Jak Wytresować Smoka Wiki
Advertisement
Jak Wytresować Smoka Wiki
Uwaga! Ze względu na regularne zmiany w grze niektóre informacje podane na tej stronie mogą ulegać dezaktualizacji.
Artykuł

DreamWorks Dragons: Titan Uprising (brak polskiego tłumaczenia) — gra mobilna wydana przez firmę Ludia przy okazji nadchodzącej premiery filmu Jak wytresować smoka 3. Światową premierę miała 29 stycznia 2019 roku. Zagrać w nią można na urządzeniach z systemem Android i iOS.

Gra wymaga połączenia się z kontem Facebook. Można grać też jako gość – wówczas jednak postęp zapisuje się wyłącznie na danym urządzeniu i zostaje utracony po odinstalowaniu aplikacji.

Opis

Stań się legendarnym mistrzem rozwiązywania łamigłówek poprzez przesuwanie, dopasowywanie, walkę i strzelanie, przemierzając kolejne lądy po to, by ocalić Berk przed nikczemną Dragonroot Company. Dołącz do Czkawki i Szczerbatka i odkrywaj, hoduj i zbieraj legendarne smoki w najnowszej grze mobilnej poświęconej serii Jak wytresować smoka!

—opis ze strony gry (nieoficjalne tłumaczenie)

DreamWorks Dragons: Titan Uprising to gra logiczna typu "match-3", polegająca głównie na kompletowaniu i rozwijaniu drużyny smoków, z pomocą której gracz rozgrywa kolejne walki. Na bitwach opiera się zarówno zdobywanie surowców i kart, jak i podążanie ścieżką fabularną, reprezentowaną przez ciąg kilkuset walk oraz sporadyczne kwestie dialogowe bohaterów. Same bitwy to proste łamigłówki, polegające na łączeniu ze sobą co najmniej trzech elementów tego samego koloru – wszystkie usunięte w ten sposób elementy uderzają w drużynę przeciwną oraz budują moc smoków gracza przypisanych do danej barwy. Po osiągnięciu pełnej mocy gracz może korzystać z potężnych ataków specjalnych.

Smoki reprezentowane są przez karty, które można zdobywać na różne sposoby. Aby je karmić i trenować, gracz potrzebuje surowców w postaci ryb oraz monet, a także kolejnych kart, które są podstawowym elementem umożliwiającym rozwój zwierząt. Coraz silniejsze smoki i lepsze synergie wewnątrz drużyny pozwalają graczowi na pokonywanie dalszych etapów ścieżki fabularnej.

Zasoby i waluty

 • TU Fish.png Ryby (ang. Fish) – surowiec potrzebny do treningu smoków z piskląt w dorosłe osobniki oraz do karmienia i rozmnażania gadów. Zdobywa się go w budynku Fishery, a także w skrzyniach, skrzyniach Alfa oraz w zadaniach zmiennych i fabularnych.
 • TU Coin.png Monety (ang. Coins) – waluta potrzebna do wykluwania smoków, trenowania dorosłych gadów oraz do ulepszania budynków. Zdobywa się ją w budynku Treasury, a także w skrzyniach oraz w zadaniach zmiennych i fabularnych.
 • TU Rune.png Runy (ang. Runes) – waluta premium, za którą można kupować zasoby oraz przyspieszać akcje. Zdobywa się ją w skrzyniach oraz w zadaniach zmiennych i fabularnych. Abonenci gry mogą ją dodatkowo odbierać każdego dnia w budynku Flight Club.
 • TU Egg.png Jaja (ang. Eggs) – rodzaj tokenów, za które można wykluwać smoki w Hatchery. Zdobywa się je w skrzyniach oraz w zadaniach niezmiennych i fabularnych.
 • TU Thawfest medal.png Medale (ang. Medals) – waluta odblokowywana na 6 poziomie, służąca do zakupów w wewnętrzym sklepie gry (ang. Thawfest Emporium). Można tam nabyć m.in. punkty zaufania, Draft Tokens, podstawowe zasoby (ryby, monety, jaja), łuski oraz owce do karmienia smoków. Asortyment w sklepie zmienia się co sezon trwający 14 dni. Wyjątkiem są punkty zaufania, dwugwiazdkowe łuski oraz czterogwiazdkowe owce, ponieważ te zmieniają się co 24 godziny. Medale zdobywa się, rozgrywając walki na Arenie.
 • TU Duties Chest Key.png Klucze do skrzyń (ang. Duties Chest Keys) – klucze, dzięki którym można otwierać skrzynie w budynku Duties. W zależności od poziomu skrzyni potrzeba ich 5, 10 lub 15. Zdobywa się je dzięki wykonywaniu obowiązków.
 • TU Alpha Key.png Klucze Alfa (ang. Alpha Keys) – klucze, dzięki którym można otwierać skrzynie Alfa. Zdobywa się je, uczestnicząc w klanowych bitwach z Alfami. Za każdą bitwę gracz otrzymuje 10 kluczy. Dodatkowo, w zależności od miejsca w wewnętrznym rankingu klanu, ma szansę na zdobycie określonej ilości bonusowych kluczy, które uczestnicy wydarzenia otrzymują, jeśli uda im się pokonać daną Alfę.
 • TU All Scales.png Łuski (ang. Scales) – zasób potrzebny do wykluwania i trenowania smoków. Łuski występują w pięciu kolorach i posiadają różną ilość gwiazdek, od jednej do trzech. Kolor łusek koresponduje z kolorem wykluwanego/trenowanego smoka, a ilość gwiazdek ma związek z poziomem, na jaki trenuje się zwierzę. Zdobywa się je w skrzyniach oraz w zadaniach zmiennych i fabularnych. Jedno- i dwugwiazdkowe łuski można też zakupić w Thawfest Emporium.
 • TU Trust Point.png Punkty zaufania (ang. Trust Points) – zasób potrzebny do wytrenowania smoków unikatowych z piskląt w osobniki dorosłe. Zdobywa się je w trakcie czasowych wydarzeń. Można je też zakupić w Thawfest Emporium.
 • Draft Tokens – rodzaj tokenów, za które można otrzymywać losowe smoki w zakładce Draft.
  • TU Basic Draft.png Basic Draft Tokens – tokeny, za które można wylosować smoka o randze od dwóch do trzech gwiazdek. Zdobywa się je w skrzyniach, w niektórych miejscach na ścieżce fabularnej oraz odbiera się je darmowo w ramach codziennej nagrody. Można je też zakupić w Thawfest Emporium – nie więcej niż cztery na sezon.
  • TU Premium Draft.png Premium Draft Tokens – tokeny, za które można wylosować smoka o randze od trzech do pięciu gwiazdek. Zdobywa się je w niektórych miejscach na ścieżce fabularnej. Można je też zakupić w Thawfest Emporium – nie więcej niż jeden na sezon.
 • Energia (ang. Energy) – punkty potrzebne do rozgrywania walk. Regenerują się samoistnie po określonym czasie.
  • TU Explore Energy.png Energia eksploracyjna (ang. Explore Energy) – energia potrzebna do rozgrywania zadań stałych, czasowych i fabularnych. Jej maksymalna ilość wzrasta wraz z poziomem gracza, obecnie do pułapu 80 punktów przy maksymalnym poziomie 50, a jeden punkt regeneruje się 10 minut. Zdobywa się ją dodatkowo w skrzyniach, zadaniach fabularnych oraz dzięki wykonywaniu obowiązków. Można ją też zakupić w Thawfest Emporium – maksymalnie 25 punktów na sezon.
  • TU Arena Energy.png Energia areny (ang. Arena Energy) – energia potrzebna do rozgrywania walk na Arenie. Jej maksymalna ilość wynosi 10 punktów, a jeden punkt regeneruje się 1 godzinę.
  • TU Clan Energy.png Energia klanowa (ang. Clan Energy) – energia potrzebna do rozgrywania walk z Alfami. Jej maksymalna ilość wynosi 3, a jeden punkt regeneruje się 4 godziny. Można ją też zakupić w Thawfest Emporium – maksymalnie 2 punkty na sezon.

