Hełm concept.png

Hełm Czkawkihełm noszony przez Czkawkę zarówno w cyklu powieściowym Cressidy Cowell, jak i w serii filmowej. W zależności od miejsca pojawienia się przyjmuje różne kształty i funkcje i bardzo często chłopak jest zmuszony go zmieniać. W sumie, zarówno w filmach, jak i w powieściach pojawiły się dwa hełmy (z czego wygląd pierwszego jest rozbieżny na różnych ilustracjach).

Budowa

W powieściach

Hełm pojawiający się w powieściach ma prosty, trójkątny kształt. Z jego szczytu wystają dwa spiralne rogi. Jednak według niektórych ilustracji, hełm ten ma dwa bardzo krótkie, proste rogi. Zostaje jednak zniszczony i na jego miejsce (w powieści How to Seize a Dragon's Jewel) nosi duży, ciężki i niewygodny hełm, okrywający całą głowę i mający dziury tylko w miejscu oczu.

W filmach

Czkawka trzyma swój pierwszy hełm

Jak wytresować smoka, hełm ma kształt półkuli, jest nabijany płaskimi ćwiekami i odchodzą od niego dwa wygięte w łuk rogi. Według Stoicka Ważkiego, został on wykonany z połowy napierśnika jego matki.

Czkawka rzadko nosi swój hełm, lecz w Jak wytresować smoka 2, konstruuje nową ochronę na głowę, kształtem przypominającą kask. Ma funkcję ochronną, aerodynamiczną oraz ogrzewającą. Zakrywa on całą głowę aż do brody i ma jedynie dwa wąskie otwory w miejscy oczu. Hełm jest wykonany z usztywnianej skóry, która zapewnia Czkawce ciepło (zwłaszcza podczas lotów na dużych wysokościach) i jest lekki. Na szczycie ozdabiają go trzy rzędy niby-kolców, mających przypominać smocze uzbrojenie. Hełm ten, razem z resztą stroju sprawiają, że lecący w powietrzu Czkawka przypomina wyglądem smoka.

Historia

W powieściach

Hełm niemal zawsze spoczywa na głowie Czkawki. Czasami smok Osesek siada na hełmie swojego pana lub się pod nim kryje. Zdarzały się także przypadki, w których mały Ogrodowiec załatwiał do niego fizjologiczne potrzeby.

W książce How to Ride a Dragon's Storm Czkawka otrzymuje na czole Znak Niewolniczy i używa hełmu, by go ukrywać.

Czkawka traci swój hełm w książce How to Steal a Dragon's Sword, kiedy Smark Świński Ryj strąca go z głowy chłopaka, pokazując znamię. Czkawka przypadkowo zostawia go podczas smoczego ataku w szkole, gdzie zostaje zniszczony.

W książce How to Seize a Dragon's Jewel Czkawka zdobywa nowy hełm, aby ukryć swoje piętno. Jednak nie lubi go, ponieważ jest zbyt duży i niewygodny. Uniemożliwił chłopakowi przedstawienie swojej tożsamości podczas walki z Walhallaramą, własną matką, przez co kobieta nie rozpoznała go.

W filmach

Jak wytresować smoka

W filmie Jak wytresować smoka Czkawka dostaje swój pierwszy hełm od ojca, gdy ten uznał, że syn jest już gotowy, by nauczyć się zabijać smoki. Hełm wykonany jest z połówki napierśnika jego matki. Podczas walki z Koszmarem Ponocnikiem, Czkawka wypiera się wikingów i rzuca hełm na ziemię. Więcej nie pojawia się w filmie.

Prezent Nocnej Furii

Szczerbatek z hełmem w paszczy

W krótkometrażówce Czkawka znów nosi swój hełm. Podczas lotu ze Szczerbatkiem potrąca go lecący w stadzie smok i hełm spada do morza. Szczerbatek chce po niego zawrócić, jednak Czkawka radzi, by lecieć do wioski i wyjaśnić sprawę odlatujących smoków.

Pewnego dnia Stoick upomina się o hełm syna, gdyż zgodnie z tradycją chce umieścić w nim prezenty z okazji Snoggletoga.

Szczerbatek odnajduje hełm dopiero kilka dni później, sam, dzięki ogonowi podarowanemu mu przez Czkawkę i pozwalającemu smokowi samodzielnie latać. Niespodziewane wchodzi do Twierdzy i wita się z zaniepokojonym panem. Gdy ten pyta się, co ma w pysku, smok nakłada obśliniony hełm na jego głowę.

Po tym incydencie Czkawka nie nosi już hełmu, w obawie, by ponownie nie spadł do wody podczas latania.

Jeźdźcy smoków

W serialu Jeźdźcy smoków hełm Czkawki pojawia się kilka razy:

Jak wytresować smoka 2

W filmie Jak wytresować smoka 2 Czkawka ma nowy hełm. Skonstruował go razem z resztą kostiumu do latania w ciągu pięciu lat między wydarzeniami z pierwszej i drugiej części filmu.

Chłopak, w przeciwieństwie do hełmu podarowanego mu pięć lat wcześniej przez ojca, bardzo często nosi obecny, najczęściej podczas wspólnych lotów ze Szczerbatkiem oraz podczas walk.

Hełm ten jest najprawdopodobniej chowany w wypukłej części nowego siodła Szczerbatka, ponieważ gdy smok spada do morza, ma hełm ze sobą. Kiedy porywają go smoki, hełm wypływa na powierzchnię wody.

Czaszkochrup wąchający hełm Czkawki

Czkawka gubi swój hełm, gdy zostaje porwany przez Valkę i Chmuroskoka. Odnajduje go Stoick Ważki, lecący na grzbiecie Czaszkochrupa. Wódz przykłada hełm do nosa wierzchowca i każe mu znaleźć Czkawkę. Dzięki hełmowi namierzają chłopaka i trafiają do Smoczego Sanktuarium.

Czkawka znów nosi swój hełm podczas bitwy pod Smoczym Sanktuarium, gdzie podczas spotkania z Drago Krwawdoniem zdejmuje go i rzuca na ziemię. Nie wiadomo, co później dzieje się z hełmem, bowiem więcej nie pojawia się w filmie.

Ciekawostki

  • Pierwszy filmowy hełm Czkawki został wykonany z napierśnika jego matki.
  • W odcinku Okrutna parka najprawdopodobniej pojawił się błąd. Gdy Płomień ma na głowie hełm Czkawki, znikają dość duże i rozłożyste rogi smoka, przez które nałożenie hełmu na jego głowę byłoby niemożliwe.
  • Widoczna przednia część siodła to prawdopodobnie schowek na hełm

    W filmie Jak wytresować smoka 2 hełm Czkawki jest chowany w wypukłej części siodła Szczerbatka. Widać to między innymi w scenie, w której Czkawka i Astrid lądują na pokładzie statku Ereta i Czkawka chowa swój hełm, a także, gdy Szczerbatek spada do morza i po jakimś czasie hełm wypływa na powierzchnię wody, więc na pewno nie spadł z nieba.
  • Wydaje się, że główna część hełmu Stoicka oraz hełmu Czkawki w filmie Jak wytresować smoka są różnej wielkości, chociaż zostały wykonane z tego samego napierśnika.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.