Jak Wytresować Smoka Wiki
Advertisement
Jak Wytresować Smoka Wiki

Dom Haddocków (ang. Haddock House) — dom znajdujący się w wiosce Berk, zamieszkiwany przez Czkawkę oraz Stoicka Ważkiego, a także znacznie krócej przez Valkę – przed porwaniem jej przez Chmuroskoka oraz zapewne po jej powrocie na rodzinną wyspę. W chacie przez pewien czas mieszkał również Szczerbatek. Dom został zniszczony i opuszczony przez Haddocków po ataku Grimmela Gnębiciela. Budynek wielokrotnie pojawia się w filmach i serialu.

Wygląd

Dom znajduje się w wiosce Berk. Stoi bardzo blisko Twierdzy i jest oddalony od pozostałych domów w osadzie. Dzięki temu wódz może łatwo obserwować mieszkańców.

Chata w całości zbudowana jest z drewna, drewniana jest także większość wyposażenia. Dom posiada stromy spadzisty dach przechodzący w boczne ściany, charakterystyczny dla większości budynków wznoszonych przez wikingów – uniemożliwia on gromadzenie się zbyt dużej ilości śniegu. Wejście, do którego prowadzą kamienne schodki, zdobią skrzyżowane smocze szyje, a szczyt dachu wieńczy duża głowa smoka wyglądającego jak Śmiertnik Zębacz. Dom ma również drugie, tylne drzwi[1]. Ozdobne skrzydła, kolce na framudze oraz pazury po bokach wejścia sprawiają, że cały dom wygląda jak smok. Wewnątrz chata składa się z głównej izby oraz zamieszkiwanego przez Czkawkę mniejszego pokoju, do którego wchodzi się po schodach. Nie wiadomo, gdzie sypia Stoick Ważki.

Główna izba

W centralnym pomieszczeniu znajduje się palenisko, którego używa się głównie do gotowania strawy. Wokół niego mogą być ustawiane krzesła. Drewniany stół, na którym podawane jest jedzenie, stoi blisko tylnej ściany, jednak bywa przesuwany. Przez wiele lat stało tam również krzesło Stoicka Ważkiego – po śmierci wodza zostaje przestawione na bok, bliżej wejścia. Z tyłu izby znajdują się drzwi, mogące prowadzić bezpośrednio na zewnątrz lub do pokoju należącego do Stoicka. Po lewej stronie pomieszczenia, patrząc od wejścia głównego, znajdują się schody prowadzące na piętro. Pod schodami mieści się spiżarnia – wiszą tam na hakach różne rodzaje mięs. Przy ścianach izby stoją regały z księgami, skrzynie oraz szafa.

Pokój Czkawki

Pokój Czkawki znajduje się na piętrze. Naprzeciw schodów stoi drewniane zdobione łóżko. Po jego drugiej stronie umiejscowione jest duże biurko, na którym Czkawka rysuje, uzupełnia Smoczy Podręcznik bądź projektuje swoje wynalazki. W nogach łóżka stoi drewniana skrzynia, gdzie chłopak przechowuje swoje drobiazgi. Z prawej strony pokoju leży duża kamienna płyta, na której sypia Szczerbatek. W dachu znajduje się duże okno[2].

Pojawienie się

Przeszłość

Gdy Czkawka jest jeszcze niemowlęciem, Berk zostaje zaatakowane przez smoki, a chata Haddocków ulega uszkodzeniu. Przez dziurę w zniszczonej ścianie do środka wdziera się Chmuroskok. Valka, zobaczywszy to z daleka, rusza natychmiast bronić pozostawionego w kołysce syna, jednak odkrywa, że smok tylko bawi się z dzieckiem. Zwierzę jest spokojne, rozwściecza je dopiero przybycie i atak Stoicka. Burzochlast podpala dom, porywa Valkę i odlatuje, zostawiając pozostałych Haddocków na zgliszczach budowli. Jakiś czas później chata zostaje odbudowana.

Jak wytresować smoka

Dom Haddocków pojawia się po raz pierwszy, kiedy po nocnym ataku smoków na wioskę Berk Pyskacz na rozkaz Stoicka odprowadza nieusłuchanego Czkawkę do chaty. Chłopak wchodzi do środka, jednak szybko wymyka się tylnym wyjściem. Wraca do domu wieczorem, gdy Stoick siedzi już i czeka przy palenisku. Czkawka próbuje po cichu przemknąć się do swojego pokoju, jednak zostaje zaczepiony przez ojca, który chce z nim porozmawiać.

Ostatni raz chata pojawia się w filmie, gdy Czkawka budzi się w głównej izbie swojego domu nieokreślony czas po bitwie z Czerwoną Śmiercią. Z zaskoczeniem zauważa, że oprócz niego jest tam także Szczerbatek, który radośnie go wita. Po uświadomieniu sobie swojego kalectwa chłopak z pomocą smoka wychodzi z chaty. Za drzwiami spotyka swoich przyjaciół i odmienione, przyjazne smokom Berk.