Postacie

Ludzie

Smoki

Grywalni smoczy bohaterowie

Gatunki smoków pełniące rolę wielkich Alf

Gatunki smoków

Hybrydy

Miejsca

Wyspa Berk

Berk Village TU.jpeg

Wyspa Berk jest podstawowym ekranem, który obserwuje gracz. Znajduje się w centralnej, środkowej zakładce. Znajdujący się u dołu przycisk PLAY prowadzi gracza do linii fabularnych rozgrywek oraz znajdujących się na aktywnej planszy zadań niezmiennych, natomiast umiejscowiona obok kwadratowa ikona przedstawiająca kompas pozwala wejść do menu zadań zmiennych i czasowych.

Nad symbolem środkowej zakładki gracz może sprawdzić ilość energii eksploracyjnej, którą wykorzystuje się do brania udziału w rozgrywkach. U góry ekranu pokazana jest ilość pozostałych zasobów: ryb, monet, jaj i run. Po prawej stronie, pod informacją o ilości run, znajduje się ikona listu – po jej kliknięciu gracz ma dostęp do komunikatów o nowościach oraz linków do mediów społecznościowych oficjalnych profili gry. W lewym górnym rogu znajduje się natomiast ikona pokazująca obecny poziom gracza – po kliknięciu można zobaczyć profil wikinga (ang. Viking Profile) oraz ustawienia gry. Na profilu wyświetla się nazwa użytkownika, jego klan, ilość punktów XP, ranga na Arenie oraz jego smocze drużyny.

 • TU XP Point.png Punkty XP (ang. XP) – punkty potrzebne do podnoszenia poziomu gracza, który z kolei determinuje możliwość ulepszania budynków znajdujących się na Berk. Zdobywa się je poprzez rozgrywki w ramach zadań stałych, czasowych i fabularnych.

W oddali za wyspą można dostrzec fragment lądu z fioletową flagą. Jeśli gracz należy do klanu, to miejsce informuje go, z jaką Alfą obecnie mierzy się klan oraz jak dużo czasu zostało na pokonanie jej lub do pojawienia się następnej.

Budynki funkcyjne

Miejsca pozwalające na pozyskiwanie zasobów:

 • Treasury – skarbnica w formie skrzyni z pieniędzmi, którą nadzoruje Sączysmark. Służy do produkcji i przechowywania monet. Gracz ma do niej dostęp od początku rozgrywki.
 • Fishery – łowisko i przechowalnia ryb w formie głębokiej misy, którą nadzorują Gruby i Wiadro. Służy do produkcji i przechowywania ryb. Gracz ma do niej dostęp od początku rozgrywki.
 • Duties – budynek w kształcie wielkiego klucza, w którym gracz początkowo może spotkać wyłącznie Astrid, a po rozwinięciu konstrukcji także innych bohaterów. Służy do wykonywania obowiązków rozdzielanych przez poszczególne postacie i otrzymywania za to energii eksploracyjnej oraz kluczy do skrzyń. Gracz zyskuje do niego dostęp po osiągnięciu 3 poziomu.
 • Flight Club – złota statua przedstawiająca pysk Nocnej Furii. Abonenci gry mogą tam codziennie pobierać darmowe runy.

