FANDOM


Gronkielowe żelazo

Pyskacz zajmujący się obróbką gronklowego żelaza

Gronklowe żelazo[1], dawniej gronkielowe żelazo[2] (ang. Gronckle Iron) — nowy stop metalu, który został przypadkowo odkryty przez Śledzika, Pyskacza i Sztukamięs w odcinku Gronkielowe żelazo.

Powstawanie

Gronklowe żelazo powstaje, kiedy Gronkiel zje odpowiednią mieszaninę skał - 3 wapienie, 2 piaskowce, rudę żelaza oraz 1 wielką łyżkę hartowanej gronklowej lawy. Gdy już to zrobi, po połaskotaniu go po brzuchu wypluwa lawę, która po zastygnięciu przekształca się w srebrne żelazo.

Właściwości

Miecz

Miecz z gronklowego żelaza

Gronklowe żelazo jest wykonane z połączenia czterech typów skał, które zostały przetopione wewnątrz żołądka Gronkla i wydalone jako czerwonopomarańczowa lawa. Po jej prawidłowej obróbce można z niej wykonać narzędzia bądź bronie o srebrnym połysku, znacznie lżejsze i mocniejsze niż przedmioty wykonane ze zwyczajnego żelaza - miecz wykonany z tego żelaza jest wystarczająco silny, aby z łatwością przeciąć ostrze zwykłego, żelaznego miecza.

Historia

Jeźdźcy smoków: Obrońcy Berk

Lawa Sztukamięs

Sztukamięs pluje lawą, która po ostygnięciu zmienia się w gronklowe żelazo

W odcinku Gronkielowe żelazo Sączysmark oskarża Śledzika i Sztukamięs o zgubienie okrętu wrogów ze względu na ich wolne poruszanie się. Nie chcąc przeszkadzać przyjaciołom, chłopak ze swoim smokiem opuszcza grupę i udaje się na "wyżerkę" - Śledzik je jagody, a Sztukamięs niezliczone ilości różnych skał. Po intensywnym posiłku oboje muszą iść do Pyskacza, by wyleczyć bóle brzucha smoczycy. Kiedy Pyskacz łaskocze ją po brzuchu, ta wypluwa ogromne ilości lawy, która jest innego koloru niż zwykle.

Kiedy Pyskacz niecierpliwi się, czekając na ostygnięcie lawy, decyduje się wykuć z niej miecz i szybko odkrywa, że nowy metal jest zarówno lżejszy, jak i znacznie mocniejszy niż najlepsze bronie i narzędzia żelazne na Berk. Wiadomość ta szybko rozprzestrzenia się wśród berkian i wszyscy chcą zamówić sobie nowe miecze, maczugi, topory oraz inne narzędzia wykonane z nowego metalu, który wkrótce zostaje nazwany gronklowym żelazem.

W odcinku Noc łowców (część 2) Śledzik, który razem ze Sztukamięs zostaje schwytany przez Łowców Smoków, a później zmuszony do niewolniczej pracy przy swoim smoku, odkrywa, że produkowany z pomocą Sztukamięs metal to gronklowe żelazo, w którego jedną partię wchodzą: 3 wapienie, 2 piaskowce, ruda żelaza oraz 1 wielka łyżka hartowanej gronklowej lawy.

Ciekawostki

  • Jako że Śledzik nie wiedział, jakie kamienie zjedzone przez Sztukamięs powodują powstanie tego żelaza, tylko nieliczni z wyspy posiadają narzędzie wykonane z gronklowego żelaza.
  • Czkawka, dzięki gronklowemu żelazu ulepszył swoją tarczę.
  • Przedmioty wykonane z tego metalu wytrzymują ogień Zbrojoskrzydłego, co świadczy o odporności gronklowego żelaza na temperaturę powyżej 3000 stopni Celsjusza.
  • Łowcy Smoków prawdopodobnie wcześniej niż Wandale odkryli gronklowe żelazo, a na pewno wcześniej znaleźli przepis na nie.

Galeria

Przypisy

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.