FANDOM


Dean DeBlois (ur. 7 czerwca 1970) to kanadyjski reżyser, producent filmowy, scenarzysta, animator i redaktor. Jest współautorem i współkierownikiem produkcją Jak wytresować smoka dla DreamWorks Animation i wyreżyserował Sigur Ros film dokumentalno-muzyczny Heima. 

Kariera 

DeBlois rozpoczął karierę jako animator i asystent układu artysty dla Hinton Animation Studios / Lacewood Productions w Ottawie, Ontario, a jednocześnie uczestniczył w Sheridan College przez trzy lata programu Animacja klasyczna w Oakville, Ontario. 

Po ukończeniu Sheridan College w 1990 roku, DeBlois został zatrudniony przez Sullivan Bluth Studios w Dublinie, w Irlandii. Tam pracował jako artysta, projektant postaci i serii ujęć jaki asystent Don Bluth dla takich fabularnych filmów animowanych, jak Troll w Central Parku i Calineczka .

W 1994 roku, DeBlois wyleciał z Dublin do Los Angeles, aby rozpocząć pracę w Walt Disney Feature Animation jako autor storyboardów, gdzie wkrótce zastąpił jego częstego współpracownika, Chrisa Sandersa , jako szefa Story on Mulan . Wkrótce potem, że ponownie połączyli siły, aby utworzyć marke Lilo i Stitch .

Po jego wydaniu w 2002 roku, DeBlois sprzedał kilka autorskich projektów filmowych w ​​tym irlandzką opowieść o duchach (Banshee i Fin Magee), thriller psychologiczny (latarnia morska), oraz serii przygód rodziny ( obserwacji), set-up w Walt Disney Pictures , Touchstone Pictures i Universal Studios.

W październiku 2008 roku powrócił do funkcji animacji do współpracy z DreamWorks Animation

W tym samym czasie, DeBlois wyreżyserował także kolejny film pełnometrażowy muzyczny dla Sigur Rós front-man Jónsiego zatytułowaną Idź Cicha , a także film pełnometrażowy koncert zatytułowany Jónsi: Live at The Wiltern.

Obecnie DeBlois jest  reżyserem i producentem wykonawczym sequelu Jak wytresować smoka, który opisuje jako "epicki drugim akcie znacznie większej historii"

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.