Jak Wytresować Smoka Wiki
Jak Wytresować Smoka Wiki
Poprzedni odcinek
Skręćkarcze Bagna
Dziwnobarwny klejnot Następny odcinek
Jesteśmy rodziną (część 1)
Artykuł

Dziwnobarwny klejnot (ang. Gem of a Different Color) — osiemnasty odcinek sezonu Jeźdźcy smoków. Jego premiera w USA odbyła się 6 marca 2013 roku, a w Polsce 3 października 2013 roku na kanale Cartoon Network.

Opis

Na Berk zostają sprowadzone tajemnicze przedmioty, nazywane przez mieszkańców "kamieniami wielkiego szczęścia". W istocie jednak są to jaja, należące do niezwykle niebezpiecznego gatunku smoków – niewidzialnych, plujących kwasem Zmiennoskrzydłych.

Fabuła

Astrid walczy z Czkawką

W Smoczej Akademii odbywa się trening walki wręcz, który przeprowadza Pyskacz. Pierwszą walkę toczą bliźniaki Mieczyk i Szpadka, później przychodzi kolej na Astrid i Czkawkę. Ostatni do boju mają stanąć Sączysmark i Śledzik, jednak okazuje się, że Ingermana nie ma na arenie.

Tymczasem Śledzik ze swoją Sztukamięs przebywa na obcej wyspie, podziwiając wspaniały zachód słońca i odpoczywając od natrętnego Sączysmarka. W pewnej chwili smoczyca wykopuje z piasku mieniący się różnymi kolorami kamień. Śledzik postanawia zabrać dziwne znalezisko na Berk.

Śledzik pokazuje mieszkańcom Berk swoje znalezisko

Ingerman wraca na wyspę późno w nocy i pokazuje przyjaciołom świecący kamień. Pyskacz poznaje go i nazywa "kamieniem wielkiego szczęścia". Chcąc zdobyć "wieczne szczęście", mieszkańcy rzucają na Śledzika, by odkupić od niego przedmiot. Stoick powstrzymuje ich, tłumacząc, że kamień należy do chłopaka i ten zrobi z nim, co będzie uważał za stosowne. Berkianie ponawiają swoje oferty kupna, a przytłoczony całym tym zamieszaniem Ingerman postanawia odnieść skałę na jej miejsce. Razem z Czkawką i Astrid leci na tajemniczą wyspę.

Po dotarciu na wyspę przyjaciele zauważają wiele kamieni w gniazdach. Orientują się, że nie są to "kamienie wielkiego szczęścia", a smocze jaja. Podczas gdy Śledzik odkłada do gniazda to zabrane z plaży, niewidoczne dla oka kreatury nagle zaczynają atakować jeźdźców. Na szczęście przyjaciołom udaje im się bezpiecznie opuścić wyspę. Nie wiedzą jednak, że śledził ich żądny zysku Sączysmark.

Po powrocie młodzi wikingowie próbują dowiedzieć się czegoś więcej o tajemniczych smokach, czytając w Twierdzy Smoczą Księgę. Okazuje się, że jajo odnalezione przez Śledzika należy do smoka z gatunku Zmiennoskrzydły – niewidzialnej bestii, plującej żrącym kwasem. Ingerman uświadamia sobie, że niewiele brakowało, a odebrałby matce malca, a Czkawka dodaje, że nie chciałby wiedzieć, co by było, gdyby jajo zostało na Berk. Gdy jeszcze rozmawiają, do pomieszczenia wchodzą bliźniaki z "kamieniem szczęścia". Jeźdźcy dziwią się, widząc w rękach Mieczyka znajomy przedmiot. Astrid chce odebrać jajo koledze, lecz ten szybko ucieka z Twierdzy. Przyjaciele dowiadują się tylko, że bliźniaki otrzymały je w wyniku handlu wymiennego. Zastanawiają się kto może być handlarzem i szybko dochodzą do wniosku, że jest nim Sączysmark.

Tymczasem Jorgenson prowadzi w wiosce licytację, podczas której ostatni z trzech sprzedawanych "klejnotów" kupuje Wiadro. Ci, którym nie udało się zdobyć żadnego "kamienia szczęścia", są niezadowoleni, ale Sączysmark kategorycznie każe im się rozejść, mówiąc, że nie ma już towaru. Do chłopaka podchodzą Czkawka, Astrid i Śledzik. Dają mu do zrozumienia, że przedmioty nie są "kamieniami szczęścia", lecz smoczymi jajami, które wcale szczęścia im nie przyniosą. Ingerman zwraca uwagę na fakt, że oddzielanie smoczej matki od jaja jest złym pomysłem, jednak Jorgenson się tym nie przejmuje i oznajmia, że nie jest wcale gorszy od Śledzika. Blondyn zaczyna się obwiniać w związku z zaistniałą sytuacją, ale szef Akademii stwierdza, że to już nie czas na szukanie winnych. Priorytetem jest odzyskanie jaj.