Prezent Nocnej Furii

Czkawkę budzi rano seria ciężkich uderzeń w dach – to Szczerbatek domaga się porannego lotu. Nazajutrz jeździec ofiarowuje mu automatyczną protezę lotki, by smok był w stanie latać sam. Szczerbatek wzbija się w powietrze i znika. Trzy dni później Czkawka, leżąc na łóżku, ze smutkiem wpatruje się w nieruchomy sufit. Gdy rozlegają się znajome uderzenia, zrywa się i wybiega na zewnątrz, ale okazuje się, że to tylko Stoick prowadzący na drabinie naprawy.

Jeźdźcy smoków

Dom Haddocków wielokrotnie pojawia się w serialu. Jest miejscem, w którym odbywają się rozmowy Stoicka z Czkawką, czasem również z Pyskaczem lub pozostałymi jeźdźcami. Na górze razem ze swoim jeźdźcem sypia już Szczerbatek.

W odcinku Okrutna parka do domu zostaje sprowadzony Płomień, pisklę Tajfumeranga. Malec rozpala ogień na palenisku, zjada porcję ryb Szczerbatka i zajmuje jego legowisko. Nocna Furia musi się umościć na belce sufitowej, a z czasem wychodzi na dach.

W odcinku Albrecht i Łupieżcy pozbawieni broni Wandale na wieść o ataku Łupieżców ewakuują się z wioski. Do domu Haddocków wkracza ze swoimi ludźmi Albrecht Perfidny, jednak nie zastaje w nim już mieszkańców.

W odcinku Jak sobie wybrać smoka Szczerbatek, pożyczany przez Stoicka pod wierzch do sprawnego zarządzania wioską, ukrywa się przed wodzem pod sufitem jego chaty, chcąc uniknąć kolejnego męczącego dnia z wymagającym jeźdźcem.

W odcinku Smoczy kwiat chory Szczerbatek leży w domu Haddocków, a przed drzwiami chaty odpoczywa Thornado.

W odcinku Słodka Heathera (część 1) Czkawka oddaje swój pokój Heatherze, której wódz pozwala zamieszkać tymczasowo w ich domu. Chłopak przenosi się na ten czas do głównej izby, gdzie śpi na posłaniu ze skóry rekina. Heathera nocami wymyka się z domu przez okno, dwukrotnie przeszukuje też pokój w poszukiwaniu Smoczego Podręcznika. Gdy udaje jej się go zdobyć, ucieka z Berk.

W odcinku Festiwal Roztopów Czkawka w swoim pokoju dokonuje pomiarów Szczerbatka, które mają mu pomóc w stworzeniu ulepszeń dla smoka na nadchodzące zawody.

W odcinku Kiedy uderza piorun Szczerbatek kryje się w domu Haddocków przed burzami szalejącymi nad wioską. Podburzony przez Pleśniaka lud dobija się do zamkniętych drzwi, żądając wydania smoka. Stoick nakazuje Czkawce i Szczerbatkowi uciec przez okno.

W odcinku Jesteśmy rodziną (część 1) Astrid odnajduje w pokoju Czkawki notatnik z mapą prowadzącą na Wyspę Nocy, dzięki czemu jeźdźcy mogą podążyć za Haddockiem.

Jeźdźcy smoków: Obrońcy Berk

W odcinku Żyj i pozwól latać Czkawka jest zmuszony w środku nocy obudzić ojca śpiącego na krześle w głównej izbie. Okazuje się, że wyrwany ze snu Stoick jest odruchowo agresywny.

W odcinku Wielki lód dom Haddocków, podobnie jak cała wioska, pustoszeje ze względu na biegające po wyspie Szybkie Szpice. Czkawki nie ma w tym czasie na Berk. Gdy przylatuje, od razu zaniepokojony kieruje się do swojej chaty. Znajduje tam tylko porzucony na ziemi kubek.

W odcinku Kto mgłą wojuje... Zaduśne Zdechy atakują nocą dom Haddocków. Wdzierają się na piętro i porywają cały metal, jaki znajdą na drodze. Jeden ze smoków chwyta za protezę Czkawki, ale Szczerbatek ratuje jeźdźca i przepędza stado.

W odcinku Wyrzutki (część 1) Czkawka prowadzi w domu ważne rozmowy z ojcem. Stoick wyjaśnia mu trudności związane z byciem liderem i przyjacielem równocześnie. Chłopak próbuje się też dowiedzieć, co wydarzyło się w przeszłości między jego ojcem a Albrechtem, ale Ważki nie zamierza o tym opowiadać.

W odcinku Wyrzutki (część 2) Czkawka zostaje sam w pustym domu jako tymczasowy wódz wioski. Trudno mu poradzić sobie z zaistniałą sytuacją. Podczas gdy Pyskacz próbuje podnieść go na duchu opowiadaniem o młodości Stoicka, chłopak ogląda topór ojca i przysiada na jego krześle.

