Jak Wytresować Smoka Wiki
Advertisement
Jak Wytresować Smoka Wiki

Dom Gothi

Dom Gothi (ang. Gothi's Hut) — jeden z najbardziej charakterystycznych budynków w wiosce Berk, zamieszkany przez plemienną szamankę, Gothi. Po raz pierwszy pojawia się w filmie Jak wytresować smoka 2, a potem także w sezonie Jeźdźcy smoków: Na końcu świata, począwszy od odcinka Smocze Oko pana tuczy (część 2).

Wygląd

Chata jest dość wysoka, kilkupiętrowa i wąska. Spadzisty dach łączy się na szczycie w wystającą belkę. Na bocznych ścianach budowli, a także na barierce otaczającej platformę, zawieszone są tarcze wikingów. Nad drzwiami wejściowymi znajduje się wsparty na drewnianych belkach daszek. Przed domem rozciąga się dość duży taras, który jest tylko częściowo zabezpieczony poręczą. Cała konstrukcja wsparta jest na potężnych drewnianych palach.

Lokalizacja

Dom ten jest widoczny z każdej części wioski, ponieważ stoi na szczycie góry, w której została wydrążona Twierdza. Do chaty prowadzą strome schody. Z jej tarasu rozciąga się bardzo rozległy widok na wszystkie strony świata, dzięki czemu mieszkająca tam Gothi może przewidzieć pogodę na podstawie panujących w oddali warunków atmosferycznych.

Mieszkańcy

W domu mieszka przede wszystkim plemienna szamanka, Gothi. Po kilku latach od zawarcia przez wikingów pokoju ze smokami, w trakcie trwania sezonu Jeźdźcy smoków: Na końcu świata, do kobiety dołącza wytresowany przez nią bezimienny Gronkiel. Natomiast w filmie Jak wytresować smoka 2 z zielarką mieszka okazałe stadko Straszliwców Straszliwych.

Pojawienie się

Jeźdźcy smoków: Na końcu świata

Chata Gothi po raz pierwszy pojawia się w odcinku Smocze Oko pana tuczy (część 2). Podczas próby otworzenia Smoczego Oka, uruchomiony zostaje szereg zabezpieczeń – zatrute strzałki oraz gaz, powodujący wstrząsy. Ponieważ ich ofiarą pada Mieczyk, chłopak po krótkiej chwili wymaga pomocy zielarki. Pozostali jeźdźcy oraz Pyskacz zanoszą go do chaty Gothi, która szybko stawia pacjenta na nogi. Czkawka dziękuje kobiecie, lecz ta dostrzega Smocze Oko. Widząc otwór na klucz, zielarka pokazuje bliznę na swojej ręce, po czym odchodzi przerażona. Przywódca jeźdźców zauważa, że zarówno blizna, jak i wycięcie w artefakcie, mają taki sam kształt. Pyskacz informuje pozostałych, że dawno temu Gothi została ugryziona przez smoka, lecz sama nie lubi o tym rozmawiać. Ponieważ Czkawka bardzo chce usłyszeć całą historię, Gbur postanawia mu pomóc.

Nocą Pyskacz, Czkawka i Śledzik wracają do chaty Gothi. Stawiają przed kobietą kocioł z jej ulubioną zupą, której zielarka nie potrafi się oprzeć. Po jakimś czasie puste już naczynie zostaje odrzucone, natomiast najedzona szamanka siada na krześle. Wówczas przywódca jeźdźców pyta ją o wydarzenia z przeszłości. Gothi zaczyna rysować symbole, a w rolę tłumacza wciela się Pyskacz, który co jakiś czas miesza słowa i obrywa od kobiety po głowie. Po wysłuchaniu opowieści o Mroziczorcie, Czkawka prosi zielarkę o pomoc. Ta początkowo nie chce się zgodzić, lecz ostatecznie zostaje przekonana przez przywódcę jeźdźców. Natomiast Pyskacz obiecuje przejąć obowiązki kobiety na czas jej nieobecności.

