FANDOM


Artykuł
Smoczy Podręcznik mówi, że Gnatochrupa nic nie zatrzyma przed znalezieniem idealnych kości do swojego pancerza.

Śledzik, Legenda o smoku Gnatochrupie

Weźmy, na przykład… Gnatochrupa. Ten dziwoląg zbiera kości martwych smoków i buduje sobie z nich coś jak pancerz.

Księga smoków

Gnatochrup (ang. Boneknapper) — gatunek smoka z tajemniczą zdolnością "przyczepiania" sobie kości innych smoków. Bardzo rzadki, uważany jest przez wikingów niemal za mitycznego. Smok jest przedstawicielem tajemniczej klasy. Pojawia się w krótkometrażówkach Legenda o smoku Gnatochrupie oraz Księga smoków.

Wygląd

Każdy Gnatochrup jest inny - poszczególne osobniki mogą różnić się między sobą wielkością ciała, skrzydeł, rodzajem czaszki, długością łap oraz ogona i tym podobne, gdyż gromadzą kości różnych smoków i budują z nich zewnętrzny pancerz. Skrzydła smoka są błoniaste. Poznane osobniki charakteryzuje jedna para łap i jedna para dość dużych skrzydeł, dwa skręcone rogi na głowie, dosyć długie zęby oraz potężna maczuga na końcu ogona.

Wszyscy przedstawiciele tego gatunku mają delikatne ciało o brudnozielonej barwie skóry. Pozbawiony pancerza z kości, smok wygląda dość zabawnie - jest chudy, mały i zupełnie bezbronny, ponieważ natura nie wyposażyła go w żadne kolce, szpikulce ani pazury. Dlatego właśnie gad starannie wybiera kości do swojego pancerza i zaciekle walczy o odzyskanie skradzionych elementów. Pancerz ten bowiem ma jakiś związek ze zdolnością ryku - gdy brakuje nawet maleńkiej kosteczki, smok nie może wydobyć z siebie głosu. Kościana zbroja prawdopodobnie działa jak pudło rezonansowe w gitarze.

Kolor kości Gnatochrup to oczywiście pomieszane bieli oraz odcieni szarości. Nie wiadomo, w jaki sposób smok przymocowuje kości do swojego ciała. Prawdopodobnie ma lepkie ciało bądź posiada wypustki na skórze, które trzymają kość.

Siedlisko i dieta

Gnatochrupy można spotkać w miejscach, gdzie znajduje się dużo kości martwych smoków. Jednym z takich miejsc jest Smoczy Cmentarz. Smok podróżuje w poszukiwaniu kości (wobec których jest wybredny) do swojego pancerza.

Nie wiadomo, czym żywi się smok. Najprawdopodobniej, tak jak w przypadku niemal wszystkich gatunków smoków, uwielbia jeść ryby, a także innego typu mięso, jak np. owce lub kurczaki.

Zachowanie i tresura

Potulny Gnatochrup

Potulny Pyskaczowi Gnatochrup

Nagi, pozbawiony pancerza Gnatochrup jest zupełnie bezbronny. Jednak uzbrojony w odpowiednie kości staje się groźnym smokiem. Jeśli ktoś zabierze mu choć jedną kość, zaciekle walczy o jej odzyskanie - potrafi być wówczas naprawdę przerażający, a przede wszystkim uparty i mściwy. Może trzymać taką urazę przez wiele długich lat, wciąż nękając i poszukując złodzieja. Kiedy jednak odzyska zgubę i znów jest w pełni sprawny, staje się potulny niczym baranek, a nawet z łatwością daje się wytresować. Chętnie poddaje się pieszczotom.

Nie wiadomo, jak wytresować ten gatunek smoka, lecz Pyskaczowi udało się z nim zaprzyjaźnić. Dokonał tego, oddając mu po latach ostatni fragment jego pancerza. Prawdopodobnie wystarczy dać mu cokolwiek, czego pożąda, by zdobyć jego przyjaźń.

Moce i umiejętności

Ryk

Główną, zauważalną umiejętnością Gnatochrupa jest jego głośny ryk o dość wysokim tonie. Według legendy, ryk ten jest tak głośny, że może spowodować pęknięcie ludzkich bębenków usznych. Smok może jednak ryczeć tylko wówczas, gdy jego pancerz z kości jest kompletny i nie brakuje nawet najmniejszej kosteczki. Jego ryk może też zwabić samice.

Umiejętności bojowe

Przez swój pancerz z kości różnorakich smoków Gnatochrup może sprawiać wrażenie chodzącej tarczy. Zbroja ta broni delikatne ciało pod spodem przez niepotrzebnymi obrażeniami z różnych źródeł.

Szpony, które zdobią kończyny smoka skutecznie zniechęcają do ataku potencjalne drapieżniki. Ich długość i ostrość jest z pewnością bardzo skuteczną bronią, zdolne zadać dość poważne rany. Podobnie imponują, równie długie i ostre, zęby gada, jak i kościana maczuga na ogonie, która jest kolejną bronią służącą do poranienia przeciwnika.

