Jak Wytresować Smoka Wiki
Advertisement
Jak Wytresować Smoka Wiki

Cieśnina Baldura (ang. Straits of Baldur) — jeden ze szlaków morskich prowadzących do centrum Archipelagu. Pojawia się w sezonie Jeźdźcy smoków: Na końcu świata, po raz pierwszy w odcinku Straszna cieśnina.

Wygląd

Cieśnina Baldura znajduje się na północ od wód rozdzielających Berk i Wyspę Łupieżców[1]. Jest to wąski przesmyk biegnący między dwoma rzędami formacji skalnych.

Znaczenie

Cieśnina Baldura jest jedną z dróg morskich łączących północną i centralną część Archipelagu. Jej położenie ma znaczenie strategiczne, ponieważ jest jednym z niewielu szlaków handlowych prowadzących na Berk – podróżują nim przede wszystkim kupcy dostarczający żywność. Zablokowanie przesmyku oznaczałoby dla Wandali przerwanie dostaw jedzenia i zapanowanie głodu. Tę zależność wykorzystał Viggo, przykuwając do dna Podwodnego Rozpruwacza, który niszczył wszystkie przepływające tamtędy statki. Ze względu na rozciągające się szeroko formacje skalne cieśnina jest też pierwszą linią obrony, którą Wandale oraz Łupieżcy mogą wykorzystywać przy odpieraniu zagrożeń nadciągających z północy.

Pojawienie się

Jeźdźcy smoków: Na końcu świata

Miejsce pojawia się po raz pierwszy w odcinku Straszna cieśnina. Przepływa tamtędy grupa kupców, w której znajduje się Johann. Mężczyzna wyczuwa okropny smród. Po chwili orientuje się, co on oznacza, a widząc początki wiru wodnego, natychmiast zmienia kurs. Choć jego łódź zostaje porwana przez niebezpieczne prądy, ostatecznie udaje mu się z nich wyrwać. Jego przyjaciele nie mają już tyle szczęścia. Ze względu na nieznane zagrożenie przesmyk przestaje być uczęszczany.

Jakiś czas później do cieśniny przylatują jeźdźcy smoków. Chcąc się dowiedzieć, co przerwało łańcuch dostaw i spowodowało głód na Berk, drużyna dokładnie bada teren. W pewnym momencie Astrid dostrzega płynącego Wrzeńca. Kiedy jeźdźcy stwierdzają, że plujący wodą smok jest przyczyną całego zamieszania, za gadem pojawiają się bąbelki gazu, a w powietrzu ponownie zaczyna unosić się smród. Czkawka, przeczuwając, co się stanie, bez tłumaczenia nakazuje wszystkim uciekać. Drużyna posłusznie wykonuje rozkaz, za wyjątkiem Śledzika, który pragnie uratować Wrzeńca. Przywódca się zgadza, jednak po chwili wir staje się na tyle silny, że zaczyna wciągać znajdujących się w powietrzu jeźdźców. By się uwolnić, cała drużyna strzela w środek wzburzonej wody. Gdy morze się uspokaja, a Wrzeniec odpływa, Czkawka tłumaczy pozostałym, co właśnie zaszło. Okazuje się, że przyczyną anomalii jest ogromny smok z klasy wodnej, Podwodny Rozpruwacz.

Chcąc się dowiedzieć, dlaczego gad normalnie żyjący w głębokich wodach zasiedlił stosunkowo płytką cieśninę, Czkawka, Astrid i Sączysmark ponownie wyruszają do przesmyku. Tym razem nurkują pod wodę i po chwili dostrzegają ogromnego smoka. Zwierzę również ich zauważa i znowu próbuje wciągnąć. Jeźdźcy uciekają, lecz przed wypłynięciem na powierzchnię Czkawka dostrzega smokoodporny łańcuch owinięty wokół nogi zwierzęcia. Tym samym uświadamia sobie, że Rozpruwacza ulokował tam Viggo.

Czkawka postanawia uwolnić smoka, wykorzystując w tym celu dzwon wodny własnego autorstwa. Pozostali jeźdźcy opuszczają konstrukcję na samo dno morza, natomiast Haddock wypływa z niej i po kolei wylewa na łańcuchy kwas Zmiennoskrzydłego. Tymczasem w przesmyku pojawiają się Łowcy. By obudzić Rozpruwacza, wystrzeliwują w jego kierunku pociski z katapult. Szybko osiągają cel, a zdenerwowany smok próbuje wciągnąć Czkawkę w swój wir. Temu jednak udaje się uciec i zniszczyć ostatni łańcuch. Wpływa do kapsuły, której nogi zaginają się pod wpływem uderzenia ogona Rozpruwacza. Dodatkowo Łowcom udaje się trafić w wyciągarkę. Zamontowany na niej łańcuch zsuwa się, a przymocowany do niego dzwon opada z powrotem na dno morza, wbijając się w piach. Czkawka nie może uciec z kapsuły, która zaczyna przeciekać. Jego życie ratuje wdzięczny Rozpruwacz, który następnie odpływa, ciesząc się wolnością. Cieśnina znów jest bezpieczna, a głód na Berk zostaje zażegnany.

Przesmyk pojawia się ponownie w odcinku Ogniowa Burza (część 1). Jeźdźcy lecą tam w celu przecięcia drogi Łowcom, którzy, chcąc zaatakować Archipelag, muszą przepłynąć przez Cieśninę Baldura. Po chwili Czkawka dostrzega wrogi okręt oraz Rykera machającego białą flagą. Jeźdźcy pertraktują z mężczyzną, nie wiedząc, że cała rozmowa jest jedynie dywersją. W trakcie negocjacji dostrzegają kolejne błękitne pociski i ruszają na pomoc Berserkom, którzy padli następną ofiarą najnowszej broni Łowców.

Ciekawostki

  • Nazwa cieśniny została wzięta od imienia Baldura, nordyckiego boga światła, wiosny, dobroci i sprawiedliwości.

Przypisy


Zobacz też

Advertisement