Jak Wytresować Smoka Wiki
Advertisement
Jak Wytresować Smoka Wiki
Artykuł

Ogromny gad z ostrymi jak brzytwa skrzydłami, który z łatwością ścina pnie drzew. Śmiertelnie niebezpieczny, zabijać bezwzględnie.

Smoczy Podręcznik

Drzewokos (ang. Timberjack) — gatunek smoka o gigantycznej rozpiętości skrzydeł, przedstawiciel ostrej klasy. Po raz pierwszy zostaje wspomniany w filmie Jak wytresować smoka, opisany zaś jest w krótkometrażówce Księga smoków.

Wygląd

Drzewokos swoim ogólnym wyglądem bardzo przypomina Tajfumeranga. Ciało smoka jest bardzo wąskie i podłużne, pozbawione łap, przez co Drzewokos wygląda jak uskrzydlony wąż. Porusza się po ziemi, pełzając na silnym ogonie, lecz większość czasu na lądzie spędza, stojąc w miejscu i zakrywając się w całości skrzydłami.

Rozpiętość skrzydeł smoka i ich wielkość jest ogromna, co sprawia pewne trudności podczas lotu, bowiem przez ich dużą powierzchnię w połączeniu z wąskim tułowiem smok staje się bardzo lekki. W połowie długości skrzydła znajduje się pojedynczy szpon.

Cechą charakterystyczną tego gatunku są ostre przednie krawędzie skrzydeł, które są w stanie ścinać pnie drzew podczas lotu bez żadnego oporu. Od tej umiejętności wzięła się nazwa gatunku. Istnieje prawdopodobieństwo, że tresowane przez wikingów Drzewokosy są wykorzystywane do pomocy w ścinaniu drzew i zbieraniu drewna.

Drzewokos ma głowę o kształcie zbliżonym do głowy Koszmara Ponocnika - jest ona wydłużona, nieco szersza w przedniej części. Między dużymi nozdrzami wyrasta niewielki, ostry róg nosowy, zaś z tyłu głowy wyrastają żłobkowane, skręcone rogi. 

Barwa skóry Drzewokosa jest zazwyczaj brązowa, jednak w grach smoki te mają rozmaite kolory.

Siedlisko i dieta

Drzewokos w Księdze smoków

Drzewokosy należą do rzadkich smoków, ich naturalne siedlisko nie jest znane. Żyją i podróżują w stadach, zamieszkują głównie lasy iglaste - w takim jednego z nich spotkał Bork Wielki. Znaleźć je można również niedaleko Swędzipachy. Według gry DreamWorks Dragons: Rise of Berk przedstawiciele tego gatunku zamieszkują Cliff of Eternity.

Drzewokos, jak większość smoków, żywi się prawdopodobnie rybami bądź innego rodzaju mięsem.

Zachowanie i tresura

Drzewokos okrywający się skrzydłami

Drzewokosy są zwierzętami żyjącymi stadnie. Generalnie mają spokojne usposobienie, są wrażliwe, nie mają zwyczaju atakowania ludzi ani ukrywania się przed nimi. Wydaje się, iż smoki te są dość sympatyczne i przyjaźnie nastawione.

Większość czasu spędzają w powietrzu lub nieruchomo na lądzie, rzadko przemieszczają się z miejsca na miejsce po ziemi, co jest spowodowane brakiem łap. Często można dostrzec Drzewokosa okrywającego się skrzydłami, co zapewnia mu ochronę oraz ciepło (smok ogrzewa się swoim ogniem).

W związku z budową ciała tego smoka, nie może on podrapać się po własnym grzbiecie. Wobec czego jedną z najlepszych metod tresury Drzewokosa jest podejście i podrapanie go po nim. Łatwo wówczas zdobyć jego zaufanie oraz przyjaźń.

Najbardziej ceniona u Drzewokosa jest jego umiejętność ogrzewania się, z tego powodu wikingowie lubią urządzać wyprawy w towarzystwie przynajmniej jednego smoka z tego gatunku. Ich obecność gwarantuje ciepłe schronienie nawet w najzimniejszą noc.

