Jak Wytresować Smoka Wiki
Advertisement
Jak Wytresować Smoka Wiki
Artykuł

Gothi (ang. Gothi) — bohaterka pojawiająca się w filmach i serialu, starsza kobieta należąca do plemienia Wandali, pełniąca funkcję plemiennej szamanki. Jest niema, lecz doskonale wie, co dzieje się wokół niej, dlatego wyraża swoje myśli i przepowiednie poprzez pisanie hieroglifów na np. piasku. Wytresowała kilka Straszliwców Straszliwych.

Wygląd

Gothi ze względu na podeszły wiek jest przygarbiona i o wiele niższa od pozostałych Wandali. Nosi ciemnobrązową kamizelkę, spod której wystaje beżowa tunika. Na prawym ramieniu ma jasny, lekko wyblakły tatuaż w kształcie smoka. Na ręce nosi także bliznę po ukąszeniu Mroziczorta, która została pokazana w sezonie Jeźdźcy smoków: Na końcu świata. Jej nogi są chronione przez grube kozaki z futrem. Początkowo nie nosiła na przedramionach żadnych ochraniaczy, jednak od Jak wytresować smoka 2 Gothi zakłada wykonane z futra karwasze oplatane sznurkiem.

Jej włosy są siwe. Staruszka zaplata je w dwa dość duże warkocze po bokach głowy. Na nich spoczywa metalowy, niewielki hełm z dwoma długimi rogami, wygiętymi w kształt litery "S". Na czubku hełmu znajduje się rząd niewielkich kolców.

Gothi nie rozstaje się ze swoją laską, mającą różnorodne zastosowanie. Jest to przede wszystkim charakterystyczne insygnium szamanki, używa jej także do rysowania znaków na ziemi lub przyszpilania ludzi do gruntu. Laska znacznie przewyższa szamankę. Jest wykonana z drewna, opleciona sznurem i ozdobiona na czubku kłami zwierząt. Na końcu jest wyprofilowana na kształt haka.

Charakter

Chociaż nie potrafi rozmawiać, szamanka jest niewątpliwie osobą sympatyczną, łagodną i wyrozumiałą, dlatego zaskarbiła sobie sympatię wszystkich mieszkańców wioski. Po zawarciu pokoju ze smokami również te stworzenia pokochały staruszkę, dlatego w jej domu mieszka mnóstwo Straszliwców, które bawią się, a nawet śpią w jednym łóżku z Gothi. 

Jako szamanka, jest ona obiektywna i sprawiedliwa. Pozostaje wierna tradycjom, które konsekwentnie wypełnia. Ona również ocenia wikingów i wyłania zwycięzców podczas smoczego szkolenia, gdzie wskazuje najlepszego wojownika według umiejętności, jakimi się wykazuje. 

Gothi cechuje również mądrość. Ponieważ przeżyła wśród członków klanu wiele lat, doskonale rozumie nękające ich problemy. Zna również choroby, na jakie zapadają smoki, i potrafi wskazać właściwe lekarstwo. 

Umiejętności i funkcje

 • Przewidywanie przyszłości — Gothi potrafi przewidzieć różne wydarzenia, między innymi pogodę. Dzięki temu, że mieszka w najwyżej zlokalizowanym na wyspie domu, widzi daleki horyzont oraz panujące tam warunki atmosferyczne. 
 • Wiedza — kobieta wie o wielu rzeczach, o których pozostali wikingowie nie mają pojęcia. Kiedy w odcinku Smoczy kwiat smoki zachorowały na tajemniczą chorobę, żaden z treserów nie był w stanie zdiagnozować jej przyczyny — udało się to Gothi.
 • Medycyna — Gothi jest w swoim plemieniu kimś w rodzaju szamanki i uzdrowiciela. Wikingowie, którzy są chorzy, ranni lub którym dolega coś innego, przychodzą właśnie do niej, a ona ma antidotum na niemal każdą dolegliwość.
 • Tresura — bardzo dobrze porozumiewa się ze smokami. Zaprzyjaźniła się z bardzo wieloma przedstawicielami gatunku Straszliwców, lecz ma dobry kontakt z każdym innym stworzeniem żyjącym w wiosce. Prawdopodobnie zna tajniki komunikacji między smokami i sama potrafi się z nimi porozumiewać. Wytresowała sobie również smoka wierzchowego z gatunku Gronkiel.
 • Mistrz ceremonii — jedną z głównych ról Gothi wśród Wandali jest prowadzenie wszelkich ceremonii czy nadawanie najważniejszych tytułów, takich jak wódz. Gothi między innymi oficjalnie mianowała Czkawkę wodzem Berk, a rok później zawarła więź małżeńską między Czkawką a Astrid. Szamanka wybierała również zwycięzcę smoczego szkolenia, czyli wikinga, który jej zdaniem zapowiadał się na najlepszego wojownika.

