FANDOM


Czerwony oleander rob

Czerwony oleander w grze DreamWorks Dragons: Rise of Berk

Czerwony oleander (ang. Red Oleander) — jeden z gatunków oleandra, który spotkać można na wyspach Archipelagu. W przeciwieństwie do innych poznanych kwiatów z tego rodzaju nie ma żadnego wpływu na smoki.

Opis

Roślina poza kolorem nie różni się w zasadzie niczym od innych oleandrów. Jak one rośnie prawdopodobnie w niewielkich kępkach po kilka kwiatów. Sam kielich kwiatu jest szeroko otwarty, a jego płatki mają intensywnie czerwony kolor.

Znaczenie

Czerwony oleander, w przeciwieństwie do niebieskiego, który jest śmiertelnie trujący, i fioletowego, który stanowi składnik ważnego antidotum dla smoków, nie ma żadnego wpływu na gady. Możliwe, że ma on intensywny smak, przez co smoki go nie zjadają, jednak ewentualne spożycie nie jest dla nich groźne.

Pojawienie się

Jeźdźcy smoków: Na końcu świata

W odcinku Zdrada Viggo Czarciousty podstępem wzywa Czkawkę na odosobnioną wyspę. Podczas kolacji stara się zwerbować chłopaka do pomocy, opowiadając o zdradzie Johanna i Krogana, a równocześnie smaży rybę, której część rzuca Szczerbatkowi. Gdy Czkawka odmawia współpracy, Czarciousty pyta go, czy ten zna czerwony oleander. Stwierdza, że kwiat ten ze względu na swoje wysoce trujące właściwości ma bardzo intensywny smak, odstraszający smoki, który jednak może zostać łatwo zamaskowany na przykład przez smak ryby. Czkawka w lot pojmuje, co się właśnie stało, i żąda antidotum, jednak Viggo twierdzi, że mają je tylko Łowcy, a bez niego Szczerbatek za trzy dni umrze w męczarniach. Jeździec nie ma wyboru i pomaga Viggo zrealizować jego plan, jednak we wskazanym przez Czarcioustego miejscu nie znajduje lekarstwa. Gdy zdesperowany chce się dowiedzieć, gdzie ono jest, Viggo przyznaje, że czerwony oleander jest niegroźny dla smoków i nigdy nie byłby w stanie otruć tak niezwykłego stworzenia.

Ciekawostki

  • Kwiat, chociaż zostaje kilkakrotnie wspomniany, nie pojawia się w filmach ani serialu.

Zobacz też

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.