Jak Wytresować Smoka Wiki
Jak Wytresować Smoka Wiki
Poprzedni odcinek
Kiedy uderza piorun
Co kryją smoki Następny odcinek
Smarkaty smarkacz
Artykuł

Co kryją smoki (ang. What Flies Beneath) — piętnasty odcinek sezonu Jeźdźcy smoków. Jego premiera w USA odbyła się 6 lutego 2013 roku, a w Polsce 12 września 2013 roku na kanale Cartoon Network.

Opis

Na Berk pojawia się tajemniczy wróg atakujący spod ziemi. Okazuje się, że to Szeptozgon. Dodatkowo osobnik okazuje się być wrogiem Szczerbatka z przeszłości. Nocna Furia przestaje słuchać Czkawki i próbuje na własną łapę wyrównać rachunki z przeciwnikiem.

Fabuła

W nocy coś porywa zwierzęta hodowlane, atakując z podziemi. Ponieważ porusza się tuż pod powierzchnią, widać, w którą stronę się kieruje – do domu Haddocków. Szczerbatek zdaje sobie sprawę z niebezpieczeństwa i zaczyna warczeć w stronę podłogi. Budzi tym Czkawkę, który każe mu iść spać.

Rankiem Stoick i Pyskacz stoją nad ogromnym otworem, znajdującym się w centrum wioski. Nocna Furia podbiega do nich i znów zaczyna zachowywać się niespokojnie. Czkawka stara się uspokoić smoka, mówiąc, że jest to tylko jedna dziura, lecz stojący w dole Wiadro zaprzecza – oznajmia, że korytarze są tak rozległe, że przypominają podziemną wioskę. Nagle coś wyrzuca go z dziury. Stoick i Czkawka podbiegają sprawdzić, czy mężczyźnie nic nie jest, a Szczerbatek wskakuje do środka, by odnaleźć niebezpieczne stworzenie. Po chwili na górze ziemia zaczyna się trząść i słychać dziwne szepty. Z dołu wyłania się przerażający smok.

Jeźdźcy dosiadają swoich wierzchowców, by w razie czego ruszyć do ataku. Smok jednak przygląda się im i nie atakuje, a zamiast tego znika w dziurze. Przyjaciele dyskutują na temat nowego gatunku – bliźniaki wyrażają chęć posiadania zwierzęcia, a Śledzik przypomina sobie jego nazwę. Jest to Szeptozgon.

Podczas gdy wikingowie wciąż omawiają sprawę groźnego gada, ten wyłania się z powrotem. Czkawka chce dowiedzieć się o nim czegoś więcej, lecz Śledzik nie podaje żadnych słabości.

Wódz na swoim smoku próbuje przegnać bestię, ale fale dźwiękowe stworzone przez Gromogrzmota nie robią na niej wrażenia. W powietrze wzbijają się jeźdźcy na swoich wierzchowcach, lecz przed konfrontacją powstrzymuje ich Szczerbatek, który nagle wyskakuje z tunelu. Furia rozpoczyna pojedynek z Szeptozgonem, ale przez brak połowy ogona nie może wzbić się w powietrze. Przeciwnik szybko to zauważa.

Tymczasem Stoick nakazuje Pyskaczowi przyszykować katapultę i celować w smoka. Czkawka chce pomóc przyjacielowi i próbuje na niego wsiąść, lecz ten go odtrąca i sam rusza zmierzyć się z wrogiem. Szeptozgon strzela w niego kolcami i rani Furię w łapę. Pyskacz oddaje wystrzał z katapulty i dwukrotnie trafia w gada. Gdy zza chmur zaczyna przebijać się słońce, zwierzę chowa się pod ziemię. Czkawka wyciąga kolec, a Furia biegnie na klify. Chłopak skarży się przyjaciołom, że nie wie, co się dzieje ze smokiem, lecz Sączysmark nie wydaje się przejęty i kpi zarówno z pokonanego smoka, jak i z Czkawki, który upośledził jego zdolność lotu. Śledzik uzmysławia reszcie, że nie była to zwyczajna walka – Szeptozgon ewidentnie miał coś do Szczerbatka.

Wieczorem Czkawka opatruje smoka, wciąż nie rozumiejąc, dlaczego ten tak dziwnie się zachowywał. Stoick przychodzi na górę, by sprawdzić czy z Furią wszystko jest w porządku, po czym oznajmia, że bestia już nie powinna wrócić. Chłopak, choć chce w to wierzyć, nie jest do końca przekonany. Gdy syn wodza kładzie się spać, Szczerbatek ucieka, by znaleźć Szeptozgona.

Kiedy Czkawka się budzi, nie znajduje swojego smoka. Wybiega na zewnątrz, gdzie uświadamia sobie, że jego wierzchowiec pobiegł szukać bestii. Udaje się do Smoczej Akademii, by prosić przyjaciół o pomoc.

Na miejscu Sączysmark znów drwi z faktu, że Szczerbatek nie potrafi latać, jednak Czkawka się tym nie przejmuje. Chce znaleźć swojego smoka i zamierza tego dokonać poprzez zlokalizowanie Szeptozgona, z którym Furia ma zatarg. Przed wylotem pyta Śledzika o szczegóły dotyczące bestii, które mogłyby im pomóc w czasie konfrontacji. Ingerman jednak nie wspomina o niczym pomocnym, cytuje nawet Księgę, gdzie jest wyraźnie napisane, że "słabych punktów brak". Czkawka mimo to postanawia wyruszyć i dosiada się do Astrid. Zamierzają przeczesać wyspę w poszukiwaniu Nocnej Furii.

