Jak Wytresować Smoka Wiki
Advertisement
Jak Wytresować Smoka Wiki
Krzyż Berk.png
Nieoficjalne tłumaczenie! Tytuł artykułu nie posiada oficjalnego tłumaczenia w języku polskim.
Został przetłumaczony z języka oryginalnego przez autorów artykułu i zatwierdzony przez administrację.

Furiat (ang. Furious) – ogromny smok z gatunku Morskosmokus Gigantikus Maksimus i jeden z ważniejszych bohaterów książek z cyklu Jak wytresować smoka. Jako główny smoczy antagonista, to on wywołał Smoczą Rebelię, która miała na celu pozbycie się wszystkich ludzi z powierzchni ziemi. 

Wygląd

Smok ten jest gigantyczny, jak przystało na Morskosmokusa Gigantikusa Maksimusa. Łuski mają niebiesko-zieloną barwę (w różnych książkach opisana jest inaczej, zaś na jednej z grafik jest ona po prostu morska). Skóra smoka jest bardzo chropowata i pokryta licznymi grudkami. Pysk jest wydłużony, zęby długie i ostre, podobnie jak pazury na końcach grubych łap. Na piersi znajduje się charakterystyczna zielona blizna - pozostałość po ranie zadanej mieczem, gdy smok został zaatakowany jeszcze jako młode i małe zwierzę.

Charakter

Furiat jest smokiem głęboko nieszczęśliwym. Stracił swojego najbliższego przyjaciela i brata krwi, Halibuta Straszliwą Czkawkę Drugiego, którego zabił jego własny ojciec. Pod wpływem tego wydarzenia stracił zaufanie do ludzi.

Smok nigdy nie zapomniał rany zadanej na jego psychice i postanowił zemścić się na gatunku ludzkim. Nie dotrzymuje danych przez siebie obietnic, gdyż zależy mu jedynie na uwolnieniu się i na dokonaniu zemsty na gatunku ludzkim. Jest bezwzględny przy dążeniu do postawionego sobie celu, lecz chociaż poprzysiągł sobie nigdy nie zaufać więcej żadnemu człowiekowi, w pewnym stopniu łagodnieje pod wpływem Czkawki Trzeciego. Ostatecznie daje się przekonać, by zamiast wybić ludzi, zaprowadzić smoki do kryjówki, w której byłyby bezpieczne od ludzkiego terroru.

Historia

Młodość

Smok został zaadoptowany, a później wychowywany przez smoczycę z gatunku Ponuraka o nieznanym imieniu. Nie mogła ona mieć swoich własnych dzieci, więc zaadoptowała jego, a później porzucone w lesie ludzkie dziecko, którego imię brzmiało Halibut Straszliwa Czkawka Drugi. Przez kilkanaście lat wychowywali i dorastali razem, dzięki czemu połączyła ich głęboka więź emocjonalna. Smok i człowiek stali się braćmi krwi.

Niestety, pewnego dnia Czkawka postanowił odnaleźć swoją rodzinę, jednak w wyniku nieporozumienia ówczesny Władca Zachodniej Dziczy i jednocześnie jego ojciec, Srogobrody Upiór, uznał odwiedziny jako atak armii smoków na gatunek ludzki. Nieporozumienie rzeczywiście skończyło się walką, w wyniku której doszło do pojedynku między Czkawką a Upiorem. Czkawka został śmiertelnie poraniony i wkrótce zmarł w ramionach ojca, który niestety za późno zrozumiał swój błąd. Całą sytuację obserwował Furiat, który po stracie przybranego brata załamał się i postanowił, że pewnego dnia się zemści. 

Smok został jednak schwytany i spętany łańcuchami przez Szaleńców. Kilkanaście lat spędził w niewoli na wyspie Berserk, gdzie regularnie brał udział w obchodach Ceremonii Martwej Nocy. Stał się Bestią Berserków - Bestią, której w ofierze składani byli ludzie, zwani Zaręczonymi

How to Break a Dragon's Heart

W ósmej części cyklu powieściowego Halibut Straszliwa Czkawka Trzeci zostaje porwany przez plemię Berserków i przetrzymywany jako ofiara dla Bestii. Alvin Przechera, który w końcu, po raz kolejny zresztą, dostał chłopaka w swoje ręce, postanawia dać go pożreć Bestii jako pierwszego. Czkawka wykorzystuje swoją umiejętność rozmawiania po Smokońsku, a także imię odziedziczone po dawnym bliskim przyjacielu smoka, by go obłaskawić. Smok, choć niechętnie, nawiązuje z nim rozmowę. Czkawka obiecuje, że go uwolni, pod jednym warunkiem - smok odleci na północ i będzie żył w pokoju. Furiat zgadza się, jednak w niedługim czasie po odzyskaniu wolności rzuca się na Berserków i podpala las. Wielu ludzi ginie tej nocy.

