Jak Wytresować Smoka Wiki
Advertisement
Jak Wytresować Smoka Wiki
Artykuł

Gruff (brak polskiego tłumaczenia) — smok, przedstawiciel gatunku Koślawy Mruk, po raz pierwszy pojawiający się w filmie Jak wytresować smoka 2. Stracił wzrok przez pułapkę Drago Krwawdonia, z której uratowała go Valka.

Wygląd

Smok ten jest średniej wielkości, niewiele wyższy od człowieka. Ma długi ogon oraz szyję. Charakterystyczny jest dla niego błoniasty kołnierz z tyłu głowy, kształtem przypominający wachlarz. Służy on przechwytywaniu nawet najcichszych dźwięków, dzięki czemu smok odbiera bodźce z zewnątrz, nawet mimo swojej ślepoty. Barwa skóry może się zmieniać. Co ciekawe, każda część ciała może przybrać inny kolor. Prawdopodobnie jednak smok nie potrafi całkowicie dopasować swojej barwy do otoczenia, jak np. Zmiennoskrzydły, by stać się niewidzialnym. Niewidzące oczy smoka są błękitne i pozbawione źrenic. Na dolnej szczęce posiada rząd długich, cienkich i ostrych zębów. Ma także niewielki róg nosowy.

Charakter

Pomimo swojego kalectwa, smok wciąż jest wesoły i energiczny. Mimo swojej ślepoty, jest czujny i spostrzegawczy, dzięki wachlarzowi wyrastającemu z tyłu głowy, który odbiera bodźce z zewnątrz. Jest ufny wobec ludzi, zarówno znanych, jak i nowych, a także wobec smoków.

Zdolności

  • Zmiana barwy: Gruff potrafi zmieniać barwę swojej skóry w zależności od nastroju. Dwie poznane kolorystyki tego osobnika to zielony oraz fioletowy.
  • Zmysły: dzięki wachlarzowi wyrastającemu z tyłu głowy, Gruff doskonale odbiera wszelkie bodźce dźwiękowe z otoczenia, nawet pomimo swojej ślepoty. 

Historia

Jak wytresować smoka 2

Smok ten został schwytany przez łowców wysłanych przez Drago Krwawdonia. Jedna z pułapek zraniła go w oczy i oślepiła. Smok został ocalony przez Valkę i zamieszkał w Smoczym Sanktuarium.

Po raz pierwszy Czkawka spotyka go, gdy Valka opowiada o okaleczonych smokach i jako przykłady wskazuje właśnie Gruffa, a także Lumpa oraz Thump. Kiedy Smocze Sanktuarium zostaje zaatakowane przez Drago Krwawdonia i jego Oszołomostracha, wszystkie smoki, w tym także Gruff, ruszają bronić swojego gniazda. Oszołomostrach Valki zostaje pokonany, a przeciwnik przejmuje kontrolę nad smokami i opanowuje także Gruffa, który, posłuszny nowemu alfie, walczy u jego boku i leci na Berk. Smok odzyskuje nad sobą panowanie, gdy Szczerbatek pokonuje Oszołomostracha Drago i sam zostaje nowym alfą. Wraz z całym stadem na stałe osiada na wyspie Berk.

Jak wytresować smoka 3

Choć Gruff nie pojawia się w filmie, prawdopodobnie razem z innymi smokami i wikingami opuszcza rodzinną wyspę berkian i zatrzymuje się na Nowym Berk. Po pokonaniu Grimmela wraz z całym stadem przenosi się do Ukrytego Świata.

Relacje

Valka

Ponieważ kobieta uratowała mu życie, Gruff jest jej dozgonnie wdzięczny. Darzy ją głębokim szacunkiem oraz zaufaniem, a oboje są dla siebie bliskimi przyjaciółmi. Dzięki oswojeniu z człowiekiem Gruff jest także ufny i ciekawski wobec nowych ludzi i smoków.

Alfa

Podobnie jak wszystkie smoki w Smoczym Sanktuarium, Gruff znajduje się pod opieką i rozkazami wielkiego Oszołomostracha. Chociaż nie zostało to pokazane w filmie, smok z pewnością kłania się alfie i wysłuchuje jego rozkazów.

W grach

DreamWorks Dragons: Rise of Berk

Ciekawostki

Zobacz też

Bohaterowie z filmów, serialu oraz gier
Humans icon HICCUP.png
Dragon icon TOOTHLESS.png
Humans icon DRAGO.png
Humans icon GOTHI.png
Humans icon HEATHER.png
Scifim 2.png
Główni
bohaterowie
Smoki Antagoniści Bohaterowie
z filmów
Bohaterowie
z serialu
Bohaterowie
z gier