Jeźdźcy znajdują kilka wejść do tuneli Szeptozgona. Lądują obok nich, a Czkawka woła swojego smoka, jednak żaden odzew nie nadchodzi. Chłopak znajduje ząb bestii. Wierzchowce młodych wikingów zaczynają się niepokoić, a przyjaciele znów słyszą dziwny dźwięk. Szeptozgon gwałtownie wyłania się spod ziemi i kieruje się w stronę Śledzika, lecz widząc, że wśród smoków jeźdźców nie ma Szczerbatka, ucieka z powrotem pod ziemię. Nie chowa się jednak na długo, gdyż po chwili znowu wylatuje na powierzchnię. Czkawka, wbrew ostrzeżeniom przyjaciół, postanawia jakoś okiełznać bestię, by ta dała spokój Nocnej Furii. Wyciąga rękę, chcąc oswoić smoka, lecz ten ponownie kryje się pod ziemią. Chłopak wskakuje do wydrążonego przez gada tunelu i postanawia ruszyć jego śladem, nie zważając na dezaprobatę przyjaciół. Śledzik przyznaje, że cieszy się z faktu, że on sam został na górze, gdy nagle Sączysmark popycha go wprost w czeluść dziury wbrew jego woli. Czkawka, nieświadom tego incydentu, dziękuje Ingermanowi, że postanowił mu towarzyszyć.

Przyjaciele wspólnie przemierzają tunele, by dowiedzieć się czegoś więcej o smoku. W pewnym momencie natrafiają na Szeptozgona. By zwierzę ich nie zauważyło, chowają się w jednym z odgałęzień korytarza. Śledzik widzi, że smok z jakiegoś powodu omija plamę światła, jednak gdy chce się podzielić tą informacją z Czkawką, Szeptozgon orientuje się, że ktoś jest w jego podziemiach. Gdy bestia zawraca w poszukiwaniu intruzów i się zatrzymuje, blondyn dostrzega na jej ciele ślad zębów Nocnej Furii. Razem z Czkawką dochodzą do wniosku, że Szczerbatek i Szeptozgon już się kiedyś spotkali, a teraz chcą wyrównać swoje rachunki.

Czkawka i Śledzik wracają do miejsca, przez które weszli do tunelu. Syn wodza pomaga koledze wydostać się na zewnątrz, lecz jemu samemu nie udaje się wyjść na czas. Za jego plecami pojawia się Szeptozgon, który wyrzuca nieproszonego gościa z korytarza i próbuje go pożreć, ale Wichura w ostatniej chwili ratuje chłopaka. Czkawka postanawia ponownie uspokoić bestię, tym razem z użyciem smoczymiętki, jednak ta próba również kończy się niepowodzeniem – Szeptozgon na nią nie reaguje. Zamiast tego smok kicha i rozrzuca roślinę, przez co wierzchowce jeźdźców zostają otumanione. Bestia rusza do ataku.

Kiedy przyjaciele uciekają przed smokiem, Czkawka zostaje na samym końcu. Gdy zwierzę już prawie go dopada, na pomoc przychodzi Szczerbatek, który rzuca się na nieprzyjaciela. Bestia widząc, że pozostałe smoki już się ocknęły, ucieka pod ziemię. Czkawka znów próbuje wsiąść na Szczerbatka, lecz ten go odtrąca. Nocna Furia znów biegnie szukać Szeptozgona, a chłopak stwierdza, że bez możliwości latania smok nie ma szans.

Jeźdźcy lecą dalej w poszukiwaniu wierzchowca Czkawki. Znów go odnajdują, a chłopak uspokaja smoka, lecz gdy kolejny raz pojawia się Szeptozgon, Furia odmawia współpracy. Szef Akademii chce mu zapewnić chociaż wsparcie jeźdźców, jednak Szczerbatek warczy na ich smoki, nie pozwalając im się wtrącać i sam rusza do ataku. Tym razem szala zwycięstwa zaczyna się przechylać na stronę Szeptozgona, który zagania Nocną Furię na wysunięty klif, a potem odcina jej drogę powrotną, zawalając część brzegu. Bestia chce zrzucić Szczerbatka w przepaść.

Czkawka, widząc przyjaciela w tarapatach, skacze ze skały, by zwrócić jego uwagę. Szczerbatek bez namysłu rusza mu na ratunek. Nurkuje za jeźdźcem i wślizguje się pod niego. Chłopakowi udaje się na czas otworzyć lotkę, dzięki czemu wychodzą cało z opresji i po chwili wspólnie ścigają wroga. Śledzik spostrzega, że promienie słoneczne odstraszają Szeptozgona i zaganiają go do tuneli. Przekazuje swoje uwagi Czkawce. Szczerbatek posyła kilka potężnych pocisków plazmy do korytarzy, by wypłoszyć nieprzyjaciela. Smok wypada z tunelu i uderza w skały, lecz szybko się otrząsa i rusza na Furię. Czkawka ze swoim smokiem powalają Szeptozgona, ale ostatecznie Szczerbatek daje mu tylko do zrozumienia, że zwyciężył, po czym puszcza go wolno. Po przegnaniu bestii Czkawka i Szczerbatek zamykają wejścia do tuneli, zrzucając na nie wielkie głazy.

Najważniejsze wydarzenia

Postacie

Ludzie

Smoki

Ciekawostki

  • W Stanach Zjednoczonych jest to 14. odcinek. Wiąże się to z tym, że został później wyemitowany.
  • Początkowo odcinek miał nosić tytuł No Country for Old Dragons (pl. To nie jest kraj dla starych smoków).
  • Okazuje się, że na Szeptozgony nie działa smoczymiętka.

Zobacz też