Mieczyk chce sprawdzić działanie kamienia, skacząc z klifu do dziury pełnej Ognioglist. Szpadka spycha brata, lecz chłopaka w porę ratują Astrid z Wichurą. Odstawiają go na ziemię, gdzie Czkawka tłumaczy koledze, że nie są to "kamienie szczęścia", a smocze jaja. Podczas dyskusji Mieczyk wskazuje przewracające się drzewo, a jeźdźcy uświadamiają sobie, że gdzieś blisko znajduje się Zmiennoskrzydły. Po chwili aż trzy gady rozpoczynają atak, lecz gdy już udaje im się odebrać swoją własność, odlatują. Czkawka widząc, że trzy smoki przyleciały po zaledwie jedno jajo, zaczyna się obawiać, ile Zmiennoskrzydłych zjawi się po pozostałe.

Szef Akademii wraz z przyjaciółmi udaje się do Stoicka, by poinformować go o nadchodzącym niebezpieczeństwie ze strony obcych smoków. Podczas rozmowy do chaty wbiega Pyskacz, oznajmiając z właściwym sobie refleksem, że znalezisko Śledzika pomyliło mu się z kamieniem szczęścia i w rzeczywistości jest jajem Zmiennoskrzydłego, po czym, zdziwiony obecnością jeźdźców, pyta o przyczynę zgromadzenia. Czkawka sugeruje ojcu, że najlepszym wyjściem będzie ewakuacja mieszkańców i dopiero wtedy oddanie smokom ich własności, lecz Stoick nie zamierza uciekać przed zagrożeniem. Nagle wioskę atakują Zmiennoskrzydłe, siejąc w wiosce panikę. Dopiero gdy wódz na własne oczy widzi spustoszenie dokonywane przez gady, decyduje się posłuchać rad syna.

Jeźdźcy lecą odszukać pozostałe jaja. Smoki odzyskują jajo od Wiadra, a Śledzik od matki Gustawa. Po oddaniu trzech jaj przyjaciele zauważają, że obce gady nie opuściły jeszcze wioski. Spostrzegają, że Zmiennoskrzydłe obserwują łódź, na której przebywa Sączysmark. Jeźdźcy podejrzewają, że Jorgenson zostawił sobie jedno jajo.

Śledzik straszy Sączysmarka

Śledzik idzie odzyskać ostatnie jajo, natomiast pozostali członkowie Akademii lecą zająć się bestiami. Myśl, że Sączysmark chciał przywłaszczyć sobie niewyklute smocze pisklę i odebrać je matce wyzwala w Ingermanie niespotykaną pewność siebie. Gdy Jorgenson mimo nakazu nie chce oddać skradzionego przedmiotu, Śledzik staje się agresywny i grozi koledze. Jest tak nieugięty i złowieszczy, że Sączysmark zaczyna się go bać. Tymczasem Sztukamięs odnajduje jajo, a Ingerman zabiera je, nie napotykając przy tym żadnego oporu ze strony kolegi. Chłopak wraz ze swoją smoczycą udaje się do centrum wioski, licząc, że spotkają tam Zmiennoskrzydłe. Po chwili rzeczywiście okrążają go cztery obce smoki. Ten prosi, by opuściły wioskę i oddaje im ich własność. Gady rzucają się na Ingermana, lecz nie robią mu krzywdy – tylko ryczą. Potem odlatują z Berk.

Następnego dnia Czkawka uzupełnia Smoczą Księgę o rysunek Zmiennoskrzydłego. Kontynuowany jest także trening Pyskacza, a wywołani zostają Śledzik i Sączysmark. Ingerman w końcu przestaje się bać Jorgensona i bez strachu staje z nim do walki.

Najważniejsze wydarzenia

Postacie

Ludzie

Smoki

Pozostałe gatunki

Ciekawostki

  • Pyskacz mówi, że brat żony jego wuja był niemy, ale po znalezieniu "kamienia wielkiego szczęścia" powrócił mu głos.
  • W filmie Jak wytresować smoka w Smoczym Podręczniku pojawia się obraz Zmiennoskrzydłego, mimo że w odcinku jest powiedziane, że nikt nigdy nie opisał i nie widział tego smoka.
  • Jedna z ostatnich scen, w której Śledzik oddaje Zmiennoskrzydłym jajo, stanowi nawiązanie do sceny z Jak wytresować smoka, w której Czkawka uwalnia upolowanego przez siebie Szczerbatka. W obu przypadkach chłopcy zwracają smokom to, co im się należy, następnie smoki ogłuszają ich rykiem, wyrażając swoje niezadowolenie, jednak nie robiąc im krzywdy, po czym odlatują, a chłopcy po chwili mdleją z wrażenia.

Zobacz też