FANDOM


Artykuł
To, że jest silny to pestka, on jest wielki, bystry i do tego szybki. I tak szybki, że nawet nie wiemy jak wygląda.

Co by tu schrupać

Gruchotnik[1] lub Gruzoróg[2] (ang. Rumblehorn) — gatunek smoka, po raz pierwszy pojawiający się w filmie Jak wytresować smoka 2, a w serialu - w odcinku Co by tu schrupać. Należy do klasy tropicieli i słynie z doskonałego węchu, a także potężnego pancerza. Jedynym bliżej poznanym przedstawicielem tego gatunku jest Czaszkochrup.

Wygląd

Anatomicznie Gruchotnik przypomina skrzyżowanie żuka z nosorożcem. Charakteryzuje go bardzo mocny, twardy pancerz, składający się z licznych, zachodzących na siebie płyt. Barwa skóry może być różna.

Głowa jest bardzo mała w stosunku do reszty ciała, zaś sam pysk, dzięki dwóm rogom na górze i na spodzie, przypomina kształtem topór bojowy. Smok ma relatywnie małe oczy. 

Jego ciało jest bardzo masywne, a krótkie i niezbyt masywne łapy wyglądają zaskakująco nieproporcjonalnie. Niewielkie w stosunku do reszty ciała, ale silne kończyny umożliwiają atak szarżą. Smok ma stosunkowo duże skrzydła i masywny tułów. Ogon jest zakończony maczugą.

Siedlisko i dieta

Jedyny bliżej poznany przedstawiciel gatunku, Czaszkochrup, jako dziki smok mieszkał na wyspie zwanej Końcem Świata. Gdy został wytresowany, przeniósł się na wyspę Berk. Gruchotniki mieszkają ponadto w Ukrytym Świecie, a według gry DreamWorks Dragons: Rise of Berk smoki tego gatunku można spotkać w The Woods That Howled.

Gruchotnik, podobnie jak inne smoki, gustuje w rybach lub innym mięsie.

Zachowanie i tresura

Gruchotniki są niezwykle upartymi i zdeterminowanymi smokami, za wszelką cenę próbują odnaleźć rzecz, której znalazły trop. Sądząc po wyglądzie są bardzo niebezpieczne, a jednocześnie doskonale radzą sobie w boju. Walcząc, Gruchotnik stosuje podobną taktykę zarówno na ziemi jak w powietrzu - preferuje rozpędzenie się i taranowanie przeciwnika, co skutkuje zmiażdżeniem go masą smoka. Smok ten sprawnie lata, jednak pewniej czuje się na ziemi. Szybko i sprawnie kłusuje na swoich czterech mocnych łapach, co upodabnia go do nosorożca. Preferuje tereny leśne, gdzie sprawnie kamufluje się w zaroślach.

Gruchotnik jest równocześnie niezwykle pomocnym i troskliwym gatunkiem. W obliczu zagrożenia podejmuje wszelkie wysiłki, by ostrzec inne smoki i ludzi przed nim, a także uciec.

Aby wytresować smoka, należy zdobyć jego zaufanie, najlepiej ułatwiając mu osiągnięcie celu, do którego dążył ze swoim wielkim uporem. Pomocne może być też zaoferowanie pożywienia.

Moce i umiejętności

Ogień

Skullcrusher fire

Ogień Gruchotnika

Smok potrafi strzelać na dalekie odległości ognistymi pociskami, które eksplodują przy uderzeniu. Ogień ten jest tak potężny, że wystrzelony jest w stanie lecieć przed siebie na odległość kilku mil, zanim się wypali.

Smok wykształcił przydatny trik, który zaobserwował kiedyś Eret[3] - Gruchotnik strzela przed siebie kulą ognia, w którą sam wlatuje. Manewr ten pozwala tymczasowo usunąć zapach smoka z powierzchni jego ciała, dzięki czemu nie są w stanie go wyczuć żadne inne smoki, wliczając w to innych przedstawicieli klasy tropicieli. Pozwala to Gruchotnikowi zakraść się niezauważonym do przeciwnika albo mu uciec.

Węch

Gruchotnik posiada niezwykły zmysł powonienia i potrafi wywęszyć każdego, nawet osobę znajdującą się kilka mil dalej. Był w stanie znaleźć Czkawkę, ukrywającego się w Smoczym Sanktuarium, dzięki zapachowi ze zgubionego hełmu chłopaka.

Siła

Smok potrafi z rozpędu taranować budynki lub statki, co sugeruje że ma bardzo mocną czaszkę i kręgosłup; szczególnie czubek głowy w kształcie topora powinien być bardzo twardy.

Etapy rozwoju

  • Jajo
  • Pisklę
  • Dorosły osobnik
  • Tytan

Jajo

Jajo smoka pojawia się tylko w grach. Ma owalny kształt i gładką skorupę o jednolitej barwie, zależnej od barwy smoka. Naznaczona jest niewielkimi dziurkami. Przez całą długość jaja przebiega szczelina przywodząca na myśl przerwę w pancerzu dorosłego smoka.

Pisklę

Pisklę Gruchotnika pojawia się tylko w grach. Jest małe i krępe, ma stosunkowo dużą głowę, oczy oraz grube, choć krótkie nogi. Skrzydła sa bardzo krótkie.

