FANDOM


Jws905

Furie Orvandila

Furie Orvandila (ang. Aurvandil's Fire) — nazwa specyficznej, błękitnej północnej zorzy polarnej, która co 10 lat pojawia się nad wyspą Berk.

Opis

Zorza nazywana Furiami Orvandila jest obserwowana nad Berk co każde dziesięć lat. Różni się od typowych, wielobarwnych zorzy północnych tym, że jest jednokolorowa i ma turkusowy lub błękitny odcień.

Znaczenie

Pojawienie się Furii Orvandila pokrywa się z czasem, w którym algi rosnące w nurcie rzeki płynącej obok wioski Berk zaczynają świecić. Prawdopodobnie to właśnie ta specyficzna zorza wywołuje bioluminescencję odmiany glonów występującej na Berk. Przez tę zbieżność Furie Orvandila symbolizują przybycie żywiącego się świecącymi algami Marazmora.

Pojawienie się

Jeźdźcy smoków: Obrońcy Berk

Furie Orvandila pojawiają się w odcinku Zemsta. Na początku odcinka widać je w retrospekcji, gdy po ich ujrzeniu w wiosce ogłoszony zostaje stan alarmowy informujący o zbliżającym się przybyciu Marazmora. Wujek Astrid - Finn Hofferson - zostaje sparaliżowany przez bestię i zabity.

Dziesięć lat później błękitna zorza polarna pojawia się ponownie, również symbolizując przybycie Marazmora. Tak jak poprzednio, mieszkańcy wioski ukrywają się przed przybywającą bestią. Czkawka, Śledzik i Astrid odkrywają, że Furie Orvandila powodują świecenie się alg na Berk, przez co przerażający smok pojawia się na wyspie, i razem zmieniają bieg strumienia, w którym płyną algi, przepędzając tym samym Marazmora.

Ciekawostki

  • Furie Orvandila zostały nazwane po Orvandilu - postaci związanej z mitologią nordycką, w którą wierzą wikingowie.
  • Zorza polarna występuje również w filmie Jak wytresować smoka, ale wygląda ona inaczej - jest bardziej kolorowa, podczas jej trwania nie pojawia się też Marazmor. Dlatego Furie Orvandila wydają się specyficznym typem zorzy, której niebieskie światło może być powodem bioluminescencji odmiany alg występującej na Berk.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.