How to Steal a Dragon's Sword

Furiat gromadzi swoją smoczą armię i podejmuje atak na Kontynent, rozpoczynając tym samym wojnę. W tym czasie Czkawka został już wygnany ze swojego plemienia za sprawą Znaku noszonego na czole. Chłopak wyrusza na poszukiwania Smoczego Klejnotu, który zgodnie z wierzeniami ma zakończyć wojnę.

How to Seize a Dragon's Jewel

Furiat wysyła Gniewostrzała, by odnalazł i zabił Czkawkę. Smok jednak w chwili próby nie wykonuje rozkazu, jako że Czkawka pomógł ponownie zjednoczyć jego oraz Śledzika, syna jego niegdysiejszej jeźdźczyni. Po odkryciu zdrady, Furiat poprzysięga sobie osobiście uśmiercić Czkawkę. Chłopak, uświadomiwszy sobie zagrożenie, znajduje kryjówkę wskazaną przez Cienia.

How to Betray a Dragon's Hero

Powieść rozpoczyna się opisem bezowocnych poszukiwań Czkawki przez Furiata, który niszczy po drodze każde odwiedzone przez siebie miejsce. Prawie udaje mu się schwytać chłopaka, gdy ten ratuje Smarka Świńskiego Ryja. Czkawka ucieka jednak na grzbiecie niewidzialnego Cienia. Rozwścieczony Furiat podpala okoliczne lądy, jednak przestaje, gdy zawiera układ z Kłem Wotana, który zobowiązuje się wykraść z rąk Czkawki Smoczy Klejnot i dostarczyć go przywódcy Rebelii przed Dniem Ostatecznym. Świadkiem ich rozmowy jest Osesek.

How to Fight a Dragon's Fury

Furiat na okładce książki How to Fight a Dragon's Fury

Furiat stawia sobie za cel zdobycie Smoczego Klejnotu, wewnątrz którego znajduje się uwięziony w bursztynie maleńki smok będący zarazem nosicielem choroby mogącej rozprzestrzenić się wśród smoków i uśmiercić je wszystkie. Smok kontynuuje także poszukiwania Czkawki; wbrew informacjom, które do niego dotarły, chłopak jednak żyje. Tym razem rozkaz zabicia chłopaka przekazuje Lunie, zaufanej wojowniczce. Zaznacza, że Czkawka ma dar zmiękczania serc, dlatego powierza to zadanie bezwzględnej smoczycy.

Gdy Czkawka zostaje koronowany na nowego Władcę Zachodniej Dziczy, przygotowuje się do czekającej go wkrótce konfrontacji z Furiatem. Na krótko przed walką Kieł Wotana zauważa, że Klejnot, w którego posiadaniu jest Czkawka i w który pragnie zdobyć Furiat, nie jest prawdziwy. Gdy więc stają w obliczu przywódcy rebelii, który zauważa oszustwo, Kieł przyznaje się Furiatowi, że nie wie, gdzie ukryty jest prawdziwy Klejnot.

W końcu dochodzi do roztrzygającej walki między Czkawką a Furiatem. Chłopak pragnie przekonać smoka do swoich racji oraz namówić do zaprzestania działań wojennych, jednak zaślepiony żalem i złością smok nieustannie go atakuje, puszczając jego słowa mimo uszu. Czkawka wie, że jedynym sposobem, by dotrzeć do Furiata, jest posiąście prawdziwego Klejnotu. W tym momencie uzmysławia sobie, że zbiegiem okoliczności ma go przecież przy sobie, ukrytego w naszyjniku. Z pomocą Oseska rozbija go, ukazując ukryty w środku prawdziwy Klejnot. Furiat momentalnie zmienia nastawienie do walki. W akcie desperacji każe Czkawce rozbić bursztyn, by raz na zawsze zakończyć tę wojnę, a gdy ten odmawia, grozi przejęciem klejnotu i zabiciem chłopaka.

Podczas pojedynku, do walczących zakradają się Alvin Przechera z Eksceliną. Wykradają Smoczy Klejnot. Wściekły uznaje to za naruszenie zasad pojedynku i wzywa wszystkie smoki w Czerwonej Furii, by przystąpiły do zmasowanego ataku i bezwzględnie zabijały wszystkich na swojej drodze.