Jeźdźcy smoków: Na końcu świata

W odcinku Smocze Oko pana tuczy (część 2) Czkawka, siedząc wieczorem w pokoju, ogląda znaleziony na Kosiarzu artefakt, otwarty kluczem z zęba Mroziczorta. Nie wymyśliwszy niczego, odkłada go na biurko. Szczerbatek tymczasem mości się na swojej kamiennej płycie. Blask jego plazmy uaktywnia soczewkę znajdującą się w Smoczym Oku, a Czkawka odkrywa sposób działania przedmiotu.

W odcinku Harmonia nieidealna Czkawka zbiera w swoim domu wszystkich jeźdźców i demonstruje im mapę odkrytą dzięki Smoczemu Oku. Podejmuje decyzję o wyruszeniu poza granicę Archipelagu i opuszczeniu Berk.

W odcinku Wiking, co się zowie w chacie Haddocków pojawia się Sztukamięs. Ponieważ zahipnotyzowany w Thora Łamikościa Śledzik nie okazuje jej już czułości ani nie poświęca uwagi, smoczyca szuka towarzystwa Stoicka.

W odcinku Powrót smoka Wandersmok Dagura, uwięziony kiedyś przez jeźdźców w lodzie, uwalnia się w trakcie burzy i postanawia wziąć odwet na Czkawce i Szczerbatku, którzy zwabili go w pułapkę. Najpierw napada na Wyspę Łupieżców, gdzie widział ich po raz ostatni, a później przybywa na Berk i pali chatę Haddocków. Zniszczenia zostają jednak wkrótce naprawione.

W odcinku Najczarniejsza noc Stoick zostaje na patrolu zaatakowany i ciężko poraniony przez Lotników. Pyskacz zabiera go do wioski. Wódz zostaje umieszczony w głównej izbie swojego domu, gdzie zajmuje się nim Gothi. Gdy wieść o ataku dociera na Koniec Świata, jeźdźcy natychmiast przylatują na Berk, a zrozpaczony Czkawka czuwa przy ojcu długie godziny. W odcinku Strażnicy Vanaheim, uświadomiwszy sobie, że musi działać, żegna się ze Stoickiem i razem z jeźdźcami rusza chronić wyspę ostatniego spoczynku smoków.

W odcinku Król smoków (część 2) jeźdźcy opuszczają Koniec Świata i wracają do swoich domów na Berk.

Jak wytresować smoka 2

W drugiej części filmu dom Haddocków pojawia się wyłącznie w tle jako jeden z budynków osady.

Jak wytresować smoka 3

Po śmierci ojca Czkawka mieszka w domu ze Szczerbatkiem oraz najpewniej również z matką. Pewnego wieczoru, gdy chłopak kartkuje księgi Stoicka w poszukiwaniu informacji o Ukrytym Świecie, do chaty zakrada się Grimmel Gnębiciel – pogromca Nocnych Furii. Mężczyzna zachowuje się jak u siebie, nalewając sobie napoju oraz zasiadając na krześle Stoicka. Spodziewając się jego wizyty, Czkawka zawczasu zastawia na niego pułapkę, polecając jeźdźcom czuwanie w ciemnych zakamarkach domu i na sygnał zaatakowanie mężczyzny. Grimmel jednak okazuje się równie przebiegły i po odkryciu spisku jednym gwizdem rozkazuje swoim Śmierciozaurom podpalić budynek. W wyniku brutalnego ataku dom zostaje doszczętnie zniszczony, podobnie jak spora część wioski Berk. Astrid udaje się ocalić z chaty kilka ksiąg.

Napaść Grimmela sprawia, że Czkawka podejmuje decyzję o relokacji Wandali. Sceptycznie nastawionym wikingom przypomina, co łowca uczynił z domem wodza. Udaje mu się przekonać lud – berkianie opuszczają swoją rodzinną wyspę i przenoszą się na Nowe Berk.

W grach

DreamWorks Dragons: Rise of Berk

W grze dom Czkawki jest miejscem, przy którym na dużym skalnym podeście rezyduje Szczerbatek. Smoka można wysyłać stamtąd na poszukiwania oraz w podróże. Chata jest podłużna, jej dach pokrywa pomarańczowy gont.

School of Dragons

W grze dom Czkawki jest umiejscowiony na Berk poniżej Twierdzy.

Galeria

DreamWorks Dragons: Rise of Berk

School of Dragons

Przypisy

  1. Według filmu Jak wytresować smoka. Według odcinka Smoczy kwiat dom nie posiada tylnego wyjścia.
  2. Część odcinków, m.in. Smoczy kwiat i Skręćkarcze Bagna, pokazuje okno umieszczone nad łóżkiem Czkawki, jednak m.in. w odcinku Okrutna parka okno znajduje się nad legowiskiem Szczerbatka. W znacznej liczbie odcinków jest ono również otwarte na oścież, jednak Smoczy kwiat i Słodka Heathera (część 1) pokazują, że można je zamknąć drewnianą klapą.

Zobacz też

Advertisement