Jak Wytresować Smoka Wiki
Advertisement
Jak Wytresować Smoka Wiki
Poprzedni odcinek
Niekończący się dzień
Gorączka złota Następny odcinek
Jak na ruszcie
Artykuł

Gorączka złota (ang. Gold Rush) — ósmy odcinek czwartej serii sezonu Jeźdźcy smoków: Na końcu świata. Jego premiera w USA odbyła się 17 lutego 2017 roku w serwisie Netflix, a w Polsce 11 czerwca 2017 roku na kanale Cartoon Network.

Opis

Czkawka i jeźdźcy z pomocą Dagura planują odzyskać skradzione złoto Berk. Heathera natomiast opuszcza Jeźdźców, by powrócić do domu ze swoim bratem.

Fabuła

Jeźdźców na Końcu Świata odwiedza nieoczekiwany gość – Dagur. Mężczyzna posiada i przekazuje im zdobyte przez siebie informacje na temat miejsca, w którym Viggo Czarciousty ukrywa swoje złoto. Czkawka zamierza wykorzystać tę informację, by okraść Viggo. Kierują nim dwa powody: pierwszy jest taki, że majątek Viggo zawiera złoto Berk, które zostało im zabrane, a po drugie Jeźdźcy zadaliby Łowcom potężny cios, pozbawiająch ich złota. Chłopak wydaje polecenie, by przygotować smoki do podróży. Tymczasem Dagur prosi Czkawkę o część zdobytych łupów. Ma zamiar wykorzystać złoto do dalszych poszukiwań swojego ojca, Oswalda Zgodnopysznego, razem z Heatherą. Dziewczyna początkowo sądzi, że Dagur żartuje, ten jednak jest zupełnie poważny.

Podczas lotu Śledzik zauważa, że Heathera nigdy nie opuści Jeźdźców na rzecz Dagura. Sama dziewczyna jest speszona planami swojego brata i przysięga sobie, że nie opuści przyjaciół. Wkrótce docierają na wyspę, na której wprawdzie znajdują się zabudowania, jednak miejsce wydaje się zupełnie opuszczone. Czkawka i Szczerbatek zauważają ślady kół pod liśćmi i postanawiają podążyć ich tropem. W rezultacie docierają do odporną na smocze ataki skrytkę. Jeźdźcy wnioskują, że w środku znajduje się poszukiwane złoto. Dagur poleca Królowi Demolki manewr ataku "w stylu Berserków", aby sforsować drzwi. Niestety skrytka okazuje się pusta. Czkawka jest zdezorientowany i zastanawia się, w jaki sposób Viggo zdołał przetransportować złoto, nie pozostawiając za sobą żadnych śladów. Gdy podążają śladem kolein z powrotem, zauważają, że złoto zostało znacznie wcześniej wyładowane i przeniesione ręcznie w inne miejsce na wyspie. Dagur sugeruje, by się rozdzielić. Śledzik, słysząc, że Dagur i Heathera zamierzają iść razem, postanawia do nich dołączyć.

Podczas wędrówki tych trojga, Dagur przedstawia Heatherze swój plan dalszych poszukiwań ojca zaraz po tym, jak zdobędą złoto. Heathera studzi jego zapał, twierdząc, że brat nieco zbyt pochopnie podchodzi do sprawy. Dagur wyjaśnia, że pragnie odzyskać ojca i razem z nim i siostrą powrócić na Wyspę Berserków, by kontynuować życie w swoim plemieniu. Mężczyzna chce naprawić swoje błędy z przeszłości. Gdy Dagur wchodzi do jaskini, by ją zbadać, Heathera dyskutuje na ten temat ze Śledzikiem. Chłopak usiłuje przekonać dziewczynę, by została z Jeźdźcami, jako że stali się oni jej rodziną i jej potrzebują. Podkreśla też, że on jej potrzebuje.

W innej części wyspy Czkawka jest coraz bardziej sfrustrowany bezskutecznymi poszukiwaniami, jednak wkrótce Jeźdźcy zauważają w oddali obecność dwóch Łowców i podążają za nimi niezauważenie. Obserwują, jak Łowcy wyładowują broń. Gdy bliźniaki i Sączysmark ujawniają się, Łowcy uciekają. Pozostali ruszają za nimi w pościg, jednak zostają schwytani w pułapkę.

Śledzik, Dagur i Heathera pozostają jedyną nadzieją przyjaciół na uwolnienie. Ryker raportuje Viggo, że ich złoto jest bezpieczne, otrzymuje jednak rozkaz od brata, by nie spoczął w poszukiwaniach Jeźdźców. Dagur chce uwolnić Czkawę i pozostałych sposobem Berserków, Śledzik jednak upiera się, że zrobią to tak, jak on uważa za słuszne. W tym czasie Jeźdźcy zostają uwięzieni osobno. Viggo, podczas rozmowy z Czkawką, przedstawia mu mapę wyspy, na której chcieli poszukiwać złota, wykazując, że poszukiwania złota mogłyby zająć całe miesiące. Zaznacza też, że tym razem nie uda im się uciec, jako że Łowcy zastosowali dodatkową ochronę.

Statki Łowców zostają zaatakowane zgodnie z planem opracowanym przez Śledzika. Cała trójka atakuje ich z grzbietów swoich smoków, jednak zauważają, że łodzie są wykonane z metalu odpornego na smoczy ogień. Gdy chwyty Śledzika zawodzą, pozwala on Dagurowi na zastosowanie swoich sztuczek w stylu Berserków. Król Demolki stosuje agresywny manewr, który z łatwością niszczy umocnienia. Dagur cieszy się z sukcesu, Heathera również podziela jego entuzjazm, czemu nieco zmartwiony przygląda się Śledzik.

Rodzeństwo powtarza manewry, atakując po kolei każdy ze statków, i dzięki temu uwalniają schwytanych Jeźdźców. Czkawka i Szczerbatek z największym trudem uciekają Viggo i Rykerowi, lecz dołączają w końcu do pozostałych i razem powracają na wyspę. Tym razem Czkawka wie dokładnie, gdzie ukryte jest złoto. Szczerbatek strzela ogniem w ruiny, ujawniając ukryty w nich skarb. Wydobycie złota zajmuje Jeźdźcom kilka godzin.

Po powrocie na Koniec Świata, Heathera ze smutkiem przyznaje się Śledzikowi, że chce dołączyć do brata i tym samym opuścić przyjaciół. Śledzik godzi się z jej decyzją i zapewnia, że zarówno Jeźdźcy, jak i on sam zawsze z nią będą. Poruszona jego słowami, Heathera obejmuje przyjaciela i daje mu całusa w policzek. Dagur dołącza się do rozmowy, zapewniając Śledzika, że dziewczyna będzie z nim bezpieczna.

W końcu Heathera i Śledzik opuszczają Koniec Świata by odnaleźć ich ojca, wydając przy tym wojenne okrzyki Berserków. Śledzik odprowadza ich wzrokiem, a Astrid pociesza go, mówiąc, że pewnego dnia Heathera na pewno do nich wróci.

Najważniejsze wydarzenia

Postacie

Ludzie

Smoki

Ciekawostki

  • Tytuł odcinka nawiązuje do wyrażenia "gorączka złota" (ang. gold rush), które określa napływ dużej liczby osób chcących się szybko wzbogacić na tereny, gdzie odkryto złoża szlachetnych kruszców, szczególnie złota.

Zobacz też

Advertisement