Historia

Przeszłość

O przeszłości Gothi wiadomo tylko tyle, że wybrała się kiedyś na wyprawę na Wyspę Lodowców. wraz z grupą innych wikingów. Na wyspie tej została zaatakowana i ukąszona przez Mroziczorta, a trzy blizny po tym ukąszeniu pozostały na jej ręce na długi czas.

Jak wytresować smoka

Gothi obserwuje zmagania młodych wikingów ze smokami na arenie

Zadaniem Gothi było wybranie najbardziej obiecującego, młodego wikinga, aby zawalczył z wówczas groźnym Koszmarem Ponocnikiem na smoczej arenie w ramach końcowego egzaminu podczas smoczego szkolenia. Jeśli dziecko wygra, staje się pełnoprawnym wikingiem.

Kobieta obserwowała przebieg całego smoczego szkolenia i to właśnie staruszka była osobą, która wybrała Czkawkę na finałową walkę z wybranym smokiem, odrzucając tym samym Astrid.

Gothi pojawiła się jeszcze przez chwilę, pocieszając dwójkę małych dzieci, kiedy to całe plemię wyruszyło na walkę ze smokami w Smoczym Leżu.

Jeźdźcy smoków

W odcinku Folwark zwierzęcy, Stoick i Pyskacz, chcąc się upewnić, czy naprawdę nad Berk nadchodzi potężna burza, udają się do domu Gothi. Ta mówi im, że Wiadro ma rację i burza dotrze na wyspę dość szybko.

Gothi pojawia się na krótko w odcinku W smokach nadzieja, gdy Stoick ogłasza, że z Berk zostaną wygnane wszystkie smoki.

Staruszka pojawiła się także w odcinku Smoczy kwiat, kiedy to Pyskacz proponuje, by poprosić ją o pomoc w sprawie tajemniczej choroby smoków. Informuje ich, że smoki są uczulone na coś, co niedawno pojawiło się na wyspie. Proponuje też, aby pozbyć się wszystkiego, co zostało przywiezione.

Jeźdźcy smoków: Obrońcy Berk

W odcinku Efekt węgorza na wyspie rozprzestrzenia się choroba dopadająca wikingów. Gothi wręcza nastoletnim wikingom listę składników potrzebnych do sporządzenia lekarstwa.

Jeźdźcy smoków: Na końcu świata

Gothi na wyprawie w poszukiwaniu Mroziczorta

W odcinku Smocze Oko pana tuczy (część 2) Gothi (oczywiście za pomocą swoich znaków) opowiada historię sprzed lat, gdy wraz z grupą innych Wandali była na Wyspie Lodowców, na której została ukąszona przez Mroziczorta. Dzięki tej historii jeźdźcy smoków dowiadują się, że ząb tego smoka działa niczym klucz i udają się wraz z Gothi na ową wyspę, aby zdobyć ząb Mroziczorta.

W odcinku Drużyna Astrid Gothi jest jednym z rekrutów, których Astrid szkoli na nowych jeźdźców smoków. Jej smokiem zostaje Gronkiel. Latając na nim, bierze potem udział w walce przeciw flocie Dagura.

W odcinku Powrót smoka Gothi na swoim smoku walczy, razem ze wszystkimi jeźdźcami, przeciwko atakującemu Wandersmokowi, jednak szybko zostaje trafiona piorunem.

