FANDOM


Poprzedni odcinek
Wiking do wynajęcia
Folwark zwierzęcy Następny odcinek
Okrutna parka
Artykuł
Folwark zwierzęcy (ang. Animal House) — trzeci odcinek serialu Jeźdźcy smoków. Jego premiera odbyła się 4 września 2012 roku w USA i 28 marca 2013 roku w Polsce na kanale Cartoon Network.

Opis

Chociaż wikingowie i smoki zawarli pokój, to zwierzęta nadal czują lęk przed gadami. W dodatku nadchodzi olbrzymia zamieć śnieżna. Czy w tym trudnym czasie zwierzęta przemogą strach? Czy wszystko dobrze się skończy?

Fabuła

Podczas gdy Wiadro i Gruby odwiedzają zwierzęta na farmie, spotykają tam walczące dwa smoki. Po przegonieniu smoków, Wiadro idzie do kurnika po jajka, lecz żadnego nie znajduje, przez co zaczyna się wypytywać kolegi, czy na pewno kury znoszą jajka. Gruby uświadamia kolegę, że jajka pochodzą od kur, mleko od jaków, natomiast wełna od owiec i zaczyna doić jaka. Lecz ku jego zdziwieniu mleka nie ma.

Tymczasem Czkawka i Astrid urządzają sobie zjazd na smokach z góry. Na początku mieli to za zabawę, jednak Astrid użyła kolców Wichury, by spowolnić przeciwnika. Szef akademii wyprzedza dziewczynę i używa skrzydła Szczerbatka, by zasłonić widoczność koleżance. Następnie Astrid każe użyć Wichurze kuli ognia, która przez przypadek sprowadza na nich lawinę. Czkawka, widząc lawinę, chce wzbić Szczerbatka w powietrze, ale mu się nie udaje i pokazuje zjawisko koleżance. Dziewczyna, widząc lawinę, od razu wzbija smoka się w powietrze. Czkawka zauważa, że Szczerbatkowi zamarzł ogon i postanawia uruchomić go ręcznie, lecz nie daje rady. Astrid, widząc to, rusza na pomóc koledze, jednak jest za późno i razem z smokami zostają zasypani przez lawinę. Pod śniegiem młodzież zauważa, że smoki utworzyły z swoich skrzydeł namiot, który ich ochronił, co bardzo zdziwiło jeźdźców.

Tymczasem na farmę przybywa Stoick i Pyskacz, kowal bada jaka i opowiada wodzowi, że żadne zwierzę nie daje mleka. Jednak Stoick chce się dowiedzieć od kolegi, dlaczego nie ma mleka. Wtedy Pyskacz sugeruje mu, że zwierzęta strasznie boją się smoków, które udomowiły się na ich wyspie. W ten czas Wiadro zaczyna boleć głowa, przez co Gruby opowiada wikingom, że zbliża się burza. Lecz wódz i kowal nie chcą w to uwierzyć, gdyż jest jeszcze za wcześnie. Gruby przypomina, że Wiadro tak kiedyś przepowiedział Olafową Zadymę, jednak Stoick postanawia udać się do Gothi.

Po dotarciu do Gothi, Stoick wypytuje znachorkę, czy będzie burza. Ta pokazuje im swój zabezpieczony dom i wódz wypytuje, z czego to wywróżyła (kurzych kostek czy gęsich nóżek). Gothi jednak narysowała, że słyszy wrzaski Wiadra.

Czkawka i Astrid opowiadają jeźdźcom, że smoki uratowały im życie, gdy spadła na nich lawina, co bardzo zaskoczyło Śledzika. Dziewczyna sugeruje, że smoki mają coś w rodzaju instynktu macierzyńskiego. Jednak rozmowę przerywają bliźniaki, którzy informują Czkawkę, że ojciec go szuka.