Ogień

Gnatochrup ogień
Gnatochrup zieje gorącymi chmurami ognia o dość dużym zasięgu. W przeciwieństwie do potężnego ryku, ognia może używać nawet, jeśli jego pancerz nie jest w pełni kompletny. Tak więc nawet pozbawiony obrony, nadal jest niebezpieczny.


Etapy rozwoju

 • Jajo
 • Pisklę
 • Dorosły osobnik
 • Tytan

Jajo

Jajo Gnatochrupa najprawdopodobniej jest dość duże ze względu na rozmiary, jakie osiąga sam smok. Ma gładką, białą, lekko pożółkłą skorupę, w jednym miejscu u dołu jaja naznaczoną pęknięciem.

Pisklę

Pisklę Gnatochrupa pojawia się jedynie w grach DreamWorks Dragons: Rise of Berk i School of Dragons. Świeżo wykluty smok nie posiada praktycznie żadnego pancerza prócz kilku mniejszych kostek. Proporcjonalnie jest zbliżony do dorosłego osobnika.

Tytan

Tytaniczny smok różni się od innych osobników między innymi kolorem - graniczy w barwie żółto-pomarańczowej. Ułożenie kościanego pancerza jest identyczne, choć zamiast charakterystycznej maczugi na ogonie znajduje się kolejna smocza czaszka.

Słabości

 • Brak choćby jednej kości w jego pancerzu to duże osłabienie dla gada. Nie może on wówczas używać swojego specjalnego, śmiercionośnego ryku.
 • Całkowity brak kościanej osłony również jest słabością Gnatochrupa. Smok jest wtedy niemalże bezbronny, gdyż ów zbroja zastępuje mu naturalny pancerz z łusek, którego sam nie posiada.

Symbol Osobny artykuł: Słabości smoków

Pojawienie się

Jak wytresować smoka

Gnatochrup jest jednym ze smoków opisanych w Smoczym Podręczniku. Jego nieznacznie poruszająca się podobizna pojawia się tylko przez chwilę w księdze.

Legenda o smoku Gnatochrupie

Gnatochrupowi poświęcony jest cały ten krótkometrażowy film. W domu Pyskacza Gbura wybucha pożar. Pyskacz opowiada o swoich przypuszczeniach, kto mógł być sprawcą ataku. Czkawka odciąga go na bok i pyta Pyskacza, co miał na myśli. Ten mówi o Gnatochrupie, z którym miał już kiedyś do czynienia. Wikingowie nie wierzą w jego opowiadania, a załamany Pyskacz chce udowodnić, że smok istnieje.

Wraz z Czkawką, Śledzikiem, Astrid, Sączysmarkiem, Mieczykiem i Szpadką wyrusza na poszukiwanie smoka. W trakcie rejsu Pyskacz opowiada im, jak kiedyś, będąc na wycieczce z rodzicami znalazł zamrożonych w wielkim lodowcu wikingów. W ręku jednego z nich dostrzegł złotą skrzynkę. Zdobył ją. Znajdował się tam najpiękniejszy skarb, jaki kiedykolwiek widział. W tym momencie zaatakował go Gnatochrup, który chciał zdobyć skarb. Pyskaczowi udało się uciec.

W końcu załoga dociera na wyspę Gnatochrupa, gdzie na plaży leżą kości zmarłych smoków. Tymczasem Pyskacz kontynuuje swoją historię.

Bone 1

Nemezis atakująca Pyskacza

Ukrył się na bardzo małej wysepce w nadziei, że Gnatochrup go nie znajdzie. Kiedy ten go dopadł, Pyskacz zaczął uciekać, jednak smoka pożarł młotogłowy wieloryb. Gnatochrup jednak zdołał mu uciec.

Kilka lat później smok ponownie dopadł Pyskacza w dżungli. Wiking uciekł na szczyt wulkanu, w którego wyłonił się wielki jak i również pożarł Gnatochrupa. Smok ponownie uciekł. Pyskacz ustawił pułapki na Gnatochrupa, jednak w końcu prześladowca go dopadł. Wiking zaczął się modlić do Thora, który go wysłuchał i zesłał jaka, ujeżdżającego wieloryba. Wybawcy rozprawili się z Gnatochrupem.

Zakończywszy swoją historię, w którą towarzysze mu nie uwierzyli, Pyskacz poprosił ich o pomoc w zwabieniu i złapaniu Gnatochrupa. Kiedy smok przybywa i atakuje intruzów, Czkawka uświadamia sobie, że w klatce piersiowej smoka, ułożonej w kilku płyt, brakuje jednego elementu. Był nim skarb, który zdobył Pyskacz - mała kosteczka. Czkawka przekonuje Pyskacza, aby ten oddał smokowi brakujący element. Dzięki temu Gnatochrup staje się potulnym i przyjaznym smokiem, oraz daje się dosiąść Pyskaczowi, Czkawce i reszcie jeźdźców.