Tytan

Tytaniczna forma smoka pojawia się tylko w grach. Smok zmienia barwę na jaskrawoniebieską, a jego rogi i kolce ulegają znacznemu wydłużeniu.

Słabości

  • Sok ze smoczych jagód jest jedyną substancją, której zapachu Gruchotnik nie jest w stanie wyczuć.

Symbol Osobny artykuł: Słabości smoków

Pojawienie się

Jeźdźcy smoków: Na końcu świata

W odcinku Co by tu schrupać, dziki Gruchotnik nawiedza Koniec Świata. Jeźdźcy sądzą, że jest on niebezpieczny i chce ich zabić, jednak okazuje się, że smok pragnie ostrzec ich przed zbliżającym się do wyspy tsunami. W ujarzmieniu smoka pomaga Stoick Ważki, który tresuje smoka i nadaje mu imię Czaszkochrup.

Jak wytresować smoka 2

Gruchotnik o imieniu Czaszkochrup jest smokiem należącym do Stoicka Ważkiego. Razem z nim wyrusza na pomoc Czkawce i Astrid, a po ucieczce chłopaka pomaga go wytropić, wykorzystując zapach ze zgubionego przez chłopaka hełmu. Doprowadza Stoicka i Pyskacza do Smoczego Sanktuarium, a później razem z innymi smokami bierze udział w bitwie. Odlatuje, zahipnotyzowany przez Oszołomostracha Drago. Po śmierci Stoicka smok zostaje przekazany w ręce Ereta.

Jak wytresować smoka 3

Gruchotnik imieniem Czaszkochrup towarzyszy Eretowi podczas relokacji Berkian i ataku na bazę Grimmela. Gdy Czkawka z Astrid trafiają do Ukrytego Świata, to właśnie smok tego gatunku wykrywa ich obecność. Po pokonaniu łowców Czaszkochrup żegna się że swoim jeźdźcem i odchodzi razem z całym stadem.

Znani przedstawiciele

Z filmów i serialu

Z gier

DreamWorks Dragons: Rise of Berk

DreamWorks Dragons: Titan Uprising

W grach

DreamWorks Dragons: Rise of Berk

School of Dragons

Gruchotnik pojawił się wraz z aktualizacją 30 lipca 2014 roku. Jego jajo kosztuje 750 gemów i wykluwa się 12 godzin. Można też dostać go jako smoka startowego po wykonaniu samouczka na początku gry. Smok od jednej z aktualizacji posiada własną animację.

Ciekawostki

  • Smok ten jest bardzo podobny do triceratopsa, dinozaura żyjącego w okresie późnej kredy.
  • Gruchotnik ma bardzo czuły węch.
    • Jedynym zapachem, którego Gruchotnik nie jest w stanie wyczuć i którym można zamaskować przed nim inne zapachy, jest woń smoczej jagody.
  • Gruchotnik, a konkretnie przedstawiciel tego gatunku o imieniu Czaszkochrup, był inspiracją dla stworzenia klasy tropicieli.

Przypisy

Zobacz też

Gatunki smoków z filmów, serialu i gier
Stoker class Czerwona ŚmierćFlame WhipperGobsuckerHobgobblerKoszmar PonocnikKoślawy MrukKsiężniczka OgnioglistMały CieńMoldruffleNocny KoszmarOgnioglistaOgnisty KoszmarPaszczogonSilver PhantomSkrzydłocieńStraszliwiec StraszliwyTajfumerangThreadtailZielona Śmierć
Boulder clas EruptodonGrapple GrounderGroncicleGronkielKrzykozgonMiażdżytłuk KafarOgniołykOstrykiełSzeptozgonShovelhelmStrażnikThunderpedeWyrwiflak Szkarłatny
Tracker class GruchotnikPodwodny RozpruwaczRockstomperSnifflehunchŚmiertnik ZębaczThunderclawWindgnasher
Sharp class BurzochlastDevilish DervishDrzewokosEgg BiterHackatooKroplorwijShivertoothSmętny ZgrzytaczSzponiakSzybki SzpicThornridgeWindstrikerZbiczatrzasł
Tidal class Fioletowa ŚmierćGromogrzmotLuminous KrayfinMudrakerOgniowa BurzaOszołomostrachPodwodny RozpruwaczRaziprądRipwreckerSand WraithShockjawSliquifierTide GliderWindwalkerWrzeniec
Mystery class BawoleńDramillionForeverwingGnatochrupHobgobblerJaskiniowy RabuśMarazmorPiaskowa ZjawaPrickleboggleSidlarzSilkspannerSlithersongSweet DeathSword StealerŚlizgochlastŚmiercipieśńZaduśny ZdechZbrojoskrzydłyZębiróg ZamkogłowyZmiennoskrzydły
Strike class Biała FuriaMroziczortNight LightNocna FuriaPotrójny CiosŚmierciozaurWandersmokWoolly Howl
Krzyż Berk StingerWilkoskrzydłyNiezidentyfikowane gatunki smoków
TU-Hybrydy AbomibumbleBonestormerBrooding BoltstamperDeathly GaleslashGhastly ZapplejackHoarsbrumbleHushbogleRidgesnipper
Pojęcia związane ze smokami
Ogólne SmokiTresura smokówSłabości smokówAlfa
Anatomia Anatomia smokówRóżnorodność ubarwienia smokówRóżnorodność smoczego ognia
Etapy rozwoju Smocze jajaSmocze pisklętaTytaniczne smoki
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.