Jak Wytresować Smoka Wiki
Advertisement
Jak Wytresować Smoka Wiki
Poprzedni odcinek
Królestwo Ognioglist
Co by tu schrupać Następny odcinek
Dobry Kafar nie jest zły
Artykuł

Co by tu schrupać (ang. Crushing it) — ósmy odcinek pierwszej serii sezonu Jeźdźcy smoków: Na końcu świata. Jego premiera w USA odbyła się 26 czerwca 2015 roku na platformie internetowej Netflix, zaś w Polsce 24 lutego 2016 roku na kanale Cartoon Network.


Opis

Dziki Gruchotnik nieustannie niszczy bazę jeźdźców. Próby powstrzymania go ujawniają, że tak naprawdę chodzi o coś zupełnie innego, niż im się wydawało.

Fabuła

Mapa race to the edge crushing it.png

W środku nocy jeźdźcy smacznie śpią, tylko Sączysmark usiłuje pozostać przytomny, gdyż siedzi na czatach. Poprzedniego dnia postawili pułapkę na dzikiego Gruchotnika, który od jakiegoś czasu grasuje w okolicy Końca Świata. Pułapka ta połączona jest z rogiem Hakokła – uruchomiona, alarmuje smoka, który otwiera paszczę i zieje ogniem w jeźdźca. Sączysmark zrywa się w krzykiem i z płonącym ubraniem pędzi do korytka, by ugasić ogień. Przy okazji budzi jeźdźców, którzy natychmiast udają się do pułapki, by zobaczyć, czy tym razem udało im się schwytać dzikiego smoka.

Okazuje się jednak, że w sieć złapany jest Pyskacz. Pyta przyjaciół, po co zastawili pułapkę, na co oni wyjaśniają, że w okolicy grasuje dziki Gruchotnik, który nieustannie dokonuje zniszczeń w bazie jeźdźców. Później Czkawka sam rozmawia z Pyskaczem i pyta, co sprowadza go na Koniec Świata. Mężczyzna odpowiada, że wszyscy mieszkańcy wioski Berk narzekają na Stoicka, który od jakiegoś czasu jest bardzo rozdrażniony i nieprzyjemny dla innych. Czkawka natychmiast postanawia polecieć na Berk, by porozmawiać z ojcem. Proponuje Pyskaczowi, by ten zabrał się razem z nim na grzbiecie Szczerbatka, mężczyzna jednak woli zostać na Końcu Świata i – ze względu na swoje doświadczenie w zabijaniu smoków - pomóc w schwytaniu dzikiego Gruchotnika.

Rankiem Czkawka dociera do wioski i kieruje się w stronę swojego domu. Już z daleka słyszy krzyki wściekłego ojca, a po chwili w jego stronę lecą rozmaite bronie, których chłopak szczęśliwie unika. Po chwili z chatki wychodzi Stoick. Czkawka chce iść za nim, lecz zaczepia go Sven, żaląc się na niesprawiedliwość wodza i błagając o to, by uspokoił swojego ojca.

Tymczasem na Końcu Świata jeźdźcy po raz kolejny oglądają zniszczenia dokonane przez dzikiego smoka i obmyślają w jaki sposób go schwytać. Oglądają jego ślady i zastanawiają się nad jego rozmiarami. Pyskacz pragnie pokazać młodzieży, w jaki sposób skonstruować skuteczną pułapkę, i każe im podążać za sobą.

Na Berk kolejną ofiarą wściekłości Stoicka pada Gothi. Wódz narzeka na jej metody uprawiania ziemi i pokazuje, w jaki sposób należy to robić prawidłowo. Kiedy odchodzi, Gothi zauważa Czkawkę i przyciąga go do siebie swoją laską. Jest wściekła. Rysując znaki na ziemi, daje chłopakowi do zrozumienia, że ma dosyć zachowania jej ojca i oczekuje od niego jakiegoś działania. Czkawka znów obiecuje porozmawiać ze Stoickiem.

Stoick i siodło crushing it.png

Chłopak przychodzi do Akademii, w której wódz ćwiczy rzucanie toporem. Okazuje się, że rzuca on wyjątkowo niecelnie. Czkawka zwraca na siebie uwagę i zostaje bardzo ciepło przywitany przez wodza. Chłopak pyta ojca, co robi w Akademii, na co on odpowiada, że przyszedł tutaj szukać ciszy i spokoju, ponieważ wszyscy dookoła wyjątkowo go drażnią. W tym momencie Czkawka zauważa dawne siodło Thornada, utrzymane w świetnym stanie i świeżo wypolerowane. Stoick wyjaśnia, że po prostu utrzymuje w czystości swoje wyposażenie, po czym pyta syna, co sprowadza go na Berk. Zanim Czkawka wyjaśnia, w tym momencie na arenę wchodzi Sven, oznajmiając, że przygotował bronie Stoicka tak, jak ten sobie zażyczył. Wódz jednak ponownie reaguje z agresją. Czkawka uspokaja go i gdy Sven odchodzi, mówi, dlaczego przybył na Berk. Sugeruje ojcu, aby wziął kilka dni wolnego i poleciał razem z nim na Koniec Świata, gdzie grasuje dziki smok – Stoick mógłby pomóc w jego ujęciu. Wódz zgadza się i razem lecą na Koniec Świata.