Księga smoków

Gnatochrup i Bork

Gnatochrup w Księdze smoków

W angielskiej krótkometrażówce pod tytułem Księga smoków Gnatochrup jest jednym z opisywanych smoków. Przedstawiciela tego gatunku spotkał na swojej drodze Bork Wielki. Mężczyzna zbierał kości, które potajemnie zbierał Gnatochrup. Gdy mężczyzna się odwrócił i zobaczył bestię, ten swoim rykiem smok zdarł z niego ubranie.

Znani przedstawiciele

Z filmów i serialu

Z gier

W grach

DreamWorks Dragons: Rise of Berk

School of Dragons

Gnatochrup jest dostępny do zakupienia w grze internetowej od 10 października 2014 roku. Smok posiada niekompletny zestaw kości (na jego nogach, brzuchu i grzbiecie widzimy ciało smoka). Smok posiada animacje Zbrojoskrzydłego.

Mimo tego, że dostępny jest dopiero od 10 października można było już wcześniej zobaczyć osoby posiadające tego smoka. Prawdopodobnie byli to testerzy lub zostały one po prostu zhakowane.

Ciekawostki

 • Gnatochrup jest jednym ze smoków, w którego istnienie nie wierzono, uważano za mit. Drugim jest Zaduśny Zdech.
 • Smok ten pojawił się w przewodniku po grze School of Dragons na oficjalnej stronie gry jeszcze w czasie, gdy w samej grze nie był dostępny; widywano go także u niektórych graczy - stąd można było sądzić, że się tam pojawi. Gnatochrup rzeczywiście został dodany później, 10 października 2014 roku, jako jeden z gatunków dostępnych do kupienia i wytresowania.
 • Chociaż każdy smok indywidualnie układa swój pancerz, wszystkie znane osobniki wyglądają identycznie.
 • Smok posiada dwa "zestawy" kości - pierwszy stanowi szkielet Gnatochrupa, zaś drugi kościany pancerz, stworzony z cudzych kości.
 • Według Księgi smoków Gnatochrup jest jedną z odmian Zmiennoskrzydłego, u której możliwość wtopienia się w tło powoduje mniej odporną skórę, niż u innych gatunków. Nie jest to jednak logiczne ze względu na ogromne różnice anatomiczne między tymi gatunkami.
 • Raz na rok Gnatochrupy zrzucają z siebie niektóre kości, aby zrobić miejsce dla nowszych i twardszych.
 • Prawdopodobnie skóra smoka wytwarza sole wapnia (np. siarczan (VI) wapnia), które łączą kości ze sobą.
 • Pierwszego osobnika z tego gatunku wytresował Pyskacz.

Zobacz też

Gatunki smoków z filmów, serialu i gier
Stoker class Czerwona ŚmierćFlame WhipperGobsuckerHobgobblerKoszmar PonocnikKoślawy MrukMały CieńMoldruffleNocny KoszmarOgnioglistaOgnisty KoszmarPaszczogonSilver PhantomSkrzydłocieńStraszliwiec StraszliwyTajfumerangThreadtail
Boulder clas EruptodonGrapple GrounderGroncicleGronkielKrzykozgonMiażdżytłuk KafarOgniołykOstrykiełSzeptozgonShovelhelmStrażnikThunderpedeWyrwiflak Szkarłatny
Tracker class GruchotnikPodwodny RozpruwaczRockstomperSnifflehunchŚmiertnik ZębaczThunderclawWindgnasher
Sharp class BurzochlastDevilish DervishDrzewokosEgg BiterHackatooKroplorwijShivertoothSmętny ZgrzytaczSzponiakSzybki SzpicThornridgeWindstrikerZbiczatrzasł
Tidal class Fioletowa ŚmierćGromogrzmotLuminous KrayfinMudrakerOgniowa BurzaOszołomostrachPodwodny RozpruwaczRaziprądRipwreckerSand WraithShockjawSliquifierTide GliderWindwalkerWrzeniec
Mystery class BawoleńDramillionForeverwingGnatochrupHobgobblerJaskiniowy RabuśMarazmorPiaskowa ZjawaPrickleboggleSidlarzSilkspannerSlithersongSweet DeathSword StealerŚlizgochlastŚmiercipieśńZaduśny ZdechZbrojoskrzydłyZębiróg ZamkogłowyZmiennoskrzydły
Strike class Biała FuriaMroziczortNight LightsNocna FuriaPotrójny CiosŚmierciozaurWandersmokWoolly Howl
Krzyż Berk StingerWilkoskrzydłyNiezidentyfikowane gatunki smoków
TU-Hybrydy AbomibumbleBrooding BoltstamperDeathly GaleslashGhastly ZapplejackHushbogle
Pojęcia związane ze smokami
Ogólne SmokiTresura smokówSłabości smokówAlfa
Anatomia Anatomia smokówRóżnorodność ubarwienia smokówRóżnorodność smoczego ognia
Etapy rozwoju Smocze jajaSmocze pisklętaTytaniczne smoki
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA o ile nie wspomniano inaczej.