Jak wytresować smoka 2

Gothi ze swoimi Straszliwcami

Gothi pojawia się również w filmie Jak wytresować smoka 2. Od czasu zawarcia pokoju ze smokami zaprzyjaźniła się z grupką Straszliwców Straszliwych, którymi się opiekuje. Na początku jest obecna obok Stoicka, obserwując zmagania jeźdźców w wyścigach smoków.

Kiedy Drago przybył na Berk i zaczął wcielać tutejsze smoki do swojej armii, jej Straszliwce były kontrolowane przez Oszołomostracha. Po tym, jak Czkawka pokonał Krwawdonia, Gothi odzyskała swoje smoki, które bardzo ciepło ją przywitały.

Pod koniec filmu kobieta zaprasza do siebie Czkawkę, by przekazać mu tytuł wodza. Chłopak klęka przed szamanką, ona zaś rysuje mu na czole popiołem znak wodza.

Jak wytresować smoka 3

Gothi w swojej powietrznej lektyce

W ostatniej odsłonie trylogii Gothi pozostaje postacią dalekoplanową i w filmie nie poświęcono jej wiele uwagi. Kobieta nadal hoduje swoje Straszliwce, co więcej, opracowała sposób na to, by dzięki nim latać, tak jak wszyscy Wandale na swoich smokach. Mianowicie, Gothi porusza się na specjalnej lektyce, dźwiganej przez pięć Straszliwców. Porusza się na niej bardzo często - rzecz jasna, to w niej przemieszcza się podczas ucieczki Wandali z Berk, a już po przybyciu na Nowe Berk dzięki niej dosięga i uderza w głowę Sączysmarka, który stoi na podwyższeniu i obraża pamięć Stoicka Ważkiego.

W jednej z ostatnich scen filmu, Gothi przewodzi ceremonii ślubu Czkawki i Astrid, bezgłośnie, bo jedynie gestami, oznajmiając kolejne etapy uroczystości zawarcia przez młodych małżeństwa.

Ciekawostki

Dom Gothi

 • Według gier School of Dragons oraz Rise of Berk dom Gothi znajduje się na szczycie Twierdzy, co nie zostało wyraźnie pokazane w filmach ani serialu.
 • W filmie Jak wytresować smoka Stoick nazwał ją Babką.
 • Pyskacz wydawał się na początku jedynym wikingiem rozumiejącym pismo Gothi, jednak w jednym z odcinków serialu to Śledzik tłumaczył jej rysunki, w innym zaś Czkawka.
  • Często odczytanie jej pisma jest trudne, Pyskacz tłumaczący tekst Gothi, często myli poszczególne słowa lub nawet całe zdania.
 • Przesąd Wandali mówi, że Gothi potrafi powiedzieć, kiedy dana osoba umrze, patrząc na jej język bądź paznokcie.
 • Gothi jest prawdopodobnie najstarszym wikingiem w plemieniu Wandali.
 • W Jak wytresować smoka 2 zdołała wydawać dźwięki, chociaż wcześniej była całkowicie niema.
 • Prawdopodobnie ulubioną zupą Gothi, jest Pyskaczowa zupa z jaka.
 • Gothi posiada blizne w kształcie trzech okręgów po ugryzieniu Mroziczorta.
 • Zdarzyło się jej dwa razy "przekląć pismem", co widać wyraźnie w 3 sezonie (pierwszy raz w odcinku Smocze Oko pana tuczy (część 2), kiedy to Pyskacz mówi jej, że nie powie tego Czkawce, bo jest on synem wodza; drugi raz w odcinku Co by tu schrupać, kiedy Czkawka przypomina Gothi, że Stoick to jego ojciec, gdy ta wyraża swoje zdanie na temat tego co Stoick o niej powiedział mimo pochlebstw Czkawki).

Zobacz też

Bohaterowie z filmów, serialu oraz gier
Humans icon HICCUP.png
Dragon icon TOOTHLESS.png
Humans icon DRAGO.png
Humans icon GOTHI.png
Humans icon HEATHER.png
Scifim 2.png
Główni
bohaterowie
Smoki Antagoniści Bohaterowie
z filmów
Bohaterowie
z serialu
Bohaterowie
z gier
Advertisement