Jak Wytresować Smoka Wiki
Advertisement
Jak Wytresować Smoka Wiki
Krzyż Berk.png
Nieoficjalne tłumaczenie! Tytuł artykułu nie posiada oficjalnego tłumaczenia w języku polskim.
Został przetłumaczony z języka oryginalnego przez autorów artykułu i zatwierdzony przez administrację.

Głębodech (ang. Darkbreather) — jeden z ogromnych gatunków morskich smoków pojawiających się w książkach.

Opis

Smok ten ma niewiarygodnie mały mózg w stosunku do ogromnego cielska. Ma ciemną skórę. Gigantyczne szczęki są uzbrojone w długie i ostre zęby. Ze względu na spędzanie większości życia w głębinach oceanu, wzrok smoka jest bardzo słaby, jednak reaguje na światło, które go przyciąga, i ma dobrze rozwinięty radar.

Maleńki mózg czyni smoka bardzo powolnym, jak również wolno myślącym stworzeniem. Z trudem przychodzi mu mówienie, a także rozumienie i analizowanie. Dzięki temu jest łatwo uniknąć ataku smoka, choć jeśli raz postanowi zaatakować, są małe szanse na ucieczkę. 

Kiedy smok raz zaatakuje swoją ofiarę, porywa ją w głębiny oceanu i tam wysysa jej krew. Nazwa gatunku wzięła się od ogromnej paszczy, która przypomina jaskinię. 

Historia

Smok pojawia się po raz pierwszy w książce napisanej przez Oseska. Bestia została zwabiona przez małego smoka, który najadł się Świecących Robali. Smok chciał pożreć całą łódź, na której znajdował się Czkawka, Śledzik, ich smoki oraz mnóstwo złowionych ryb. Jednak pochłaniając statek, maszt wbił się w jego głowę, uszkadzając mózg i uśmiercając smoka na miejscu.

Głębodech jest też wspomniany w anglojęzycznym wydaniu książki Drapieżne smoki dla początkujących, na mapie znajdującej się na początku książki.

W siódmym tomie cyklu (How to Ride a Dragon's Storm) uczestnicy Międzyplemiennych Zawodów Pływackich zostali ostrzeżeni przed krążącymi w oceanach Głębodechami. 

Zobacz też