Miejsca związane ze smokami:

Regiony

Ścieżka fabularna obejmuje kilkaset bitew, z których każda rozgrywa się zwykle w lokacji o innej nazwie. Poszczególne lokacje rozmieszczone są na planszach, a same plansze pogrupowane są w regiony, różniące się między sobą klimatem i, co za tym idzie, szatą graficzną.

Dostępne regiony:

 • Berk Forest
 • Frozen Tundra
 • Burning Barrens
 • Wild Woodland
 • Mysterious Marshlands
 • Hooligan Timberland
 • Coldwind Wastes
 • Blistering Badlands
 • Barbaric Back-Country
 • Baneful Boglands

Podstawowe mechaniki

Smoki

Smoki są podstawowym elementem gry. To z nich formuje się drużynę, z pomocą której można pokonywać ścieżkę fabularną, a także zdobywać zasoby, wykonując zadania lub tocząc bitwy z Alfami albo innymi graczami. Zwierzęta można znaleźć w zakładce Dragons, pierwszej z lewej strony. Znajdują się w niej dwie kolejne zakładki:

 • Roster – miejsce, w którym przechowywane są smoki posiadane przez gracza. Początkowo ma on do dyspozycji 30 wolnych miejsc, ale wraz ze wzrostem poziomu gracza ta liczba się zwiększa. Można też dokupić dodatkowe miejsca za runy. Poprzez zakładkę Roster można także edytować składy drużyn, którymi się gra w rozgrywkach – gracz może ułożyć sobie 5 potencjalnych drużyn, a obecność w nich jest u smoka zaznaczona niewielką ikoną miecza oraz numerem grupy, w której smok się znajduje. Jeśli zaś w Rosterze przy wizerunku smoka znajduje się niewielka tarcza, znaczy to, że gracz wystawił go do drużyny defensywnej na Arenie.
 • Book of Dragons – miejsce gromadzące wszystkie grywalne smoki występujące w grze. Można tam sprawdzić ogólne statystyki dowolnych osobników, nawet tych, których gracz nie posiada, a także zobaczyć, jak uzyskać danego smoka w Breedery. Jeśli ma się już wybudowaną Breedery, w Book of Dragons na jeszcze niezdobytych, a możliwych do wyhodowania poprzez rozmnażanie osobnikach pojawia się symbol serca. W tej zakładce gracz odbiera również nagrodę, gdy uda mu się pierwszy raz wylosować kartę danego smoka.

Smoki reprezentowane są przez karty. Można je zdobyć na różne sposoby, wśród których znajdują się:

 • wylęganie – w budynku Hatchery można wykluwać smoki za jaja i łuski.
 • rozmnażanie – w budynku Breedery można mnożyć posiadane już smoki za ryby. To również jedyny sposób, w jaki można zdobyć smoki hybrydowe.
 • codzienne nagrody – co sześć godzin można otrzymać darmowy Basic Draft Token, który następnie wymienia się na smoka z losowej klasy o randze od dwóch do trzech gwiazdek.
 • ścieżka fabularna – po wykonaniu każdej z walk fabularnych gracz otrzymuje w nagrodę losowego smoka o niskiej randze. W określonych miejscach ścieżki gracz może też wygrać Basic Draft Tokens lub Premium Draft Tokens.
 • zakup w Draft – w zakładce Draft można zakupić za runy Basic Draft Tokens lub Premium Draft Tokens, które następnie wymienia się na losowego smoka. Codziennie pojawiają się też specjalne okazje – nabycie tokenów w ich oknach teoretycznie zwiększa szansę na smoka danej klasy bądź rangi.
 • zakup w Thawfest Emporium – punkty zaufania dla smoków unikatowych można zakupić w wewnętrznym sklepie gry za medale.
 • czasowe wydarzenia – w trakcie specjalnych, trwających kilka dni wydarzeń można zdobywać punkty zaufania dla konkretnych smoków unikatowych, karty smoków elitarnych lub – rzadziej – karty typowych smoków.

Wszystkie osobniki mają przypisane różne wartości, które definiują ich przydatność w bitwie. Pierwszym parametrem jest zasięg, który określa, czy dany osobnik będzie atakował jeden, czy wiele celów, a drugim – rola, jaką smok odgrywa. W grze pojawiają się następujące role:

 • TU Bruiser Icon NBG.png Bruiser – zadaje duże obrażenia
 • TU Backup Icon NBG.png Backup – wspomaga sojuszników
 • TU Healer Icon NBG.png Healer – leczy sojuszników
 • TU Saboteur Icon NBG.png Saboteur – unieszkodliwia przeciwników

Zwykłe smoki o rangach 2-4 mają przypisany każdy z tych parametrów tylko jeden raz, natomiast większość smoków o randze 5, smoków unikatowych oraz elitarnych spełnia po dwie role, z których każda ma określony zasięg.

Oprócz tego każdy smok dysponuje specjalną umiejętnością, której działanie rozpisane jest na swego rodzaju drzewku. Smoki rangi 1 mają jeden poziom drzewka, smoki rang 2-3 – dwa poziomy, smoki rang 4-5 (w tym unikatowe) – trzy poziomy, a smoki elitarne – cztery poziomy. Każdy osobnik zaczyna ze specjalną umiejętnością na poziomie 1. Można ją systematycznie podnosić w trakcie karmienia lub treningów, maksymalnie do poziomu 10. Przy każdym kolejnym poziomie umiejętności część statystyk rozpisanych w drzewku zostaje podniesiona.

