot Chmuroskoka, lecz także na podobny tok myślenia i wzajemne przewidywanie swoich ruchów.

Pożegnanie Valki i Chmuroskoka, gdy ten wraz z innymi smokami opuścił wikingów, by udać się do Ukrytego Świata, stanowi jedno z najbardziej czułych i trudnych. Valka pozostawała związana ze swoim smokiem przez dwadzieścia lat, co czyni ich znajomość między smokiem a człowiekiem najdłuższą ze wszystkich wśród Wandali. Podczas pożegnania Chmuroskok ma bardzo smutną minę, sprawiającą wrażenie, jakby smok płakał.

Szczerbatek

Kiedy Czkawka i jego smok poznają nowego mistrza smoczej tresury, Valkę, jej wierzchowiec staje się tak samo wielkim autorytetem dla Szczerbatka, jak matka dla chłopca. Nocna Furia podziwia swojego wielkiego, mądrego towarzysza i lubi spędzać z nim czas, głównie po to, by zaimponować smokowi. Rzadko mu się to jednak udaje, ze względu na młodszy wiek i mniejsze doświadczenie.

Może się wydawać, że Chmuroskok nie lubi Szczerbatka, właśnie ze względu na różnicę wieku oraz pewne umiejętności. Traktuje Szczerbatka z lekką wyższością i często nie zwraca na niego uwagi, lub po prostu patrzy na niego z pobłażaniem. Czasami jednak obserwuje poczynania Nocnej Furii z zainteresowaniem, na przykład wówczas, gdy ta chwaliła się swoimi rozkładanymi kolcami na grzbiecie lub gdy próbowała narysować coś na śniegu za pomocą lodowego patyka, który przymarzł jej do języka.

Serio...
Chmuroskok lubi Szczerbatka. Podczas wspólnej uczty Valki z odnalezioną rodziną Chmuroskok pożera wszystkie ryby, które spadły na ziemie, nie zostawiając nic Szczerbatkowi. Widząc jego smutek, Chmuroskok odpuszcza i zwraca część posiłku, by towarzysz mógł się poczęstować. 

Ostatecznie, gdy Szczerbatek staje się alfą, Chmuroskok jako pierwszy mu się kłania.

Czkawka

Chmuroskok wydaje się być blisko zaprzyjaźniony z Czkawką. Ich znajomość sięga jeszcze czasów, w których chłopiec miał zaledwie rok. Podczas ataku smoków na wioskę, Chmuroskok (wówczas jeszcze nienazwany i nie wytresowany) wdarł się do domu Valki i Stoicka i zauważył w kołysce niemowlę - Czkawkę. Nie zaatakował go jednak, lecz zaczął się z nim bawić. Możliwe, że wyczuł wrodzony, odziedziczony po matce charakter chłopca. Tymczasem przerażona Valka pobiegła ratować swoje dziecko, jednak odkryła, iż smok nie zaatakował Czkawki, lecz bawił się z nim. Ostatecznie porwał kobietę, dziecko zaś zostawił z ojcem.

Możliwe, że dorosły Chmuroskok nie rozpoznał dwudziestoletniego Czkawki, jednak mógł się domyślić jego osoby ze względu na bezpośrednie pokrewieństwo z Valką. Po części ze względu na zdolności treserskie Czkawki, chłopak i Chmuroskok mają ze sobą dobre stosunki, choć raczej nie komunikują się ze sobą nawzajem. Czkawka podziwia natomiast silną więź, jaka łączy Valkę z wielkim wierzchowcem.

Oszołomostrach

Chmuroskok darzył alfę Smoczego Sanktuarium, króla smoków, wielkim szacunkiem. Przy każdym spotkaniu z ogromną bestią kłaniał się jej, trudno jednak stwierdzić, czy lękał się go tak jak na przykład Szczerbatek. Kiedy Nocna Furia ze strachu chowa się pod skrzydłem Chmuroskoka, ten po prostu patrzy przed siebie, a po chwili odchodzi, nawet nie spoglądając znów na alfę.

Stoick Ważki

Dawniej między Stoickiem a Chmuroskokiem nie było dobrych relacji. Podczas walki w wiosce Berk Stoick rzucił się z toporem w stronę smoka, chcąc go zabić i obronić przed nim Valkę. W odpowiedzi Chmuroskok zionął ogniem w stronę wodza, zaś Valkę porwał, być może uważając, że kobieta lepiej odnajdzie się w innej rzeczywistości. Rzeczywistości, w której nie zabija się smoków.

