FANDOM


Dom Haddocków (ang. Haddock House) — dom znajdujący się w wiosce Berk, w którym mieszkała rodzina Haddock: Czkawka (przez jakiś czas ze swoim smokiem Szczerbatkiem), Stoick Ważki oraz, przed porwaniem przez Chmuroskoka, Valka. Kobieta prawdopodobnie ponownie zamieszkała w domu po powrocie na Berk. Dom został zniszczony i opuszczony przez Haddocków ataku Grimmela Gnębiciela.

Lokalizacja

Dom znajduje się w wiosce Berk. Stoi bardzo blisko Twierdzy i jest oddalony od pozostałych domów w osadzie. Dzięki temu wódz może łatwo obserwować mieszkańców.

Wygląd

Ogólna budowa

Chatka w całości zbudowana jest z drewna, drewniana jest także większość wyposażenia. Zamiast ścian posiada jedynie stromy spadzisty dach, charakterystyczny dla większości budynków wznoszonych przez wikingów, aby uniemożliwić gromadzenie się na nim zbyt dużej ilości śniegu. Wejście, do którego prowadzą kamienne schodki, zdobią skrzyżowane smocze szyje, zaś szczyt dachu wieńczy duża głowa smoka wyglądającego jak Śmiertnik Zębacz. Ozdobne skrzydła, kolce po bokach framugi oraz pazury po bokach wejść sprawiają, że cały dom wygląda jak smok. Wewnątrz domek składa się z głównej izby oraz mniejszego pokoju zamieszkiwanego przez Czkawkę, do którego wchodzi się po schodach. Nie wiadomo, gdzie sypia Stoick Ważki.

Główna izba

Domczkawki

Główna izba

W centralnym pomieszczeniu znajduje się piec podłogowy (palenisko), którego używa się głównie do gotowania strawy, wokół niego zaś mogą być stawiane krzesła. Blisko wejścia stoi drewniany stół, na którym podawane jest jedzenie. Dokładnie pod przeciwległą wejściu ścianą stało krzesło Stoicka Ważkiego (po śmierci wodza zostało przestawione na bok, bliżej wejścia). Za nim znajdują się drzwi, mogące prowadzić do pokoju należącego do Stoicka. Po lewej stronie pokoju, patrząc od wejścia głównego, znajdują się schody prowadzące na piętro. Pod schodami mieści się coś w rodzaju spiżarni, gdzie przechowuje się jedzenie - wiszą tam na hakach różne rodzaje mięs. Przy ścianach izby stoją regały z księgami, skrzynie oraz szafa.

Pokój Czkawki

Jws101

Pokój Czkawki

Pokój Czkawki znajduje się na piętrze. Naprzeciw schodów stoi drewniane zdobione łóżko, po którego drugiej stronie stoi duże biurko, na którym Czkawka rysuje (uzupełnia Smoczy Podręcznik bądź projektuje swoje wynalazki). W nogach łóżka stoi drewniana skrzynia, w której Czkawka przechowuje swoje drobiazgi. Z prawej strony pokoju leży duża kamienna płyta, na której śypia Szczerbatek. Nad jego legowiskiem znajduje się okno.

Historia

Dom Czkawki pojawia się wielokrotnie tak w filmach, jak i w serialu oraz krótkometrażówce Prezent Nocnej Furii.

Podręcznik23
Ta strona jest niekompletna!
Jeśli posiadasz czas, ochotę oraz wystarczająco dużo informacji, by rozwinąć artykuł, pomóż projektowi Wiki i rozbuduj go!

Jak wytresować smoka 3

Istotne wydarzenia rozgrywają się właśnie w domu Czkawki, który po śmierci ojca zamieszkuje w nim tylko ze Szczerbatkiem (i prawdopodobnie matką). Pewnego wieczoru, gdy Czkawka kartkował księgi Stoicka w poszukiwaniu informacji o Ukrytym Świecie, do chaty wtargnął Grimmel Gnębiciel - pogromca Nocnych Furii, który rozgościł się niczym u siebie, nalewając sobie napoju oraz zasiadając na tronie Stoicka. Spodziewając się jego wizyty, Czkawka zawczasu zastawił na niego pułapkę, polecając swoim przyjaciołom Jeźdźcom czuwanie w ciemnych zakamarach domu i na sygnał zaatakowanie mężczyzny. Grimmel jednak okazał się równie przebiegły i po odkryciu spisku jednym gwizdem rozkazał swoim Śmierciozaurom podpalenie chaty. W wyniku brutalnego ataku chata spłonęła, podobnie jak spora część wioski Berk. Z chaty ocalało kilka ksiąg, przejętych przez Astrid.

W wyniku tego ataku Czkawka podjął decyzję o relokacji Wandali, przekonując sceptycznych pomysłowi wikingów wspomnieniem tego, co Grimmel uczynił z domem wodza. Berkianie przenieśli się na Nowe Berk, opuszczając swoją rodzimą wyspę na zawsze.

W grach

DomCzkawkiSoD

Dom Czkawki w School of Dragons

  • Dom pojawia się w grze DreamWorks Dragons: Rise of Berk, jednak jest przebudowany; okno w pokoju Czkawki przerobiono na wyjście na duży taras, na którym przebywa Szczerbatek.
  • Występuje również w grze School of Dragons - stoi przy nim Czkawka wraz ze Szczerbatkiem.

W żadnej z tych gier nie da się wejść do środka.

Zobacz też

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.