Obok parametrów typowo bitewnych znajdują się takie, które bardziej ogólnie definiują wszystkie osobniki. Każdy smok ma przypisaną rangę, symbolizowaną przez ilość gwiazdek, jakie maksymalnie może zdobyć. Im większa ilość gwiazdek, tym bardziej smok może się rozwinąć. Najniższą rangą jest 1 gwiazdka, a najwyższą – 5 gwiazdek.

Mocne i słabe strony każdej z klas

Poza tym każdy smok jest przypisany do jednego z pięciu kolorów, korespondującego z jego klasą. W grze pojawiają się następujące klasy:

 • Titan uprising gem czerwony.png Savage Dragons
 • Titan uprising gem zielony.png Tactical Dragons
 • Titan uprising gem niebieski.png Defender Dragons
 • Titan uprising gem żółty.png Valorous Dragons
 • Titan uprising gem fioletowy.png Cunning Dragons

Klasy podzielone są na dwie grupy, w obrębie których mają swoje mocne i słabe strony.

Oprócz rang i klas smoki dzielą się jeszcze na trzy rodzaje:

 • typowe – gracz zdobywa ich karty w Draft, przez wykluwanie, rozmnażanie lub zadania. Smoki tego rodzaju od razu po zdobyciu ich karty można wytrenować z piskląt w dorosłe osobniki, jeśli tylko posiada się łuski danego koloru i ryby.
 • unikatowe (ang. Unique) – główni smoczy bohaterowie związani z jeźdźcami, znani z filmów i serialu. Gracz zdobywa kartę początkową każdego z nich poprzez zdobycie ich punktów zaufania, które można nabyć w Thawfest Emporium lub wygrać w czasowych wydarzeniach. Smoki tego rodzaju potrzebują uzbierania 1000 punktów zaufania, by gracz mógł wytrenować je z piskląt w dorosłe osobniki.
 • elitarne (ang. Elite) – smoki, które gracz może zdobyć w czasie czasowych wydarzeń lub czasowych ofert w Draft. Mają większe drzewka umiejętności od innych osobników.

Po zdobyciu karty dla smoka typowego czy elitarnego lub 1000 punktów zaufania dla smoka unikatowego można go wytrenować w dorosłego osobnika z jedną gwiazdką. Jest to jedyny trening, w którym oprócz łusek wykorzystywane są ryby. Treningi smoków dorosłych wykorzystują już monety.

By podwyższać statystyki smoka, należy go karmić oraz co określony czas trenować. Do karmienia oprócz ryb potrzebne są karty. Mogą to być:

 • karty innych smoków – można podnieść poziom smoka kartami osobników o tej samej lub niższej randze. Najlepsze efekty daje karmienie gada smokami przypisanymi do tego samego koloru co on. Po rozwinięciu Hatchery można tam łatwo zdobywać karty wybranego koloru.
 • karty z owcami – karty z trzy-, cztero- i pięciogwiazdkowymi owcami dużo szybciej niż karty smoków podnoszą poziom gadów. Podobnie jak w ich przypadku, najbardziej optymalne jest karmienie danego osobnika owcami przypisanymi do tego samego koloru co on. Karty z owcami można wygrać po zakończeniu sezonu na Arenie, dostać ze skrzyń Alfa, a także zakupić w Thawfest Emporium. Najrzadsze i najtrudniejsze do zdobycia są owce pięciogwiazdkowe, ponieważ te można zdobyć wyłącznie poprzez osiągnięcie najwyższej możliwej rangi na Arenie – Crystal III.

Każda karta oprócz rozwijania poziomu smoka niesie ze sobą pewien procent szans na podniesienie poziomu jego specjalnej umiejętności. Aby zwiększyć ten procent, optymalnie jest podawać smokowi po kilka kart w trakcie jednego karmienia, zamiast robić to pojedynczo. Maksymalnie naraz można podać smokowi 10 kart. Aby uzyskać jak najwyższą szansę procentową, można używać owiec danego koloru lub – co najbardziej efektywne – kart dokładnie tego osobnika, który jest karmiony. Każda taka karta daje 25% szans na podwyższenie poziomu specjalnej umiejętności.

Po dojściu do określonych poziomów smoki potrzebują treningu. Po zdobyciu każdej kolejnej rangi – gwiazdki – poziomy smoków zerują się. Treningi na różne rangi wymagają innych zasobów.

 • Smoki rang 2-4
  • trening na Titan uprising rarity 2.png: TU Coin.png, TU Mystery 1 Scale.png, 30 poziom smoka
  • trening na Titan uprising rarity 3.png: TU Coin.png, TU Mystery 1 Scale.png, TU Mystery 2 Scale.png, TU Dragon Card.png karta smoka, 40 poziom smoka
  • trening na Titan uprising rarity 4.png: TU Coin.png, TU Mystery 1 Scale.png, TU Mystery 2 Scale.png, TU Dragon Card.png karta smoka, 50 poziom smoka
 • Smoki rangi 5
  • trening na Titan uprising rarity 2.png: TU Coin.png, TU Mystery 1 Scale.png, 30 poziom smoka
  • trening na Titan uprising rarity 3.png: TU Coin.png, TU Mystery 1 Scale.png, TU Mystery 2 Scale.png, 40 poziom smoka
  • trening na Titan uprising rarity 4.png: TU Coin.png, TU Mystery 1 Scale.png, TU Mystery 2 Scale.png, TU Dragon Card.png karta smoka, 50 poziom smoka
  • trening na Titan uprising rarity 5.png: TU Coin.png, TU Mystery 1 Scale.png, TU Mystery 2 Scale.png, TU Mystery 3 Scale.png, TU Dragon Card.png karta smoka, 60 poziom smoka

W przypadku smoków unikatowych treningi wymagają tych samych zasobów, co u smoków rangi 5. By zdobyć kartę takiego smoka, trzeba po raz kolejny uzbierać 1000 punktów zaufania.