W filmie Jak wytresować smoka 2 Stoick i Chmuroskok niewiele mają ze sobą do czynienia. Przebywają w jednym pomieszczeniu podczas wspólnego posiłku Valki z odnalezioną rodziną, nic jednak nie wskazuje na relacje między nimi. Ze względu na zupełnie nowe okoliczności, a także przemianę Stoicka, Chmuroskok z pewnością nie był wobec niego wrogo nastawiony. Ze względu na odmienioną postawę wodza oraz jego troskę o Valkę Chmuroskok mógł go wręcz lubić.

W grach

DreamWorks Dragons: Rise of Berk

How to Train Your Dragon 2

Hkkh

W grze How to Train Your Dragon 2

Chmuroskok pojawia się także w oficjalnej filmowej grze. Duet jego i Valki stanowi parę bohaterów do odblokowania.

School of Dragons

Smok Valki pojawia się również w tej grze, który został dodany wraz ze swoją panią w dodatku Return to the Dragon Island. Podobnie jak Szczerbatek obok Czkawki, tak Chmuroskok zawsze siedzi u boku kobiety.

Jego skórkę na Burzochlasta należącego do gracza można kupić w sklepie za monety.

DreamWorks Dragons: Titan Uprising

Chmuroskok event

Co jakiś czas, w grze ma miejsce Quest (ang. zadanie), dzięki któremu można zdobyć Chmuroskoka. Specjalne wydarzenie polega na przeprowadzeniu odpowiedniej ilości rozgrywek z coraz to silniejszym przeciwnikiem. Za wygraną rozgrywkę gracz otrzymywuje określoną ilość punktów o kształcie serca, symbolizujących zaufanie smoka (ang. Trust Points). Gracz musi uzyskać 1000 punktów, aby zdobyć zaufanie Burzochlasta - i móc go dzięki temu wytresować.

Codziennie gracz może rozegrać 10 rozgrywek, a po 24 godzinach od rozpoczęcia pierwszej jest możliwość restartowania ścieżki - wtedy ponownie można przeprowadzić te same 10 bitw i zdobyć kolejne punkty. Jest także opcja szybszego restartu za określoną ilość run.

Aby wziąć udział w wydarzeniu należy kliknąć w ikonkę symbolizującą Questy, obok przycisku PLAY. Na czas takiej specjalnej okazji na ikonce znajduje się podobizna smoka.

Chmuroskok mały

Wraz z dołączeniem do wydarzenia, gracz otrzymuje najpierw małego Chmuroskoka, jak każdego innego smoka, jednak nie da się go wytresować dopóki nie uzbiera się wymaganej ilości punktów. To oznacza, że do tego czasu Burzochlast pozostaje mały.

Po zakończeniu Quest'a, ilość zdobytych punktów zapisuje się, dzięki czemu gracze, którym nie udało się wytresować smoka, mają na to szansę w przyszłości, podczas kolejnych specjalnych okazji.

Ciekawostki

 • Chmuroskok jest pierwszym poznanym przedstawicielem gatunku Burzochlast.
  • Jest także pierwszym w historii smokiem wytresowanym i ujeżdżanym przez wikinga. Istnieje prawdopodobieństwo, że Drago Krwawdoń poddał sobie Oszołomostracha jeszcze przed poznaniem się Valki i Chmuroskoka, jednak trudno w ich przypadku mówić o tresurze smoka, a raczej o niewoli.
 • Jego sowia twarz oraz niebieski pasek na brodzie mogą sugerować nawiązanie do metalowej przypinki Ereta w kształcie sowy oraz namalowanych na brodzie mężczyzny wzorach.
 • Podczas projektowania postaci, Chmuroskok był wzorowany na Szczerbatku. Ma podobną budowę ciała (kształt dużych skrzydeł, obecność mniejszych skrzydeł po bokach ciała i płetw na ogonie) oraz rolę w filmie (smok jednego z głównych bohaterów, będących doskonałymi treserami smoków).
 • Chmuroskok uczynił bliznę na brodzie Czkawki, gdy chłopak był mały.
 • Chmuroskok na początku drugiej części filmu był kimś w rodzaju mentora dla Szczerbatka, podobnie jak Valka dla Czkawki.

Zobacz też

Bohaterowie z filmów, serialu oraz gier
Humans icon HICCUP
Dragon icon TOOTHLESS
Humans icon DRAGO
Humans icon GOTHI
Humans icon HEATHER
Scifim 2
Główni
bohaterowie
Smoki Antagoniści Bohaterowie
z filmów
Bohaterowie
z serialu
Bohaterowie
z gier
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA o ile nie wspomniano inaczej.