Moce i umiejętności

Ogień

Ogień Drzewokosa opiera się na łatwopalnym oleju. Smok wydobywa z paszczy płomienie, przypominające iskry lub fajerwerki. Smok posiada też zdolność wydzielania kilku "kropel" ognia na bazie oleju, którego to używa do podpalania drewna.

Ostre skrzydła

Drzewokos4.jpg

Do podstawowych umiejętności Drzewokosa należy ścinanie drzew. Pozwalają mu na to bardzo ostre przednie krawędzie skrzydeł. Lecąc z wystarczająco duża prędkością, zniża się do poziomu drzew i ścina wszystkie znajdujące się na jego drodze. Drzewokos używa drewna do ogrzewania się.

Kokon

Smok ma zwyczaj tworzenia rodzaju namiotu lub kokonu ze swoich skrzydeł. Gromadzi ścięte przez siebie drewno, po czym owija się skrzydłami i podpala je, dzięki czemu wewnątrz skrzydeł jest bardzo ciepło. Umiejętność ta jest przydatna dla wikingów w podróży, którzy dzięki temu nie muszą się martwić zimnymi nocami.

Etapy rozwoju

Jajo

Jajo smoka pojawia się tylko w grach. Ma owalny kształt i brązową barwę. Według DreamWorks Dragons: Rise of Berk ma kształt cebuli i pionowe żłobienia. Według School of Dragons nie ma żadnych zdobień i jest owalne.

Pisklę

Pisklę Drzewokosa poza wielkością niewiele różni się od dorosłego osobnika. Główną różnicą nieproporcjonalnie duża głowa oraz szeroki tułów, a także stosunkowo małe - w porównaniu do formy dorosłej - skrzydła.

Tytan

Tytaniczny Drzewokos pojawia się tylko w grach. Smok zmienia barwę na zieloną, a kolce ulegają znacznemu wydłużeniu. Dodatkowo na jego skrzydłach pojawiają się ciemne plamy, a także podłużne wzory przypominające widoczne żyłki liścia, przez co smok nieco upodabnia się do tej części roślin.

Słabości

  • Duży rozmiar skutkujący zmniejszoną zwrotnością.
  • Brak możliwości podrapania się po grzbiecie.

Krzyż Berk.png Osobny artykuł: Słabości smoków

Pojawienie się

Jak wytresować smoka

Drzewokos po raz pierwszy zostaje ukazany, gdy Czkawka przegląda Smoczy Podręcznik. Występuje tam jako jeden z opisanych w księdze gatunków smoków. Został uznany za bardzo niebezpieczny gatunek, który powinno się zabijać bezwzględnie, podobnie jak wszystkie inne smoki. 

Księga smoków

W krótkometrażówce Drzewokos zostaje opisany bardziej szczegółowo. Jest jednym z dwóch przedstawicieli ostrej klasy (drugim jest Śmiertnik Zębacz). Na samym początku zostaje wspomniana jego zdolność do przecinania pni drzew. Zostaje ona zobrazowana historią opowiadającą o tym, jak Bork Wielki natknął się w lesie na Drzewokosa. Mężczyzna schował się za drzewem ale Drzewokos z łatwością odnalazł wikinga, przecinając drzewa. Okazuje się, że także sam Bork został pokrojony, jednak uszedł cało z opresji.

Jak wytresować smoka 2

W filmie Jak wytresować smoka 2 Czkawka i Szczerbatek podczas wspólnego lotu, na krótko przed odkryciem Swędzipachy, spotykają smoki tego gatunku lecące w stadzie. Gdy chłopak sporządza rysunek krajobrazu nowej krainy, sugeruje, iż mogą znaleźć tam kilka Szeptozgonów lub właśnie Drzewokosów.

Jak wytresować smoka 3

W trzeciej części filmu Drzewokosy pojawiają się w Ukrytym Świecie. Latają one wewnątrz jaskini razem z innymi gatunkami smoków oraz kłaniają się królowi smoków – Szczerbatkowi.

