FANDOM


Artykuł


Ogromny gad z ostrymi jak brzytwa skrzydłami, który z łatwością ścina pnie drzew. Śmiertelnie niebezpieczny, zabijać bezwzględnie.

Smoczy Podręcznik

Drzewokos (ang. Timberjack) — smok o gigantycznej rozpiętości skrzydeł, przedstawiciel ostrej klasy. Po raz pierwszy zostaje wspomniany w filmie Jak wytresować smoka, opisany zaś jest w krótkometrażówce Księga smoków.

Wygląd

Drzewokos swoim ogólnym wyglądem bardzo przypomina Tajfumeranga - możliwe, że oba gatunki są ze sobą spokrewnione. Ciało smoka jest bardzo wąskie i podłużne, pozbawione kończyn (prócz skrzydeł), przez co Drzewokos wygląda jak uskrzydlony wąż. Porusza się po ziemi, pełzając na silnym ogonie, lecz większość czasu spędza, stojąc w miejscu i zakrywając się w całości skrzydłami.

Rozpiętość skrzydeł smoka i ich wielkość jest ogromna, co sprawia pewne trudności podczas lotu, bowiem przez ich dużą powierzchnię w połączeniu z wąskim tułowiem smok staje się bardzo lekki. W połowie długości skrzydła znajduje się pojedynczy szpon.

Cechą charakterystyczną tego gatunku są ostre przednie krawędzie skrzydeł, które są w stanie ścinać pnie drzew podczas lotu bez żadnego oporu. Od tej umiejętności wzięła się nazwa gatunku. Istnieje prawdopodobieństwo, że tresowane przez wikingów Drzewokosy są wykorzystywane do pomocy w ścinaniu drzew i zbieraniu drewna.

Drzewokos ma głowę o kształcie zbliżonym do głowy Koszmara Ponocnika - jest ona wydłużona, nieco szersza w przedniej części. Między dużymi nozdrzami wyrasta niewielki, ostry róg nosowy, zaś z tyłu głowy wyrastają żłobkowane, skręcone rogi. 

Barwa skóry Drzewokosa jest zazwyczaj brązowa, nie poznano innych kolorystyk. W grze Rise of Berk, wytresowane do tytanicznego rozmiaru Drzewokosy przyjmują zieloną barwę i dodatkowe wzory na skrzydłach i brzuchu.

Zachowanie

Timberjack 2

Drzewokos okrywający się skrzydłami

Drzewokosy są zwierzętami żyjącymi stadnie. Generalnie mają spokojne usposobienie, są wrażliwe, nie mają zwyczaju atakowania ludzi ani ukrywania się przed nimi. Wydaje się, iż smoki te są dość sympatyczne i przyjaźnie nastawione.

Większość czasu spędzają w powietrzu lub nieruchomo na lądzie, rzadko przemieszczają się z miejsca na miejsce po ziemi, co jest spowodowane brakiem łap. Często można dostrzec Drzewokosa okrywającego się skrzydłami, co zapewnia mu ochronę oraz ciepło (smok ogrzewa się swym ogniem).

Tresura

W związku z budową ciała tego smoka, nie może on podrapać się po własnym grzbiecie. Wobec czego jedną z najlepszych metod tresury Drzewokosa jest podejście i podrapanie go po nim. Łatwo wówczas zdobyć jego zaufanie oraz przyjaźń.

Najbardziej ceniona u Drzewokosa jest jego umiejętność ogrzewania się, z tego powodu wikingowie lubią urządzać wyprawy w towarzystwie przynajmniej jednego smoka z tego gatunku. Ich obecność gwarantuje ciepłe schronienie nawet w najzimniejszą noc.

Moce i umiejętności

Ostre skrzydła

Drzewokos4

Do podstawowych umiejętności Drzewokosa należy ścinanie drzew. Pozwalają mu na to bardzo ostre przednie krawędzie skrzydeł. Lecąc z wystarczająco duża prędkością, zniża się do poziomu drzew i ścina wszystkie znajdujące się na jego drodze. Drzewokos używa drewna do ogrzewania się.

Ogień

Ogień Drzewokosa opiera się na łatwopalnym oleju. Smok wydobywa z paszczy płomienie, przypominające iskry lub fajerwerki. Smok posiada też zdolność wydzielania kilku "kropel" ognia na bazie oleju, którego to używa do podpalania drewna.

Kokon

Smok ma zwyczaj tworzenia rodzaju namiotu lub kokonu ze swoich skrzydeł. Gromadzi ścięte przez siebie drewno, po czym owija się skrzydłami i podpala je, dzięki czemu wewnątrz skrzydeł jest bardzo ciepło. Umiejętność ta jest przydatna dla wikingów w podróży, którzy dzięki temu nie muszą się martwić zimnymi nocami.

Etapy rozwoju

  • Jajo
  • Pisklę
  • Dorosły osobnik
  • Tytan

Jajo

Jajo smoka pojawia się tylko w grach. Ma owalny kształt i brązową barwę. Według Rise of Berk, ma kształt cebuli i pionowe żłobienia. Według School of Dragons, nie ma żadnych zdobień.

Pisklę

Pisklę pojawia się tylko w grach. Główną różnicą między nim a dorosłym osobnikiem jest proporcjonalnie duża głowa oraz szeroki tułów.

Tytan

Tytaniczna forma smoka pojawia się tylko w grach. Smok zmienia barwę na zieloną, a kolce ulegają znacznemu wydłużeniu. Dodatkowo na skrzydłach pojawiają się wzory.