Walka

Walka w grze opiera się na systemie "match-3", którego założeniem jest eliminowanie wrogów pojawiających się nad kwadratową planszą pełną kolorowych elementów poprzez łączenie trzech lub więcej elementów o tej samej barwie i w ten sposób usuwanie ich z planszy. Wszystkie usunięte elementy poruszają się w górę ekranu i uderzają w napotkane postacie wrogich smoków, odbierając im punkty życia. Oponenci również walczą aktywnie z drużyną gracza, ziejąc lub strzelając w nią ogniem, gazem, lodem lub kolcami – w zależności od gatunku smoka.

Oprócz tego wszystkie smoki dysponują mocą (ang. spirit), którą symbolizuje cienka żółta linia znajdująca się pod zielonym paskiem zdrowia danego osobnika. Moc smoków gracza ładuje się wtedy, gdy elementy odpowiadające kolorem ich klasie zostają usuwane z planszy, natomiast moc oponentów rośnie stale, po każdym ruchu gracza. Każdy z gatunków potrzebuje innej ilości usuniętych z planszy kamieni do naładowania mocy – tę kwestię określa paramentr nazywany spirit speed. Istnieje pięć poziomów spirit speed:

 • bardzo wolny (ang. very slow)
 • wolny (ang. slow)
 • umiarkowany (ang. moderate)
 • szybki (ang. fast)
 • bardzo szybki (ang. very fast)

Po naładowaniu paska mocy do pełna smok może użyć swojego ataku specjalnego (ang. spirit ability). Jeśli gracz chce uderzyć atakiem w konkretnego przeciwnika, może go przedtem oznaczyć jako cel, klikając na niego – na smoku pojawi się czerwona obręcz. Po kliknięciu karty własnego smoka i użyciu ataku zostanie on skierowany na oznaczone zwierzę.

Ataki specjalne smoków oprócz zadawania obrażeń mają czasowy wpływ na rozmaite statystyki, pasywnie zmieniając przebieg rozgrywki. Ingerencja w statystyki danego smoka zostaje zasygnalizowana małą ikoną symbolizującą zmiany, które czasowo zaszły w umiejętnościach tego osobnika.

Gra stosuje system "fal przeciwników" (ang. waves). W konsekwencji drużyną pięciu smoków gracz zawsze staje naprzeciw większej liczby oponentów rozbitych na kilka rund – po pokonaniu wszystkich przeciwników z danej fali gra nasyła następnych. Ilość fal można zobaczyć u góry ekranu.

Walki można też rozgrywać automatycznie – wystarczy kliknąć niewielki symbol dwóch strzałek w prawym górnym rogu. Żeby móc znów manualnie kierować rozgrywką, należy kliknąć ponownie.

Obowiązki

Obowiązki (ang. Duties) można odbierać w budynku o tej samej nazwie. Gracz zyskuje do niego dostęp po osiągnięciu 4 poziomu. Wraz z kolejnymi poziomami w grze odblokowuje się sześć segmentów nadzorowanych przez poszczególnych bohaterów, w których można znaleźć zadania o różnej tematyce. Każde z wypełnionych zadań nagradza gracza trzema punktami energii eksploracyjnej oraz jednym kluczem do skrzyni.

Można odebrać maksymalnie jedną skrzynię na osiem godzin. Znajdują się w niej monety, ryby, jaja, runy, energia eksploracyjna, punkty XP, Basic Draft Token oraz łuski w losowym kolorze. Po odebraniu nagrody gracz ma możliwość wybrać poziom trudności następnej skrzyni: łatwy (5 kluczy), średni (10 kluczy) lub trudny (15 kluczy). Im wyższy poziom trudności, tym lepsze nagrody można uzyskać ze skrzyni.

 • Obowiązki od Astrid (ang. Astrid's Duties) – są związane z rozgrywkami. Najczęściej wymagają ukończenia określonej ilości walk lub użycia specjalnych ataków konkretnej klasy.
  • Battle Conquest
  • Berk Production
  • Dragon Subdue
  • Targetted Ofensive
 • Obowiązki od Sączysmarka (ang. Snotlout's Duties) – są związane z wydarzeniami klanowymi. Najczęściej wymagają uczestnictwa w określonej ilości walk z Alfami lub otwarcia skrzyni Alfa.
  • Clan Alpha Battle
  • Defeat Clan Alpha
  • Earn Alpha Keys
  • One of Us!
 • Obowiązki od Śledzika (ang. Fishlegs' Duties) – są związane z opieką nad smokami. Najczęściej wymagają wyklucia lub wytrenowania określonej ilości smoków albo pogłaskania dowolnego osobnika.
  • Batch Hatching
  • Dragon Nurture
  • Dragon Training
 • Obowiązki od Szpadki (ang. Ruffnut's Duties) – są związane z Areną. Najczęściej wymagają wygrania określonej liczby walk lub trofeów albo zakupienia jednej rzeczy w Thawfest Emporium.
  • Battle Conquest
  • Earn Trophies
  • Thawfest Emporium
  • Win Streak
 • Obowiązki od Czkawki (ang. Hiccup's Duties) – są związane ze zdobywaniem przedmiotów, rozgrywkami oraz wypełnianiem obowiązków i zadań. Najczęściej wymagają zdobycia określonej ilości jaj, spożytkowania danej liczby punktów energii eksploracyjnej lub Draft Tokens, wypełnienia konkretnej ilości obowiązków lub zadań albo przeprowadzenia pewnej liczby rozgrywek.
  • Battle Conquest
  • Berk Production
  • Economic Outreach
  • Resource Gather
  • Spend Tokens
 • Obowiązki od Valki (ang. Valka's Duties) – są związane z rozmnażaniem smoków. Najczęściej wymagają wyhodowania określonej liczby osobników lub skrzyżowania konkretnych gatunków.
  • Baby Breeding