W domu Stoick opowiada synowi o nadchodzącej burzy i że ta może ich odciąć od dostaw żywności. Jednak Czkawka uważa, że jest jeszcze za wcześnie na burze. Jednak wódz sugeruje mu, że Gothi ma inne zdanie i każe synowi coś zrobić, by smoki nie straszyły zwierząt. Czkawka broni smoki, lecz Pyskacz szybko opowiada jak z perspektywy zwierząt wyglądają te stworzenia. Czkawka podejmuje się zadania i wypytuje się jaki ma czas, na początku Gruby mówi, że około tygodnia, lecz po zachowaniu Wiadra szybko stwierdza, że za trzy dni i 6 godzin. To bardzo zaniepokoiło syna wodza.

Czkawka i reszta jeźdźców próbuje pokazać zwierzakom, że smoki nie są straszne, lecz bez skutku. Śledzik postanawia sprawdzić, jak wyglądają smoki z perspektywy zwierząt, na początku mu się podoba, jednak szybko zmienia zdanie i ucieka pod Sztukamięs. Czkawka opowiada jeźdźcom że "to czego się boisz, cię czymś pozytywnie zaskoczy, to przestaje być takie straszne" i podpycha owcę do dzikiego Koszmara Ponocnika, lecz smok przez przypadek kicha i podpala owcę. Widząc to, szef akademii traci nadzieję na wykonanie powierzonej mu misji.

Do wyspy Berk zbliża się burza, a Stoick i Pyskacz zabezpieczają ostatnie budynki. Jednak wódz boi się nadchodzącej burzy, gdyż nie udało im się zgromadzić odpowiedniej ilości żywności. Pyskaczowi nie podoba się to, że jego życie będzie zależne od zwierząt, jednak Stoick z dumą przypomina mu, że ich los spoczywa w rękach Czkawki.

W smoczej akademii Czkawka wpada na pomysł, żeby pokazać zwierzakom, że smoki również się boją. By to sprawdzić, szef akademii postraszył smoki węgorzami, Astrid zauważyła, że jaki przestały się bać. Jednak Czkawce ucieka jeden węgorz, Koszmar Ponocnik, widząc rybę, chciał uciec, lecz przez przypadek uderza owce. Astrid chce pocieszyć przyjaciela, ale ten ironicznie stwierdza, że nic się stało.

Tymczasem burza jest coraz bliżej Berk. Widząc to, wódź pogania ludzi, by szybciej wnosili zapasy do twierdzy. Natomiast gdy Gruby przywozi Wiadro, Stoick wypytuje się wikinga, jak się trzyma jego kolega. Jednak słysząc wrzaski Wiadra, postanawia wysłać Grubego i Pyskacza po dzieciaki, a sam zajmuje się wikingiem.

Na smoczej arenie Astrid i Czkawka dalej próbują zjednać smoki i zwierzęta, lecz bez powodzenia. Śledzik postanawia pokazać, że kury mają dużo wspólnego z smokami (znoszą jajka) i zaczyna się chwalić, że Straszliwiec Straszliwy wczoraj jedno zniósł. Po postawieniu smoczego jaja, kury bardzo szybko je obsiadają, lecz nagle jajko eksploduje. Wtedy przybiegają do nich Pyskacz i Gruby, którzy każą młodzieży wracać do twierdzy, a sami chcą odprowadzić zwierzęta do obory. Lecz Czkawka tłumaczy kowalowi, że jeszcze potrzebuje chwilę czasu i razem z nimi pragnie odprowadzić zwierzaki.

Po dotarciu do obory, wikingowie zauważają, że jest ona zasypana. Gruby sądzi, że nie mają gdzie trzymać zwierząt, jednak Czkawka proponuje zaprowadzić je do twierdzy, na co Gruby z pewnym poirytowaniem zgadza się. Przez pewien czas udaje się jeźdźcom poskromić zwierzęta, jednak burza przewraca drzewo tuż przed Wichurą, przez co smoczyca przypadkiem zaatakowała Hakokła, który podpala swoje ciało i odstrasza wszystkie zwierzaki. Czkawka ma zamiar odszukać zwierzaki, widząc to Pyskacz chce go powstrzymać tłumacząc, że w taką pogodę nie da tego zrobić. Jednak szef akademii dosiada Szczerbatka i odlatuje, w ślad za nim lecą postali jeźdźcy.

