FANDOM


Wikipedia-icon.png Treści z Wikipedii
Ta strona zawiera treści z Wikipedii będące na licencji Creative Commons.
Zobacz oryginalny artykuł i autorów.


Freya

bogini Freja

Freja (ang. Freya) - nordycka bogini płodności, miłości, wegetacji oraz magii. Jedna z bogiń, w które wierzą wikingowie, bohaterowie powieści. Freja została wspomniana w cyklu powieściowym Cressidy Cowell, a także w serialu.

Rodzina

Freja była matką Hnoss ("skarb") i Gersimi ("klejnot"), bliźniaczą siostrą Frejra i żoną Oda.

Atrybuty

Według mitów nordyckich Freja była najpiękniejszą z bogiń. Jej obecność na Asgardzie (krainie zamieszkiwanej przez dwa szczepy bogów) gwarantowała innym bóstwom szczęśliwe życie. Jej atrybutem był złoty naszyjnik Brisingamen. Posiadała także drugi naszyjnik, Hildiswin, wykuty przez braci Daina i Nabbiego, krasnoludzkich złotników. Często towarzyszyły jej małe białe koty, powozące jej rydwanem. Wyobrażano ją często jako postać otoczoną okrągłym pierścieniem, który przedstawiał jej naszyjnik i symbolizował płodność.

Chociaż bogini jest bardzo często wspominana w nordyckich mitach, zazwyczaj stanowi ona obiekt westchnień olbrzymów, bogów i ludzi. Jej kult utrzymywał się do XIII wieku, a wiele jej artykutów zostało przypisanych w Skandynawii Matce Boskiej.

Pojawienie się

Książki

Jak złamać smoczą klątwę

Bogini zostaje wspomniana w czwartym tomie cyklu, Jak złamać smoczą klątwę. Wikingowie przygotowują się do corocznych obchodów Dnia Frei, obchodzonego ku jej czci. Ma to znaczenie symboliczne, bowiem uroczystość organizowana jest tuż po zakończeniu zimy, w czasie nadejścia wiosny, zaś Freja symbolizuje płodność i nowe życie.

Filmy

Jeźdźcy smoków

Freja została wspomniana w odcinku Krótka historia pewnego portretu, jednak tam nazwano ją boginią ognia.

Ciekawostki

  • Od jej imienia w wielu językach germańskich pochodzi nazwa piątego dnia tygodnia: Friday (angielski), Freitag (niemiecki) - dzień Frei. Stąd wzięło się także wspominane w książce święto Dnia Frei, organizowanego każdego roku przez wikingów.
  • Freja często przybierała postać sokoła.
  • U stołu wojowników Walhalli miała miejsce równe Odynowi.
  • Posiadała moc zmieniania ludzi w dziki.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.