Jeśli któryś z obowiązków jest dla gracza zbyt czasochłonny lub trudny do wypełnienia, można skorzystać z pojawiającego się w prawym górnym rogu danego obowiązku okrągłego, czerwonego przycisku Reroll. Należy jednak używać go rozważnie, bo przewinąć można tylko jeden obowiązek na 22 godziny.

Zadania

Zadania (ang. Quests) znajdują się po prawej stronie przycisku PLAY, pod ikoną przedstawiającą kompas, a dostęp do nich gracz zyskuje po osiągnięciu 5 poziomu. Zadania składają się z serii rozgrywek z coraz to silniejszymi grupami przeciwników. Dzielą się na różne typy ze względu na to, ile trwają oraz czy się zmieniają.

 • Stałe zadania – są to serie walk, w które można zagrać codziennie. Wyróżnia się zadania, które są:
  • Zmienne:
   • Scale Search – zależnie od dnia tygdonia można zdobyć łuski w danym kolorze: w poniedziałek fioletowe, we wtorek czerwone, w środę niebieskie, w czwartek zielone, w piątek żółte. W sobotę i niedzielę gracz zdobywa łuski we wszystkich kolorach, a ilość poszczególnych typów jest losowa.
   • Gathering Resources – w tych walkach można zdobyć ryby, runy bądź monety. Nagrody do zdobycia zmieniają się co 4 godziny.
  • Niezmienne (ang. Autocomplete Quests) – przez cały czas w automatycznych zadaniach, polegających na prostej wymianie energii eksploracyjnej na zasoby, można zdobywać ryby, monety, jaja i punkty XP. Zadania te znajdują się na planszy, na której gracz jest obecnie w rozgrywkach fabularnych, a żeby w nie wejść, wystarczy kliknąć na tejże planszy ikonę kompasu.
 • Zadania czasowe – są to wydarzenia, które trwają od jednego do kilku dni. Cechują się zmiennością nagród do zdobycia, różnym poziomem drużyny przeciwnej oraz innymi wymaganiami pozwalającymi brać udział w wydarzeniu. Jedynym typem zadania czasowego, które się powtarza w kwestii formuły oraz celu, jest to, w którym można zdobywać punkty zaufania dla któregoś z unikatowych smoków.

Arena

Arena znajduje się w drugiej zakładce od lewej strony. Tematycznie nawiązuje do serialowego Festiwalu Roztopów i jest trybem pośrednim między PvP i PvE, który pozwala mierzyć się z drużynami wystawionymi przez innych graczy, ale sterowanymi przez komputer. Jej założeniem jest podejmowanie ataków na wylosowane zespoły smoków, a także wystawienie własnej drużyny defensywnej na wypadek ataku ze strony innego użytkownika.

Podstawą przetrwania na Arenie jest stworzenie silnej drużyny defensywnej, ponieważ gracz może zostać w każdej chwili zaatakowany. Jednym sposobem, aby się przed tym doraźnie uchronić, jest wykupienie za runy ośmiogodzinnego zabezpieczenia, które nie pozwoli innym użytkownikom atakować gracza, jednak jest to rozwiązanie krótkoterminowe. Aby skompletować drużynę defensywną, należy kliknąć na prostokątny przycisk z tarczą i liczbą u góry ekranu. Liczba oznacza siłę grupy obronnej. Na podstawowym poziomie można umieścić w drużynie sześć smoków, kolejne miejsca w drużynie odblokowują się po osiągnięciu rangi Bronze I oraz wyższych. Po wybraniu smoków do grupy obronnej należy zatwierdzić decyzję przyciskiem OK.

W tym miejscu można też bez marnowania energii areny poćwiczyć zarówno walkę przeciwko różnym defensywnym składom, które można sobie próbnie ustawiać, lub sprawdzić działanie swojej drużyny ofensywnej, jeśli na przykład dokonuje się w niej zmian i nie jest się pewnym, czy będą one działać. W tym celu wystarczy kliknąć przycisk Practice.

Centralnym punktem głównego ekranu Areny jest ogromna tarcza, która w zależności od wyników gracza może być zrobiona z różnych materiałów i symbolizować tym samym jego rangę. Są to:

 • drewno (ang. wood)
 • miedź (ang. copper) – od 900 pucharów
 • brąz (ang. bronze) – od 2700 pucharów
 • srebro (ang. silver) – od 5400 pucharów
 • złoto (ang. gold) – od 9000 pucharów
 • kryształ (ang. crystal) – od 12600 pucharów

Z każdego z materiałów wykonane są tarcze posiadające od jednej do trzech gwiazdek, co łącznie daje 18 rang. Ze względu na to, że liczba trofeów gracza, od której zależy jego ranga i wygląd jego tarczy, jest płynna, może się zdarzyć, że gracz spadnie ze zdobytej rangi. Nie można jednak utracić raz zdobytego w sezonie materiału, tak więc zdobycie np. tarczy miedzianej oznacza, że nawet w razie spadku liczby trofeów do zera na koniec sezonu gracz nadal będzie miał najniższą, ale wciąż miedzianą rangę Copper I, i za taką też zostanie nagrodzony.