Siedlisko

Drzewokos5

Drzewokos w Księdze smoków

Drzewokosy należą do rzadkich smoków, ich naturalne siedlisko nie jest do końca znane. Żyją i podróżują w stadach, zamieszkują głównie lasy iglaste.

Spotkać je można w okolicach  wyspy Berk, między innymi niedaleko SwędzipachyCzkawka i Szczerbatek w filmie Jak wytresować smoka 2 natknęli się na stado lecących smoków na krótko przed tym, jak odkryli Swędzipachę, zaś Czkawka, opisując miejsce na mapie, zasugerował, iż znajdą tam parę Drzewokosów. 

Również Bork Wielki pewnego razu spotkał w lesie Drzewokosa, który pokroił go na kawałki. 

Słabości

  • duży rozmiar, prawdopodobnie zmniejszona zwrotność.
  • brak możliwości podrapania się po grzbiecie.

Symbol Osobny artykuł: Słabości smoków

Pojawienie się

Jak wytresować smoka

Drzewokos po raz pierwszy zostaje ukazany, gdy Czkawka przegląda smoczy podręcznik. Występuje tam jako jeden z opisanych w księdze gatunków smoków. Został uznany za bardzo niebezpieczny gatunek, który powinno się zabijać bezwzględnie, podobnie jak wszystkie inne smoki. 

Księga smoków

W krótkometrażówce Drzewokos zostaje opisany bardziej szczegółowo. Jest jednym z dwóch przedstawicieli ostrej klasy (drugim jest Śmiertnik Zębacz). Oczywiście, na samym początku zostaje wspomniana jego zdolność do przecinania pni drzew. W pokazanej historii widzimy, jak Bork Wielki natknął się w lesie na jednego Drzewokosa. Bork Wielki schował się za drzewem ale Drzewokos z łatwizną odnalazł Borka Wielkiego przecinając drzewa. Okazuje się, że także sam mężczyzna został pokrojony, jednak uszedł cało z opresji.

Jak wytresować smoka 2

W filmie Jak wytresować smoka 2 Czkawka i Szczerbatek, podczas wspólnego lotu, spotykają lecące w stadzie Drzewokosy, na krótko przed odkryciem Swędzipachy. Gdy chłopak sporządza rysunek krajobrazu nowej krainy, sugeruje, iż mogą znaleźć tam kilka Szeptozgonów lub Drzewokosów.

Znane Drzewokosy

W grach

Rise of Berk

School of Dragons

Smok z tego gatunku pełnił swego czasu również funkcję taksówki, którą można było znaleźć w każdej z podstawowych lokalizacji: Berk, School, Wilderness, Training Center oraz Lookout. Zwinięty Drzewokos stał wówczas na kamiennym podeście i podpisany był jako "Taxi".

We Flight Club można wziąć lekcje latania z wyjątkowym przedstawicielem gatunku - Stokeheadem.

Ciekawostki

  • Drzewokos jest przedstawicielem większych gatunków smoków, tak jak Tajfumerang, Wrzeniec, Szeptozgon, Krzykozgon czy Gnatochrup.
  • Drzewokos jest jednym z dwóch znanych gatunków pozbawionych kończyn innych niż skrzydła (drugim jest Szeptozgon).
  • Nazwa Drzewokos jest połączeniem słów drzewo i kosa, którego nazwa wzięła się od umiejętności ścinania drewna.

Zobacz też

Gatunki smoków z filmów, serialu i gier
Stoker class Czerwona ŚmierćEgg BiterOgnisty KoszmarFlame WhipperGobsuckerHobgobblerKoszmar PonocnikKoślawy MrukMały CieńMoldruffleNocny KoszmarOgnioglistaPaszczogonSkrzydłocieńSrebrny UpiórStraszliwiec StraszliwyTajfumerangThreadtail
Boulder clas EruptodonGrapple GrounderGroncicleGronkielKrzykozgonMiażdżytłuk KafarOgniołykOstrykiełSzeptozgonShovelhelmStrażnikThunderpede
Tracker class GruchotnikRockstomperSnifflehunchŚmiertnik ZębaczThunderclawWindgnasherWyrwiflak Szkarłatny
Sharp class BurzochlastDiabelski DerwiszDrzewokosHackatooKroplorwijShivertoothSmętny ZgrzytaczStingerSzponiakSzybki SzpicThornridgeWindstrikerZbiczatrzasł
Tidal class Fioletowa ŚmierćGromogrzmotLuminous KrayfinMudrakerOgniowa BurzaOszołomostrachPodwodny RozpruwaczRaziprądRipwreckerSand WraithShockjawSliquifierTide GliderWindwalkerWrzeniec
Mystery class BawoleńDramillionForeverwingGnatochrupHobgobblerJaskiniowy RabuśMarazmorPiaskowa ZjawaPrickleboggleSidlarzSilkspannerSlithersongSweet DeathSword StealerŚlizgochlastŚmiercipieśńZaduśny ZdechZbrojoskrzydłyZębiróg ZamkogłowyZmiennoskrzydły
Strike class Biała FuriaMroziczortNocna FuriaPotomstwo Szczerbatka i Białej FuriiPotrójny CiosŚmierciozaurWandersmokWoolly Howl
Krzyż Berk WilkoskrzydłyNiezidentyfikowane gatunki smoków
Pojęcia związane ze smokami
Ogólne SmokiTresura smokówSłabości smokówAlfa
Anatomia Anatomia smokówRóżnorodność ubarwienia smokówRóżnorodność smoczego ognia
Etapy rozwoju Smocze jajaSmocze pisklętaTytaniczne smoki