Czkawka nadal negocjuje z Furiatem. W końcu używa argumentu, który przekonuje ogromnego smoka. Gdy przywołuje imię Czkawki Drugiego, Furiat poddaje się i przyznaje, że rozpacz po utracie jego Mistrza uczyniła go martwym na duszy. W końcu pozwala nowemu Władcy przemówić do wszystkich walczących. Czkawka zwraca im uwagę, że nawet jeśli smoki wygrają tę wojnę, to świat nie kończy się na Archipelagu - poza nim jest jeszcze wielu ludzi, z którymi przyjdzie im walczyć. Wzywa wszystkich do zawieszenia broni. Zapewnia, że jako nowy Władca zbuduje królestwo, w którym smoki i wikingowie żyją na równi, w pokoju. Dodatkowo Furiata wzrusza widok Oseska, który broni Czkawki własnym ciałem, a na jego piersi widnieje blizna. Furiat dostrzega, że historia się powtarza - taką samą bliznę nosi on sam, taką też ma Kieł Wotana, wszystkie trzy smoki z gatunku Morskosmokus Gigantikus Maksimus broniące swoich Mistrzów. Furiat daje się przekonać i wydaje rozkaz zakończenia walki. Robi małe nacięcie na skórze Czkawki, a potem na swoim ciele, związując się tym samym krwią z nowym Władcą. Oddaje mu również Smoczy Klejnot, by Czkawka go strzegł i nie dopuścił do jego zniszczenia.

Wikingowie i smoki świętują zakończenie walki, jednak wciąż pozostała przy życiu Ekscelina zakrada się do Furiata i wbija w jego ciało Burzowe Ostrze. Broń nie wyrządza smokowi żadnej krzywdy i wyjmuje go niczym szpilkę. Tymczasem Ekscelina wpada do wulkanu i także ginie. Wszyscy są szczęśliwi z zakończenia wojny i śmiercią największych wrogów. Jednak w tym momencie Furiat zaczyna tracić przytomność. Okazuje się, że miecz był zatruty jadem Żmijaka Jadowitka. Podczas ostatniej rozmowy Furiata i Czkawki smok przekazuje władzę nad smokami Lunie i każe obiecać Czkawce, że zapewni smokom bezpieczeństwo. Czkawka sugeruje, że najlepszą ochroną smoków przed inwazją rozwijającej się ludzkiej cywilizacji jest ucieczka w głąb oceanu, gdzie ludzie z pewnością nie dotrą przez wieki. Furiat sam postanawia odejść w głąb morza, jako pierwszy ze smoków. Po upewnieniu się, że Czkawka spełni obietnicę, żegna się i wkracza do wody. Z każdym kolejnym krokiem objawy choroby ustępują, a smokowi wracają siły. W końcu znika w oceanie.

Ciekawostki

  • Zarówno Zielona Śmierć, jak i Furiat mają kilka cech upodabniających je do Alduina, czarnego smoka będącego głównym antagonistą w grze The Elder Scrolls V: Skyrim.
  • W How to Break a Dragon's Heart, Furiat ma zieloną barwę. W How to Seize a Dragon's Jewel, jest już niebieski; także na okładce książki How to Fight a Dragon's Fury ma pośrednie, choć bardziej seledynowe, ubarwienie. Podczas stu lat niewoli, podczas których żył praktycznie bez ruchu, jego łuski pokryły rośliny. Po dwóch latach od ucieczki na wolność, smok przybrał pierwotną niebieskawą barwę.
  • Furiat jest jednym z trzech smoków, które potrafią rozmawiać po nordycku. Dwoma pozostałymi są Kieł Wotana oraz Wichura.
  • Na awersie okładki książki How to Fight a Dragon's Fury znajduje się oko Furiata, z którego wychodzi błyskawica, zaś na rewersie okładki, z drugiego oka spływa łza. Uwydatnia to dwoistą naturę smoka, który z jednej strony żyje bólem po stracie przybranego brata, z drugiej ogarnięty jest furią i bezwzględnie walczy o swoje racje.
  • Furiat śledził Czkawkę, odczytując myśli Oseska; Kieł Wotana zaś usiłował je blokować. To sugeruje, iż gatunek Morskosmokus Gigantikus Maksimus posiada zdolności telepatyczne. Ze względu na telepatię, a także wielkość czy rolę Furiata w powieściach, może on być postacią analogiczną do filmowych Oszołomostrachów.

Zobacz też

Advertisement