Na Końcu Świata reszta jeźdźców podziwia kamienną ścianę, zbudowaną dzięki Pyskaczowi. Ma ona za zadanie uchronić przed kolejnymi atakami dzikiego smoka. Po chwili stojąca na szczycie wału drewniana konstrukcja zawala się. Drewniane bale spadają ze szczytu wału i przygniatają Pyskacza. Astrid i smoki ruszają mu na ratunek. Mężczyzna odzyskuje przytomność, jednak znajduje się w innym świecie. Wita swoją mamę i pyta, czy to już czas na smocze szkolenie, po czym ponownie traci przytomność. W tym momencie nadlatuje Szczerbatek z Czkawką i Stoickiem na grzbiecie, lecz jeźdźcy uznają ich za dzikiego smoka i otwierają ogień. Cudem udaje im się go uniknąć i wylądować. Mieczyk wita wodza w "piekle Gruchotnika", a Stoick zauważa, że jeźdźcy naprawdę mają problem z dzikim smokiem. Czkawka pyta Astrid, czy ktoś został ranny, a ona wskazuje na Pyskacza, który wciąż mówi różne dziwne rzeczy. W końcu Stoick chce podjąć działania w kierunku schwytania smoka, jednak uprzedza go Czkawka i każe jeźdźcom udać się na patrol określonej części wyspy.

Astrid przelatuje nad polanką, na której posilają się trzy Zębacze. Nagle coś wybiega zza krzaków i płoszy smoki, które wzlatują w niebo. Tymczasem Stoick, lecący z Czkawką, napawa się lotem i stwierdza, że "dobrze jest być znów w powietrzu". Czkawka zaś zaczyna opowiadać o problemie z Gruchotnikiem, który trwa już od kilku tygodni. Nagle zauważają trzy Zębacze wylatujące z lasu i natychmiast lądują, spodziewając się spotkać dzikiego smoka. Zauważają jedynie jego ślady i podążają za nimi. Nie wiedzą jednak, że z krzaków obserwuje ich Gruchotnik. W końcu Stoick sam postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i przywołuje smoka, śpiewając "Wiking ze mnie, ach, cud-miód". Gruchotnik wychodzi zza drzew i staje naprzeciw Stoicka. Biegną w swoją stronę, lecz uwagę dzikiego smoka usiłuje odwrócić Szczerbatek, strzelając ogniem w jego stronę. Smok zbiega na bok dopiero, gdy widzi spadającą na niego sieć. Czkawka każe ojcu natychmiast uciekać, on jednak zarzuca linę na róg Gruchotnika i łapie go. Nie pozwala mu odlecieć, jest jednak zbyt lekki i smok wzlatuje w niebo, pociągając Stoicka za sobą. Mężczyzna w pewnym momencie wypuszcza linę z rąk i spada na ziemię, a Gruchotnik nurkuje za nim. Szczerbatek łapie wodza, chroniąc go przed upadkiem, i wszyscy odlatują. Stoick obiecuje smokowi, że jeszcze się spotkają.

Czaszkochrup i stoick.png

W nocy jeźdźcy pracują, znów odbudowując budowle w bazie, zniszczone przez smoka. Znów widzą, jak zbliża się do ich obozowiska i natychmiast przygotowują się do obrony. Wszyscy jeźdźcy wzlatują na swoich smokach w powietrze, jedynie Pyskacz, wciąż pozbawiony świadomości, goni dziki biegające po obozie. Gruchotnik ląduje i biegnie w jego stronę. Jeźdźcy usiłują odwrócić jego uwagę, smok jednak biegnie przed siebie, nie zwracając na nic uwagi. W końcu zatrzymuje się przed Pyskaczem i ryczy na niego, a ten widzi w smoku jaka o imieniu Pepa. Smok nie atakuje mężczyzny, co zwraca uwagę Stoicka. Wódz każe Czkawce wylądować i podchodzi do smoka, pytając go, o co właściwie mu chodzi. Ten cicho ryczy i kiwa głową w kierunku oceanu. Stoick uświadamia sobie, że smok chce im coś przekazać. Jeźdźcy ponownie wzlatują ponad Koniec Świata (Stoick dosiada Gruchotnika) i widzą z daleka wielką falę tsunami, zbliżającą się do wyspy. Wspólnymi siłami swoich smoków natychmiast zwalają wielkie skały, osłaniające bazę jeźdźców przed falą, i tworzą z nich kamienny wał. Gruchotnik przewraca wielką górę skalną, która bezpośrednio zasłania całą bazę i chroni ją przed wodą. Wyspa zostaje uratowana, a Gruchotnik wytresowany przez Stoicka.

Następnego dnia Śledzik i Czkawka, zachwyceni doskonałym węchem i sprytem Gruchotnika, postanawiają stworzyć zupełnie nową klasę smoków – klasę tropicieli. Pyskacz powraca do normalności, Stoick zaś nadaje swojemu smokowi imię Czaszkochrup. Zanim odlatuje z powrotem na Berk, przyznaje się synowi, że bardzo za nim tęskni.


Najważniejsze wydarzenia

Postacie

Ludzie

Smoki

Zobacz też

Advertisement