Jak Wytresować Smoka Wiki
Advertisement
Jak Wytresować Smoka Wiki
Wikipedia-icon.png Treści z Wikipedii
Ta strona zawiera treści z Wikipedii będące na licencji Creative Commons.
Zobacz oryginalny artykuł i autorów.


Dreamworks szczerbatek.png

DreamWorks (inne nazwy to DreamWorks L.L.C., DreamWorks SKG, DreamWorks Pictures) — amerykańska wytwórnia filmowa, która zajmuje się produkcją i dystrybucją filmów i programów telewizyjnych.

Wytwórnia DreamWorks odpowiedzialna jest za produkcję filmów Jak wytresować smoka, Jak wytresować smoka 2, serialu animowanego Jeźdźcy smoków, a także krótkometrażówek.

Historia

Firma została założona w październiku 1994 roku jako DreamWorks Records z finansowym wsparciem Paula Allena, jednego ze współzałożycieli korporacji Microsoft. DreamWorks Records jednak nigdy nie spełniła pokładanych w niej nadziei i została sprzedana w październiku 2003 grupie Universal Music Group, która z kolei przemianowała ją na DreamWorks Nashville.

Największe sukcesy finansowe firma DreamWorks odnosiła w produkcji filmowej, szczególnie w filmach animowanych. Część firmy DreamWorks zajmująca się animacją, po połączeniu z firmą Pacific Digital Images utworzyła DreamWorks Animation, która początkowo wchodziła w skład DreamWorks SKG. Po sukcesie kasowym jakim okazał się film Shrek 2 w 2004 roku, który stał się najbardziej kasowym filmem animowanym wszech czasów, DreamWorks stała się głównym rywalem firmy Pixar w erze komputerowo generowanych filmów animowanych. W tym samym roku DreamWorks Animation stała się osobną spółką notowaną na giełdzie.

Wytwórnia została wykupiona przez Paramount Pictures w 2006 roku. Od tego momentu stała się dystrybutorem wszystkich filmów animowanych DreamWorks.

Założyciele

Wybrane filmy

Seriale animowane

  • Toonsylvania (1998)
  • Przybysz z gwiazd (1998)
  • Alienators: Evolution Continues (2001)
  • Neighbors from Hell (2010, współprodukcja z 20th Century Fox Television)
  • Father of the Pride (2004–2005)
  • Pingwiny z Madagaskaru (koprodukcja z Nickelodeon) (od 2008)
  • Kung Fu Panda: Legenda o niezwykłości (koprodukcja z Nickelodeon) (od 2011)
  • Jeźdźcy smoków (od 2012)