Rywalizacja na Arenie podzielona jest na sezony, z których każdy trwa 14 dni. Po jego zakończeniu gracz jest nagradzany za zdobytą rangę, a wszystkie jego postępy w rankingu zostają zresetowane (wyjątkiem są jedynie gracze, którzy uzyskali maksymaną rangę Crystal III, czyli mają ponad 15000 pucharów – poziom ich trofeów spada do 7500). Jako że wspinanie się po drabince rankingowej i zdobywanie kolejnych, coraz wyższych wyników wiąże się z odbieraniem nagród w postaci medali i run, po zakończeniu sezonu gracz może zacząć wspinaczkę od nowa i tym samym znowu zdobywać nagrody. Całą możliwą ścieżkę, swoje postępy oraz swój najwyższy wynik w sezonie można zobaczyć, klikając na tarczę. Będąc tam, dzięki umieszczonym u dołu ekranu ikonom podium i skrzyni można też sprawdzić, kto w obecnym sezonie jest zwycięzcą Roztopów oraz jakie nagrody gracze mogą otrzymać za konkretne rangi. Głównymi nagrodami z Areny są owce służące do karmienia smoków.

Aby włączyć się aktywnie w rozgrywkę na Arenie, należy skorzystać z przycisku Find Opponent. Przenosi on gracza na ekran, gdzie otrzymuje on losowo wybranego przeciwnika. Gracz może zobaczyć jego nick, ilość pucharów oraz trzy smoki z drużyny. Jeśli uzna, że nie jest w stanie podołać wyzwaniu, może skorzystać z zielonego przycisku Reroll, który wylosuje nowego oponenta. W ten sposób można użyć przycisku trzy razy z rzędu, a na następne przewinięcie trzeba poczekać dwie minuty. Raz wylosowani przeciwnicy nie zmieniają się nawet po wyjściu z gry, więc jedyną możliwością uniknięcia konfrontacji z nimi jest odczekanie wspomnianej ilości czasu i ponowne przewinięcie.

Wygranie i przegranie walki wiąże się odpowiednio z zyskaniem lub utratą określonej ilości pucharów. Gracz otrzymuje też medale.

Na głównym ekranie Areny, poniżej tarczy, znajduje się pasek nazwany "Pasmem Zwycięstw" (ang. Win Streak). Ma on pięć segmentów, które stopniowo wypełniają się po każdym zwycięstwie. Dzięki posiadaniu pełnego paska można wygrywać więcej medali i trofeów. Pasmo Zwycięstw resetuje się, jeśli gracz zaatakuje kogoś i przegra. Jeśli jednak to on zostanie zaatakowany, a jego drużyna się nie wybroni, pasek nadal pozostanie pełny.

Aby sprawdzić swoją historię walk, należy wejść w ikonę umieszczoną w lewym górnym rogu głównego ekranu Areny, przedstawiającą listę. Można tam zobaczyć podsumowanie 30 ostatnich bitew, w których drużyny gracza – ofensywna lub defensywna – brały udział. Każda pozycja na liście ma określony kolor, zielony lub czerwony, oznaczający odpowiednio zwycięstwo lub porażkę. Jeśli ikona po lewej stronie listy przedstawia miecz, oznacza to, że w bitwie atakował gracz, natomiast tarcza jest sygnałem, że gracz się bronił. Po prawej stronie można znaleźć ilość pucharów, którą na skutek bitwy się zyskało lub utraciło, a także ilość zdobytych w walkach medali, a na pasku nick przeciwnika oraz czas, jaki upłynął od bitwy. Wchodząc w szczegóły walki można sprawdzić, jakie smoki stały po obu stronach oraz które z nich zginęły w czasie walki (ich karty są wtedy wyszarzone).

Jeśli gracz zaatakował i przegrał, może spróbować jeszcze raz, wchodząc w szczegóły i klikając przycisk Retry. Jeśli natomiast został zaatakowany, ma szansę się zemścić, używając przycisku Revenge. Te mechaniki obowiązują jednak pewne ograniczenia:

 • nie można próbować ponownej walki ani się mścić, jeśli od walki upłynęły 24 godziny lub więcej;
 • nie można próbować ponownie dwa razy tej samej walki;
 • nie można zemścić się, jeśli atak był równocześnie zemstą przeciwnika;
 • nie można spróbować ponownej walki ani się zemścić, jeśli przeciwnik ma wykupioną ośmiogodzinną ochronę.

We wszystkich wymienionych przypadkach przyciski będą wyszarzone i nie będzie możliwości skorzystania z tych opcji.

Klany

W drugiej zakładce od prawej znajdują się Klany (ang. Clans). Można też wejść w to miejsce poprzez kliknięcie na fragment lądu za wyspą Berk z wetkniętą weń fioletową flagą. Gracz ma tam możliwość utworzenia własnego klanu za opłatą 50 run bądź dołączenia do już istniejącego. Do jednego klanu może należeć maksymalnie 25 osób. Każdy z nich ma własną nazwę, herb oraz określoną lokalizację – cały świat (ang. global) bądź konkretne państwo. Poza tym dla wszystkich widoczne są także punkty Alfa zebrane przez dany klan.