Następnego dnia Gbur urzęduje w chacie Gothi, pełniącej rolę przychodni dla chorych Wandali. Mężczyzna przegląda instrukcję i różne, trzymane przez Gothi specyfiki, po czym siada na stołku i rozpoczyna przyjmowanie pacjentów. Jako pierwszy na platformę wchodzi Magnus, którego noga utknęła w pułapce. Kowal gwałtownie pozbywa się przedmiotu, po czym polewa stopę wikinga substancją z losowej buteleczki. Choć w założeniu ma ona oczyścić ranę, w rzeczywistości noga pacjenta staje w ogniu. Zaskoczony Gbur gasi płomienie wodą z wiadra, z rozpędu uderzając nim rannego. Znokautowany wiking mdleje, a Pyskacz ściąga mężczyznę z platformy. Udając, że nic się nie stało, wraca do pracy.

Jakiś czas później Pyskacz bada kolejnego pacjenta. Tym razem przychodzi do niego wiking z kolcem w stopie. Kowal entuzjastycznie oznajmia, że szybko pozbędzie się problemu. Jednak zamiast usunąć ciało obce, Gbur planuje odciąć Wandalowi nogę i zaczyna szukać odpowiedniego narzędzia. Gdy w końcu je znajduje i odwraca się w kierunku pacjenta, okazuje się, że ten już dawno uciekł.

Następnie kowal próbuje pomóc Svenowi. By uwarzyć miksturę na wymioty, wrzuca do kotła różne buteleczki z tajemniczymi specyfikami. Nie wiedząc, ile ma dodać jednego ze składników, odwraca się w kierunku instrukcji. Czytając ją, przypadkowo potrąca stojący na rogu stołu kubek, którego zawartość wlewa się do przygotowywanego naparu. Co więcej, Pyskacz dwukrotnie kicha do naczynia. Widząc, że pacjent jest zbyt zajęty swoim złym stanem zdrowia, by móc zauważyć jego niekompetencję, kowal nalewa miksturę do pojemnika i podaje Svenowi. Klepie go po ramieniu i nakazuje przyjść ponownie, o ile wcześniej Sven nie umrze w wyniku zatrucia naparem.

Chata pojawia się po raz kolejny w odcinku Wiking, co się zowie. Podejrzewając, że Śledzik ma alergię na Sztukamięs, Czkawka postanawia zaprowadzić przyjaciela do domu Gothi i poprosić ją o pomoc. Na miejscu kobieta bada Ingermana i wybiera metodę leczenia – decyduje się go zahipnotyzować. Choć chłopak początkowo sądzi, że jest odporny na tego typu trans, po chwili uśpiony pada na podłogę. Za radą Pyskacza, Czkawka wmawia Śledzikowi, że nie jest uczulony na swojego smoka, po czym chce go obudzić. W tym momencie wcina się Sączysmark, który nie zamierza zmarnować takiej okazji i dla zabawy pragnie zrobić z Ingermana wielkiego bohatera. Przywódca jeźdźców nie zgadza się na takie eksperymenty i prosi szamankę o obudzenie pacjenta. Okazuje się jednak, że opis herosa, podany przez Jorgensona, dotarł do świadomości Śledzika. Ocknięty chłopak przedstawia się jako Thor Łamikość, a potem wyrywa Gothi laskę, którą łamie i zrzuca z platformy.

Po jakimś czasie jeźdźcy, zmęczeni zbytnim bohaterstwem Łamikościa, ponownie udają się do Gothi. Kobieta warzy miksturę, którą następnie wlewa zahipnotyzowanemu Śledzikowi do gardła. Chłopak natychmiast wstaje z krzesła i biegnie do beczki, by zwymiotować. Spytana o to, co zrobiła, Gothi pisze, że dała mu nauczkę za złamanie jej laski. Wówczas Czkawka prosi ją o pomoc w przywróceniu dawnego Śledzika. Okazuje się jednak, że bez swojego kija szamanka nie jest w stanie ponownie go zahipnotyzować. Kobieta podaje więc jedyny sposób na obudzenie Ingermana – jest nim strach. Astrid dochodzi do wniosku, że będzie to trudne, ponieważ Thor Łamikość niczego się nie boi. Sam obiekt rozmowy przyznaje jej rację, a następnie odchodzi, wołając Sączysmarka.