Znani przedstawiciele

Z filmów i serialu

Z gier

DreamWorks Dragons: Rise of Berk

DreamWorks Dragons: Titan Uprising

W grach

DreamWorks Dragons: Rise of Berk

School of Dragons

Drzewokos jako smok dostępny do wytresowania pojawił się wraz z aktualizacją 25 grudnia 2015 roku. Jego jajo kosztuje 500 gemów i wykluwa się 6 godzin. Jego tytaniczna forma została dodana do gry 10 września 2019 roku. Smok posiada własną animację.

Smok z tego gatunku pełnił na początkowych etapach rozwoju gry również funkcję taksówki, którą można było znaleźć w każdej z podstawowych lokalizacji: Berk, School, The Wilderness, Training Grounds oraz The Lookout. Zwinięty Drzewokos stał wówczas na kamiennym podeście i podpisany był jako "Taxi".

We Flight Club można wziąć lekcje latania z unikatowym przedstawicielem gatunku - Stokeheadem.

Ciekawostki

  • Drzewokos jest przedstawicielem jednych z większych gatunków smoków, podobnie jak Tajfumerang, Wrzeniec, Szeptozgon, Krzykozgon czy Gnatochrup.
  • Drzewokos jest jednym z czterech znanych gatunków pozbawionych kończyn innych niż skrzydła (pozostałe to Krzykozgon, Szeptozgon i Ślizgochlast).
  • Nazwa Drzewokos jest połączeniem słów drzewo i kosa, gdyż nazwa smoka wzięła się od umiejętności ścinania drewna.

Zobacz też

Gatunki smoków z filmów, serialu i gier
Stoker class.png Czerwona ŚmierćDuży SkrzydłocieńFlame WhipperGobsuckerHobgobblerKoszmar PonocnikKoślawy MrukKsiężniczka OgnioglistMały SkrzydłocieńMoldruffleNocny KoszmarOgnioglistaOgnisty KoszmarPaszczogonSilver PhantomStraszliwiec StraszliwyTajfumerangThreadtailZielona Śmierć
Boulder clas.png EruptodonGrapple GrounderGroncicleGronkielKrzykozgonMiażdżytłuk KafarOgniołykOstrykiełSzeptozgonShovelhelmStrażnikThunderpedeWyrwiflak Szkarłatny
Tracker class.png GruchotnikMudrakerPodwodny RozpruwaczRockstomperSnifflehunchŚmiertnik ZębaczThunderclawWindgnasher
Sharp class.png BurzochlastDevilish DervishDrzewokosEgg BiterHackatooKroplorwijShivertoothSmętny ZgrzytaczSzponiakSzybki SzpicThornridgeWindstrikerZbiczatrzasł
Tidal class.png Fioletowa ŚmierćGromogrzmotLuminous KrayfinOgniowa BurzaOszołomostrachPodwodny RozpruwaczRaziprądRipwreckerSand WraithShockjawSliquifierTide GliderWindwalkerWrzeniec
Mystery class.png BawoleńDramillionForeverwingGnatochrupHobgobblerJaskiniowy RabuśMarazmorPiaskowa ZjawaPrickleboggleSidlarzSilkspannerSlithersongSweet DeathSword StealerŚlizgochlastŚmiercipieśńZaduśny ZdechZbrojoskrzydłyZębiróg ZamkogłowyZmiennoskrzydły
Strike class.png Biała FuriaMroziczortNight LightNocna FuriaPotrójny CiosŚmierciozaurWandersmokWoolly Howl
Inne StingerWilkoskrzydłyNiezidentyfikowane gatunki smoków
TU-Hybrydy.png AbomibumbleBonestormerBrooding BoltstamperChimeragonDeathburpleDeathly GaleslashDreadstriderGhastly ZapplejackHoarsbrumbleHumbangerHushbogleRidgesnipperSeastormerSkrillknapperSlumberjackThunderbottomZipplewraith
Pojęcia związane ze smokami
Ogólne SmokiTresura smokówSłabości smokówAlfa
Anatomia Anatomia smokówRóżnorodność ubarwienia smokówRóżnorodność smoczego ognia
Etapy rozwoju Smocze jajaSmocze pisklętaTytaniczne smoki
Advertisement