Będąc w jednym klanie, można razem czatować w zakładce Chat. Innym celem gromadzenia się w klany jest chęć uczestnictwa w wydarzeniach zwanych World Alpha. Podczas wydarzenia w okolicy Berk pojawia się oszalała Alfa zatruta smoczym korzeniem, co nawiązuje do wątku fabularnego gry. Smok ma bardzo długi pasek zdrowia, więc gracze muszą pokonać go wspólnymi siłami. Za każdą walkę otrzymuje się klucze Alfa, a po pokonaniu zwierzęcia gracze dodatkowo dostają odpowiednią ilość kluczy w zależności od tego, które miejsce zajęli w wewnętrznym rankingu klanu. Po uzbieraniu 300 kluczy gracz może otworzyć skrzynię Alfa. Ilość kluczy wymagana do otwarcia kolejnych skrzyń waha się od 300 w górę i jest zależna od częstotliwości i skuteczności ataków na Alfy.

Drafts

W pierwszej zakładce od prawej strony można nabywać losowe smoki za runy lub zdobyte w rozgrywce Draft Tokens. Zwykle znajdują się tam trzy oferty.

 • W najniższym segmencie gracz może wylosować smoka o randze od dwóch do trzech gwiazdek za 100 run lub Basic Draft Token.
 • W środkowym segmencie gracz może wylosować smoka o randze od dwóch do pięciu gwiazdek za 400 run lub Premium Draft Token.
 • W segmencie znajdującym się najwyżej pula smoków do wylosowania zmienia się codziennie. Teoretycznie wzrasta wtedy prawdopodobieństwo wylosowania smoka danej rangi lub klasy. Gracz może wylosować smoka za opłatą 400 run.

Poza tym co jakiś czas pojawiają się specjalne czasowe oferty, w których gracz może np. wylosować smoka w pakiecie z punktami zaufania dla jakiegoś unikatowego osobnika. Zdarzają się również oferty zawierające smoki elitarne – w ich przypadku gracz ma wgląd do ograniczonej puli, z której będzie losował, a każde losowanie zabiera z puli wygrany element, zwiększając tym samym szansę na otrzymanie pozostałych nagród.

Na samej górze w zakładce Draft znajduje się skrzynia, którą można otworzyć raz na tydzień. Im więcej smoków wylosuje się w trakcie siedmiu dni, tym więcej będzie w niej nagród. W skrzyniach można znaleźć zasoby, takie jak jaja, ryby, monety, runy czy łuski.

Zwiastun

Ciekawostki

 • Akcja gry rozgrywa się przed wydarzeniami z Jak wytresować smoka 3, więc bohaterowie są ubrani tak jak w filmie.
 • W lutym 2019 roku po zdobyciu 5 poziomu w grze można było odblokować specjalny klip z filmu Jak wytresować smoka 3.
 • Wokół Wyspy Berk, znajdującej się w środkowej zakładce, latają najsilniejsze smoki posiadane przez gracza.
  • Zawsze jest to po jednym smoku z danego gatunku – jeśli gracz posiada wśród swoich nasilniejszych osobników dwóch przedstawicieli tego samego gatunku, tylko jeden z nich, ten na wyższym poziomie, będzie krążył wokół Berk.
 • Jeśli energia ekploracyjna gracza zregeneruje się maksymalnie, zdobywane przez niego kolejne punkty nie przepadną, a będą się dodawać do posiadanej puli. Może się więc zdarzyć, że gracz będzie posiadał więcej energii eksploracyjnej, niż wynosi jej teoretyczna maksymalna ilość.
 • Również jaja, zdobyte w określonych sytuacjach – na przykład ze skrzyń lub zadań fabularnych – mogą się dodać do maksymalnej puli. Jednak już jaja zdobyte w zadaniach niezmiennych w przypadku posiadania ich maksymalnej ilości przepadną.
 • W trybie Areny niezbyt optymalnym jest zostawać w randze drewnianej, nawet jeśli jest to już sam koniec sezonu. Wystarczy kilka ataków i gracz może niczego nie zauważywszy spaść do wyjściowej rangi Wood I, która nie jest w żaden sposób nagradzana.
 • Jedynym smokiem, którego można zdobyć praktycznie tylko poprzez bycie abonentem gry, jest Czaszkochrup. Istnieje wprawdzie możliwość kupienia za runy specjalnych skrzyń premium (ang. Flight Club Chests), które abonenci zdobywają normalnie w budynku Duties zamiast zwykłych skrzyń, a z których można dostać punkty zaufania dla Czaszkochrupa, ale ich ceny są tak wysokie, że właściwie niemożliwe jest uzbieranie wystarczającej ilości punktów, by wytrenować smoka.
 • Po przejściu do profilu smoka przez zakładkę Dragons, a następnie Roster, gracz może pogłaskać swojego zwierzaka, przesuwając palcem po ekranie. Każdy gatunek ma własną animację ukazującą zadowolenie z opieki.
  • Pojedyncze dotknięcie smoka również powoduje krótką animację. U części gatunków jest to kłapnięcie paszczą, u innych ryk, nieznaczne poruszenie się lub przymknięcie oczu.
 • Przeznaczenie oraz możliwości pozyskania danej waluty lub zasobu można sprawdzić, klikając i przytrzymując jego ikonę znalezioną w dowolnym miejscu ekranu.
 • W zakładce Draft szanse procentowe na wylosowanie danego smoka w każdej z ofert można sprawdzić, klikając na niewielką ikonę informacji, pojawiającą w prawym górnym rogu ekranu po włączeniu oferty.
  • Dzięki temu można zauważyć, że tak naprawdę w specjalnych ofertach szanse procentowe różnią się zwykle bardzo nieznacznie od wartości z podstawowych ofert. W przypadku smoków o wyższych rangach różnica jest właściwie niezauważalna.

Zobacz też

Advertisement