Potem dom pojawia się w odcinku Dużo dymu, dużo ognia. Stoick, rozwścieczony zdradą Johanna, postanawia zniszczyć wszystko, co kiedykolwiek od niego kupił. Wśród tych przedmiotów znajdują się również mikstury i zioła, należące do Gothi. By się ich pozbyć, wódz razem z synem odwiedza chatę szamanki. Niektóre z jej rzeczy wkłada do skrzyni, którą następnie rzuca w przepaść. Kobieta, chcąca ocalić lekarstwa, staje Stoickowi na drodze i przypadkowo zostaje zrzucona z platformy razem ze swoimi miksturami. Na pomoc leci jej Gronkiel, który bezpiecznie odstawia szamankę do domu.

Tymczasem Stoick i Czkawka, wciąż stojący na platformie przed chatą, zaczynają się kłócić odnośnie palenia żywności. Wymianę zdań przerywa Pyskacz, który oznajmia przybycie trzech nowych kupców. Wódz irytuje się postawą handlarzy, lecz gdy odkrywa, że posłał po nich Czkawka, odchodzi w milczeniu i gniewie. Chłopak idzie za nim, próbując przekonać go do swoich racji.

Po raz ostatni chata pojawia się w odcinku Najczarniejsza noc. Mieczyk i Szpadka snują wyobrażnenia na temat tego, jak wyglądałaby teraźniejszość Wandali, gdyby nie oswojono smoków. Dochodzą do wniosku, że wszystkim robiliby psikusy. Jedną z ofiar ich kawałów jest właśnie Gothi, która po długiej wspinaczce dostaje się w końcu do swojego domu. Kobieta siada na krześle, lecz w tym momencie za rękę chwyta ją Mieczyk, do tej pory chowający się za meblem. Przerażona szamanka wstaje i się wycofuje, natomiast Thorston kontynuuje straszenie. Od tyłu uzdrowicielkę podchodzi Szpadka, z wiklinowym koszem na głowie. Gothi robi o kilka kroków wstecz za dużo i wypada przez barierkę. Od całkowitego upadku w przepaść ratuje ją zahaczenie stopą o jedną z lin, podwieszonych pod jej chatą. Widząc to, bliźniaki przybijają sobie nawzajem piątki i idą robić kolejne kawały. Będąca w tarapatach szamanka zostaje sama.

Jak wytresować smoka 2

Chata Gothi pojawia się w filmie na krótką chwilę. Ścigający się jeźdźcy przelatują obok domu, płosząc przesiadujące tam Straszliwce. Szamanka próbuje je uspokoić i już prawie jej się udaje, gdy Sączysmark i Hakokieł przelatują po raz drugi. Małe smoki uciekają we wszystkie strony, natomiast wściekła kobieta wychodzi na krawędź tarasu i wygraża jeźdźcom pięścią.

Gothi i Straszliwce wewnątrz chaty

Jakiś czas później Gothi śpi w domu ze swoim stadkiem Straszliwców Straszliwych, gdy na Berk przybywa Drago Krwawdoń i jego Oszołomostrach. Sześć smoczków natychmiast zostaje zahipnotyzowanych i podrywa się do lotu, pozostawiając zdziwoną szamankę. Ta, chcąc poznać przyczynę dziwnego zachowania pupili, wychodzi na platformę przed swoją chatą. Gdy zauważa, co się dzieje na zewnątrz, od razu zamiera.

DreamWorks Dragons: Rise of Berk

Dom Gothi pojawia się w grze DreamWorks Dragons: Rise of Berk, gdzie nie odgrywa znaczącej roli. Kiedy się go odkryje, zdobywa się odznakę.

School of Dragons

Dom występuje również w grze School of Dragons. Można tam dolecieć jedynie na smoku. Podczas kilku zadań jest osobną mapką, która nie spełnia ważniejszej roli, jednak dostanie się tam pozwala obserwować chmury, co jest konieczne do wypełnienia misji.

Ciekawostki

  • Dom kształtem przypomina przepołowioną łódź, ustawioną w pionie.

Galeria

Zobacz też

Advertisement