FANDOM


Czaszkowiec (ang. Skullion) — gatunek smoka, który pojawia się w książkach Cressidy Cowell. Ze względu na ograniczone możliwości migracji zamieszkuje jedynie wyspę Czacha.

Opis

Smok ten jest duży, jego skóra ma fioletowo-czarną barwę. Czaszkowiec może urosnąć nawet do dziesięciu stóp wysokości.

Gatunek ten wyróżnia całkowity zanik skrzydeł, oczu i uszu, zamiast tego posiada niezwykle rozwinięty zmysł węchu i duży pysk wyposażony w rząd długich i ostrych zębów. Charakterystycznym elementem dla gatunku jest obecność jednego długiego, zakrzywionego szponu na każdej z przednich łap. Cztery silne nogi pozwalają na bardzo szybkie poruszanie się po lądzie.

Czaszkowce, ze względu na ograniczone możliwości migracji, zamieszkują tylko jedno miejsce - Wyspę Czaszkowców.  

Zdolności

Smok jest niemal zupełnie niemy, jednak ze względu na to, że utracił większość zmysłów, doskonale rozwinął się u niego zmysł węchu. Jeśli ktokolwiek ma zamiar zbliżyć się do smoka i nie zostać zaatakowanym, powinien wcześniej dokładnie się umyć. 

Chociaż smok ma problemy z namierzeniem ofiary, walczy niezwykle zaciekle i bardzo szybko biega. Jednym ze sposobów na zdezorientowanie smoka jest wskoczenie na jego grzbiet.

Polują, używając swoich specjalnie wykształconych szponów, które mają uśmiercić i okaleczyć ofiarę przed jej spożyciem.

Opis z książki

Czaszkowiec dorasta do trzech metrów. Utracił zdolność latania, wzrok i słuch, jednak zmysł powonienia rozwinął się w stopniu fenomenalnym. Zjada wszystko, co wchodzi mu w drogę. Nie daje się tresować i jest bardzo, bardzo niebezpieczny.

Cressida Cowell, Jak zostać piratem

Historia

Jak zostać piratem

Smok pierwszy raz pojawia się w drugim tomie cyklu. Zorganizowana została ogromna wyprawa Kudłatych Chuliganów i Zakutych Pał, mająca na celu odnalezienie legendarnego skarbu pozostawionego przez Siwobrodego Upiora. Sporządzona przez mężczyznę stara mapa zaprowadziła wikingów  na Wyspę Czaszkowców, gdzie miał znajdować się ów skarb. Po zbliżeniu się do lądu wikingowie słyszeli straszliwy skrzek, który był odgłosem szponów Czaszkowców ostrzonych na skałach.

Wikingowie starali się zachowywać jak najciszej, a przed wyjazdem (ku niezadowoleniu Pyskacza Gbura oraz Traszki umyli się porządnie, by Czaszkowce nie wyczuły ich zapachu. Jednak po odnalezieniu przez Ognistą Glistę skarbu i otwarciu go (ku protestom Czkawki), ze skrzynki wydobył się odór, który zwabił ogromne stado tych straszliwych smoków. Zaatakowały wikingów, którzy zaczęli uciekać. Gdy dopadły Czkawkę, z pomocą nadszedł mu Słoick Wielgi, który powalił kilkanaście potworów, a jednego dosiadł i nakierował, by zawiózł go do swojego statku.

Ciekawostki

  • Czaszkowce nie potrafią pływać.

Zobacz też

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.