Chwilę po tym Pyskaczowi udaje się dotrzeć do twierdzy, gdzie opowiada Stoickowi co się stało z zwierzętami i co teraz robią jeźdźcy. Wódź, słysząc to, bez słowa opuszcza twierdzę, a za nim podąża kowal.

Czkawka tłumaczy jeźdźcom, że muszą wyłapać tyle zwierząt, ile dadzą radę i potem wspólnie zaprowadzą je do twierdzy. Po wyleceniu na polanę, młodzież zauważa wędrujące zwierzaki. Na początku udaje im się zapędzić zwierzęta do jednego miejsca, lecz Sączysmark stracił panowanie nad smokiem i uwalnia zagrodzone owce. Podczas ucieczki jedna owca spada z góry, ale w ostatniej chwili łapie ją Szczerbatek i ostawia do rodziców. Astrid żali się szefowi, że przez burzę nic nie widzi, chłopak prosi Szczerbatka, by rozświetlił polanę swoją plazmą. W oddali treser zauważa uciekające jaki, słysząc to Mieczyk i Szpadka ruszają na polowanie. Podczas lotu Mieczyk komentuje, że nigdy nie widział takich wielkich jaków, lecz byli to Stoick i Pyskacz.

Czkawka zbliża się do ojca i przeprasza, że ponownie go zawiódł, lecz Stoick tłumaczy synowi, że to nie była jego wina. Następnie chce wracać z młodzieżą do Berk, ale ich ślady zostały już zasypane przez śnieg. Wódź, widząc zmarznięte dzieci, każe się przytulić. By pomóc jeźdźcom, Szczerbatek budzi inne smoki i razem z nimi tworzy barierę ze skrzydeł. Stoicka zaskakuje to, co widzi i pyta się syna, co to jest. Czkawka tłumaczy, że smoki w ten sposób chronią ich, według Astrid to jest taki smoczy instynkt. Smoki na dodatek zaczynają pluć ogniem wokół wikingów. Szczerbatek, widząc zmarznięte owce, wyrusza po nie. Dorosłe osobniki uciekły i pozostała tylko ta uratowana przez Nocną Furię. Szczerbatek zaprasza ją do ogniska, na początku zwierzak się wahał, lecz ostatecznie przyszedł do innych smoków. Gdy owca była bezpieczna, dała znak innym zwierzakom, które poszły za nią. Stoick przyznaje synowi, że smoki zrobiły na nim niezwykłe wrażenie, z czym również zgodził się Czkawka.

Gdy o poranku skończyła się burza, ludzie, zwierzęta i smoki wróciły razem do twierdzy, gdzie wszyscy zostali ciepło przywitani. Astrid prosi Wandali o chwilę ciszy. Czkawka opowiada, że kury znowu znoszą jajka.

Najważniejsze wydarzenia

  • Czkawka i przyjaciele dowiadują się, że smoki posiadają instynkt macierzyński;
  • Zwierzęta i smoki zaprzyjaźniają się.

Postacie

Ludzie

Smoki

Zwierzęta

Ciekawostki

  • Scena, kiedy Astrid i Czkawka zjeżdżają na smokach odzwierciedla scenę z filmu, kiedy Czkawka próbuje latać na Szczerbatku.
  • Szczerbatek ratuje jagnię w podobny sposób, w jaki ocalił Astrid w filmie podczas ostatniej walki z Czerwoną Śmiercią.
  • W tym właśnie odcinku została wspomniana Olafowa Zadyma.
  • Tytuł nawiązuje do powieści angielskiego dziennikarza i pisarza George’a Orwella.

Błędy

  • Kiedy Czkawka i Astrid opowiadają o wydarzeniach mających miejsce po lawinie, Szczerbatek nie ma siodła, ale zaraz potem Czkawka dosiada go i siodło się pojawia.

Link do odcinka

Hiccup-toothless-how-to-train-your-dragon-2


Plikkreskoweczkifavikon — Zobacz odcinek na Kreskóweczki.pl: Link

Ikonkabajepl — Zobacz odcinek na Baje.pl: Link


Zobacz też

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.